Najnowsze

Najnowsze

Szykują Europie mega-wstrząs?

- Agencje ratingowe mogą obniżyć poziom wiarygodności kredytowej Francji i Niemiec, co stanowiłoby wstrząs dla całej strefy euro - uważa niemiecki dziennik ekonomiczny "Handelsblatt". Według gazety obniżka nie wiązałaby się tylko ze znacznym zadłużeniem tych państw, ale również z tym, że większość najważniejszych światowych banków prywatnych nie jest w wystarczającym stopniu odporna na obecny kryzys, co może negatywnie przełożyć się na gospodarkę.

Kary za spekulację? "Trudno sobie wyobrazić"

- Trudno mi to sobie wyobrazić - mówi o propozycji kar dla spekulantów i bankierów Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich. Propozycje takich kar ma jeszcze w tym tygodniu przedstawić szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Dzień z nieruchomościami komercyjnymi

Spółka deweloperska wydzielona z Impela, która do końca roku chce wejść na giełdę, działa zarówno na rynku mieszkaniowym, jak i komercyjnym. Rozmowa z Edwardem Lauferem, prezesem Vantage Development

Wielka wyprzedaż na koniec FSO

W poniedziałek ruszyła dwudniowa wyprzedaż majątku w zakładach Fabryki Samochodów Osobowych na warszawskim Żeraniu. Do kupienia jest 46 maszyn i urządzeń. Większość sprzętu została wyprodukowana przed rokiem 1990, a najstarsze urządzenia pochodzą z 1960 roku.

Ludzie kontra rynki

Kryzys finansowy przerodzi się w kryzys społeczny? Czy czeka nas kolejna wiosna ludów? Rozmowa z socjologiem, dr. Eugeniuszem Śmiłowskim.

"Przedłużenie koalicji pozytywne dla ratingu Polski"

- Reelekcja koalicji PO-PSL sprzyja dalszej konsolidacji finansów publicznych, co wpłynie pozytywnie na rating Polski - uważają analitycy agencji ratingowej Moody's. Podkreślają jednak, że niekorzystne otoczenie gospodarcze będzie problemem w osiąganiu ambitnych celów.

Proces internetowych oszustów znów odroczony

Mający rozpocząć się w poniedziałek proces 26 osób oskarżonych o oszustwa na internetowym portalu aukcyjnym znów został odroczony. Powód jest taki sam, jak poprzednim razem: nieobecność czterech z 26 oskarżonych. Przestępcy między grudniem 2008 a grudniem 2009 roku mieli wyłudzić ok. pół miliona złotych od ponad tysiąca osób z całego kraju.

Takiego bezrobocia jeszcze nie było

Bezrobotnych ponad dziesięć razy więcej niż liczy US Army. Co gorsza, nawet gdy gospodarka przyspieszy, wysokie bezrobocie w USA pozostanie, bo ma charakter strukturalny - pisze "Wall Street Journal". Prognozy ekonomistów są mroczne.

Pociągi podrożały

Od poniedziałku obowiązują nowe ceny biletów Przewozów Regionalnych. Przejazd regionalny podrożał średnio o 47 groszy, a międzywojewódzki średnio o 2 zł.

Jest grafen, ale co z nim zrobić?

Po epoce krzemowej wielkimi krokami nadchodzi grafenowa. Polacy, którzy opracowali sposoby produkcji materiału, chcą mieć udział w tej rewolucji, ale ciągle nie wiedzą, do czego najlepiej grafen stosować. Materiał, za którego wynalezienie przyznano Nobla, staje się najbardziej pożądany w świecie nowych technologii. Ma dać niezwykłą oszczędność energii i znacznie przyspieszyć komputery.

Grecja wymaga wielkiego anulowania długów?

- Kryzysu zadłużeniowego Grecji nie da się rozwiązać bez umorzenia części długu i to na poziomie, który znacznie przekroczy pułap ustalony latem tego roku - stwierdził minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble. Wyraził też nadzieję, że europejskie instytucje finansowe będą w tej sprawie współpracować z rządami.

Najlepsza szkoła biznesowa świata jest w USA

Najlepsza szkoła MBA na świecie to Dartmouth College Tuck School of Business z USA – wynika z rankingu magazynu "The Economist". Uczelnia w tym roku awansowała z drugiego miejsca, bo daje swoim absolwentom największe możliwości: wszyscy jej studenci znaleźli pracę w ciągu trzech miesięcy od ukończenia nauki, a najniższe wynagrodzenie na jakie mogli liczyć to 107 tys. dolarów.

G20 chce zapewnień, że pieniędzy nie zabraknie

Zebrani w Paryżu ministrowie finansów krajów grupy G20 w sobotnim komunikacie zwrócą uwagę na konieczność zapewnienia bankom "odpowiedniej kapitalizacji i wystarczającego dostępu do funduszy" - wynika z projektu dokumentu uzyskanego przez agencję Reutera.

Obama z Merkel o eurokryzysie

Prezydent USA Barack Obama i kanclerz Niemiec Angela Merkel dyskutowali nt. kryzysu finansowego w krajach strefy euro. Telefoniczna rozmowa odbyła się w piątek - poinformował Biały Dom.

Inflacja 80 proc. u sąsiada Polski

Na Białorusi inflacja przekroczyła 80 proc., po tym gdy w ciągu pierwszych 10 dni października ceny towarów i usług wzrosły o 3,4 proc. - podał w piątek portal Telegraf.by, powołując się na dane narodowego urzędu statystycznego.

