Najnowsze

Najnowsze

Milion w portfelu

Wirtualne inwestowanie miliona złotych. Przyglądaliśmy się portfelowi Roberta Nejmana zarządzającego MCI GANDALF. Stopę zwrotu z wirtualnych inwestycji sprawdzał autor w "Godzinie dla Pieniędzy".

Produkcja przemysłowa

O komentarz do najnowszych danych związanych z produkcją przemysłową, w "Godzinie dla Pieniędzy" poprosiliśmy Jacka Adamskiego, Dyrektora Departamentu Ekonomicznego PKPP Lewiatan

Polska filantropia

Jak pomagają najzamożniejsi Polacy? W "Godzinie dla Pieniędzy" rozmawialiśmy z mecenasem Jackiem Świecą, radcą prawnym oraz ekspert BCC.

Udana aukcja obligacji

Ministerstwo Finansów wypuszcza kolejne emisje obligacji, częściowo refinansując przyszłoroczny deficyt. Czy obecny rynek obligacji, daje inwestorom szansę na zyski? Rozmowa z Dariuszem Laskiem, Dyrektorem Inwestycyjnym w Union Investment TFI.

Składniki od umów śmieciowych

Minister Michał Boni chce, żeby od umówy o dzieło były odprowadzane składniki na ZUS. W „Pieniądzach w Południe” Robert Stankiewicz, rozmawiał z Jackiem Męciną, ekspertem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Pieniądze na e-biznes

122 e- firm z 1400 wnioskujących dostanie dotację w ramach działania 8.1. Kto dostanie pieniądze i dlaczego po raz kolejny tak mało projektów zakwalifikowało się do wsparcia? Jakimi innowacyjnymi technologiami zaskoczyli przedsiębiorcy i czy w tym roku będzie jeszcze kolejny nabór? Rozmowa z Patrycją Zielińską, wiceprezes PARP.

Tajne linie papilarne

Pracodawca nie może żądać od pracownika pozostawiania danych biometrycznych – tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Czy to orzeczenie blokuje, np. montaż nowoczesnych systemów identyfikacji w firmie? Czy wyrok ma zastosowanie, np. w przypadku kradzieży w firmie? W programie "Blajer mówi: Biznes" rozmawialiśmy z mecenasem Małgorzatą Leśniak, radcą prawnym w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Prognozy dla produkcji

Gwałtownego hamowania produkcji przemysłowej w Polsce spodziewają się ekonomiści. Według nich we wrześniu produkcja urosła o 4,9 procent w skali roku, w porównaniu do 8,1 procent miesiąc wcześniej. O nastroje w przemyśle zapytamy prezesa firmy, która właśnie zbudowała halę produkcyjną za 15 milionów złotych. Firma zapowiada już kolejne inwestycje. Czy polskiemu przemysłowi kryzys niestraszny? Paweł Blajer rozmawiał z Mikołajem Plackiem, prezesem zarządu Oknoplast.

Szanse małych firm w energetyce

Gdzie będą pieniądze i przetargi do 2020 roku? Rozmowa z Karoliną Siedlik, partnerem w CMS Cameron McKenna w programie "Blajer mówi: Biznes"

VIII Kongres Nowego Przemysłu

Jakie jest zapotrzebowanie na moc energetyczną w Polsce i Europie. W "Dniu na Rynkach" Rafał Hirsch rozmawiał z Grzegorzem Górskim, prezesem GDF SUEZ.

Polska gospodarka znów zaskoczyła

Miało być ostre hamowanie, a jest niemal takie same tempo. - Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 7,7 proc. rok do roku i 13 proc. miesiąc do miesiąca - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Prognozy mówiły, że po sierpniowym rocznym wzroście o 8,1 proc. wrześniowy wyniesie niecałe pięć.

Jednolity europejski rynek energii

Towarowa Giełda Energii razem z giełdą niemiecką i skandynawską jako pierwsze wdrożą w przyszłym roku "Jednolity Europejski Rynek Energii". GPW może kupić ponad 80% Towarowej Giełdy Energii. W "Dniu na Rynkach" rozmawialiśmy z Grzegorzem Onichimowskim, prezesem Towarowej Giełdy Energii.

VIII Kongres Nowego Przemysłu

O rozwoju infrastruktury przesyłowej, czyli o interkonektorach oraz terminalu LNG rozmawialiśmy w "Dniu na Rynkach" z Mirosławem Dobrutem prezesem Europol Gazu.

Gdzie ten boom w energetyce?

Według naszego gościa, Andrzeja Hołdy drugie półrocze to wstrzymanie inwestycji energetycznych, bo firmy nie mają jasnych informacji na temat podziału darmowych limitów emisji dwutlenku węgla. Rozmowa w "Dniu na Rynkach" z Andrzejem Hołdą, prezesem ELWO.

Energetyka a środowisko - VIII Kongres Nowego Przemysłu

Energa ma około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej, dostarcza ją do 2,5 milionów gospodarstw domowych i ponad 300 tys. firm. Energa to także 46 elektrowni wodnych. Zielona energia to blisko 15-procent energii elektrycznej dostarczanej do klientów. Rozmowa z Mirosławem Bielińskim, prezesem ENERGI.

