Najnowsze

Najnowsze

Pakt receptą na agencje ratingowe?

Zawarte na szczycie europejskim w Brukseli porozumienie umocniło eurogrupę, toteż powinno zostać dobrze przyjęte przez agencje ratingowe - oceniła francuska minister ds. budżetu Valerie Pecresse.

Dzień z mediacją

Ile kosztuje mediacja i dlaczego się opłaca? Rozmowa z Katarzyną Urbańską z PKPP Lewiatan.

Biznes w "nowej" Europie

Jak postanowienia szczytu rady europejskiej wpłyną na prowadzenie biznesu? Rozmowa ze Zbigniewem Niemczyckim, prezesem Polskiej Rady Biznesu.

Szczyt niemocy?

Niemoc decyzyjna, czy aktywna walka o strefę euro. O szczycie Rady Europejskiej rozmawiamy z Jackiem Chwedorukiem, prezesem Rothshild Polska.

EURO KRYZYS

Czy Strefa Euro przetrwa? Jak wpłyną na nią ustalenia polityków podczas szczytu Rady Europejskiej? Rozmowa z Marcinem Mrozem, głównym ekonomistą BNP Paribas Polska.

Pakt fiskalny przełamie kryzys? "Damy radę"

Porozumienie fiskalne, które wprowadzi większą dyscyplinę budżetową i silniejszą integrację gospodarek UE ma zostać ratyfikowane przed połową 2012 r. - zapowiedział na konferencji kończącej szczyt w Brukseli szef Rady Europejskiej Herman van Rompuy. Premier Donald Tusk powiedział natomiast, że jest przekonany, iż w najbliższych miesiącach uda się przełamać kryzys polityczny, mimo że "sytuacja jest teraz skomplikowana, a atmosfera ciężka".

AC SA poprawia wyniki

Super wyniki spółki handlującej instalacjami do autogazu. Jakie AC SA ma prognozy przychodów na rok 2012? Jak przychody będą zależeć od dosyć zmiennego rynku paliw? Rozmawiamy z Katarzyną Rutkowską, prezes AC SA.

Caspar AM na NewConnect

Debiut na NC dezerterów z Arka BZ WBK. Kurs akcji Caspar Asset Management podczas pierwszego dnia notowań na NewConnect wzrósł o 13,8%. Rozmawiamy z prezesem debiutanta Leszkiem Kasperskim na temat prywatnych inwestycji w trudnych dla rynków czasach.

Nie ma już pewnych inwestycji?

W przeddzień europejskich rozstrzygnięć na rynkach króluje niepewność Oskar Kowalewski ze Szkoły Głównej Handlowej podkreśla, że zmienność na rynkach jest tak duża, że obecnie nie ma na rynkach instrumentów, na których można pewnie zarobić. Najmniej podatnym na wahania jest jednak wciąż kurs złota, choć za uncję trzeba już płacić bardzo dużo.

Ważne europejskie decyzje

EBC - stopy w dół. Decyzja banku centralnego strefy euro była zgodna z oczekiwaniami. Czy ta decyzja ma dla rynków znaczenie? Porozmawiamy też o innych decyzjach - postanowieniach szczytu Unii Europejskiej. O przyszłości Unii i euro mówi Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

Areszt dla byłego członka zarządu Orlenu

Sąd zdecydował o aresztowaniu byłego członka zarządu PKN Orlen ds. petrochemii Marka S. i biznesmena z okolic Płocka, który miał wręczyć mu łapówkę. W czwartek warszawska Prokuratura Apelacyjna przedstawiała im zarzuty korupcyjne.

Domowe zyski

Polskie prawo nie przewiduje możliwości sprzedaży domowej produkcji do kawiarni czy restauracji. Jak robić legalne wyroby domowej roboty i na nich zarabiać? Rozmowa z Anną Walczyńską, Spiżarnia Warszawska.

PGE o atomie

Polska Grupa Energetyczna odwraca się od inwestycji za granicą. Zawiesza swoje zaangażowanie w budowę elektrowni jądrowej w Visaginas na Litwie i rezygnuje z rozmów o zakupie energii elektrycznej z Kaliningradu. Prezes PGE Tomasz Zadroga tłumaczył w TVN CNBC, że jego firma chce się teraz skupić na krajowych inwestycjach, które są bardziej opłacalne.

Polacy biedniejsi niż przed rokiem

Dwóm trzecim Polaków przepytanych przez TNS OBOP wystarcza pieniędzy jedynie na bieżące wydatki. Co piąta osoba przyznaje, że czasami lub od dłuższego czasu nie jest w stanie opłacić podstawowych świadczeń, a 15 proc. respondentów mówi, że może sobie pozwolić na ekstrawydatki, poza bieżącymi potrzebami.

Mediacja w zarządzaniu

Umiejętności mediacyjna w prowadzeniu działalności gospodarczej często okazują się nieodzowne. O ich wykorzystaniu rozmawialiśmy z prezesem spółki Anti, Arkadiuszem Rzepą.

Kredyt u listonosza

Inpost Finanse rozpoczyna współpracę z firmą SMS Kredyt. Dzięki temu, klienci operatora pocztowego będą mogli załatwić formalności kredytowe u listonosza. Jak wpłynie to na rynek tego typu usług? Rozmowa z szefem RN SMS Kredyt - Januszem Tchórzewskim, oraz dyrektorem ds. usług finansowych Inpost, Mariuszem Dubowskim.

