- Gdyby brukselski szczyt z naszego punktu widzenia był porażką, ale z punktu widzenia Europy jako całości nie, to moglibyśmy się tym pocieszyć. Ale wygląda na to, że jak dotąd mało jest elementów pozytywnych dla kogokolwiek - mówił o trwającym w Brukseli szczycie UE polski minister finansów Jacek Rostowski w Radiu TOK FM.
Szybkim pociągiem Pendolino pojedziemy z Gdańska do Warszawy w 2014 roku - zapowiedział szef resortu transportu Sławomir Nowak. - Gwarantuję - zapewnił minister.
- Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin nie chce wprowadzać zapowiedzianych przez premiera zmian w systemie emerytalnym sędziów i prokuratorów - pisze "Rzeczpospolita". Według dziennika, oznacza to, że sędziowie i prokuratorzy zachowają dotychczasowe przywileje.
Wbrew powszechnemu sceptycyzmowi w ocenie wyników zakończonego o 5 rano pierwszego dnia szczytu UE, prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi określił je jako "bardzo dobre dla strefy euro".
- Dzisiejsza decyzja wynika stąd, że mamy w Europie wspólną walutę, ale Wielka Brytania jest i pozostanie poza strefą euro - mówił w Brukseli premier David Cameron, tłumacząc, dlaczego nie zgadza się na wspólny traktat dla UE.
- Podczas nocnych rozmów przywódców UE w Brukseli doszło do kłótni między prezydentem Francji Nicolasem Sarkozy'm, a premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem - podaje na swojej stronie internetowej brytyjski dziennik "Guardian". Według gazety Sarkozy chciał wyprosić Camerona z sali obrad w czasie, gdy rozmawiano o nowym tzw. porozumieniu fiskalnym dla krajów strefy euro.
Wśród krajów UE biorących udział w rozpoczętym w czwartek w Brukseli szczycie jest dużo rozbieżności na temat ratowania euro - ujawnił minister finansów Jacek Rostowski. Dodał, że przynajmniej trzy kraje mogą być niechętne zmianie traktatu UE. Według niego z czasem powróci też ucięta przez Niemcy i Francję dyskusja o roli Europejskiego Banku Centralnego w czasach kryzysu.
Członek zarządu PKN Orlen ds. petrochemii Marek S. i biznesmen z okolic Płocka, który miał wręczyć mu łapówkę - usłyszeli zarzuty. Warszawska Prokuratura Apelacyjna skieruje do sądu wnioski o ich aresztowanie. Wczoraj późnym wieczorem rada nadzorcza PKN Orlen poinformowała, że na nadzwyczajnym posiedzeniu zawiesiła Marka S., a następnie go odwołała.
Szef EBC nie ogłosił rozszerzenia programu skupu obligacji. Wydłużył za to do trzech lat awaryjne pożyczki dla banków. Według ekonomisty Kredyt Banku Adama Czerniaka to tylko plaster na ranę, a nie zapobieganie przyczynom kryzysu w strefie euro.
Ambasador RP przy OECD wierzy, że szczyt Unii Europejskiej przyniesie skuteczne rozwiązanie kryzysu strefy euro. Paweł Wojciechowski przekonuje, że jednorazowe działanie o dużej skali jest lepsze dla europejskich gospodarek niż małe kroki.
O godz. 19.30 kolacją roboczą rozpoczął się formalnie dwudniowy szczyt przywódców 27 państw Unii Europejskiej. Główny temat obrad to znalezienie odpowiedzi na kryzys zadłużenia w strefie euro. Nieformalny kierunek zmian mają wytyczać propozycje Francji i Niemiec zakładające przede wszystkim głębszą integrację i większą kontrolę Brukseli nad finansami poszczególnych państw. Nie są to jednak zmiany akceptowalne przez wszystkich.
Ekonomiści nie pomylili się. Rada Polityki Pieniężniej zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniła stóp procentowych. Więcej o tym w rozmowie z Jakubem Borowski, głównym ekonomistą Kredyt Banku.
Barack Obama ponownie wyraził zaniepokojenie przedłużaniem się kryzysu w strefie euro i wezwał przywódców unijnych do jego szybkiego przezwyciężenia. W krótkim wystąpieniu dla prasy prezydent USA powiedział, że Europa jest wystarczająco bogatym kontynentem, by dać sobie radę z kryzysem.
