Najnowsze

Najnowsze

Nadchodzi era globalnej drożyzny

Jeśli światowi przywódcy nie podejmą odpowiednich działań, w ciągu najbliższych 20 lat ceny żywności na globalnym rynku wzrosną ponad dwukrotnie - wynika z raportu Oxfam, międzynarodowej organizacji humanitarnej, zajmującej się walką z głodem na świecie i pomagającej w krajach rozwijających się.

Twórca gier pilnie poszukiwany

Polski rynek gier komputerowych rozwija się tak szybko, że firmom z tej branży brakuje rąk do pracy. Podkupują sobie specjalistów, ściągają ich z zagranicy, a nawet wspólnie z uczelniami tworzą kierunki dla przyszłych autorów gier - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Polska może zaskarżyć unijne regulacje

Adam Leszkiewicz, wiceminister Skarbu Państwa, powiedział w rozmowie z "Parkietem", że Polska może zaskarżyć unijne regulacje dotyczące emisji dwutlenku węgla. Chodzi zwłaszcza o obawę wzrostu kosztów funkcjonowanie przemysłu chemicznego, nawet o ok. 20 proc.

Student pod kreską?

W nowym roku akademickim aż 50 tys. studentów może stracić pomoc finansową - szacuje "Rzeczpospolita". Zdaniem gazety, wielu studentów może się czuć rozgoryczonych zmianą reguł, bo pula stypendiów naukowych zostanie drastycznie ograniczona.

Polskie cięcia po deficycie realne. Tylko na ten rok

- Redukcja deficytu finansów publicznych do 5,6 proc. PKB z 7,9 proc. PKB w 2010 roku nie powinna być dla rządu Donalda Tuska trudna - oceniają analitycy banku JP Morgan. Większym wyzwaniem będzie redukcja deficytu do 2,9 proc. PKB w 2012 roku - dodają.

Wpłynąć na NewConnect

Admiral Boats idzie na NewConnect, debiut planuje na czerwiec. Warta około 40 milionów złotych firma specjalizuje się w produkcji łodzi rekreacyjnych. Swoje produkty eksportuje m.in. do Holandii, tamtejszy rynek łodzi rekreacyjnych wart jest około 200 mln euro. Gościem programu Dzień na Rynkach był Andrzej Bartoszewicz, prezes Admiral Boats.

Kierunek: Egipt

Egipt to bardzo ciekawy kierunek inwestycyjny - mówi TVN CNBC Patryk Jabłonowski, zarządzający DEKA Investment. Podczas spotkania G8 pojawiły się deklaracje o międzynarodowej pomocy dla krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Podatek bankowy

Podatek bankowy - rozwiązanie dla banków, czy wspomaganie dla finansów publicznych? O rządowej propozycji opodatkowania instytucji finansowych rozmawialiśmy z doktorem Andrzejem Topińskim, głównym ekonomistą BIK.

Inwestuj w Turcji!

BZ WBK TFI tworzy fundusz akcji tureckich i przekonuje, że Turcja to zdrowe, dobrze zarządzane biznesy. Tureckie społeczeństwo dynamicznie się rozwija, a rynek jest duży i bardzo płynny. O atutach inwestowania w Turcji rozmawialiśmy z Katarzyną Dąbrowską, zarządzającą BZ WBK TFI.

Rynki dla Opornych 30 maja 2011

Portfel RDO na delikatnym minusie, w momencie gdy indeks WIG20 na lekkim plusie. Widzowie zaproponowali zakup BBI Zeneris, spółki inwestującej w segment energii odnawialnej. Czy w dniu niemieckich protestów przeciw energii atomowej to dobra inwestycja?

Niemcy nie wrócą już do atomu

- Do końca 2022 całkowicie zrezygnujemy z energii atomowej. Ta droga jest dla Niemiec wielkim wyzwaniem, ale oznacza też ogromną szansę dla przyszłych pokoleń - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel. Jak dodała "nie ma furtki, która umożliwiałaby odwrót od tej decyzji".