Szczyt UE a kredyt w euro

Przyszłość wspólnotowej waluty stoi pod znakiem zapytania. Widz pyta nas, co stanie się z jego kredytem w momencie rozpadu strefy euro? Rozmowa z z Maciejem Gawrońskim, partnerem zarządzającym Bird&Bird.

Jest już 17+7. Będzie 17+9? "Przelicytował w nocy"

- Rozmawiałem z premierami Czech, Szwecji i Węgier - oni są pozytywnie nastawieni - powiedział w rozmowie z TVN24 szef PE Jerzy Buzek, podkreślając, że wszystkie te trzy kraje prawdopodobnie przyłączą się do paktu fiskalnego ustalonego pierwszego dnia na szczycie Brukseli. - Będziemy więc pewnie mieli do czynienia z sytuacją, w której to będą wszystkie kraje UE poza Wielką Brytanią - podkreślił z kolei wiceminister SZ ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz i oceniał, że podczas nocnych rozmów brytyjski premier "przelicytował".

Dzień z mediacją

Szybkie dojście do porozumienia między skonfliktowanymi przedsiębiorcami to klucz do sukcesu. Szukanie kompromisu i rozmowy - temu służą tzw. mediacje. Rozmowa z Jerzym Książkiem, prezesem Polskiego Centrum Mediacji.

"Unia fiskalna", a Londyn z boku. Dwie prędkości? Niekoniecznie

- Unia nam się trochę rozwarstwiła. Pytanie na jak długo - tak dotychczasowe ustalenia w Brukseli komentuje w rozmowie z tvn24.pl Rafał Trzaskowski, ekspert z Centrum Natolin. Wobec weta Wielkiej Brytanii, które uniemożliwia jednomyślną zmianę traktatu UE, co najmniej 24 państwa wspólnoty pójdą własną drogą i zaostrzą rygory fiskalne za pomocą oddzielnej umowy międzyrządowej. Takie porozumienie może w przyszłości stać się jednym z powodów rozpadu UE, lub stanie się jej częścią. Wszystko zależy do tego, co uradzą politycy w Brukseli.

Kierunek dla Europy

Szczyt Unii Europejskiej a 4 potencjalne scenariusze dla strefy euro. Rozmowa z Mateuszem Walewskim, ekonomistą PwC.

Szczyt ostatniej szansy?

Czy to koniec Europy, jaką znamy? Brak porozumienia w sprawie zmian w traktatach przyniesie współpracę na poziomie rządów, czy Europę dwóch, albo i trzech prędkości? Rozmowa z dyrektorem zarządzającym w Nomura Bank International, Piotrem Chudzikiem.

Strategia na kryzys dla polskich banków

Kłopoty europejskich banków mogą oznaczać problemy banków w Polsce. Pojawia się idea renacjonalizacji polskich banków. Co to w ogóle za pomysł i czy jest możliwy do zrealizowania mówi szef rady gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki. Pytamy także o rolę Polski w ustaleniach unijnych podczas i po szczycie.

Unia fiskalna? Może być konieczne referendum

Irlandia może musieć przeprowadzić referendum w sprawie utworzenia unii fiskalnej w strefie euro - powiedziała w piątek irlandzka minister stanu ds. europejskich Lucinda Creighton.

Rynki po szczycie

Wielka Brytania blokuje zmiany w traktacie, będzie za to pakt fiskalny - to jak na razie ustalenia szczytu unii europejskiej. Zadowolony z efektów negocjacji jest Szef Europejskiego Banku Centralnego. Gościem Roberta Stankiewicza był Łukasz Hardt z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Weto Camerona w obronie londyńskiej finansjery"

Weto brytyjskiego premiera Davida Camerona wobec zmian traktatowych na szczeblu UE oznacza dla Wielkiej Brytanii izolację, a dla UE perspektywę Europy dwóch prędkości - sądzą brytyjscy komentatorzy. Jon Snow z telewizji Channel 4 zwraca uwagę, że motywem weta była chęć ochrony interesów londyńskiej finansjery.

Europa bez nowego traktatu. Cameron powiedział NO

Nie będzie zmian traktatowych dla całej Unii. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zgodę na nie uzależniał od taryfy ulgowej dla brytyjskiego systemu finansowego, na co nie zgodziły się m.in. Niemcy i Francja. Nowy pakt fiskalny zawierający zasady dyscypliny finansów publicznych ma być wdrożony umową międzyrządową 17 państw eurolandu oraz 7 innych członków UE, w tym Polski. Takie są główne ustalenia całonocnych obrad szczytu w Brukseli, zakończonych o 5 rano.

Dzień z mediacją

Jest konflikt może być mediacja. Nie zawsze droga rozwiązywania sporów wiedzie przez sąd. Dziś w TVN CNBC dzień z mediacją a w "Pieniądzach od Rana" Maria Górecka-Warchoł z Instytutu Rozwiązywania Konfliktów

Tusk: Ustalenia dla Polski "dość neutralne"

"Umiarkowanym, ale powodzeniem" zakończyły się - według premiera Donalda Tuska - całonocne negocjacje w sprawie ratowania strefy euro. Według niego, ustalenia są "dość neutralne dla Polski". Premier podkreślił, że na razie "wyraziliśmy polityczną intencję ratyfikacji przyszłej umowy międzynarodowej". Zanim jednak parlament podejmie decyzję w tej sprawie, premier będzie zapraszał do dyskusji szefów partii politycznych.

PKO BP zrywa z euro

PKO BP przestaje pożyczać pod hipotekę w walucie obcej. Oferty kredytów w euro w innych bankach można już policzyć na palcach jednej ręki – informuje "Puls Biznesu".