Kleszcze długu

Prawie codziennie, agencje ratingowe, obniżają wiarygodność sektora bankowego, albo całych gospodarek krajowych. O wiarygodności Polski Robert Stankiewicz Rozmawiał z Piotrem Kowalskim, prezesem Fitch Polska

Optymista - Pesymista

Popyt zewnętrzny hamuje. Zamówienia z zagranicy są coraz niższe. Czy ekonomiści dmuchają na zimne, czy ich ostrzeżenia o zbliżającym się kryzysie i recesji są uzasadnione? W "Dniu na rynkach" Robert Stankiewicz rozmawiał z Moniką Kurtek, główną ekonomistką Banku Pocztowego

Inwestycje na odbicie

Rynek zbyt mocno zdyskontował zagrożenia i jest szansa na odbicie - oceniają analitycy DM BPS. Dzięki przecenie w trzecim kwartale akcje ceny akcji stały się atrakcyjne. W portfelu Sobiesława Kozłowskiego 60% akcji - w tym Agora, Enea, GPW, Polimex i PZU) i 40% obligacji banków spółdzielczych

Czas na zakupy?

Zbigniew Jakubas mówił w TVN CNBC, że już czas na zakupu na giełdzie. W Rynkach Dnia Tomasz Jędrzejczak, prezes Legg Mason TFI mówił, jak ustawić strategię, gdy rynki nadal czekają na ostateczne rozwiązanie problemu Grecji i przekonywał do inwestowania w IKE

Porządki CP Energii

CP Energia porządkuje grupę i sprzedaje swoją rosyjską spółkę ZAO Kriogaz, choć nadal będzie z nią współpracować sprzedając w Polsce wyprodukowany w Obwodzie Kaliningradzkim gaz LNG. Gościem Rynków Dnia był Mariusz Caliński, prezes CP Energia

Kabanos oficjalnie pod unijnym parasolem

- Ma mieć kolor czerwony, a odcień wiśniowy - m.in. w taki sposób opisuje polskiego kabanosa certyfikat jakości, który przyznawany jest przez Komisję Europejską. W środę podjęto decyzję o drugim, czyli ostatecznym wpisaniu polskiego wniosku o unijną ochronę kabanosa jako produktu tradycyjnego UE. Zgodnie z procedurami z odpowiednim logiem pojawi się on w sprzedaży za maksymalnie półtora miesiąca.

Były szef bankowego giganta oszustem?

Prokuratura w Mediolanie wszczęła śledztwo wobec byłego szefa banku Unicredit Alessandro Profumo w związku z podejrzeniem popełnienia oszustw podatkowych. Jednocześnie bankowi zajęto 245 mln euro zysku z operacji, która jest przedmiotem dochodzenia.

Ryanair "rozbija się" we Wrocławiu. Stolica wciąż czeka

- Wrocław jest pierwszym polskim miastem, w którym otwieramy naszą bazę, ponieważ zawsze spotykaliśmy się tutaj z wielkim entuzjazmem i wsparciem - powiedział Micheal Cawley, wiceprezes zarządu Ryanaira podczas podpisywania umowy na otwarcie bazy irlandzkich linii na lotnisku w stolicy Dolnego Śląska. Kolejna baza Ryanaira ma powstać na podwarszawskim lotnisku Modlin, ale tam wciąż trwają negocjacje.

Apple rozczarował podwojonym zyskiem

6,62 mld dol zarobił Apple w roku rozliczeniowym zakończonym 24 września. I chociaż wynik jest o 85 proc. lepszy niż ten osiągnięty przed rokiem, to rozczarował inwestorów na Wall Street, którzy przecenili akcje spółki o kilka proc.

Przynajmniej miesiąc tylko dla ojca i dziecka

- Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce, by polscy ojcowie mieli miesiąc urlopu wychowawczego przysługującego tylko im - informuje "Rzeczpospolita". Zmian w tej kwestii wymaga od nas unijne prawo. Obecnie w Polsce z 36 miesięcy urlopu wychowawczego korzysta głównie matka.

Ukraina wchodzi w strefę wolnego handlu

- Ukraina, Rosja, Białoruś, Kazachstan, Armenia, Kirgistan, Mołdawia i Tadżykistan podpisały porozumienie o utworzeniu strefy wolnego handlu. Azerbejdżan, Uzbekistan i Turkmenistan będą rozpatrywać do końca roku przyłączenie się do niej - oznajmił we wtorek wieczorem po zakończeniu szczytu krajów Wspólnoty Niepodległych Państw premier Rosji Władimir Putin.

Ścięli rating Hiszpanii

Agencja Moody's obniżyła rating Hiszpanii o dwa poziomy - z Aa2 do A1. Dalszą perspektywę ekonomiczną kraju określa jako "negatywną". Oceniła Hiszpanów jeszcze surowiej, niż dwie inne wielkie agencje: Standard&Poor's i Fitch.

Zyski OFE 

14,7 procent zarobiły średnio w ciągu trzech lat Otwarte Fundusze Emerytalne. Wszystkie fundusze zarobiły powyżej wymaganego progu czyli ponad 7,4%. To oznacza, że nie muszą dopłacać swoim klientom. Najwyższą stopę zwrotu osiągnął fundusz PKO BP Bankowy który zarobił ponad 16%. Wiceliderem rankingu jest fundusz Allianz Polska, ze stopą zwrotu na poziomie niecałych 16%. O komentarz poprosiliśmy Tomasza Publicewicza z firmy Analizy Online.