Węgry mrożą kursy "kredytowych" walut

Węgierski rząd chce pomóc w spłacie kredytów hipotecznych w walutach obcych. Premier Węgier Viktor Orban, w porozumieniu z bankami ogłosił maksymalne kursy wymiany franka szwajcarskiego, euro i jena, które będą obowiązywały do 2015 roku. Po tym okresie Węgrzy będą jednak musieli oddać różnicę w kolejnym, niskooprocentowanym kredycie w forintach, którego gwarantem będzie rząd.

Prywatne zdrowie

Rośnie rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce. Na giełdzie przybywa spółek świadczących takie usługi. W "Rynkach Dnia" rozmawialiśmy z Radosławem Szubertem, prezesem spółki Polmed, posiadającej sieć 19 centrów medycznych w całej Polsce

DNA na Newconnect

Przetwarzanie informacji zawartych w DNA na NewConnect. Genomed, spółka zajmująca się odczytywaniem informacji zawartych w łańcuchach DNA, diagnostyką genetyczną zadebiutowała na alternatywnym rynku warszawskiej giełdy. Spółka pozyskała z niepublicznej emisji prawie 3 miliony złotych, a za 5,6 lat chce otworzyć pierwszą w Polsce klinikę terapii genowych. Z prezesem spółki rozmawialiśmy o planach spółki i ich sposobie na biznes

"Gąsiorek" z winem na razie bez forów u ministra

- Resort finansów nie przewiduje wprowadzenia ułatwień podatkowych dla drobnych producentów win, ale kwestia ta jest "przedmiotem stałej uwagi" - poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister finansów, szef Służby Celnej Jacek Kapica. Posłowie i senatorowie postulują m.in. zmiany, które umożliwią rolnikom produkującym do 100 hektolitrów wina z własnych winogron jego sprzedaż bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej.

Inwestuj w Turcji!

BZ WBK TFI tworzy fundusz akcji tureckich i przekonuje, że Turcja to zdrowe, dobrze zarządzane biznesy, młode, dynamicznie rozwijające się społeczeństwo, a także duży, płynny rynek giełdowy. O atutach inwestowania w Turcji rozmawialiśmy z Katarzyną Dąbrowską, zarządzającą BZ WBK TFI

"Gratis 50 g" wprowadza w błąd. Nowe etykietki już są

Kiedy ostatni raz widziałeś w sklepie "zwykły" sos boloński z Łowicza? Albo chiński, czy meksykański? Nie ten, który ma "50 g gratis", tylko taki "regularny"? UOKiK ustalił, że ostatni raz takie zwykłe opakowania pojawiły się w handlu w listopadzie... 2006 roku. Promocja stała się więc stałą praktyką producenta, a to może wprowadzać klientów w błąd. Producent zapewnia, że zaprzestanie tej praktyki.

Tylko "garstka" Polaków skusiła się na legalny "rajch"

W pierwszym miesiącu otwartego rynku pracy dla Polaków w Niemczech wyjechało tam ok. 50 tys. naszych rodaków - wynika z danych PKPP Lewiatan. - Widać wyraźnie, że nie będzie masowego exodusu, porównywalnego do tego, który miał miejsce w 2004 roku, kiedy po przyjęciu Polski do Unii Europejskiej ponad dwa mln rodaków wyjechało w poszukiwaniu lepszego życia do Wielkiej Brytanii i Irlandii – mówi Monika Zakrzewska, ekspert Lewiatana.

Droga do ożywienia

Słabsza koniunktura w Polskiej gospodarce. W maju Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury spadł o 0,5 punktu - podał instytut BIEC. Zdaniem autorów raportu szanse na to, że wzrost PKB w tym roku przekroczy 3,8% - czyli poziom ubiegłoroczny - są nikłe. Co to może oznaczać dla polskiej gospodarki? Spytaliśmy rafała Beneckiego, ekonomistę ING Banku Sląskiego.

