Najnowsze

Najnowsze

Mniej akcji BGŻ dla indywidualnych

Agencje informacyjne donoszą, że brakło chętnych na akcje Banku Gospodarki Żywnościowej. Jako pierwszy taką nieoficjalną informację przekazał Reuter, krótko potem podobne doniesienie przekazała PAP. Według obu źródeł transza akcji BGŻ dla inwestorów indywidualnych została zmniejszona do ok. 5,25 mln akcji.

Toyota podkręca obroty

Europejska centrala Toyoty deklaruje, że w czerwcu produkcja w fabrykach koncernu na Starym Kontynencie wróci do poziomu sprzed marcowego trzęsienia ziemi w Japonii. Szybciej niż się obawiano poprawia się sytuacja dostawców, wytwarzających swoje produkty w Japonii.

Fiasko interesu za miliardy dolarów

Brytyjskiemu koncernowi BP ostatecznie nie udało się nawiązać współpracy z rosyjskim Rosnieftem w dziedzinie eksploatacji złóż gazu i ropy naftowej na Morzu Karskim. Firmy miały się wymienić akcjami wartości po 8 mld dolarów i wspólnie wydobywać surowce w rosyjskiej Arktyce.

Prezes UOKiK wciąż przeciw przejęciu Energi

Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji wciąż sprzeciwia się przejęciu Energii przez Polską Grupę Energetyczną. Przejęcie forsuje rząd, przekonując, że argumenty rynkowe muszą ulec wobec wymogów związanych z budową elektrowni jądrowej, którą ma prowadzić właśnie PGE.

Gdy Polak kupuje auto, to używane

W ubiegłym roku samochód kupił co 10 Polak. Jednak nowe auto nabyło jedynie 8 procent z kupujących, pozostali zadowalali się pojazdami używanymi, przeciętnie wydając 12,4 tys. złotych. Takie informacje przynoszą wyniki sondażu sondażu TNS OBOP.

10 chętnych na PKP Cargo

Wstępne oferty zakupu PKP Cargo złożyło ponad 10 potencjalnych inwestorów - poinformował prezes spółki Wojciech Balczun. Rząd planuje, że przewoźnik może być sprywatyzowany jeszcze w tym roku. Zdaniem prezesa tegoroczny zysk spółki powinien przekroczyć 100 mln złotych.

14 290 000 000 000 dolarów - to dług USA

Stany Zjednoczone osiągnęły ustawowo dozwolony pułap zadłużenia: 14,29 biliona dolarów. Oznacza to, że nie mogą zaciągać więcej długów. Obecnie na każdego Amerykanina przypada ponad 46 tysięcy dolarów państwowego długu. Na każdego podatnika jest to suma niespełna 130 tysięcy dolarów.

Lecisz Lufthansą? To z jedną walizką

Od początku czerwca pasażerowie klasy ekonomicznej w liniach Lufthansa bezpłatnie będą mogli zabrać ze sobą tylko jedną sztukę bagażu. Dotąd linie pozwalały na dowolną liczbę pakunków, byle suma ich wagi była niższa niż 20 kilogramów.

Bank ukarany: zapłaci 700 tys. zł

Ponad 720 tysięcy złotych - taką karę wymierzył UOKiK Bankowi Santander. Powód to drastyczne zawyżanie prowizji od kredytów konsumenckich. Urząd nakazał też zaniechania takich praktyk.

Portugalskie kleszcze długu

Ministrowie Finansów eurostrefy zgodzili się na udzielenie Portugalii trzyletniej pożyczki w wysokości 78 miliardów euro. Rozmowy toczyły się bez udziału szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominika Strauss-Kahna, który został zatrzymany w Nowym Jorku pod zarzutem próby gwałtu. O sytuacji Portugalii i przyszłości strefy euro rozmawialiśmy z maklerem TMS Brokers Tomaszem Nowakiem.

Portfel RDO: Kupimy Mostostal Zabrze?

Portfel Rynków dla Opornych stracił ponad 0,5 procet, gdy WIG w poniedziałek ponad pół procent zyskał. Czy kolejne propozycje widzów przyjdą z odsieczą portfelowi RDO? Propozycję, by kupić Mostostal Zabrze omawiali Robert Stanilewicz i Jacek Wic.

Włoch prawie w fotelu Tricheta

Włoch Mario Draghi juz niemal w fotelu prezesa Europejskiego Banku Centralnego. Ministrowie finansów państw strefy euro zarekomendowali właśnie jego na to stanowisko. Dziś to samo mają zrobić ministrowie finansów całej Unii.

BCC wyszkoli sędziów i prokuratorów

Resort sprawiedliwości porozumiał się z Business Centre Club. Jego przedstawiciele od jesieni będą szkolić sędziów i prokuratorów w zakresie finansów i gospodarki. - Czasami wiedzę sędziego i prokuratora w obszarze spraw gospodarczych trzeba uzupełnić i chcemy to uczynić - argumentuje minister Krzysztof Kwiatkowski.

Polska chce więcej za zboże i cukier

Na wtorkowym posiedzeniu ministrów rolnictwa w Brukseli Polska zaproponuje zwiększenie o 15 procent kwot na produkcję cukru w UE oraz zwiększenie ceny interwencyjnej zboża ze 101 do 130 euro za tonę. Szanse na przychylność innych krajów i Komisji Europejskiej są jednak znikome.

MFW - straż pożarna, której DSK nie złamie

Czym tak naprawdę jest Międzynarodowy Fundusz Walutowy, o którym (znowu) zrobiło się głośno po aferze seksualnej z udziałem jej szefa? Zrzesza 187 państw i ma na celu stabilizować gospodarkę. Już pewnie bez Dominique'a Strauss-Kahna.

