Najnowsze

Najnowsze

Berlin naciska na bankructwo Grecji?

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble naciska na rząd Grecji, by ogłosił bankructwo kraju, ponieważ nie wierzy, że głębokie cięcia nawet, jeśli zostaną wykonane, zdołają postawić grecką gospodarkę na nogi - pisze w najnowszym numerze "Sunday Telegraph".

Wieprzowina smakuje światu coraz bardziej

- Na świecie zjada się coraz więcej wieprzowiny - czytamy w raporcie Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Najszybciej w latach 2008-2010 rosła konsumpcja tego mięsa w Ameryce Południowej, ale mimo to ludność tego kontynentu nadal spożywa jej najmniej. Najwięcej tego mięsa konsumują Europejczycy.

Warto pomagać Grecji?

Rynki czekają na zatwierdzenie drugiego planu pomocy dla Grecji. Jednak, zdaniem sceptyków, ministrowie finansów strefy euro nie powinni marnować pieniędzy na wsparcie dla Aten, a sama Grecja powinna wyjść z Eurolandu. Z taką opinią nie zgadza się partner w PWC Ryszard Petru. Jego zdaniem krajowi i tak będzie trzeba pomagać, więc warto to robić tak, by umożliwić mu powrót do wzrostu gospodarczego.

Kredytowe przetasowania

Coraz trudniej o kredyty dla firm. Według NBP, banki zaostrzają kryteria przyznawania kredytów dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W styczniu tego roku wzrosło zadłużenie firm, przy jednoczesnym spadku wartości depozytów. Czy wpłynie to na spowolnienie inwestycji? Rozmowa z A. Czerniakiem, ekonomistą Kredyt Banku

HSBC o Polsce

Inflacja w Polsce hamuje - ale hamuje zbyt wolno, by Rada Polityki Pieniężnej mogła odetchnąć z ulgą. Tak uważa strateg walutowy brytyjskiego banku HSBC. Murat Toprak powiedział TVN CNBC, że w najbliższych miesiącach wzrost cen nie spadnie poniżej 3,5 procent - a to znaczy, że Rada Polityki Pieniężnej zachowa czujność, choć - według HSBC - w całym tym roku stopy procentowe w Polsce się nie zmienią.

Kleszcze długu - grecka stajnia Augiasza

Co najmniej do poniedziałku będą musieli poczekać prywatni wierzyciele Grecji. Porozumienie w sprawie umorzenia długu ma być ogłoszone po spotkaniu ministrów finansów strefy euro - powiedział minister finansów Grecji Ewangelos Wenizelos. Ile banki spisały już na straty? Jakie są szanse na porozumienie między bankami a Grekami dojdzie do skutku. Grecką stajnię Augiasza pomagał nam uporządkować Piotr Ciżkowicz, główny ekonomista Ernst & Young.

Wiceprezes Colloseum zatrzymany po 10 latach

Były wiceprezes konsorcjum Colloseum Piotr W. - współbohater jednej z najgłośniejszych afer gospodarczych ostatnich kilkunastu lat - został w piątek zatrzymany w Chorzowie. Poszukiwany był od 10 lat. Prokuratura zarzuca mu m.in. udział w oszustwach i wyłudzeniach.

Początek końca problemów Grecji?

Grecki rząd oczekuje przełomu podczas spotkania eurogrupy w dniu 20 lutego. Rzecznik gabinetu Lukasa Papademosa spodziewa się zatwierdzenia umowy z prywatnymi wierzycielami o redukcji zadłużenia. Czy Ateny dojdą w końcu do porozumienia z UE i MFW? Rozmowa z prof. A. Koźmińskim, Akademia Leona Koźmińskiego

Zakupy grupowe

Jakie firmy powinny być zainteresowane swoją promocją w ramach zakupów grupowych? O tym w rozmowie z Arturem Kurasińskim, inwestorem z zakresu nowych technologii

Moto-biznes

Jaka jest recepta na zdobycie rynku i utrzymanie się na nim przez dłuższy czas? Rozmowa z laureatem nagrody „Gazele Biznesu”, prezesem Febus Auto

Gazela Biznesu

Co jest kluczem do sukcesu firmy, mówi przedstawiciel nagrodzonej nagrodą „Gazele Biznesu” firmy Handicare Polska - Piotr Zwolak, zastępca prezesa zarządu.