Zmiany u wydawcy "Rz". Lisicki zostaje

Paweł Lisicki nadal będzie redaktorem naczelnym "Rzeczpospolitej". Zmieniły się jednak władze zarządu wydającej gazetę spółki Presspublica: prezesem został szef funduszu NFI Jupiter Dariusz Leśniak. Spółka ma też dwóch nowych wiceprezesów - Tomasza Wróblewskiego i Jana Godłowskiego. Trzecim wiceprezesem pozostał Artur Sierant. W tym tygodniu 100 proc. udziałów Presspubliki przejęła kontrolowana przez krakowskiego biznesmena Grzegorza Hajdarowicza spółka Gremi Media.

TelForceOne walczy o rynek

TelForceOne liczy, że kryzys nie wstrząśnie polskimi konsumentami i walczy o utrzymanie udziałów w rynku. Ma w tym pomóc podpisana ostatnio umowa z siecią Real. TelForceOne będzie sprzedawać tam swoje produkty – m.in. telefony własnej marki myPhone. Rozmowa z Wiesławem Żywickim, wiceprezesem TelForceOne.

Dzień z nieruchomościami komercyjnymi

Rank Progress zarabia na budowaniu, zarządzaniu, a potem sprzedawaniu centrów handlowych w mniejszych miastach jak Zamość, czy Legnica. Rozmowa z Janem Mroczką, prezesem Rank Progress.

Biznes zza kierownicy

Gliwicka fabryka Opla rusza z nową Astrą. Jednocześnie, majątek fabryki FSO na Żeraniu - idzie pod młotek. O kondycji polskiego sektora motoryzacyjnego rozmawialiśmy z Sebastianem Sewastianowiczem, redaktorem naczelnym tygodnika "Auto Świat".

Budujemy zespół

Nasza firma jest na etapie przejmowania innej. Za kilka dni będziemy mieli dwa zespoły. Nie stać nas na zatrudnienie wszystkich. Musimy dokonać wyboru? Jak przeprowadzić fuzję? W TVNCNBC gościem był Sławomir Postek z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Dzień z nieruchomościami komercyjnymi

Trzy różne miasta, trzy różne biznesy, trzy różne potrzeby. Szukamy nieruchomości pod sklep, salon fryzjerski i małą agencję marketingową. Kiedy bardziej opłaca się nieruchomość kupić, a kiedy wynająć. Na co zwrócić szczególną uwagę przy podpisywaniu umowy. Paweł Blajer rozmawiał z Tomaszem Kołodziejczykiem, pełnomocnikiem Zarządu redNet Property Group.

W drodze do własnego biznesu

Przeprowadziliśmy analizę SWOT, znamy naszą konkurencję, wydaje nam się, że powinniśmy wystartować. Jak rozpoznać, czy nasz biznesowy pomysł jest gotowy do realizacji? Rozmowa z Jarosławem Augustyniakiem, prezesem Idea Banku w programie Blajer mówi: Biznes.

Milion w Portfelu

Wirtualne inwestowanie miliona złotych. Razem z Tomaszem Publicewiczem z Analiz Online przyglądamy się portfelom kolejnych uczestników "Miliona w Portfelu".

Dzień z nieruchomościami komercyjnymi

W „Godzinie dla Pieniędzy” przyglądamy się możliwościom inwestowania w nieruchomości komercyjne. Na polskim rynku istnieje parę funduszy rynku nieruchomości. Rozmowa z Pawłem Grząbką z Cee Property Group.

Private banking w Polsce

Rynek private bankingu rośnie w Polsce, wynika z raportu Deutsche Banku. Rozmowa z Michałem Piętką, dyrektorem Regionalnego Centrum Inwestycji DB PBC.

Droga do milionów

Zakaz wykorzystywania krótkiej sprzedaży w niektórych krajach Europy nie zniechęca inwestorów. O krótkiej sprzedaży w "Godzinie dla Pieniędzy" Marek Tejchman rozmawiał z Mirosławem Budzickim z PKO BP.

Problemy sektora bankowego w Europie

W "Godzinie dla Pieniędzy" przyglądamy się płynności sektora finansowego w Europie. MFW oczekuje, że europejskie banki zwiększą swoją płynność. Marek Tejchman rozmawiał z Wiesławem Szczuką, wiceministrem finansów, oraz profesorem Marianem Nogą z Uniwersytetu Ekonomicznego z Wrocławia.

Zaległe płatności za klientów

Rady jak radzić sobie z zatorami płatniczymi jeśli jest się przedsiębiorcą z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W programie Blajer mówi: Biznes rozmawialiśmy z Krzysztofem Matelą, Prezesem EGB Investment.

Trudniej o kredyt dla firm

Pojawiają się głosy, że rekapitalizacja zachodnich banków może przyczynić się do spowolnienia akcji kredytowej dla firm w Polsce? Dlaczego? Paweł Blajer rozmawial z Maciejem Stańczukiem, prezesem Polskiego Banku Przedsiębiorczości oraz Przemysławem Gdańskim, Członkiem Zarządu Bre Banku.

Indeks Nastrojów Inwestorów

Inwestorzy typują jaki w ciągu najbliższych 6 miesięcy będzie trend na GPW. Rozmowa z Łukaszem Porębskim, dyrektorem do spraw analiz giełdowych Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.