Najnowsze

Najnowsze

Rządowi słabszy złoty nie przeszkadza

Euro za nieco powyżej 4 zł - "Puls Biznesu" przewiduje, że w taki właśnie kurs celuje rząd. Gazeta donosi, że rząd najwyraźniej nie chciał obniżać kursu polskiej waluty i dlatego wymiany sporej sumy w euro dokonał poza rynkiem. Gdyby zrobił to na rynku, zapewne kurs spadłby wczoraj o co najmniej kiklka groszy.

RPP pod presją

Słaby złoty a poziom polskiego długu, ewentualna interwencja walutowa i nastawienie Rady Polityki Pieniężnej w polityce monetarnej to tylko niektóre tematy, o których w programie "90 minut" Rafał Wojda rozmawiał z członkiem RPP Andrzejem Rzońcą. Ekonomista przekonywał, że słaby złoty nie zadecyduje o przekroczeniu drugiego progu ostrożnościowego, a interwencja walutowa, choć możliwa, jest ostatecznym rozwiązaniem.

Satysfakcja klienta ZUS

ZUS wchodzi w XXI wiek. Państwowy ubezpieczyciel chce wprowadzić call center, badanie wydajności pracowników i możliwość podglądu konta emerytalnego przez internet. Gościem Bilansu był prezes ZUS-u, Zbigniew Derdziuk.

Prezydent Komorowski w USA

Prezydent Komorowski z wizytą u Baracka Obamy. Główne tematy spotkania z amerykańskim prezydentem to polityka wizowa, obronna i energetyczna. O komentarz na temat tego spotkania a także sytuacji w amerykańskiej gospodarce poprosiliśmy Andrzeja Kurnickiego, prezesa EuroAmerican Company.

Kiedy polska "Dolina Krzemowa"?

Park Technologiczny w Nowym Sączu ma powstać za niecałe 2 lata. O rozwoju nowych technologii w Polsce rozmawiamy profesorem Krzysztofem Pawłowskim, twórcą "Miasteczka Multimedialnego".

Fundusze na atom

Jak pozyskać finansowanie na budowę elektrowni atomowej? Między innymi na to pytanie odpowiedział w programie 90 Minut Danny Roderick, wiceprezes GE Hitachi. Do budowy elektrowni atomowej przymierza się PGE ale nie jest jeszcze jasne w jaki sposób pozyska niezbędne fundusze.

Niewielkie zmiany w RDO

Cztery spółki w portfelu i niewielkie zmiany ich wartości. Tak w skrócie wygląda w ostatnich dniach obraz naszego portfela inwestycyjnego. W środę analizowaliśmy kupno spółki MCI, propozycję pana Michała.

Wyskakuj ze złotego. Na chwilę

Jeśli masz polskie 10-letnie obligacje, to lepiej je sprzedaj i z gotówką zaczekaj aż złoty się jeszcze trochę osłabi - radzą analitycy BNP Paribas. Ale nie za długo, bo Ministerstwo Finansów będzie przed końcem roku interweniować w obronie złotego, żeby napompować jego wartość. Złoty w środę silnie się osłabił.

Czy spekulanci zaatakują USA?

Przedłużenie ulg podatkowych w USA wywołało burzę na rynkach. Stany Zjednoczone są w trudniejszej sytuacji fiskalnej niż strefa euro - powiedział doradca banku centralnego Chin Li Dao-Kui. Według ekonomisty, decyzja Baracka Obamy o przedłużeniu cięć podatkowych o kolejne dwa lata pogrąża amerykańskie finanse. Także agencje ratingowe ostrzegają, że USA mogą stracić najwyższą z możliwych ocenę wiarygodności kredytowej.

Gruzińskie wina na New Connect

Telliani Valley Polska udanie zadebiutował na New Connect. Importer gruzińskich win pozyskał z emisji akcji 0,5 miliona złotych.  Środki z emisji spółka chce przeznaczyć m.in. na rozbudowę kanałów dystrybucji.  O plany spółki pytaliśmy prezesa Telliani Valley Polska, Adama Sworowskiego.

Nowy zarząd w ONE2ONE

Nowy zarząd w ONE2ONE. Przed świętami spółka chce nie tylko zarobić na biznesie konkursów SMS ale też ten rynek... ucywilizować. O szczegółach Marcin Kowalski rozmawiał z nowym prezesem ONE2ONE, Piotrem Majchrzakiem.

Amica jednak nie z BSH

Amica nie będzie produkować sprzętu dla Boscha i Siemensa. Nie będzie też żadnych powiązań kapitałowych - negocjacje z niemieckim koncernem skończyły się bez zawarcia porozumienia. O to jakie były przyczyny takiego rozwoju sytuacji spytaliśmy Jacka Rutkowskiego, prezesa spółki Amica.

Fedak: Reforma emerytalna była kłamstwem

Reforma emerytalna z 1999 roku była obarczona "grzechem kłamstwa" - mówi minister pracy Jolanta Fedak. I dodaje, że jeśli nasz dług przekroczy 55 proc. PKB, "to będzie u nas jak w Grecji".

Rostowski ignoruje dialog?

Minister finansów Jacek Rostowski nas lekceważy, ignoruje dialog społeczny, postępuje arogancko - skarżą się pracodawcy z Komisji Trójstronnej, a wtóruje im wicepremier Waldemar Pawlak. Komisja wezwała Rostowskiego na najbliższe posiedzenie, żeby się ze swojego postępowania wytłumaczył.

Gaz jednak potanieje

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce, by ceny gazu dla odbiorców indywidualnych i przemysłowych w I kwartale 2011 roku spadły. Firma złożyła w tej sprawie wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki - poinformowała spółka w środę w komunikacie.

Cam Media walczy o przystanki

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiada prywatyzację wiat przystankowych. Warszawski ZTM chce sprzedać koncesję na budowę 1580 wiat przystankowych Cam Media liczy na to, że na prywatno-publicznych wiatach będzie mogła nieźle zarobić. O szczegółach w programie Rynki Dnia opowiedział prezes firmy, Krzysztof Przybyłowski.

Przewoźnik na przystanku 

Urząd miasta w Zielonej Górze ukarany przez Urząd Ochrony konkurencji i Konsumentów grzywną w wysokości 200 tysięcy złotych. Powód? Miasto nie chciało dać zgody firmie przewozowej na korzystanie z miejskich przystanków autobusowych, podczas, gdy pozwoliło na to konkurencyjnej firmie. Gościem Pawła Blajera była Agnieszka Jacyszyn, radca prawny delegatury UOKiK we Wrocławiu.

Brat VAT

BRAT VAT   W TVN CNBC trwa akcja Brat VAT. Minister finansów przygotował projekty dwóch rozporządzeń dotyczących nowej ustawy o podatku od towarów i usług. Jedno w sprawie przypisania stawek w kasie fiskalnej, drugie dotyczące ulgi na kasę. Co z tych przepisów wynika dla podatników? O to Paweł Blajer pytał Romana Namysłowskiego, dyrektora w dziale podatkowym Ernst&Young

Zaangażowanie pracowników

Zaangażowanie pracowników jest kluczem do sukcesu firmy. Przedsiębiorcy, którzy nie są w stanie tego zrobić, nie mogą w pełni realizować swojego potencjału biznesowego. O zaangażowaniu załogi Paweł Blajer rozmawiał z Andrzejem Borczykiem, dyrektorem personalnym Microsoft Polska

BNP o sprzedaży polskich obligacji

Ryzykowny rynek obligacji. BNP Paribas zalecił inwestorom sprzedaż polskich dziesięcioletnich obligacji. Bank sugeruje powrót do polskich papierów w momencie, gdy kurs '”złoty do euro” będzie zbliżać się do 4,08. O rynku długu z głównym strategiem rynków wschodzących BNP Paribas Bartoszem Pawłowskim rozmawiał Robert Stanilewicz

Inwestowanie w nieruchomości

W nieruchomości inwestujemy emocjonalnie i z przekonaniem, że te zawsze będą drożeć. O tym, jak ustrzec się błędów emocjonalnego inwestowania na rynku nieruchomości mówił w programie Godzina dla Pieniędzy Łukasz Madej, prezes ProDevelopment

Za mało kakao

Świat odcięty od 40% globalnej podaży kakao. Po wyborach na Wybrzeżu Kości Słoniowej zamknięto granice tego kraju. W Godzinie dla Pieniędzy o polityce trzęsącej rynkiem kakao mówił Wojciech Szymon Kowalski z Efix Polska.

Milion w portfelu

Dwa fundusze akcji, akcje deweloperów i gotówka - w programie Godzina dla Pieniędzy Marek Zuber proponuje w co zainwestować milion złotych.

Akcje banków na 2011

Banki zauważają poprawę sytuacji makroekonomicznej w regionie, rośnie popyt na kredyty hipoteczne i dla małych i średnich firm. O szansach sektora bankwego w 2011 roku Błażej Karwowski rozmawiał z analitykiem sektora bankowego ING Andrzejem Nowaczkiem 

Prognozy na 2011

Wzrost PKB w Polsce w 2011 roku osiągnie 4,5%, a Rada Polityki Pieniężnej podwyższy stopy procentowe o 100 punktów bazowych - wynika z prognozy banku Nomura na 2011 rok. Błażej Karwowski o prognozach właśnie rozmawiał z ekonomistą rynków wschodzących Nomura, Peterem Attardem Montalto

Swoja emeryturę znajdziesz w sieci

Najpóźniej od 2012 roku ubezpieczeni będą mogli przez internet sprawdzać w ZUS stan swoich kont i hipotetyczną emeryturę, a właściciele jednoosobowych firm drogą elektroniczną załatwią wszystkie rozliczenia - obiecuje prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.

Kopalnia Silesia sprzedana

Ponad 3 lata od ogłoszenia przez Kompanię Węglową pierwszego przetargu na sprzedaż kopalni Silesia, w czwartek zakład pozyska inwestora. Będzie nim Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia, należące do czeskiego Holdingu Energetycznego i Przemysłowego i załogi kopalni.

GPW da zarobić w 2011

Zbliża się koniec dobrego roku dla rynku akcji roku i inwestorzy giełdowi zaczynają myśleć, jak go zamknąć - zrealizować zyski czy zatrzymać akcje w portfelach. Tym bardziej, że indeks WIG 20 cały czas jest w okolicach tegorocznej rekordowej wartości. Dyrektor inwestycyjny ING TFI Maciej Bombol radzi, żeby akcje trzymać, bo w przyszłym roku warszawską giełdę czekają dalsze wzrosty.

Eurocoptery do końca roku

- Do końca roku w Polsce będą już wszystkie zamówione 23 nowe śmigłowce eurocopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - poinformował podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Cezary Rzemek.

Zima w Integer.pl

Zima daje się we znaki nie tylko kierowcom, w zeszłym tygodniu firmy kurierskie apelowały do klientów, by ci ograniczyli nadawanie przesyłek. O tym, jak ataki zimy wpływa na dostarczanie przesyłek Mikołaj Kunica rozmawiał z prezesem Integer.pl Rafałem Brzoską.