Najnowsze

Najnowsze

Dzień z energetyką inteligentnie.

Smart Metering zmieni twój dom w dom inteligentny… a może i małą elektrownię. Rozmowa z Robertem Stelmaszczykiem, Prezesem RWE Stoen Operator.

Milion w portfelu

Kto miał najniższą akto najwyższą stopę zwrotu? Czyj portfel stracił a czyj zyskał? - Jak co tydzień wraz z Tomaszem Publicewiczem z Analiz Online, podsumowywaliśmy wyniki Miliona W Portfelu z tego tygodnia.

Bezpieczny inwestor

Echa upadku MF Global. Jak zabezpieczyć się przed upadłością firmy zarządzającej naszymi aktywami? Co powinno znaleźć się w umowie? Na nasze pytania odpowiadały: Iwona Sroka Prezes KDPW i Agnieszka Ziółek, prawnik CMS Cameron McKenna.

Koniec rajów podatkowych?

W piątek kraje G20 przyjęły Konwencję o unikaniu podwójnego opodatkowania. Czy to początek końca rajów podatkowych? Naszym gościem był: Robert Nogacki, kancelaria Skarbiec.biz

EBC: Wzrost PKB ważniejszy niż inflacja?

Stopy w strefie euro - w dół. Europejski bank Centralny zaskoczył rynek i obciął główną stopę do 1,25 procent z półtora procent. Financial Times pisze, że cięcie stóp to dowód na to, że strefa euro zmierza ku recesji - a Europejski Bank Centralny próbuje temu zapobiec. Reakcja rynku nie była duża. Jak zatem wygląda przyszłość strefy euro mówi janusz Dancewicz, główny ekonomista DZ Banku.

Dzień z Energetyką Inteligentnie

Dzień z Energetyką Inteligentnie - czyli jak mądrze zarządzać energią. Naszym gościem był Michał Czeredys, prezes spółki Arcus, której część biznesu opiera się właśnie na produktach związanych ze Smart Grid.

Coś drgnęło w amerykańskim bezrobociu

- Stopa bezrobocia w USA w październiku wyniosła 9,0 proc., wobec 9,1 proc. we wrześniu - podał amerykański Departament Pracy. Analitycy, którzy nie oczekiwali zmiany, twierdzą, że choć dane te nie dają jednoznacznego obrazu, czy sytuacja się wyraźnie poprawia, to w ocenach są "umiarkowanie optymistyczni".

Kiedy nowy budżet?

Strefa euro trzeszczy w posadach, a w Polsce nie słychać nic o reakcji rządu na wydarzenia w Atenach. Kiedy możemy spodziewać się przedstawienia nowego budżetu i czy będzie konieczna jego rewizja? Zapytaliśmy o to głównego ekonomistę BCC, prof. Stanisława Gomułkę.

Debiut Groupon hitem. Akcje skoczyły o 50 proc.

Nawet 50 proc. zyskiwały w pewnej chwili akcje debiutującego w piątek Grouponu po otwarciu nowojorskiej giełdy. I to w momencie, gdy główne indeksy były na jednoprocentowym minusie. Z upływem czasu notowania serwisu zakupów grupowych nieco spadły, ale i tak spółka zyskuje ok. 30 proc.

Europa w kleszczach długu

Szczyt G20 nie znalazł jak dotąd rozwiązania głównych problemów strefy euro i światowej gospodarki. Jak powiedziała Angela Merkel, prawie żaden z przywódców nie zadeklarował uczestnictwa we wzmocnieniu Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej. Naszymi gośćmi byli: Marek Wołos, członek zarządu TMS Brokers oraz Łukasz Tarnawa główny ekonomista BOŚ.

Szczyt G20 się zamknął. Świat opuścił Europę

Szczyt G20 nie znalazł odpowiedzi na główne problemy strefy euro i światowej gospodarki. Prawie żaden z przywódców pozaeuropejskich nie zadeklarował uczestnictwa we wzmocnieniu Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej. I choć zgodzono się, by środki Międzynarodowego Funduszu Walutowego zostały zwiększone w celu walki z kryzysem, to decyzję, jak to zrobić, przesunięto na szczyt w lutym.

Ameryka w cieniu recesji

Amerykański rynek pracy zawiódł nadzieje inwestorów. Liczba etatów w sektorze pozarolniczym wzrosła w październiku o 80 tysięcy. Oczekiwano 95 tysięcy nowych miejsc pracy. O najnowszych danych z USA oraz o kryzysie długu w Strefie Euro, rozmawialiśmy z Mariuszem Staniszewskim z Noble Funds TFI.

Pieniądze dla przedsiębiorczych.

W czwartek odbył się finał IV edycji programu AIP Seed Capital. Autorzy 25 projektów walczyli o 100 tys. zł na rozwój. Wśród laureatów jest m. in. firma Kerris Mobile, która tworzy aplikacje na urządzenia mobilne dla klientów biznesowych umożliwiające kontrolowanie pracowników oraz Navcar, która z kolei stworzyła system nawigacji mobilnej dla żeglarzy. Rozmowa z Jakubem Łączkowskim, prezes firmy Kerris Mobile oraz Michałem Kuźmińskim, prezesem firmy Navcar.

Tańsze kredyty w Euro?

Stopy procentowe w strefie euro w Dół. W czwartek EBC obniżył główną stopę procentową o 25 punktów bazowych. W jaki sposób ta obniżka przełoży się na koszty już udzielonych i nowych kredytów? Naszym gościem był: Jacek Bartosik, z-ca dyrektora departamentu skarbu Polskiego Banku Przedsiębiorczości

Dzień z Energetyką Inteligentnie.

Jakie korzyści wprowadzenie inteligentnego opomiarowania może przynieść małemu biznesowi? Kto poniesie koszty jego wprowadzenia? Czy smart metering to także szansa dla firm które wytwarzają urządzenia i usługi (np. oprogramowanie) wykorzystujące możliwości inteligentnego opomiarowania. Naszym gościem był: Adam Zalewski, prezes ADD

Rusza Akademia Mediów

7 listopada upływa termin zgłaszania się do drugiej edycji. Jest to projekt Fundacji im. Lesława Pagi skierowany do studentów i absolwentów. Uczestnicy będą brali udział w szkoleniach i stażach w niektórych redakcjach, miedzy innymi w TVN CNBC. O tym, czy warto wziąć udział w takim projekcie będziemy rozmawiać z jednym z absolwentów: Krzysztofem Zeniukiem.

Trudny egzamin na taksówkarza

Prawo pracy, podatki i rachunkowość – takie zagadnienia musi znać kandydat na kierowcę taksówki. Widzowie piszą do nas maile oburzeni, że każda osoba, która chce założyć działalność w takim razie powinna zdawać egzamin na przedsiębiorcę. Z czego wynikają takie wymagania na taksówkarza: Naszym gościem był: Krzysztof Zandecki, kierownik Oddziału Licencji na Transport Drogowy UM Poznania

Raje utracone.

W piątek kraje G20 przyjmą Konwencję o unikaniu opodatkowania. Kraje najbardziej rozwinięte chcą ukrócić przenoszenie najbogatszych osób i biznesów do rajów podatkowych. Jak wyglądają umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z punktu widzenia Polski i co się zmieni w najbliższych miesiącach? Rozmowa z Agnieszką Rzepecką, prezes zarządu OpusTrust.

"Za podróż do Grecji możecie płacić kozłami górskimi"

Tanie linie lotnicze Ryanair wietrzą interes w europejskim kryzysie. Ogłosiły właśnie otwarcie od wiosny nowych połączeń między brytyjskim lotniskiem Leeds Bradford a greckimi wyspami Kos, Korfu i Kretą. Ekscentryczny szef przeoźnika Michael O'Leary zapytany na konferencji prasowej, czy za bilety do Grecji na wyspy będzie można płacić w drachmach, odpowiedział: Nie jesteśmy wybredni. Przyjmujemy każdą walutę. Nawet kozły śnieżne.

Cień recesji

Niemieckiej lokomotywie strefy euro zaczyna brakować pary, aby pociągnąć pozostałe wagoniki. Indeks PMI dla Niemiec, obrazujący nastroje w branży, nieco wzrósł w październiku, ale tylko nieznacznie przekroczył poziom 50 punków - wyznaczający granicę między rozwojem a recesją. Naszym gościem był: Rafał Benecki, ekonomista ING Banku Śląskiego.

Prognozy dla rynków

Nerwowość na rynkach podsycana przez polityczne rozgrywki. Wojciech Białek z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao SA prognozuje, że w listopadzie giełdowe indeksy będą tracić. Jeśli WIG20 spadnie do 2 222 punktów, pojawi się szansa na grudniową hossę. Inny - jego zdaniem mniej realny scenariusz - to listopadowy rajd w górę i głębsza korekta w grudniu.

Indeks Nastrojów Inwestorów Giełdowych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych  nastroje wśród inwestorów. O najnowszych wynikach badania rozmawialiśmy z Dyrektorem ds. Analiz Stowarzyszenia, Łukasz Porębski.

Plany Pronoksu

Pronox czeka na układ z wierzycielami, spółka przygotowała już strategię zakładającą zmianę profilu działalności. Pronox nie prowadzi teraz działalności operacyjnej zajmował się kiedyś montażem i dystrybucją sprzętu IT teraz chce wejść w rynek dóbr luksusowych – bielizny, alkoholu, cygar i kawy. Rozmowa z Ireneuszem Królem, prezesem Pronoksu.

Dzień z Energetyką Inteligentnie

Smart Grid - czyli inteligentne systemy elektroenergetyczne integrujące elektrownie oraz odbiorców w jedną strukturę. Obniżają koszty oraz zwiększają efektywność dostarczania energii. O Smart Grid rozmawialiśmy z Wojciechem Lubczyńskim, dyrektorem projektu Samrt Grid PSE Operator.

Europa w kleszczach greckiego długu

Grecki premier gotowy odejść ze stanowiska. Jeorios Papandreu zrezygnuje, jeśli ministrowie pomogą mu zdobyć wotum zaufania - tak donoszą źródła agencji Reutera w greckim rządzie. Jeśli parlament poprze nowy pakiet pomocy, premier odda władzę w ręce nowej koalicji z udziałem opozycyjnej Nowej Demokracji. Rozmowa z Ignacym Morawskim, ekonomistą Polskiego Banku Przedsiębiorczości

Dzień z energetyką inteligentnie

Czym jest smart metering? Jaki jest jego wpływ na wzrost efektywności energetycznej? Odpowiedzi na te i inne pytania szukaliśmy w rozmowie z Michałem Szopskim z Alcatel-Lucent Polska.

RPP w akcji

Po obniżce stóp procentowych w strefie euro rośnie presja na luzowanie polityki monetarnej w Polsce. O możliwych posunięciach RPP rozmawialiśmy z jej byłym członkiem, profesorem Dariuszem Filarem.

Wejście jastrzębia

Ryzyko spowolnienia gospodarczego w strefie euro wzrosło - a PKB 17-tki w drugiej połowie tego roku będzie rósł powoli. Tak przyznał na swojej pierwszej konferencji prasowej nowy szef EBC, Mario Draghi. To właśnie w obawie przed spowolnieniem Europejski bank Centralny obniżył główną stopę procentową z półtora do 1,25 procent. O decyzji EBC rozmawialiśmy z Jarosławem Janeckim, głównym ekonomistą Societe Generale Polska.

Kolejny gigant dołuje przez greckie papiery

678 mln euro pod kreską był w trzecim kwartale niemiecki Commerzbank po tym, jak odpisał 798 mln euro z tytułu straty na greckich obligacjach. W środę o podobnym odpisie poinformował francuski BNP Paribas. Mimo tego udało mu się utrzymać dodatni wynik.

Grecja bez pomocy?

Nicolas Sarkozy i Angela Merkel dokręcają Grekom śrubę. Grecja nie dostanie ani centa unijnej pomocy, jeśli nie przyjmie warunków międzynarodowych pożyczkodawców. O tym, co czeka nas jeszcze w greckiej tragedii rozmawialiśmy z ekonomistą Kredyt Banku, Adamem Czerniakiem.