Najnowsze

Najnowsze

Co zmroziło nam złotego?

To obawy o sytuację fiskalną Polski osłabiają złotego - tak spadki kursu polskiej waluty komentuje członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Andrzej Kaźmierczak. Analitycy jednak wskazuję na szereg innych przyczyn - od ciągnących się problemów Irlandii, przez niejasną sytuację Portugalii, po niegasnący konflikt koreańsko-koreański.

Giełdowe podsumowanie dnia

Cognoc, Orco i BRE to spółki, które dzisiaj radziły sobie najlepiej na warszawskim parkiecie. WIG20 kończy dzień spadkiem o 0,95%. Indeks największych spółek osiągnął na zamknięciu poziom 2641,81 pkt.

Bundestag uchwalił oszczędnościowy budżet

Niemiecki Bundestag uchwalił ustawę budżetową na 2011 r., która przewiduje znaczne cięcia wydatków, głównie w sferze socjalnej, związane z koniecznością ograniczenia rekordowego deficytu finansów państwa.

Dzień z przemysłem chemicznym

Kredyt technologiczny jest udzielany przez wybrane banki komercyjne we współpracy z BGK. Rząd przyjął projekt ustawy ułatwiający korzystanie z tej formy wsparcia. Co da nowelizacja, tłumaczy Marek Szczepański, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich BGK.

Zainwestuj niespodziewany milion

Milionerzy, którzy zostali nimi niespodziewanie, często nie wiedzą, co z tak dużymi pieniędzmi zrobić. Od czego rozpocząć inwestowanie dużych pieniędzy mówi Wojciech Kopacz, doradca ds. inwestycji i ubezpieczeń.

Milion w Portfelu

Akcje spółek niemieckich, szwedzkich i aktywa z antypodów. Jak zainwestować milion złotych, doradza Wojciech Szymon Kowalski z Exif Polska.

Czechowickie zapałki znów na sprzedaż

Resort skarbu zaprasza do przetargu w sprawie kupna akcji Fabryki Zapałek "Czechowice". Do kupienia jest 85 proc. kapitału zakładowego spółki w Czechowicach-Dziedzicach. Oferty można składać do 29 grudnia. Nabywcami mogą być zarówno podmioty krajowe, jak i zagraniczne.

Komunikacja w firmie

Uważnie dobieraj słowa, uważaj aby nikogo nie urazić personalnie. Jak informować pracowników nawet o trudnych sprawach związanych ze zmianami w firmie, doradza Marcin Józefowicz, specjalista ds. komunikacji, wiceprezes Freemen EDU Sp. z o.o.

Straty za zmarnowany urlop

Biura podróży odpowiadają materialnie także za straty niematerialne swoich klientów. MF kończy pracę nad rozporządzeniem dot. minimalnego ubezpieczenia. O konsekwencjach decyzji Sądu Najwyższego mówi Katarzyna Sobierajska, wiceminister sportu i turystyki.

Portugalia zatwierdza zaciskanie pasa

Portugalski parlament zatwierdził oszczędnościowy budżet na 2011 rok. Dokument zakłada cięcia płac i świadczeń socjalnych oraz podniesienie podatków. Działania te mają zapewnić znaczą redukcję wydatków publicznych i zapobiec kryzysowi zadłużenia.

Chemoserwis-Dwory o planach

Chemoserwis-Dwory S.A. zakłada podobny poziom przychodów Grupy w 2011 roku. O przyszłorocznych planach spółki, mówi prezes Wojciech Mazur.

Polacy nie inwestują w emeryturę

Bardzo niewielka grupa Polaków inwestuje systematycznie z myślą o emeryturze. Najczęściej to sporadyczne ruchy. Mniej zamożni uważają, że nie stać ich na oszczędzanie, mówi Mateusz Gołąb dyrektor Departamentu Klienta Zamożnego.

Jeśli nie OFE to co?

Programy oszczędzania w TFI nagradzają za systematyczność niższymi opłatami. O innych produktach inwestycyjnych będących alternatywą dla OFE, mówi Tomasz Publicewicz z Analizy Online.

Solorz przejmie Plusa?

Doradcy Zygmunta Solorza analizują, czy twórca Polsatu jest w stanie przejąć operatora komórkowej sieci Plus, spółkę Polkomtel - taką informację podaje agencja Reutera, powołując się na źródła na rynku.

Gdzie szukać specjalistów od technologii?

Warto skorzystać z pomocy firm rekrutacyjnych. Małe firmy mogą szukać inżynierów bezpośrednio na uczelniach technicznych wśród studentów, mówi Monika Górska-Siuciak, dyrektor w Dziale Rekrutacji i Selekcji Bigram.

Węgrzy nacjonalizują swoje OFE. Giełda drży

Rząd Węgier naciska na obywateli, by wrócili z funduszy emerytalnych do publicznego systemu emerytalnego. Teoretycznie na dokonanie wyboru między systemami mają czas do końca stycznia 2011. W praktyce wybór jest tragiczny - resort gospodarki Węgier już ostrzegł, że członkowie funduszy, którzy nie zgodzą się na przekazanie do budżetu aktywów ze swoich kont, stracą prawo do państwowej emerytury. Na to wszystko budapeszteńska giełda reaguje silną przeceną - BUX traci drugi dzień z rzędu. Dziś ok. 3 proc.

Hiszpania nie będzie ratować swoich finansów

Premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero oświadczył w piątek na antenie radia RAC, że nie zamierza uruchamiać planu ratunkowego dla finansów publicznych, jak to niedawno zrobiła Irlandia.

Złoty znacznie traci

Tak jak prognozowano, złoty osłabia się znacznie w stosunku do walut. Spadł już do najniższego poziomu wobec euro od trzech miesięcy. W skali tygodnia stracił do euro więcej niż wszystkie waluty i surowce świata - podsumowuje "Puls Biznesu". Równie źle ma się węgierski forint.

Zmiany w Bytomiu

Dwóch inwestorów branżowych obejmie 20 mln z nowej emisji akcji Bytomia. Spółka, która zarabia na szyciu garniturów, ma przekształcić się w spółkę, która będzie zarabiać na szyciu formalnej odzieży męskiej, mówi Andrzej Kaczorowski, zarządzający w Investors TFI.

Kryzys na rynku długu

Rentowność polskich obligacji 10-letnich osiągnęła 2-letnie maksimum. Kryzys na rynku długu Hiszpanii i Portugalii z pewnością wpłynie negatywnie na kurs euro, ale Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku wątpi, by doszedł on do poziomu 4,10 zł.

Czyja Bogdanka

- Nie było propozycji wymiany 4. akcji NWR za 1. akcję Bogdanki - Paweł Klimkowski, zarządzający w Aviva PTE zaprzecza agencyjnym informacjom. Twierdzi, że z Bogdanka rozmawiała z NWR tylko o cenie z obecnego wezwania.

Ciech: szansa na przyspieszenie kilku transakcji

Ciech S.A. prowadzi negocjacje umowy wstępnej z inwestorami na fosfory, mówi prezes spółki Ryszard Kunicki. - Jest szansa na przyspieszenie kilku transakcji, które mogą wpłynąć na wynik - dodaje.

Sejm nie słucha rządu. Większe zniżki dla niewidomych

Osoby niewidome uzyskają większe ulgi na przejazdy autobusami i pociągami. Sejm, wbrew woli rządu, przyjął w piątek poprawkę Senatu do ustawy okołobudżetowej, która przewiduje takie rozwiązanie. Sejm zgodził się także m.in. na poprawkę, zgodnie z którą minister finansów do końca stycznia 2011 będzie mógł obniżyć z 8 proc. do 7 proc. stawkę VAT na niektóre towary i usługi.

Hongkong już gotowy na Picassa?

Trzy razy Pablo Picasso dla kupujących w Hongkongu. Do tego kolejne cztery obrazy hiszpańskich artystów XX wieku. Najnowsza aukcja Sotheby's, to kolejny test dla azjatyckich kolekcjonerów, którzy w tym roku oferowali już rekordowe ceny za sztukę chińską i antyki.

Rosyjski bank ma twarz Bruce'a Willisa

Pozafilmowa kariera Bruce'a Willisa podąża coraz dalej na wschód Europy. Aktor niedawno został twarzą jednej z polskich wódek. Teraz zaś zwerbował go rosyjski Bank Trust.

Pieniądze z EBI na autostrady

225 mln euro kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego otrzyma BGK. Środki pozwolą na sfinansowanie budowy części autostrady A1, mówi Tomasz Mironczuk prezes BGK.

Leasing dla konsumenta

3% Polaków może być zainteresowanych leasingiem sprzętu komputerowego, RTV i AGD. Być może, już w przyszłym roku uda się wdrożyć zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych, które obecnie blokują leasing konsumencki. O jego zaletach mówi Marta Szafarowska, doradca podatkowy MDDP.

Dzień z przemysłem chemicznym

Koszty dostosowania polskich firm do wymogów REACH oszacowano na ponad 30 mln zł. Do tej pory wydały one ponad 173 tysiące produktów chemicznych, mówi Jerzy Majka Inspektor do Spraw Substancji i Preparatów Chemicznych.

Co dadzą emerytom nowe obligacje?

15 milionów Polaków każdego miesiąca wpłaca do Otwartych Funduszy Emerytalnych 7 proc. swojej pensji. Otwarte Fundusze Emerytalne mają te pieniądze pomnażać na starość. Rząd jednak chce zamiast części żywych pieniędzy dać funduszom obligacje emerytalne. Co to za obligacje i co ich wykorzystanie w systemie OFE oznacza dla przyszłych polskich emerytów?

Obligacje emerytalne sposobem na dług?

Węgry z systemem emerytalnym opartym na OFE. Do końca stycznia Węgrzy mają czas na powrót z prywatnych funduszy do państwowego. Z kolei polski rząd chce zamiast gotówki przekazywać funduszom emerytalnym emerytalne obligacje. O polskim sposobie na dług Marek Tejchman rozmawiał z dr Małgorzatą Starczewską – Krzysztoszek z Rady Gospodarczej przy Premierze i Piotrem Kuczyńskim, Głównym Analitykiem Helion Doradcy Finansowi.