Zarobić na strukturach

Struktury uruchamiane kilkanaście miesięcy temu, szczególnie te oparte na portfelu akcji polskich i europejskich spółek dały solidnie zarobić. Roczne stopy zwrotu z tak skomponowanych struktur przekraczają znacznie 10%. Wiele banków w maju rozpoczęło zapisy na struktury na kolejne okres. Zapisy trwają jeszcze przez kilka tygodni. Co zatem można wybrać i na ile opierać się na historycznych wynikach? Spytaliśmy Marcina Krasonia, Structus.pl, analityka Open Finance.

Nieruchomości w kryzysie

Ceny mieszkań w Polsce z każdym kwartałem są coraz niższe. Czasy prostych i szybkich zysków na rynku nieruchomości, przynajmniej na tą chwilę, się skończyły. Są jednak sposoby na to by na rynku nieruchomości zarobić, takie jak inwestycje pośrednie w akcje deweloperskich spółek, fundusze nieruchomościowe czy papiery dłużne spółek budujących nowe mieszkania. Co może dać największą stopę zwrotu? Spytaliśmy Pawła Grząbkę, prezesa CEE Property Group.

Korekta na srebrze

To był doskonały rok dla tych, którzy kupili srebro. Cena z ubiegłorocznych 17 dolarów za uncję wzrosła blisko trzykrotnie. Gwałtowny wzrost kursu zakończył się równie gwałtownym spadkiem, w maju cena uncji srebra spadła o około 8 dolarów. To korekta, którą warto wykorzystać, czy też koniec srebrnej hossy? Spytaliśmy Wojciecha Szymona Kowalskiego z Efix Polska.

Frank idzie na rekord

Frank rekordowo mocny, wobec euro i dolara. Na fali niepewności na międzynarodowych rynkach walutowych cierpi także złoty. Czy polskich kredytobiorców czekają jeszcze gorsze chwile i czy tak wysoki poziom franka wobec głównych walut to okazja do zarobku? Spytaliśmy Przemysława Kwietnia, głównego ekonomistę XTB.

Analiza bilansu

Inwestor pod lupą. Na co należy zwrócić uwagę w sprawozdaniu finansowym inwestora, który interesuje się naszą firmą? Spytaliśmy Michała Pachowskiego z Wydziału Zarządzania UW.

Miasteczko multimedialne

Masz dobry pomysł na biznes z sektora nowych technologii lub multimediów – możesz zgłosić się do Inkubatora Przedsiębiorczości 3.0, który działa w ramach Miasteczka Multimedialnego w Nowym Sączu. Wybrane projekty mogą liczyć na 200 tysięcy euro dofinansowania. Wnioski można składać do 15 lipca. Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Krzysztof Banaszewski, ekspert ds. inwestycji w Miasteczku Multimedialnym.

Dokumenty dla przedsiębiorcy

Ankieta dla zleceniobiorcy. Żeby podpisać umowę zlecenia lub umowę o dzieło należy najpierw poprosić współpracownika o wypełnienie ankiety. Jakie dane będą nam potrzebne i ile musimy przechowywać poszczególne dokumenty? Między innymi na to pytanie odpowiada Magdalena Frąckowiak, ekspert Ernst & Young Usługi Księgowe.

Zakładamy spółkę komandytową

Jak założyć spółkę komandytową i kiedy się to opłaca? Warto pamiętać, że dochody spółek komandytowych nie są opodatkowane. Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Michał Karwacki, adwokat z kancelarii Salans.

Opłata za zezwolenie na alkohol

Opłata albo prohibicja. 31 maja mija termin zapłaty II raty opłaty za sprzedaż alkoholu. Czy jeśli właściciel sklepu albo restauracji nie uiści tej opłaty w terminie przepadnie mu koncesja? Między innymi na to pytanie odpowiada Joanna Tymińska, dyrektor Biura Działalności Gospodarczej i Zezwoleń Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Reakcja łańcuchowa

Niemcy odchodzą od energetyki jądrowej. Niemiecki rząd zdecydował o zamknięciu elektrowni atomowych do 2022 roku. Natomiast rząd Polski wciąż chce budować elektrownie atomowe. Czyja strategia jest słuszna? O opinię spytaliśmy dr. Filipa Elżanowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego.