Najnowsze

Najnowsze

Chemoservis-Dwory chce przejmować

Chemoservis będzie przejmował - póki co spółki ciepłownicze od Skarbu Państwa. Gościem Rynków Dnia był prezes Chemoservisu-Dwory Wojciech Mazur

PKB USA GORZEJ OD PROGNOZ

Ożywienie w Stanach Zjednoczonych hamuje silniej niż oczekiwano. Według pierwszego odczytu danych za drugi kwartał amerykański PKB wzrósł o 1,3 procent w ujęciu zannualizowanym. Prognozowano wzrost na poziomie 1,8 procent. Zdaniem Przemysława Kwietnia, niepokojąca jest słabnąca konsumpcja za oceanem

Dobre wyniki TPSA

Telekomunikacja Polska powyżej oczekiwań. W II kwartale tego roku TP SA zarobiła netto 995 milionów złotych przebijając oczekiwania analityków o prawie 1/5. Połowę zysku ze sprzedaży Emitela spółka chce przeznaczyć na skup własnych akcji. Gościem Rynków Dnia był prezes Telekomunikacji Polskiej Maciej Witucki

Fabryka Maszyn Ożarów na NewConnect

Ponad 2 i pół miliona złotych pozyskała FMO z oferty prywatnej. Spółka, która jest partnerem m.in. Caterpillara zadebiutowała na NewConnect, a gościem Rynków Dnia był jej prezes, Zenon Marasek

Giełdy na czerwono, a frank znów mocny

W piątek złoty osłabił się do szwajcarskiego franka do 3,54 zł. Traciło też euro. Jak wskazali analitycy, to skutek pata politycznego w USA, słabych danych dotyczących tamtejszego wzrostu PKB oraz informacji, że w Hiszpanii odbędą się wcześniejsze wybory. Także w piątek od rana indeksy giełdowe w Europie świeciły na czerwono.

Przedsiębiorca w sądzie

Nie taki sąd straszny.... „Mój kontrahent nie płaci. Próbowałem załatwić sprawę polubownie, ale nic to nie dało. Został mi tylko sąd, w którym nigdy nie byłem i kojarzy mi się tylko ze sztuczkami prawników”. Czy sądu trzeba się bać? Jak się przygotować do pierwszej rozprawy? O tym w rozmowie Jacek Dubois, wspólnik w Kancelarii Adwokackiej "Pociej, Dubois i Wspólnicy"

Komu dokładnie zostawili NIP?

Sejm zgodził się na 17 poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o zasadach ewidencji oraz identyfikacji podatników i płatników. Ustawa likwiduje od 1 stycznia 2012 r. obowiązek posiadania NIP dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Droga do ożywienia

Sprzedaż detaliczna w Niemczech - spada licząc rok do roku jednak wolniej niż oczekiwał rynek, za to rośnie już w skali miesiąc do miesiąca. O danych z niemieckiej gospodarki a także o aktualnej sytaucji na rynakch rozmawialiśmy z głównym ekonomistą BRE Banku.

Centrum wyników

Małe i średnie firmy motorem wzrostu Macrologic, spółki z branży IT, dostarczającej oprogramowanie dla MSP. O biznesie Macrologic i wynikach pierwszej połowy 2011 roku, rozmawialiśmy z Patrycją Ptaszek- Strączyńską, członkiem zarządu Macrologic.

Sejm sprawę spreadów załatwił "na czysto"

Sejm uchwalił wspólną ustawę PO, PSL i SLD dotyczącą spreadów walutowych. Nowelizacja przyjętej przez izbę niższą parlamentu ustawy o kredycie bankowym i kredycie konsumenckim daje kredytobiorcom możliwość spłaty kredytu w walucie, w której został zaciągnięty. Bez dodatkowych opłat i prowizji.

Droga do ożywienia

Wyboista droga do ożywienia w Japonii. Bezrobocie w górę, produkcja przemysłowa rośnie wolniej od oczekiwań, inflacja niższa od oczekiwań. To podsumowanie gospodarki japońskiej w czerwcu. O gospodarce kraju "kwitnącej wiśni" rozmawialiśmy z doktorem Krzysztofem Piechem z katedry Polityki Gospodarczej SGH.

