Część skażonej dioksynami wieprzowiny z niemieckiego kraju związkowego Saksonia – Anhalt sprzedano do Polski i Czech. Mięso trafiło do jednego ze sklepów w powiecie tyskim. O tym reporter TVN CNBC Łukasz Kijek.
Giełdowy ZUE Kraków zaproponował najkorzystniejszą cenowo ofertę na remont odcinka torowiska na trasie Warszawa-Trójmiasto, ale przetarg wygrał inny, droższy o 10% oferent. Do akcji wkroczył Urząd Zamówień Publicznych i nakazał PKP wybór najtańszej oferty. Czy PKP może ignorować działania UZP? O tym reporter TVN CNBC Patrycjusz Wyżga.
Grupa Integer chce w 2011 roku zbudować pozycję lidera w sektorze e-commerce. W tym celu planuje m.in. rozwijanie usługi Paczkomaty 24/7. Docelowo w Polsce ma być 800 takich maszyn. Spółka chce wejść na rynki Europy Środkowej i Wschodniej, a także wdrożyć nowy projekt - wirtualne zakupy przy użyciu telefonu komórkowego. O planach spółki w TVN CNBC opowiada Rafał Brzoska, prezes Integer.
Seco/Warwick dzięki sfinalizowaniu przejęcia spółki Retech Systems może w tym roku znacznie zwiększyć swoje przychody. Seco/Warwick to jeden z największych na świecie producentów pieców do obróbki cieplnej metali dla m.in. przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego i maszynowego. O planach spółki w TVN CNBC opowiada Leszek Przybysz, prezes Seco/Warwick.
Prezes chce, by spółka rosła mocniej niż rynek, dzięki ekspansji na wschodnich rynkach. Poziomy sprzedaży w trzecim i czwartym kwartale zdecydowanie odbiegają na plus w stosunku do pierwszego półrocza – przekonuje prezes Wieltonu. O planach spółki w TVN CNBC opowiada Andrzej Szczepek, prezes Wieltonu.
Złoto jest ciekawą alternatywą dla dywersyfikacji ryzyka inwestycyjnego. Jaką część portfela należy zainwestować w złoto, jaką w akcje, nieruchomości i waluty? O szczegółach dobrego portfela inwestycyjnego opowiada w TVN CNBC Andrzej Kaczorowski, zarządzający Investors TFI.
Rząd nie zna jeszcze stanu finansów publicznych za 2010 rok. Winą za wzrost deficytu sektora finansów publicznych mogą zostać obarczone samorządy - uważa Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte Business Consulting.
Przez amerykańskie media przetacza się fala domysłów, że serwis zakupów społecznościowych Groupon wybiera się na giełdę. Serwis zdobył niedawno finansowanie na 950 milionów dolarów, a giełdowi eksperci oszacowali jego całkowitą wartość na 15 miliardów dolarów.
Diamenty nie tak łatwo sprzedać jak pralki czy komputery. Specyfika handlu w internecie produktami luksusowymi jest nieco inna. Sprzedaż dóbr luksusowych wymaga od sklepów internetowych znacznie większych nakładów i jest bardziej skomplikowana. Porozmawiamy o tym z Wojciechem Chmielewskim, badaczem IIBR/Gemius Group i Grzegorzem Węcem, właścicielem salonu jubilerskiego, który sprzedaje w internecie. W programie także najnowsze dane o rynku e-commerce, wcześniej nie publikowany raport Gemius.
Brytyjczycy bez wieku emerytalnego. Brytyjski rząd ogłosił, że pracodawcy nie będą mogli przymusowo odsyłać swoich pracowników na emerytury po 65. roku życia. Pracodawcy są niezadowoleni z takiego rozwiązania - obawiają się, że nie będą mogli zwolnić z pracy pracowników, którzy nie będą już w stanie wykonywać pracy z powodu wieku. O obawach brytyjskiego biznesu mówi Michał Dembiński, ekspert Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.
Przedstawiciela Jago nie było u nas od ponad dwóch lat, w tym czasie spółka nie miała dobrej passy. Teraz ma się to zmienić. Jago chce wydzielić m.in. część dystrybucyjną, która ma trafić na NewConnect i zdobyć pieniądze na przejęcie spółek mrożonkowych, między innymi w Estonii. Plany Jago i obietnicę poprawy ... sytuacji spółki przedstawia członek zarządu firmy Krzysztof Niebrzydowski.
Konsekwencje ustalania polityki cenowej mogą spotkać nie tylko duże firmy, ale także drobnych przedsiębiorców. Kara może sięgać nawet 10% przychodów. Dla firm, które już zgrzeszyły cenowymi porozumieniami jest jednak nadzieja na darowanie kary - jeśli o zmowie powiadomią urzędników. Jak wybrnąć z takiej sytuacji mówi Małgorzata Kozak z Uczelnii Łazarskiego.
Izostal to spółka z grupy Stalprofilu. Firma produkuje izolacje antykorozyjne na rurach stalowych. Głównym odbiorcą jest sektor gazowy – 90% udziału w wartości sprzedaży spółki. 11 stycznia spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW. Jest to druga spółka w tym roku na tym rynku.
