Najnowsze

Najnowsze

ZUS ściga "chałupników"

Przedsiębiorcy protestowali przed Sejmem twierdząc, że ZUS rujnuje ich biznes. Zakład zakwestionował pół miliona umów o pracę nakładczą twierdząc, że są fikcyjne i służyły jedynie ominięciu obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Przedsiębiorcy uważają, że postępowali zgodnie z prawem ubezpieczając się od niskich stawek z umów o pracę nakładczą. Naszym gościem była Ewa Kosowska, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek ZUS.

Plan B dla A2

Tanio już było, teraz ma być droga. Nowi wykonawcy części autostrady A2 w drodze na plac budowy pozostawiony przez Chińczyków. Nowi wykonawcy to nowe rachunki - razem ze starymi wydatkami sumy robią się coraz większe. Nowe otwarcie na autostradowym placu budowy - kto, za ile, kiedy i do kiedy – sprawdzał Łukasz Kijek

Raport paliwowy

Benzyna rekordowo droga. Za litr popularnej 95-tki trzeba płacić nawet 5 złotych 30 groszy. W  górę poszły też ceny oleju napędowego. O rynku paliwowym rozmawialiśmy z Krzysztofem Romaniukiem, dyrektor ds. analiz rynku paliw Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

Moody's grozi palcem Hiszpanii

Moody's ostrzega Hiszpanię przed obniżką ratingu, minister gospodarki Hiszpanii dostrzega w raporcie agencji mnóstwo pozytywnych elementów, a premier Hiszpanii zapowiada na listopad przedterminowe wybory. Czy tak kończy się hiszpańska fiesta? Rozmowa z Mirosławem Bieszkim, doradcą Konfederacji Przedsiębiorstw Finansowych.

Obligacje korporacyjne

Firmy mierzą siły na zamiary i szykują się na jesienne emisje obligacji korporacyjnych. Najwięcej emisji jest w pierwszym półroczu. W lipcu i sierpniu aktywność firm na rynku słabnie, by z nową energią wkroczyć na rynek we wrześniu. Są jednak i takie spółki, które wakacyjną ospałość przekuwają w swój sukces. Tak było z koncernem BMW, który w lipcu przeprowadził udaną emisję obligacji korporacyjnych. Naszym gościem była Aneta Buchert, analityk Lloyds BankCorporate Markets.

Dektra czuje ożywienie  

Ożywienie w budownictwie i rolnictwie napędza wyniki Dektry, spółki produkującej folie. Wyniki w kolejnych kwartałach mają być „imponujące”. W drugim kwartale przychody Dektry wzrosły o ponad 57 procent, a zysk netto o niemal 79 procent w ujęciu rocznym. W pierwszym półroczu spółka zarobiła prawie tyle, ile w całym 2010 roku. W czym tkwi słabość, a w czym siła - zapowiadanych „imponujących” wyników. Naszym gościem był prezes Dektry, Maciej Stefański.

Kleszcze długu

Jest porozumienie w sprawie podniesienia limitu amerykańskiego długu - poinformował prezydent Barack Obama. Przywódcy Demokratów i Republikanów uzgodnili, że limit urośnie o 3 biliony dolarów, co zapewni rządowi możliwość zaciągania nowych pożyczek do początku 2013 roku. Jednocześnie zapowiedziano cięcie wydatków. Naszym gościem był amerykanista, doktor Grzegorz Kostrzewa - Zorbas.

Światu ulżyło. Na krótko?

Światowe indeksy giełdowe zyskują na wartości po ogłoszeniu porozumienia pomiędzy republikanami a demokratami w Waszyngtonie w sprawie podwyższenia pułapu zadłużenia Stanów Zjednoczonych, co może oznaczać, że USA unikną niewypłacalności.

Wywiadownia w drodze na NC

Montu, wywiadownia gospodarcza, rusza na NewConnect. Z oferty prywatnej pozyskała ponad 400 tysięcy złotych. Po debiucie, Montu będzie pierwszą wywiadownią notowaną na warszawskiej giełdzie. Przedstawiciele Montu podkreślają, że kryzys sprzyja firmom zajmującym się sprawdzaniem wiarygodności kontrahentów. Ile na tym można zarobić? I w jaki sposób Montu pozyskuje potrzebne informacje? O tym w rozmowie z szefem Rady Nadzorczej Montu, Klaudiuszem Sytkiem.

