Najnowsze

Najnowsze

Włoch następcą Tricheta?

Szef włoskiego banku centralnego Mario Draghi zyskał poparcie francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozyego, który widzi go jako następcę Jeana-Claude'a Trucheta w fotelu szefa Europejskiego Banku Centralnego. Jednak Włochowi do szczęścia brakuje poparcia szefów kilku rzadów.

Kleszcze długu

Najszybszy przyrost polskiego długu publicznego do PKB w ciągu ostatnich 10 lat. 55 proc. PKB wyniósł w ubiegłym roku dług liczony metodologią unijną - podał Główny Urząd Statystyczny. To oznacza, że w ciągu roku relacja długu do PKB wzrosła o 4,91 punktu procentowego. To najsilniejszy wzrost od 2000 roku, od kiedy Eurostat podaje dane dla Polski. Zdaniem głównego ekonomisty Pekao SA Marcina Mrowca taki poziom długu do PKB według unijnej metodologii pozwala wierzyć, że rządowi uda się utrzymać dług poniżej granicy 55 proc. PKB (liczonych według polskich zasad). - i uniknąć m.in. kolejnych podwyżek podatku VAT.

Wiosna deweloperów?

Liczba pozwoleń na budowę mieszkań w I kwartale wzrosła o 27,1 procent licząc rok do roku. Jest większa konkurencja, więc niektórzy deweloperzy obniżają ceny - przekonuje prezes Inpro Piotr Stefaniak.

Rynki przed decyzją FED

W środę decyzja FED w sprawie stóp procentowych, a po decyzji pierwsza w historii FED konferencja dotycząca zakończonego właśnie posiedzenia. Członek zarządu Getin Noble Bank Maurycy Kuhn, przekonuje, że w polityce monetarnej FED-u nic się nie zmieni, zastanawia się jednak, czy amerykański bank centralny odniesie się do ciągłego powiększania amerykańskiego długu.

Otwarcie rynku pracy w Niemczech

Notowany na NewConnect Euro-Tax szykuje się na otwarcie niemieckiego rynku pracy. Spółka zajmuje się odzyskiwaniem podatku nadpłaconego przez Polaków legalnie zatrudnionych za granicą. Prezes spółki szacuje, że połowę zapłaconych przez Polaków w Niemczech podatków da się odzyskać. W tym kraju kwota wolna od podatku to ponad 8 tysięcy euro rocznie. Jeśli zarobek emigranta będzie niższy, to można się starać o zwrot całego podatku - wskazuje prezes Euro-Tax Adam Powiertowski.

Centrum wyników: Interferie

W porównaniu z ubiegłym rokiem w I kwartale o 11 procent - do 8,25 mln zł - wzrosły przychody spółki Interferie. Jest to efekt wzrostu frekwencji w ośrodkach wczasowych spółki - mówi prezes spółki Interferie Adam Milanowski.

Spada sprzedaż nowych aut

W I kwartale 2011 roku w Polsce sprzedano 69,1 tys. nowych aut, co stanowi spadek o 5,4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ub. roku. Dobrą informacją jest to, że w segmencie samochodów ciężarowych ciężkich odnotowano skok o ponad 120 procent - przekonuje prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś.

Debiut JSW opóźniony?

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej zastrzegli, że jeśli strona rządowa nie zgodzi się na prywatyzację na ich zasadach i nie zapewni 10-procentowej podwyżki pensji - wznowią protest. Zdaniem prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego to "zaporowe żądania", które mają zablokować upublicznienie tej firmy.

Zysk wzrósł o 1/5, a inwestorzy zawiedzeni

Analitycy podgrzali atmosferę swoimi oczekiwaniami i choć Coca-Cola w I kwartale zarobiła o niemal 19 procent więcej niż rok temu - to rynek poczuł się zawiedziony. Także przychody amerykańskiego producenta napojów i przekąsek okazały się niższe od prognoz.

Ford dodaje gazu

Dla Ford Motors Corp. pierwsze trzy miesiące tego roku okazały się najlepszym pierwszym kwartałem od 13 lat. Zysk na jedną akcję wyniósł 62 centów, czyli o 1/4 więcej od oczekiwań analityków.

Szef Gazpromu wieszczy wzrost cen

Gazprom ma kryzys za sobą i znowu wieszczy Europie ceny gazu po 500 dolarów za tysiąc metrów sześciennych - pisze rosyjska gazeta gospodarcza "RBK-Daily". Pismo cytuje szefa gazowego potentata, Aleksieja Millera, który spodziewa się, że tegoroczny eksport do Europy przyniesie jego firmie dodatkowe 12 miliardów dolarów.

Grecja ma się gorzej, niż się obawiano

Unijny urząd statystyczny poinformował, że deficyt budżetowy Grecji wyniósł w 2010 roku 10,5 proc. PKB, a jej dług publiczny 142,8 proc. PKB. Jesienią prognozowano deficyt na poziomie 9,6 proc., a KE szacowała dług publiczny na 140,2 proc.

Porządki w Gino Rossi

Prezes spółki Gino Rossi życzy sobie mocnego złotego – czynsze w galeriach są bowiem denominowane w euro, materiały do produkcji spółka sprowadza z Włoch. Jak mówi, kwiecień wygląda obiecująco, ale trzeba pamiętać o niskiej bazie i przeciągającej się sprzedaży marki Simple. Umowa ma być podpisana do 16 maja zapowiada prezes Gino Rossi Witold Jesionowski.

Co Rada powinna zrobić z inflacją?

Nowe dane o inflacji bazowej są gorsze od oczekiwań. W marcu wyniosła ona 2 procent. Co na to Rada Polityki Pieniężnej? Czy te dane wpłyną na decyzje RPP? Jakie są prognozy na poziom cen w najbliższych miesiącach? O tym co powinno zrobić się w Polsce z inflacją mówią prof. Marian Noga z Wrocławia i Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale z Londynu.

Droga do milionów

Zamiast sektora surowcowego warto zainteresować się spółkami zajmujące się sprzedażą detaliczną, nastawionymi na klienta. Wraz z Joanną Stec-Germacy przeglądamy okazje inwestycjne w krajach Ameryki Południowej: po Brazylii pora na Chile i Argentynę.

Amerykańskie banki po wynikach

Banki inwestycyjne są w cyklu ekspansywnym, natomiast komercyjne ciągle mają problem z rynkiem nieruchomości, nadal będą padały małe banki o złej kapitalizacji - przewiduje członek zarządu Getin Noble Bank Maurycy Kuhn.

„Dobroczyńca Roku 2010”

Trwa 14. edycja konkursu organizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii pod patronatem TVN CNBC. Przypominamy, że tylko do końca kwietnia można głosować na Dobroczyńcę Roku. O szczegółach opowiada Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii.

Dotacje na udział w targach

Jeśli masz firmę z branży biotechnologicznej, farmaceutycznej czy medycznej to możesz wziąć udział w imprezie „BIO International Convention”, która odbędzie się w Waszyngtonie w dniach 27-30 czerwca 2011 r. Chętne firmy mogą się zgłaszać po dofinansowanie do imprezy zachęca Kazimierz Murzyn z Jagiellońskiego Centrum Innowacji.

Interwencja walutowa a eksport

Ministerstwo Finansów i Narodowy Bank Polski wspólnie zapowiadają cykl interwencji walutowych. Co taka zapowiedź oznacza dla eksporterów i jak reagować w przypadku interwencji? Czy można się zabezpieczyć na taki wypadek? O szczegółach opowiada specjalista ds. instrumentów pochodnych BRE Bank Maciej Czerwiński.

