Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosi nadal 4,50 proc. w skali rocznej.
Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami rynku. Wszyscy z 23 ankietowanych wcześniej przez PAP ekonomistów byli zdania, że w grudniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie 4,50 proc.
RPP w tym roku czterokrotnie podniosła stopy procentowe: w styczniu, kwietniu, maju oraz czerwcu, łącznie o 100 pb.
Kurs złotego czynnikiem ryzyka
"W ocenie Rady, dokonane w I połowie br. zacieśnienie polityki pieniężnej powinno umożliwić powrót inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie. W związku z tym Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Rada nie wyklucza w przyszłości dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby pogorszyły się perspektywy powrotu inflacji do celu" - napisała w środowym komunikacie.
Dla RPP czynnikiem ryzyka dla perspektyw powrotu inflacji do celu pozostaje sytuacja na rynkach finansowych i jej implikacje na kurs złotego. "W ocenie Rady, w średnim okresie inflacja będzie ograniczana przez stopniowo malejącą dynamikę popytu krajowego w warunkach zacieśnienia polityki fiskalnej, w tym obniżenia inwestycji publicznych, a także dokonanego w I połowie br. podwyższenia stóp procentowych NBP oraz oczekiwanego spowolnienia wzrostu gospodarczego na świecie. Czynnikiem ryzyka dla wzrostu cen pozostaje wpływ sytuacji na globalnych rynkach finansowych na kształtowanie się kursu złotego" - napisano.
W najbliższych miesiącach roczny wskaźnik CPI będzie nadal kształtować się na podwyższonym poziomie, co jest związane głównie z wcześniejszym silnym wzrostem cen surowców na rynkach światowych oraz osłabieniem kursu złotego w ostatnich miesiącach. Wygasanie wpływu podwyżki stawek VAT oraz efektów znacznych wzrostów cen żywności i energii z I połowy 2011 r., będzie oddziaływało w kierunku obniżenia inflacji na początku 2012 r. RPP
"W październiku utrzymał się wysoki wzrost sprzedaży detalicznej, przy niewielkim spowolnieniu tempa wzrostu produkcji przemysłowej i większym - produkcji budowlano-montażowej. Wskaźniki koniunktury nadal sygnalizują możliwość pewnego obniżenia się aktywności gospodarczej w kolejnych kwartałach, co w dużej mierze związane jest z oczekiwanym spowolnieniem wzrostu u głównych partnerów handlowych Polski" - napisano.
Dwie podwyżki w 2012?
Środowa decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP wynosi nadal 4,50 proc., stopa lombardowa 6,00 proc., depozytowa 3,00 proc., zaś redyskonta weksli 4,75 proc.
Większość ekonomistów ankietowanych przez PAP oczekuje, że w 2012 roku Rada obniży stopy procentowe dwukrotnie, po 25 pb, tym samym na koniec przyszłego roku referencyjna stopa procentowa NBP wyniesie 4,00 proc. Za scenariuszem takim opowiedziało się 13 z 23 ekonomistów. Ekonomiści są wyraźnie podzieleni co do terminu możliwych obniżek stóp. Spośród 18 ekonomistów oczekujących cięć w przyszłym roku najwięcej, bo 6 wskazań, jeśli chodzi o pierwszy możliwy termin obniżki, uzyskał marzec.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC