Najnowsze

Najnowsze

Projekt paktu fiskalnego dziś trafi do stolic UE

Kraje spoza euro, które podpiszą nowy traktat międzyrządowy, będą musiały respektować jego zasady z dniem wejścia do euro, chyba, że same zdecydują się na to wcześniej - wynika z projektu nowego traktatu rozsyłanego w piątek do europejskich stolic przez przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya - podała Polska Agencja Prasowa.

Nadzór listy pisze

Po bankach i ubezpieczycielach czas na Powszechne Towarzystwa Emerytalne. Szef nadzoru finansowego Andrzej Jakubiak listownie upomina PTE, by utrzymywały wysoką wypłacalność i grozi karami za jej niezachowanie. Powszechne Towarzystwa Emerytalne uspokajają, że list szefa nadzoru finansowego nie dotyczy aktualnych problemów branży. Gościem Roberta Stankiewicza był Tomasz Bańkowski, prezes Pekao Pioneer PTE

Co jest w stanie uspokoić rynki?

Aukcje obligacji pokazują czy szczyt uspokoił nastroje w UE. Włoskie bony sprzedały się dobrze. Jakiej premii mogą oczekiwać inwestorzy, którzy weszli w fundusze obligacji w listopadzie lub w  grudniu mówi Olaf Pietrzak, zarządzający funduszami Skarbiec TFI.

Power Ring 2011

W Ministerstwie Gospodarki trwa konferencja „Power Ring 2011 – Energy Roadmap 2050”, podczas której zostanie przedstawiona szczegółowa strategia Komisji Europejskiej dla sektora energetycznego. W Pieniądzach w Południe Robert Stankiewicz rozmawiał z Bartoszem Wojszczykiem, dyrektorem ds. rozwoju Smart Grid w Ge Energy.

Niemcy nie planują sprzedaży polskiego BRE

Commerzbank nie planuje sprzedaży polskiego BRE Banku - donosi Reuters powołując się na słowa prezesa niemieckiego banku. Commerzbank chce poradzić sobie również bez rządowej pomocy, której przyjęcie oznaczałoby nacjonalizację.

Fedu pomysły na koniec roku

Na początku listopada Ben Bernanke powiedział, że możliwość wprowadzenia nowych działań pobudzających gospodarkę wciąż nie jest wykluczona. Szef Rezerwy nie określił warunków w których maerykański bank centralny mógłby zdecydować o dodatkowym wspieraniu wzrostu gospodarczego. Jakie mogą być dalsze kroki Fedu mówi Andrzej Kurnicki, prezes EuroAmerican Company. Porozmawiamy także o tym, jakie prezenty na święta powinien dostać Ben Bernanke.

KBJ już na NewConnect

Następna firma informatyczna na NewConnect. KBJ jest małą spółką, która generuje duże marże. Ma tez dużych klientów. Jakie są plany zagospodarowania pieniędzy ze sprzedaży akcji mówi prezes KBJ Artur Jedynak.

Włoscy producenci AGD uciekną do Polski?

Włoskie firmy produkujące sprzęt AGD grożą, że jeśli we Włoszech nie poprawią się warunki dla przemysłu i na rynku pracy, przeniosą fabryki do Polski - napisał w piątek dziennik "Corriere della Sera". Producenci domagają się głównie obniżenia podatków i kosztów pracy.

"The Economist" o ustaleniach szczytu UE: "Komedia euro"

Ustalenia ubiegłotygodniowego szczytu UE są puste, a planowana umowa międzyrządowa, która ma odbudować fiskalną dyscyplinę w strefie euro może łatwo zostać "zabita przez rynki" i nie przekonuje inwestorów - pisze w piątkowym komentarzu zatytułowanym "Komedia euro" brytyjski "The Economist".

Plany SMT Software

Po trzech kwartałach, obroty SMT Software są wyższe niż w całym poprzednim roku. Co szykuje spółka na czwarty kwartał? Rozmowa z członkiem zarządu SMT Software, Szymonem Purą.

Walka z mocnym frankiem

Bank Centralny Szwajcarii powtarza, że będzie do utraty tchu walczył o osłabienie franka - bo waluta wciąż jest za mocna. Jakie działania może jeszcze podjąć? Rozmowa z głównym ekonomistą banku Millennium, Grzegorzem Maliszewskim

Banki do przygarnięcia?

Czy PKO BP jest zainteresowany bankami-sierotami? Czy szykuje się do przejęć polskich oddziałów zagranicznych banków? Rozmowa z prezesem PKO BP, Zbigniewem Jagiełło.

NBP chce obniżyć opłaty za transakcje kartami

Narodowy Bank Polski naciska, by Visa i MasterCard obniżyły wysokie opłaty dla handlowców za transakcje kartami - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Jeśli firmy nie obniżą opłat, stawki mają być regulowane administracyjnie lub zostanie wprowadzona dodatkowa opłata, którą obciążeni będą płacący kartą.

Przyszłość e-administracji

Kiedy polska będzie prawdziwym e-państwem? O rozwój e-administracji w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz Michała Boniego ministra administracji i cyfryzacji.

Droższe święta...

Podróżowanie w święta będzie w tym roku rekordowo drogie. Ceny paliw na stacjach wciąż rosną. Według Rafała Zywerta z Biura Maklerskiego Reflex na razie nie ma co liczyć, że to się zmieni. Mimo przeceny ropy naftowej na światowych rynkach w ostatnich dniach, na obniżkę cen nie pozwala wciąż słaby złoty.

