Najnowsze

Najnowsze

Polska i pakt fiskalny

Polsce nie spieszy się z pożyczaniem pieniędzy dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ministrowie finansów Unii Europejskiej uzgodnili w grudniu ubiegłego roku, że kraje strefy euro zasilą MFW kwotą 150 miliardów euro. Dodatkowo chęć wzmocniena funduszu wyraziły Polska, Czechy, Szwecja i Dania. Mikołaj Dowgielewicz, podkreślał w TVN CNBC, że Polska jeszcze nie podjęła decyzji w sprawie kwoty jaka zostanie przekazana do MFW i czeka na decyzje państw Unii Europejskiej i G20

Japońska gospodarka rozczarowuje

Bank Centralny Japonii poluzowuje politykę pieniężną dzień po danych o kurczeniu się Japońskiej gospodarki. Tokio chce walczyć z deflacją i mocnym jenem, poprzez zwiększenie planu skupu aktywów o 10 bilionów jenów i dążenie do osiągnięcia celu inflacyjnego ustalonego na poziomie 1 procenta. Zdaniem Marcina Mrowca, głównego ekonomisty Pekao SA gospodarkę Japonii czeka poważna przebudowa.

Matki szybciej na emeryturę? "To ruch antykobiecy"

- Spotkania z kobietami uświadomiły mi, że same kobiety uważają, że emerytalna ulga na dzieci, o której mówi PSL to ruch antykobiecy, bo kobieta która ma więcej dzieci, miałaby niższą emeryturę - powiedział w RMF FM minister finansów Jacek Rostowski. Za "zupełnie niezrozumiały" uznał też inny pomysł ludowców, by wiek emerytalny i mężczyzn i kobiet podnieść jedynie o 2 lata, a decyzję ws. dalszej podwyżki dla pań zostawić przyszłym rządom.

Chińskie banki w Polsce

Opóźnia się wejście na polski rynek dwóch chińskich banków: ICBC oraz Bank of China. KNF odesłała chińskim bankom wnioski o działalność w Polsce do uzupełnienia. Więcej o tym w rozmowie z Jarosławem Dąbrowskim, prezesem Dąbrowski Finance.

Mocny złoty, a stopy procentowe

Mocny złoty powstrzymuje Radę Polityki Pieniężnej przed zacieśnianiem polityki monetarnej za pomocą stóp procentowych. Elżbieta Chojna-Duch, członek rady, podkreśla w TVN CNBC, ze umacnianie sie polskiej waluty wystarczająco osłabia tempo wzrostu cen.

Siódma próba zamknięcia FOZZ

Minister finansów powołał Martę Maciążek na nowego - siódmego już - likwidatora Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego, informuje "Puls Biznesu". Likwidacja FOZZ trwa już ponad 20 lat.

Celnicy będą niszczyć przesyłki bez wyroku sądu?

Unia Europejska chce wprowadzić nowe, restrykcyjne przepisy dotyczące kontroli towarów importowanych. Jak analizuje "Dziennik Gazeta Prawna" prawo to może głębiej ingerować w prawa jednostki niż oprotestowywana umowa ACTA. Celnicy mogliby bowiem kontrolować małe paczki spoza Unii. A jeśli się okaże, ze zawierają one podróbki, funkcjonariusze będą mieli prawo zniszczyć je bez decyzji sądu.

A2 na Euro. "Może okazać się, że nie będzie"

Na A4 i A1 nie będzie przejezdności na EURO 2012, o A2 toczy się walka - powiedział programie TVN24 "Jeden na jeden" minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak. Przyznał, że na budowie A2 dzieje się "nie mały, ale wielki dramat". Jednocześnie przeprosił za swoją wypowiedź, że "drogi nie grają na Euro". - Była głupia - przyznał Nowak.

"Grecja stworzyła doskonały katalog najgorszych praktyk"

- Ta surowość, z którą dziś jest traktowana Grecja, jest być może przesadna, ale nie zapominajmy - a mówię to skromnie jako zewnętrzny obserwator - że to Grecja stworzyła doskonały katalog najgorszych praktyk - powiedział premier Włoch Mario Monti w Strasburgu podczas debaty z eurodeputowanymi w Parlamencie Europejskim.

Co z pomocą dla Grecji? "Decyzja w poniedziałek"

Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker wyraził przekonanie, że ministrowie finansów tej grupy będą mogli podjąć decyzję w sprawie pomocy dla Grecji w poniedziałek. Dodał, że ministrowie widzą konieczność silniejszego nadzoru nad Grecją. Tymczasem źródła agencji Reutera podały w środę, że przedstawiciele strefy euro rozważają możliwości opóźnienia wypłaty pomocy dla Grecji.

Janosikowe do poprawki

Obowiązkowe wpłaty do budżetu państwa najbogatszych samorządów mają ulec zmianie. Obecne ustalenie nie obejmowały możliwości np. spadku ich dochodów. O podziale środków między bogatych a bogatych w rozmowie z R. Szczepańskim, inicjatorem obywatelskiego projektu ustawy

251 tys. funtów odszkodowania dla 14 polskich robotników

Sąd pracy w Cardiff w Walii przyznał w sumie 251 tys. funtów odszkodowań 14 polskim robotnikom, którym zaniżano należne wynagrodzenia za pracę przy budowie elektrowni gazowo-parowej Uskmouth w południowej Walii - podał związek zawodowy budowlanych GMB.

Egzekucja długów

Czy przedstawiciel firmy wierzyciela może uczestniczyć w egzekucji komorniczej dotyczącej dłużnika, mówi Tomasz Piłat, sekretarz Krajowej Rady Komorniczej

Akcja refundacja

Co o ustawie refundacyjnej myślą aptekarze? Daje ona możliwość realizacji recepty na starym druku, znosi kary za wydanie leku na podstawie błędnej recepty i umożliwia uzupełnianie danych w raportach do NFZ. Komentuje ją Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

"Rachunek" za płody rolne?

Jak zawierać umowy na zakup płodów rolnych od rolników, aby można było przedstawić je organom podatkowym radzi Roman Namysłowski, dyrektor w Dziale Podatkowym Ernst & Young

Kondycja europejskiej gospodarki

Czy Niemcy nadal są lokomotywą strefy euro? Jak dane o europejskim PKB wpłyną na europejską gospodarkę, mówią Mikołaj Placek, prezes Oknoplastu i  Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK

Mieszane dane z amerykańskich sklepów

Amerykanie kupują coraz więcej, ale ich listy zakupów są krótsze niż szacowali analitycy. W styczniu sprzedaż detaliczna za oceanem wzrosła o 0,4 procent miesiąc do miesiąca. Prognozowano wzrost o 0,7 procent. Amerykańscy konsumenci mają ograniczoną zdolność kredytową, co zmniejsza możliwości zakupowe mówi Andrzej Kurnicki, prezes EuroAmerican Company.

Szef Banku Światowego odejdzie

Szef Banku Światowego Amerykanin Robert Zoellick odejdzie ze stanowiska 30 czerwca - informuje agencja Reutera, cytując jego oświadczenie.

Perspektywy dla złotego

Złoty powinien się umacniać - ale nie na tyle, by Rada Polityki Pieniężnej mogła zapomnieć o wysokiej inflacji. Tak uważa Roderick Ngotho, strateg do spraw walut rynków wschodzących w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce w Royal Bank of Scotland.

Lotos wciąż w zawieszeniu

Resort skarbu w najbliższym półroczu nie podejmie decyzji odnośnie przyszłości Grupy Lotos - poinformował w środę podczas komisji skarbu wiceminister skarbu Jan Bury.

Inflacja hamuje

Nie ma przesłanek ani dla podwyżki stóp procentowych ani dla obniżki stóp - uważa prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej, który był gościem Godziny dla Pieniędzy.

Chcieli zarobić na śmierci? "Pomyłka"

Wytwórnia płytowa Sony publicznie przeprosiła za podniesienie cen płyt Whitney Houston w dzień po jej zgonie. Wzrost cen przez oburzonych internautów został nazwany "niesmaczną próbą zarabiania na czyjejś śmierci". Firma całą sprawę nazwała "pomyłką".

Sposób na bankowe spready

W Godzinie dla Pieniędzy zachęcamy do aktywnej walki ze spreadem spłacając kredyty walutowe dostarczając franki lub euro bezpośrednio do banku. Zdaniem Pawła Majtkowskiego z Expandera dzięki temu podczas 30 lat spłacania kredytu w wysokości 300 tys. zł możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Waluty możemy dostarczać sami lub elektronicznie za pomocą kantorów internetowych.

Inwestujmy w... siebie.

W Godzinie dla Pieniędzy nie może zabraknąć Miliona w portfelu. Dziś inwestycje w siebie i nie tylko - Pawła Cymcyka z ING.

PiS: To prowizorium budżetowe

- Budżet na 2012 rok zamyka trzeci etap polityki rządu w walce ze skutkami światowego kryzysu gospodarczego - powiedział podczas debaty budżetowej w Senacie minister finansów Jacek Rostowski. To "prowizorium budżetowe" i "budżet humorystyczny" - ripostowała opozycja.

Nowa strategia PGE

PGE z nową strategią, ale bez elektrowni atomowej w Gąskach. O szczegółowych planach firmy i o nieprzychylnym dla PGE referendum w Gąskach rozmawiamy ze Stanisławem Ozgą, analitykiem DM PKO BP.

GPW zadłuża się, będzie inwestować

GPW znalazła chętnych na całą pulę swoich 5-latek o wartości 75 milionów złotych. Obligacje giełdy  skierowane były do inwestorów detalicznych. Finanse z emisji mają sfinansować zakup pakietu akcji Towarowej Giełdy Energii SA i wprowadzenie nowych technologii na giełdę. Rozmawiamy z prezesem GPW Ludwikiem Sobolewskim.

Spirala zadłużenia

Grecja potrzebuje kredytów nie na spłatę obligacji, ale na kredytowanie rozwoju. Jaki jest sposób na wyjście ze spirali greckiego zadłużenie i powrót na ścieżkę wzrostu? Rozmowa z dr P. Wawrzykiem, zastępcą kierownika Katedry Europeistyki UW