Giełdowa przyszłość P.R.E.S.C.O.

P.R.E.S.C.O. w gronie firm windykacyjnych notowanych na warszawskiej giełdzie. Spółka kusiła inwestorów w czasie, gdy pogorszyła się sytuacja na rynkach. Z oferty pozyskała ponad 22 mln złotych, liczyła na znacznie więcej, nawet na 70 milionów złotych. Jak bardzo P.R.E.S.C.O. musiało zweryfikować swoje plany inwestycyjne? Naszym gościem był prezes spółki, Krzysztof Piwoński.

Budimeks ma plan na przyszlość

Optymizm Budimeksu nie słabnie, choć są pytania o kontrakty w kolejnych latach. Portfel zamówień na koniec czerwca wyniósł 7,9 miliarda złotych. W szacunkowych wynikach za pierwsze półrocze spółki widać jednak presję na marże. Czy przejęcie kolejowej spółki pozwoli wypłynąć Budimeksowi na szersze wody? Czy ewentualne kontrakty kolejowe zrekompensują mniejszą liczbę tych drogowych? Co będzie z deweloperką? Naszym gościem był prezes Budimeksu, Dariusz Blocher.

Gospodarka na koksie

Jastrzębska Spółka Węglowa – więcej pytań niż odpowiedzi. Duże obroty, kurs pod presją i rynkowe spekulacje. Postanowiliśmy się przyjrzeć rynkowi, na którym działa JSW. Według ekspertów zależy on od tempa rozwoju Chin. Na nasze pytania odpowiadał Profesor Piotr Czaja z AGH.

Kleszcze długu

Radykalna republikańska frakcja Tea Party zablokowała głosowanie nad republikańskim planem Boehrnera. Kłótnia o limit długu w USA zamiast zmierzać do kompromisu - wydaje się być coraz większa. Na porozumienie zostało niewiele czasu, 2 Sierpnia już tuż tuż. Rozmowa z Andrzejem Kurnickim, prezesem Euroamerican Company.

Indeks Dostępności Kredytowej

Jak wyglądał dostęp do kredytów? Jak co tydzień TVN CNBC i Open Finance publikują indeks dostępności kredytowej. Rozmowa z Marcinem Krasoniem, analitykiem Open Finanace.

Dobre wyniki Intela

Intel – lider w produkcji układów scalonych i procesorów. Spółka miała piąty z rzędu rekordowy kwartał Przychody wzrosły o 22% do ponad 13 mld USD, zysk netto o 10% rok do roku do 3,2 mld USD. Więcej na temat wyników spółki Intel w rozmowie z Tomaszem Klekowskim, dyrektorem Intela na na Europę Centralną i Wschodnią.

Echo problemów USA

Podniesienie limitu długu Stanów Zjednoczonych nie rozwiąże problemu. Zdaniem Dariusza Laska z Union Investent TFI, dobrą wiadomością byłoby ograniczanie zadłużenia przez USA. Więcej szczegółów na ten temat w rozmowie.

Dobre wyniki polskich firm.

Banki, Budimiex, Telekomunikacja Polska pokazały dobre wyniki za drugi kwartał, lepsze od oczekiwań. Każda z tych firm działa w innym otoczeniu, ale czasy dla wszystkich są jednakowo trudne. Na czym więc udało się zbudować dobry wynik? Czy druga połowa roku musi być gorsza? O perspektywach dla polskich firm w rozmowie z Andrzejem Warskim, przewodniczącym konwentu BCC.

Rekordowy czerwiec Oponeo

Rekordowa sprzedaż Oponeo w czerwcu. W całym 2Q spółka sprzedała o 12% więcej w porównaniu z 2Q '10. Gościem Rynków Dnia był prezes Oponeo - Dariusz Tobolewski

Pojedziemy A2 na Euro 2012? Jedna umowa już jest. Druga "w drodze"

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z Konsorcjum Eurovia – Warbud na dokończenie po chińskiej firmie Covec odcinka A autostrady A2. Jednocześnie poinformowano, że umowa na budowę odcinka C z konsorcjum Boegl & Krysl - DSS zostanie podpisana niezwłocznie po uzupełnieniu gwarancji należytego wykonania robót i zapewniono, że autostrada będzie przejezdna na Euro 2012.

Obligacje spółdzielcze na Catalyst

Na rynku Catalyst zadebiutowały obligacje kolejnych banków spółdzielczych: Warszawskiego Banku Spółdzielczego, GBS w Barlinku i Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rozwoju w Wołominie.  Jak na nich zarobić? - między innymi o tym, w Rynkach Dnia, mówił Jan Kuźma, prezes Domu Maklerskiego BPS.   

Ropa zacznie drożeć?

Ile pieniędzy będziemy zostawiać na stacjach benzynowych? Będzie lżej, czy może jeszcze gorzej? Część analityków spodziewa się, że ropa wkrótce znów zacznie drożeć, w ślad za sięgającymi rekordowych poziomów metalami szlachetnymi. Inni uważają, że z powodu spowolnienia gospodarek, w drugim półroczu spadnie popyt na ropę a jej cena nie wzrośnie. Co dalej z cenami ropy? - rozmowa z Maciejem Gierejem, prezesem Mennicy - Metale Szlachetne, byłym prezesem Nafty Polskiej.

Milion w portfelu

Dziś w Milionie w Portfelu sprawdzamy jak od 3 czerwca zmienił się portfel Rafał Lerskiego, dyrektora departamentu analiz i komunikacji Expandera.

Student - lokator

Rozpoczyna się gorący okres na rynku wynajmu, kiedy właściciele z pewnymi oporami i niezbyt chętnie, ale jednak wynajmują swoje mieszkania studentom. Studenci zaś poszukują przede wszystkim mieszkań dobrze zlokalizowanych i wcale nie najtańszych. O rynku mieszkaniowym ze studenckiej perspektywy Marek Tejchman rozmawiał z Martą Kosińską z portalu Szybko.pl.

Depozyt z gwarancją

Porady na niebezpieczne czasy. Bankowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja gwarantująca depozyty polskich banków, jego zadaniem jest też zbieranie i analizowanie informacji o bankach objętych gwarancjami. Co BFG gwarantuje w praktyce i dla jakich lokat? Spytaliśmy Jerzego Pruskiego, prezesa BFG.

Droga do milionów 

Współczynnik wypłacalności, udziały niekontrolujące, wydarzenia jednorazowe – czyli jak czytać raporty spółek. Gościem programu Godzina dla Pieniędzy był Artur Iwański, analityk DM PKO BP.

Kleszcze długu - supernadzór bankowy

Marek Belka, prezes narodowego Banku Polskiego, zaproponował stworzenie nowego nadzoru makroostrożnościowego z centralną pozycją NBP. Szef banku centralnego zaproponował to w Sejmie, przedstawiając posłom sprawozdanie z działalności NBP za ubiegły rok. Jak funkcjonować supernadzór pod przewodnictwem banku centralnego? Spytaliśmy Wojciecha Kwaśniaka, doradcę prezesa NBP, byłego szefa nadzoru bankowego.

NIP w sieci

Od 1 września rusza Centralny Rejestr Krajowej Ewidencji Podatników, który będzie gromadził numery identyfikacyjne podatników. Czy dzięki nowemu systemowi prościej i szybciej będzie można uzyskać NIP? O opinię spytaliśmy Renatę Domasiewicz, naczelnika Departamentu Administracji Podatkowej w Ministerstwie Finansów.

Franczyza pod palmami

Wakacyjna franczyza. Mimo kryzysu w Grecji i „Wiosny Ludów” w Krajach Arabskich popyt na zagraniczne wakacje nie maleje, zwłaszcza, że pogoda w Polsce nie dopisuje. Jednym z pomysłów na zarabianie na takich wyjazdach jest otworzenie butiku z ofertami z różnych biur podróży. Takich przedsiębiorców nie obowiązują rygorystyczne ubezpieczenia, jak w przypadku biur podróży. Ile wycieczek w miesiącu trzeba sprzedać, żeby utrzymać się z działalności franczyzowej? Spytaliśmy Katarzynę Gibson, menedżera Sieci Salonów Sprzedaży Multita i Tomasza Kozikowskiego, prezesa serwisu turystycznego ostatniemiejsca.pl.