Forex – szkoła inwestowania

Inwestor na tym rynku walutowym powinien być przygotowany na straty i określić ich maksymalną wysokość, jaką jest gotów zaakceptować - wskazuje członek zarządu DM TMS Brokers Tomasz Uściński.

Nowy szef w firmie

Nie zawsze biznes można prowadzić własnymi siłami. Nie wszyscy szefowie są jednak kochani przez pracowników. Zwłaszcza ci nowi, jeśli nie wiadomo czego po nich można się spodziewać. Jak wprowadzić do firmy nowego szefa? radzi ekspert Marek Rudziński.

Tak szybko dług nam jeszcze nie rósł

Deficyt finansów sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government deficit) wyniósł na koniec 2010 roku 7,9 proc. PKB wobec 7,3 proc. rok wcześniej (po korekcie), a zadłużenie tego sektora sięgnęło odpowiednio: 55 proc. PKB wobec 50,9 proc. rok wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny. Jednocześnie GUS zweryfikował GUS dane o wzroście PKB: w zeszłym roku wyniósł on 3,8 proc., czyli tak jak podawano w pierwszych szacunkach.

Koniec darmowych autostrad w Niemczech?

Wygląda na to, że skończy się autostradowy raj za naszą zachodnią granicą. O wprowadzeniu opłat za przejazd autostradami juz zupełnie otwarcie mówią niemieccy politycy. Jednak proponowane przez nich opłaty wydają się i tak symboliczne w porównaniu z tym, co my zapłacimy u siebie już za dwa miesiące.

Kara za pasztet z sms-ami

Producent pasztetów ukarany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za loterię promocyjną. Firma Drosed na opakowaniach swych produktów zachęcała do udziału w sms-owej loterii, ale nie podawała terminu. Klienci mogli się naciąć i wysłać drogiego sms-a już po jej zakończeniu.

Reklama odwraca się od bilbordów

Wartość polskiego rynku reklamy zewnętrznej w I kwartale 2011 r. wyniosła 115,5 mln zł - wynika z danych Izby Gospodarczej Reklamy Zewnętrznej. Oznacza to spadek o 5 procent w porównaniu z tym samym kwartałem zeszłego roku.

Zary w Chinach nosić nie wypada

Hiszpańska marka odzieżowa Zara nie cieszy się wielką popularnością w Chinach. Za Wielkim Murem kolejny raz znalazła się na czarnej liście, bo - zdaniem chińskich ekspertów - jej ubrania nie spełniają określonych norm.

Bezpieczeństwo energetyczne w Polsce

Jednym z głównych tematów Europejskiego Kongresu Gospodarczego będzie bezpieczeństwo energetyczne w Europie. Czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo energetyczne jest np. rozbudowa sieci przesyłowej. Między innymi o głównych kierunkach rozbudowy sieci gazociągów w Polsce Robert Stanilewicz rozmawiał z Janem Chadamem, prezesem Gaz-Systemu.

Ubezpieczenia zdrowotne według PIU

Polska Izba Ubezpieczeń przygotowała własny projekt ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. Zdaniem Marcina Tarczyńskiego, prezesa PIU, projekt ten doprecyzowuje czym jest takie ubezpieczenie. Tarczyński przekonuje, że NFZ jako płatnik nie może być nadzorcą rynku prywatnych ubezpieczeń.

Zapowiedź interwencji

Nawet 14 miliardów Euro może zostać wymienione na rynku do końca roku. Minister Finansów zapowiedział dziś konsekwentną sprzedaż waluty. Tymczasem zdaniem ekonomistów umocnienie złotego może w dzisiejszych warunkach okazać się o wiele bardziej skutecznym narzędziem w hamowaniu wzrostu cen niż stopy procentowe. Materiał Dominika Cierpioła.

(Nie)Droga żywność

Tegoroczna Święta wcale nie będą znacznie droższe niż przed rokiem – przekonuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, np. jaja są o 4% tańsze. O szczegółach w rozmowie Roberta Stankiewicza.