Ani Grupa Lotos, ani PKN Orlen nie wypłacą dywidendy z ubiegłorocznych zysków. Resort skarbu poinformował, że nie będzie wnioskował o taką wypłatę na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółek. Nie oznacza to, że Skarb Państwa nie otrzyma od nich w tym roku żadnych pieniędzy. Min. Grad zapowiada jednocześnie, że ogółem dywidendy mają dać o 1/3 więcej, niż zapisano w budżecie.
Ministerstwo nie wyklucza, że PKN Orlen i Grupa Lotos wypłacą w tym roku dywidendę zaliczkową na poczet zysków z 2011 roku.
O takich planach poinformował minister Aleksander Grad. Dziś zbiera się walne zgromadzenie akcjonariuszy PKN Orlen. WZA Lotosu już zdecydowało o niewypłacaniu dywidendy za zeszły rok. Spółka przeznaczy zyski na inwestycje.
Jeszcze wczoraj rynek spekulował, że Skarb Państwa może sięgnąć po zeszłoroczne zyski spółki. Przesłanką do spekulacji było podniesienie po raz drugi prognoz wpływów do budżetu ze spółek Skarbu Państwa. Mają one wynieść w sumie prawie 5 mld złotych, podczas gdy poprzednio resort skarbu mówił o sumie ponad 3 mld zł.
- Myślę, że to będzie bliżej pięciu niż czterech - mówi teraz min. Aleksander Grad przed kamerą TVN CNBC.
Do tej pory o dywidendzie zdecydował między innymi KGHM. Spółka wypłaci akcjonariuszom 3 miliardy złotych, z których 1/3 - czyli miliard - trafi do budżetu. Zyskiem podzieli się także Tauron.
Dziś i jutro walne zgromadzenia akcjonariuszy zadecydują o dywidendzie w spółkach Orlen, PKO BP oraz PGE i ENEA. Wszędzie tam Skarb Państwa ma dominująca pozycję.
Źródło: TVN CNBC
Źródło zdjęcia głównego: Lotos