Najnowsza kontrola jakości, którą objęto przetwory owocowe i warzywne pochodzące z 89 zakładów przetwórczych. Nieprawidłowości jakie ujawnili inspektorzy, dotyczą aż 47 podmiotów, czyli 53% firm skontrolowanych. Czego przede wszystkim dotyczą nieprawidłowości ? O to Dorotę Balińską-Hajduk, dyrektor Biura Kontroli Jakości Handlowej pytał Marek Klapa.
Mercer zajmuje się badaniem rynku ubezpieczeń emerytalnych. Jak wygląda on w Polsce? Z badań wynika, że tego typu ubezpieczenia proponują w Polsce raczej międzynarodowe koncerny. Czy polskie firmy zakładają plany emerytalne dotyczące swoich pracowników mówi Andrzej Narkiewicz, Mercer Polska.
Agencja Rynku Rolnego zapowiada, że w 2011 roku na przetargi trafi ok 310 ha ziemi. To jest 500 tysięcy działek. Co jeszcze zostało i na co warto zwrócić uwagę mówi Łukasz Madej z Prodevelopment.
UOKiK nie zgadza się na przejęcie gdańskiej firmy Energa przez Polska Grupe Energetyczną. Prezes Urzędu uznała, że transakcja doprowadzi do ograniczenia konkurencji - i zakazała jej przeprowadzenia. Fuzję forsował rząd, osobiście publicznie popierał ją premier Donald Tusk.
Skażone dioksynami mięso z Niemiec trafiło prawdopodobnie na Śląsk - wynika z pierwszych ustaleń inspekcji sanitarnej, do których dotarł reporter TVN CNBC. Prawdopodobnie jeszcze dziś uda się ustalić co konkretnie stało się ze skażoną partią niemieckiej wieprzowiny.
Do 15 stycznia trzeba zakończyć inwentaryzację, jeśli w firmie rok kalendarzowy pokrywa się z obrotowym. Natomiast do 25 marca należy rozliczyć ewentualne różnice. Czy skoro 15 jest w sobotę, to mamy czas do poniedziałku? Kiedy urząd skarbowy może nas skontrolować? Na pytania widzów odpowiada Paweł Jabłonowski, szef departamentu podatkowego w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.
Masz innowacyjny pomysł na biznes w Internecie? Nie brak ci wiary w powodzenie projektu, energii i zapału, ale nie masz funduszy? Warto poszukać inwestora branżowego, który poza finansowaniem zapewni także bezcenny know-how. Jak dać się znaleźć takiemu funduszowi podpowiada Rafał Styczeń, prezes Internet Investment Fund.
VAT na paliwo do niektórych samochodów można odliczyć! Wracamy do tematu z czwartku, aby wyprostować błąd, na który zwrócili nam uwagę widzowie. Przepisy przejściowe nie pozwalają na odliczanie paliwa tylko do samochodów osobowych i z kratką, ale pozwalają na odliczenie w przypadku specjalnych typów aut. Powiemy, gdzie dokładnie szukać tych przepisów. Pomoże nam w tym Magdalena Flis, doradca podatkowy Tax Care.
Na stacjach paliw będzie jeszcze drożej. W przyszłym tygodniu benzyna 95 będzie kosztować 4,93-5,03 zł za litr, litr oleju napędowy 4,73-4,81, zaś autogaz 2,66-2,80 zł - prognozuje firma e-petrol. Podwyżki prognozuje też Biuro Maklerskie Reflex.
Bank inwestycyjny Goldman Sachs zataił 5 miliardów dolarów strat w kryzysowym roku 2008, zaniżając ich poziom do 8,5 mld dol., podczas gdy faktycznie wyniosły one 13,5 mld dol. - donosi piątkowy "Financial Times".
Firma Fly.pl jest wirtualnym tour-operatorem. W branży jest bardzo duża konkurencja, jak w takim razie inwestować na rynku i zarabiać na tym pieniądze mówi dyrektor zarządzający Fly.pl Maciej Nykiel.
Kajmany, Panama, Belize są idealne dla spółek handlu międzynarodowego. Luksemburg to świetne miejsce do transakcji kapitałowych a Cypr dla usług doradczych w Polsce. Do czego służą Polakom zagraniczne spółki wyjaśniał mecenas Robert Nogacki, radca prawny w Skarbiec Biz.
Andrzej Piechocki – główny akcjonariusz spółki – postanowił uporządkować dość skomplikowaną grupę kapitałową, jaką jest MNI. Jakie są plany na zmiany w firmie mówi jej nowy prezes, Andrzej Piechocki.
Azerbejdżan potwierdził swoje poparcie dla projektu gazociągu Nabucco - ogłosił w Baku przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Nabucco ma dostarczać gaz z rejonu Morza Kaspijskiego do Europy z pominięciem Rosji. Barroso składa wizytę w Azerbejdżanie.
Świat potrzebował procesorów - i dał zarobić ich największemu producentowi. Koncern Intel w IV kwartale zeszłego roku zarobił 59 centów na każdą akcję. Rok 2010 okazał się rekordowy w historii firmy: sprzedaż wyniosła w 43,6 miliardów dolarów.