Portugalia dostanie 78 mld euro

Ministrowie finansów strefy euro zdecydowali, że pogrążona w kryzysie zadłużenia Portugalia otrzyma pomoc wysokości 78 miliardów euro - informują w poniedziałek dyplomaci w Brukseli.

Bogaci coraz bogatsi, biedni bardziej biednieją

W Wielkiej Brytanii zarobki wąskiej grupy najlepiej opłacanych szefów banków i dużych korporacji rosną coraz szybciej, a w tym samym czasie realna siła nabywcza zwykłych gospodarstw domowych maleje, wzrost przeciętnych płac jest niższy od inflacji.

Elektryczne auta zwolnią z podatku

Do 2020 roku po niemieckich drogach ma jeździć milion samochodów z napędem elektrycznym - planuje rząd w Berlinie. W poniedziałek ogłoszony pakiet działań i zachęt dla posiadaczy elektrycznych samochodów.

Wraca Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP

Bronisław Komorowski przywraca nagrodę gospodarczą prezydenta, wręczaną do 2005 roku przez Aleksandra Kwaśniewskiego. Po raz pierwszy ma ją wręczyć za miesiąc, podczas inauguracji Międzynarodowych Targów Poznańskich. Nagrodę przyzna kapituła pod przewodnictwem byłego prezesa Giełdy Wiesława Rozłuckiego.

Powrót Playstation Network

W blisko miesiąc po wybuchu skandalu z wyciekiem danych, Sony ponownie uruchamia serwis Playstation Network. Działa on jednak w ograniczonym zakresie.

Kulczyk nie wyprodukuje prądu na Białorusi

Jan Kulczyk ocenia, że przy obecnym otoczeniu gospodarczo-politycznym trudno byłoby pozyskać finansowanie na budowę elektrowni na Białorusi. W zeszłym roku jego firma podpisała porozumienie o współpracy przy takiej inwestycji, a prąd z elektrowni miał trafiać do Polski.

Niemcy jedyni w grze o Nowy Jork

Giełdy Nasdaq i InterContinental Exchange wycofują się z oferty zakupu NYSE Euronext. Giełdy ogłosiły taką decyzję po dyskusjach z przedstawicielami amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, kiedy okazało się, że regulatorzy nie wyrażą zgody na połączenie dwóch największych amerykańskich parkietów.

Saab znalazł chińskie lekarstwo

Stojący na krawędzi bankructwa Saab poszukuje ratunku. Według najnowszych informacji na pomoc tym razem ma przyjść chiński dystrybutor samochodów - Pang Da. Informację o podpisaniu umowy z Chińczykami podał właściciel szwedzkiej marki - holenderski Spyker.

Milioner spadek dał dopiero praprawnukom

Wellington Burt był jednym z najbogatszych Amerykanów początku ubiegłego wieku. W dostatku dożył sędziwego wieku 87 lat, ale swym potomkom korzystanie ze zgromadzonego majątku skutecznie ograniczył. Jego testament może zostać w pełni wykonany dopiero teraz - po 92 latach od jego śmierci.

Euro-inflacja nabiera tempa

Inflacja w strefie euro przyspiesza coraz bardziej. W kwietniu ceny w krajach "17" urosły o 2,8 procent (licząc rok do roku), podczas gdy w marcu wskaźnik ten wynosił 2,7 proc. Wynik był zgodny z oczekiwaniami rynku. Miesiąc do miesiąca ceny urosły o 0,6 procent.

NIK: Połowa dróg do zamknięcia, przyzwoitych jest 0,5 procenta

Połowę polskich dróg należałoby zamknąć z powodu stanu technicznego. Właśnie on, obok słabego wyszkolenia kierowców, powoduje to, że w Polsce w wypadkach drogowych ginie dwa razy więcej ludzi niż przeciętnie w Unii Europejskiej - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Brak DSK - dosypią Grecji pieniędzy?

Brak Dominika Strauss Kahna na szczycie eurogrupy nie będzie miał wpływu na przebieg obrad - wypowiedź irlandzkiego ministra ds. europejskich cytuje agencja Reutera. Strauss-Kahna w Brukseli zastąpi Egipcjanka Nemat Shafik, która jest zastępczynią dyrektora zarządzającego MFW.

Wystąpienie kontra prezentacja

Wystąpienie biznesowe bez udziału komputerowych prezentacji? Trener biznesowy Matthias Pöhm uważa, że to zapewnia zwiększony efekt odbioru.

Kiedy inflacja wreszcie zwolni?

Dlaczego wydaje nam się, że pieniądze znikają  coraz szybciej. Wydaje nam się tak, bo  rzeczywiście coraz szybciej znikają - nie tylko wzrost cen jest faktem, ale faktem jest też coraz szybsze tempo tego wzrostu. Już wiemy, że znów przyspieszyło ono w kwietniu: inflacja wyniosła 4,5 procent. Ekonomiści podejrzewają, ze tak jest tez w maju. Kiedy to się skończy i jak temu zaradzić mówi główny ekonomista Deutsche Bank Polska Arkadiusz Krześniak.

Świat poszedł na zakupy do H&M

Druga co do wielkości sieć sklepów odzieżowych na świecie zaskakuje rynek na plus. Firma Hennes and Mauritz zwiększyła w kwietniu sprzedaż o 11 procent, licząc rok do roku. Analitycy spodziewali się wzrostu o 9 procent.