Instrument Szybkiego Reagowania

Od 5 marca rusza nabór wniosków dla firm będących w trudnej sytuacji rynkowej. PARP ma dla nich narzędzie – indywidualne doradztwo dla przedsiębiorcy i stworzenie planu rozwoju. Wykonawcą usługi jest firma WYG International z której przedstawicielem Sławomirem Powierżą rozmawiał Paweł Blajer

Zaliczki na podatek dochodowy

Do 20 lutego tak zwani mali podatnicy i osoby, które zaczynają działalność gospodarczą mogą wybrać zaliczki kwartalne. Komu może się to opłacać tłumaczy Arkadiusz Gerwel, adwokat w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

Kondycja budowlanki

Czy styczniowe obniżenie temperatur może pogorszyć wyniki branży budowlanej? Odpowiedź w rozmowie z przedstawicielem branży obecnym na rynku od 40 lat, Piotrem Świderskim prowadzącym firmę budowlaną

Prezydent Niemiec rezygnuje.

Skandal skłonił prezydenta Niemiec do rezygnacji ze stanowiska. Christian Wulff podał się do dymisji, po tym jak niemiecka prokuratura wystąpiła o uchylenie jego immunitetu w związku z podejrzeniem o przyjmowanie korzyści majątkowych. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Janusza Reitera, prezesa Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Polska się trzyma

W styczniu 2012 roku produkcja przemysłu urosła o 9% wobec wzrostu o 7,7% w grudniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Przypomnijmy, że analitycy ankietowani przez agencję Reutera oczekiwali wzrostu o 8,8%. Natomiast produkcja budowlano-montażowa w styczniu była o 32,2% wyższa niż przed rokiem. Na gorąco dane te komentował w "Godzinie dla Pieniędzy" przewodniczący RN Budimeksu, Marek Michałowski.

Manipulacja Liborem?

Międzynarodowa grupa maklerów manipulowała międzybankowymi stopami procentowymi - donosi Wall Street Journal. Według gazety bankiem, który doniósł o zmowie na rynku międzybankowym jest UBS. Szwajcarski bank nie chce komentować sprawy. My w "Godzinie dla Pieniędzy" o komentarz poprosiliśmy Krzysztofa Borowskiego, Szkoła Główna Handlowa.

Kupujemy prestiżowy zegarek

Dziś w "Godzinie dla Pieniędzy" zmierzymy się z zegarkami, które są nie tylko narzędziem do mierzenia czasu, ale przede wszystkim ważnym elementem stroju, często też określającym naszą pozycję. Gościem Roberta Stankiewicza był Władysław Meller ze Stowarzyszenia Miłośników Zegarków

Problemy na A2

Spółka DSS porozumiała się z kontrahentami i nie będzie wniosku o upadłość. Firma zapewnia, że zakończy budowę swojego odcinka na autostradzie na A2 przed EURO 2012. Czy rzeczywiście firmie uda się dotrzymać terminów? Rozmowa z A. Proppe, partnerem w KPMG

Czas wyborów

Rok 2012 przynosi zmiany na szczytach władzy w Europie w USA. W tym roku do urn pójdą m.in. obywatele USA, Francji, Rosji i Egiptu. Więcej na ten temat w rozmowie z Jędrzejem Bieleckim, publicystą Dziennika Gazety Prawniej

Lufthansa odwołała rejsy do i z Warszawy

Niemiecki przewoźnik Lufthansa odwołał w piątek wszystkie rejsy na trasie Frankfurt-Warszawa z powodu kolejnego dnia strajku kontrolerów ruchu naziemnego na tamtejszym lotnisku - poinformował PAP rzecznik warszawskiego lotniska Chopina Przemysław Przybylski.

Prezes ULC Grzegorz Kruszyński odwołany

Premier Donald Tusk, na wniosek ministra transportu Sławomira Nowaka, odwołał ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) Grzegorza Kruszyńskiego - poinformował resort transportu w piątek w komunikacie.

Euro kryzys - co jest w cenach?

Prezydent Niemiec Christian Wulff zrezygnował ze stanowiska. Jego odejście to konsekwencja wniosku hanowerskiej prokuratury o uchylenie jego immunitetu w związku z podejrzeniem o przyjmowanie korzyści majątkowych. Tymczasem rynki znajdują się w cieniu Grecji i LTRO – co jest w cenach, a co jeszcze może zachwiać rynkiem? O komentarz poprosiliśmy Klaudiusza Sobczyka, dyrektora zarządzającego w Advanced Dynamic Asset Management.

Nokaut wznawia IPO

Nokaut wznawia ofertę – dlatego, że w ocenie prezesa sytuacja na rynku e-commerce jest dobra, a pomimo braku oferty w grudniu, spółce udało się przekroczyć prognozy na 2011 rok o średnio 4%, podniosła też prognozy wyników na ten rok. Budowa księgi popytu zaczyna się jutro (w piątek), zapisy na akcje 22 lutego, Nokaut chce zebrać z oferty 25-35 mln zł. Gościem programu Dzień Na Rynkach był Wojciech Czernecki, prezes grupy Nokaut.

Work Service wznawia IPO

Work Service wznawia pierwotną ofertę akcji – spółka widzi ożywienie na rynku w stosunku do końca 2011 roku, co zdaniem prezesa może przełożyć się na wyższą aktywność kupujących i na cenę akcji. Work Service chce pozyskać z emisji 113,5 mln zł, zapisy będą przyjmowane od 8 marca. Gościem programu Dzień Na Rynkach był Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

Białoruś nie wyklucza sprzedaży ropociągów

Wiceminister Białorusi Uładzimir Siemaszka nie wykluczył w piątek sprzedaży białoruskich ropociągów - informuje państwowa agencja BiełTA. Dodał, że nabywcami mogłyby być różne firmy, nie tylko rosyjskie.

Biznes w Indiach

Indie - na zwolnionych obrotach. Tamtejszy rząd oczekuje wzrostu PKB w 2012 roku na poziomie 6,8%, a to mniej niż w poprzednich 2 latach, kiedy to gospodarka rosła rocznie o 8,4%. Zdaniem Dariusza Karwowskiego z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych słabsze dane to efekt światowego spowolnienia.

Ubezpieczenia zdrowotne

Jest projekt ustawy wprowadzającej Centralny Wykaz Ubezpieczonych. Dokument został przekazany do konsultacji społecznych. Minister cyfryzacji i administracji zakłada, że system zacznie w pełni działać od września. Więcej na ten temat w rozmowie z Leszkiem Sikorskim, dyrektorem Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Chińskie inwestycje w Polsce

Polska zajmuje 10 miejsce wśród państw Unii Europejskiej pod względem liczby inwestycji z Chin. W połowie stycznia potwierdzono fakt zawarcia warunkowej umowy sprzedaży cywilnej części Huty Stalowa Wola S.A. chińskiemu producentowi maszyn budowlanych Guangxi LiuGong Machinery. Agencja Rozwoju Przemysłu będąc wraz z Ministerstwem Skarbu Państwa współwłaścicielem blisko 88% huty uczestniczyła w procesie sprzedaży. Więcej na temat chińskich inwestycji w Polsce w rozmowie z Wojciechem Dąbrowskim, prezesem ARP.

Czego Chiny oczekują od Europy?

Europa w centrum zainteresowania Chin. Zdaniem Andrzeja Sajkiewicza z Ernst & Young, Pekin będzie skupował europejskie obligacje ale Chinom najbardziej zależy na przejmowaniu udziałów w europejskich firmach.