Kryzys napędza hazard

Ponad 1000 euro rocznie wydaje każdy mieszkaniec Włoch na gry hazardowe. W tym roku zanotowano rekordowo wysokie wpływy w wysokości 76 miliardów euro, co oznacza, że w kryzysie Włosi zdają się na łut szczęścia w grze.

Z czego pożyczymy Unii?

Skąd Polska weźmie pieniądze, które obiecała na ratowanie strefy euro? Z rezerw Narodowego Banku Polskiego.

"Światu grozi powtórka z Wielkiej Depresji"

- UE nie jest w stanie przezwyciężyć kryzysu zadłużenia w pojedynkę, wymaga to pomocy także innych państw; bez zdecydowanych kroków światu grozi powtórka z Wielkiej Depresji lat 30. XX wieku - powiedziała w czwartek w Waszyngtonie szefowa MFW Christine Lagarde.

Rentowność obligacji

Rentowności polskich obligacji ustabilizowały się. Jest to efektem interwencji NBP. O polskich obligacjach i o perspektywach dla złotego w przyszłym roku w rozmowie z prof. Andrzej Sławiński, dyrektorem Instytutu Ekonomicznego NBP.

Obecność Rosji w WTO ułatwi polsko-rosyjski handel?

Czy wejście Rosji do WTO wpłynie na kontakty handlowe Polski z Rosją? Według Zbigniewa Pisarskiego, prezesa fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, polsko-rosyjskie stosunki gospodarcze zależą od sytuacji politycznej i atmosfery panującej w stosunkach między oboma krajami.

Niskie stopy FED

Rezerwa federalna nie daje rynkom nadziei na szybkie ożywienie w amerykańskiej gospodarce. FED utrzymał stopy w rekordowo niskim przedziale od zera do 0,25% i podtrzymał zapowiedź, że nie zmieni ich do połowy 2013 roku. Według prof. Marcina Kacperczyka z Uniwersytetu w Nowym Jorku ekonomistów niepokoją przyczyny, dla których Fed tak długo nie chce zmieniać stóp.

Inwestycje w surowce

Złoto będzie jeszcze taniało, ale wciąż jest sens w nie inwestować, bo z czasem cena odbije - tak mówi TVN CNBC Jim Rogers. O perspektywy dla cen surowców zapytaliśmy w Bilansie eksperta Efix Polska Wojciecha Szymona Kowalskiego.

Podatkiem w KGHM

Rynek surowo ocenia szczegóły nowego podatku od kopalin, krytycznie o nowej daninie wypowiada się także były minister finansów Mirosław Gronicki. Obecny doradca prezesa NBP przestrzega, by wyciąganie pieniędzy ze spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa nie stało się zwykły sposobem na łatanie dziury w budżecie.

Bielecki: Złoty w 2012 powinien się umacniać

- Po Nowym Roku nasza waluta będzie się umacniać - przekonywał w programie "Tak jest" szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki. Odniósł się tym samym do osłabienia złotego wobec euro o 13 proc. w ciągu ostatniego półrocza. To najostrzejszy zjazd złotówki od 2008 roku. To również największy spadek ze wszystkich globalnych walut, monitorowanych przez agencję Bloomberga.

Wyłudzał zasiłek na nieistniejące dzieci

Jak oszukiwać to na całego. W Atenach aresztowano bezdzietnego eks-policjanta, który dzięki sfałszowanym aktom urodzenia i innym dokumentom pobierał od kilkunastu lat zasiłek socjalny na... dziewiętnaścioro dzieci.

KGHM "dostaje łupnia" od rządu. A za nim cała giełda

- Od jednego do nawet 62 proc. będzie wynosił podatek od kopalin - wynika z projektu ustawy, który przygotowało Ministerstwo Finansów. Po informacji o wysokości nowej daniny kurs KGHM, największej spółki na GPW, runął w dół i pociągnął za sobą cały indeks WIG20.

"W interesie Rosji jest zachowanie euro"

- W interesie Rosji jest zachowanie euro, a 41 proc. jej rezerw jest właśnie w tej walucie - powiedział w Brukseli prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. - Moskwa jest gotowa przeznaczyć na ratowanie strefy euro minimum 10 mld dolarów, ale tylko za pośrednictwem MFW. Jeśli MFW jest gotowy, to my też - mówił wcześniej doradca prezydenta Rosji Arkadij Dworkowicz. Jak dodał, w zależności od pakietu ratunkowego, Rosja jest gotowa dać kolejne 10 mld dol.

Prezes Fiata: Tychy naszą gwiazdą

- Fabryka samochodów w Tychach nie traci ważnego miejsca w grupie Fiata. Koncern nadal chce działać na rzecz jej rozwoju - powiedział prezes koncernu Sergio Marchionne, nazywając tyski zakład "gwiazdą" grupy. Przyznał też, że ulokowanie produkcji nowej pandy pod Neapolem nie było podyktowane względami ekonomicznymi i przemysłowymi, ale "poczuciem odpowiedzialności i obowiązkiem sumienia".

Świąteczne reklamacje

Jakie obowiązki ma sprzedawca, do którego przychodzi klient z reklamacją? Kiedy można jej nie przyjąć? Ewelina Stobiecka, partner zarządzający ElNlWlC