Wiceprezes Orlenu ds. petrochemii i dwóch dyrektorów w tej spółce zatrzymanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wraz z nimi na polecenie prokuratury apelacyjnej w Warszawie zatrzymano biznesmena z okolic Płocka. Dyrektorom w paliwowym koncernie postawiono zarzuty nadużycia zaufania. O tym w rozmowie z Robertem Gwiazdowskim, Centrum im. A. Smitha
- Grecy wycofują pieniądze ze swych kont z obawy, że przez kryzys w eurolandzie wróci ich stara waluta drachma, zmniejszając wartość zgromadzonych na kontach środków - poinformował bank centralny Grecji. W ciągu dwóch ostatnich lat zarówno firmy jak i osoby prywatne wycofały z kont w greckich bankach blisko 62 mld euro, z czego 14 mld euro tylko we wrześniu i październiku bieżącego roku - wynika z danych banku.
Europejski Bank Centrlany nie zamierza gasić kryzysu dodrukowywaniem pieniędzy. I choć szef EBC Mario Draghi wpisał się tym w ustalenia Angeli Merkel i Nicolasa Sarkozy'ego, to rozczarował rynki, które liczyły na zapowiedź interwencji. Po tej informacji giełdy i euro zaczęły tracić. Dostało się też złotemu. Zgodnie z oczekiwaniami EBC obniżył stopy procentowe o 25 pb i zapowiedział, że pomoże bankom w podnoszeniu płynności.
- Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) będzie uczestniczył w wysiłkach strefy euro w kryzysie zadłużenia - powiedziała jego szefowa Christine Lagarde dziennikarzom w Brukseli. I dodała: - Jest bardzo dużo pracy do wykonania, musi być ona skoordynowana, musi być skuteczna.
- Europejczycy czekają na konkretny plan działania, a nie puste deklaracje o jedności i entuzjastyczne deklaracje o postępie - mówił premier Donald Tusk w Marsylii przed szczytem przywódców państw UE. Tusk przekonywał, że pokonać kryzys można tylko poprzez metody wspólnotowe i wzmocnienie wszystkich 27 państw Unii. Przed godziną 19 premier dotarł już do Brukseli na szczyt przywódców państw Unii.
- Od 1 marca 2012 roku będzie kwotowa waloryzacja emerytur i rent - poinformował wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior. Nie podał jednak wielkości tej kwoty. Dodał jedynie, że w tej chwili w resorcie trwają prace nad projektem odpowiedniej ustawy. Zapowiedziane w expose premiera Donalda Tuska rozwiązanie ma wspomóc w czasie kryzysu głównie osoby z najniższymi świadczeniami, choć są wątpliwości co do jego konstytucyjności.
- Polski gaz niekonwencjonalny ma potencjał, by zmienić sytuację Polski. Ma też potencjał, by zmienić cały rynek gazowy UE na dziesiątki lat - ocenił główny ekonomista Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Faith Birol.
- Niektóre europejskie banki centralne przygotowują plany ratunkowe na wypadek rozpadu eurolandu lub wyjścia ich krajów ze strefy euro i rozważają drukowanie własnych banknotów - pisze dziennik "Wall Street Journal". Powołując się na źródła bliskie sprawie, gazeta wymienia banki w Irlandii i Czarnogórze zastanawiają się nad tym, jak wskrzesić waluty, które nie były wykorzystywane od kiedy w styczniu 2002 roku euro weszło do obiegu.
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zapowiedział, że jeśli nowy traktat dla 27 państw Unii Europejskiej, który miałby być receptą na kryzys zadłużenia w strefie euro, nie będzie chronił interesów brytyjskich, to nie zawaha się go zawetować.
Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła głównej stopy procentowej. Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku liczy na to, że kolejnym ruchem RPP będzie obniżka stóp.
RPP pozostawiła główną stopę procentową na poziomie 4,5 proc. Zdaniem Moniki Kurtek, głównej ekonomistki Banku Pocztowego, Rada nie ma przestrzeni do obniżek stóp.
Szczytowi Unii Europejskiej kibicują nie tylko mieszkańcy Wspólnoty, ale i jej partnerzy i sąsiedzi. Amerykanom "zależy na sukcesie Europy", a Rosjanie są problemami UE "zaniepokojeni".