Oczekiwania inflacyjne Polaków

Inflacja zwalnia, ale Polacy spodziewają się dalszego wzrostu cen. Oczekiwania inflacyjne w lipcu wyniosły 4,7% i były o pół punktu procentowego wyższe niż w ubiegłym miesiącu. Rozmowa z ekonomistą Invest Banku Adamem Czerniakiem.

Inflacja!

Zaskakująca poprawa nastrojów w polskim przemyśle. W lipcu mierzący je indeks PMI urósł z ponad 51 do 52,9 punktu. To znacznie powyżej oczekiwań analityków, którzy spodziewali się, że indeks spadnie do 50,5 punktu. O najnowszych danych z polskiej gospodarki rozmawialiśy z Ignacym Morawskim, ekonomistą Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

Praca tymczasowa wciąż popularna

Praca tymczasowa coraz bardziej popularna. Rynek tego typu zatrudnienia urósł w Europie od początku 2 kwartału o 18 procent. O europejskim rynku pracy rozmawialiśmy z Ireną Pruszyńską, dyrektor w Adecco.

Kleszcze amerykańskiego długu

Coraz mniej czasu na porozumienie w Stanach Zjednoczonych. 2 sierpnia tuż tuż a radykalna republikańska frakcja Tea Party zablokowała głosowanie nad planem Boehrnera. Jak długo to może potrwać? Co to oznacza dla rynku? Rozmowa z Mariuszem Błachutem, wiceprezesem Noble Funds TFI.

Kleszcze długu

Koniec polityczno-gospodarczego thrillera. Amerykanie porozumieli się w sprawie limitu długu i cięcia wydatków. Czy jest to kompromis polityczny czy porozumienie ponad podziałami dla dobra Ameryki? Naszym gościem był Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale.

Rusza plan B dla A2

Nowi wykonawcy w drodze na plac budowy pozostawiony przez Chińczyków. Konsorcjum Eurovia-Warbud zbuduje odcinek A autostrady Łódź-Warszawa a konsorcjum Boegl-Krysl-DSS zbuduje odcinek C. jednak Mirosław Proppe, partner w firmie doradczej KPMH podkreśla, że w tak krótkim czasie trudno będzie przeprowadzić gruntowną inwentaryzację. 

Podsumowanie tygodnia

Brak porozumienia w amerykańskim Kongresie, pogłębiający się kryzys w strefie euro, oraz zamieszanie wokół ustawy antyspreadowej - to nie tylko niektóre z najważniejszych wydarzeń które miały miejsce w minionym tygodniu. Więcej na ten temat w rozmowie z Andrzejem Arendarskim i Januszem Jankowiakiem.

Przekształcenie w spółkę kapitałową

Od początku lipca jest możliwość przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę handlową. Do tej pory trzeba było najpierw zamknąć działalność, a dopiero później otworzyć spółkę. W takiej sytuacji przedsiębiorca nie mógł kontynuować koncesji, czy zezwoleń, które uzyskał w ramach jednoosobowej działalności. Teraz to się zmienia. Jak wyglądają rozliczenia podatkowe w przypadku przekształcenia? Rozmowa z Marcinem Sobieszkiem, doradcą podatkowym Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

Urlop dla profesjonalisty

Sabbatical to urlop dla profesjonalistów - pracowników z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, którzy sprawdzili się na swoim stanowisku. "Wypaleni" bądź zaangażowani we własny rozwój chcą odpocząć od zawodowej codzienności nie rezygnując przy tym z pracy i wynagrodzenia. Niektóre firmy pozwalają swoim pracownikom na wielomiesięczne wyjazdy. Wierzą bowiem, że po powrocie z wyprawy będą oni nie tylko wypoczęci, ale zwiększy się też ich motywacja do pracy. Jak ma sobie poradzić mały przedsiębiorca, gdy jego pracownik przychodzi z prośbą o rok przerwy? Naszym gościem Elżbieta Flasińska, Pracuj.pl

Sporne odsetki od faktur

Zmiana dostawcy – zmiana płatności. „Mój kontrahent, który dostarczał do mojej firmy drewno miał termin płatności 90 dni. Teraz, gdy zrezygnowałem z jego usług, chce mi naliczać odsetki od 31 dnia od dostawy. Do tego chce to zastosować do wszystkich faktur z ostatnich trzech lat - to jest kilkadziesiąt sztuk. Powołuje się na ustawę o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Czy ma rację?” Wraz z Katarzyną Zwolińską-Sosnowską, radcą prawnym w Kancelarii D. Dobkowski, odpowiadamy na pytanie widza.

W grupie taniej

W grupie podobno raźniej - a na pewno taniej. Polskich internautów ogarnął szał stadnego kupowania. Zakres możliwości rozrósł się od tańszego strzyżenia czy masażu do zniżek na mieszkania. Przedsiębiorcy próbujący z tego wabika skorzystać powinni jednak zachować nieco ostrożności. Materiał Dominika Cierpioła.

Sejm zakończył walkę ze spreadami

Sejm przyjął ustawę ułatwiającą spłatę kredytów walutowych w gotówce. Czy ustawa "antyspreadowa" ułatwi życie kredytobiorcom zadłużonym w walutach i jak wpłynie na bilans banków? Gośćmi Roberta Stanilewicza w programie "90 minut" byli mec. Małgorzata Chruściak, szefowa departamentu bankingu w kancelarii CMS Cameron McKenna i Jacek Kasperczyk, analityk Comperia.pl.

Pracodawcy oskarżeni o niewolnictwo

Brazylijskie ministerstwo pracy oskarżyło 251 pracodawców o traktowanie pracowników jak niewolników - poinformował odpowiedzialny za tropienie takich przypadków pracownik ministerstwa Guilherme Moreira.

USA utrzymają swój cenny rating AAA

Agencja ratingowa Moody's najprawdopodobniej utrzyma dotychczasową, najwyższą ocenę USA (AAA) nawet, jeśli przed drugim sierpnia nie rozstrzygnie się spór o pułap zadłużenia. Potwierdzeniu noty będzie zapewne towarzyszyła negatywna perspektywa ratingowa.

Rynki dla Opornych, 29 lipca 2011

Portfel RDO zeszczuplał w piątek o 0,7% i był znacznie niżej niż warszawski WIG. Propozycja od widzów: ABC Data, dystrybutor sprzętu IT. Czy wejdzie w skład naszego porfela?

Oporni pracownicy

Pokonać opór pracowników. "Jestem świadoma tego, że nie można mieć jednej oferty, a cały czas trzeba wprowadzać zmiany i promocje, ale kompletnie tego nie rozumieją moje pracownice. Prowadzę salon fryzjerski i mam problem z tym, żeby dziewczyny chciały nosić firmowe fartuchy z logo, a nie codzienne ubrania. Każdy pomysł na promocję to problem, bo personel uważa, że na tym straci, gdyż stali klienci i tak zapłacą pełną kwotę, a one nie dostaną pełnej prowizji. Jak mogę skutecznie egzekwować wykonywanie moich poleceń?" - pisze do nas widz. Na pytanie odpowiedzi szukaliśmy wraz z Ewą Opolską, trener Ernst & Young Academy of Business.

Milion w portfelu

Milion w Portfelu, czyli jak zainwestować wirtualny milion złotych milion złotych. Wraz z Michałem Duńcem z Analiz Online podsumowywaliśmy ten tydzień.

Grupowe zakupy

Od biletu do kina po…mieszkanie. Zakupy grupowe rosną w Polsce w siłę, przybywa takich firm, poszerza się ich oferta. Dla kogo to oferta, jak się będzie zmieniać, jaki to biznes. Naszymi gośćmi byli: Dominika Derewicz, kierownik serwisu Happyday oraz Marcin Mikołajaczyk, współzałożyciel portalu Gruper.

Droga do milionów

Zarabianie w czasie trendu bocznego, czyli ABC strategi opartej na opcjach. Naszym gościem był Tomasz Katus, zarządzajacym w Trigon Dom Maklerski.

Trakcja-Tiltra zapełnia portfel

Trakcja-Tiltra ma kontrakty za 4,7 mld zł, w tym nowe umowy na Litwie, a rynki prognozują ciężkie czasy dla firm budowlanych. O planach spółki w Rynkach Dnia rozmawialiśmy z jej prezesem, Maciejem Radziwiłłem