Najnowsze

Najnowsze

Styczniowe dane o produkcji, a budowlanka

Polska gospodarka wciąż mocno się trzyma - potwierdziły to styczniowe dane o produkcji przemysłowej. Wzrosła one 9 procent rok do roku, a po wyrównaniu sezonowym o 9,1 procent. Dane były zbliżone do oczekiwań analityków. W styczniu produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 32% w ujęciu rocznym. Na temat sytuacji w branży budowlanej z Jackiem Faltynowiczem, prezesem Elektrobudowy, rozmawiał Mikołaj Kunica

Grecki dramat

Ministrowie finansów strefy euro mają zatwierdzić drugi pakiet pomocy dla Grecji i porozumienie z wierzycielami. Nie wiadomo jednak czy 130 mld euro wystarczy. W zwiększeniu pomocy mogłyby pomóc banki centralne – EBC zastanawia się, czy nie zgodzić się na ich udział w restrukturyzacji długu Grecji. Więcej na temat kryzysu w Grecji w rozmowie z profesorem Dariuszem Filarem, członkiem Rady Gospodarczej przy Premierze.

Nastroje wśród inwestorów

O bykach i o niedźwiedziach, czyli o tym w jakich nastrojach są polscy inwestorzy. Z Łukaszem Porębskim, wiceprezesem ds. analiz giełdowych, dyrektorem finansowym, SII, rozmawiał Mikołaj Kunica

"Kupuj" dla Radpolu

Analitycy DM BOŚ, wydali rekomendacji "kupuj" dla Grupy Radpol i wyznaczyli cenę docelową jednej akcji spółki na 11,78 zł. Więcej na ten temat w rozmowie z Tomaszem Rodakiem, analitykiem DM BOŚ

Co ciekawego na foreksie?

Kursy walut zmieniają się w rytmie europejskich problemów na rynku długu. Jak odbije się na walutach tak długo już oczekiwane porozumienie o przyznaniu Grecji kolejnej transzy pomocy? Między innymi o tym w rozmowie z Tomaszem Niemcem, ekspertem ds. rynków dewizowych PKO BP.

NBP: trudniej o kredyt dla firm 

Popyt na kredyty hipoteczne silnie spadnie ostrzega NBP, a banki dodatkowo zaostrzają kryteria udzielania kredytów. Jak to zmieni działanie banków, ile mniej, w ocenie NBP, trafi do sektora budowlanego pytamy autora raportu, zastępcę dyrektora departamentu systemu finansowego NBP Dobiesława Tymoczkę.

Pomoc dla Grecji pewna? Dziś decyzja o 130 mld euro

Bez tej decyzji Grecja może zbankrutować, ale wciąż nie ma 100 proc. pewności, czy eurogrupa w poniedziałek zatwierdzi cały pakiet pomocy dla Aten w wysokości 130 mld euro. Niemieckie źródła w Brukseli twierdzą jednak, że pomoc "powinna" zostać zatwierdzona.

Inflacja, wynagrodzenia - co ze stopami?

Pakiet danych: inflacja, dane o wynagrodzeniach, złoty – co po zebraniu tych wszystkich informacji zrobi Rada Polityki Pieniężnej pytamy członka RPP, Jana Winieckiego.

Grecja uratowana? Są już "wszystkie elementy"

Francuski minister gospodarki i finansów Francois Baroin potwierdził, że są już "wszystkie elementy" dla osiągnięcia porozumienia w sprawie nowego pakietu pomocy dla Grecji. Bez niej Atenom grozi niewypłacalność w ciągu miesiąca.

Frankfurt strajkuje, do Warszawy nie dolecą

Ok. 200 kontrolerów ruchu naziemnego z lotniska we Frankfurcie nad Menem rozpoczęło o godz. 5 rano 48-godzinny strajk. W związku z tym niemiecka Lufthansa odwołała popołudniowy rejs na trasie Frankfurt-Warszawa - poinformował PAP rzecznik warszawskiego lotniska Chopina Przemysław Przybylski.

Produkcja rośnie

Produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 9% w ujęciu rocznym - nieco mocniej, niż spodziewał się tego rynek. Według Piotra Bielskiego z BZ WBK, te dane niewiele mówią o faktycznym stanie polskiej gospodarki i z wyciąganiem wniosków trzeba poczekać na informacje za pierwszy kwartał tego roku.

Grecja pozostanie na unijnej kroplówce?

W Brukseli zapadną dziś decyzje, które zadecydują o losie Grecji. Na specjalnym spotkaniu ministrowie finansów państw eurogrupy zadecydują o przyznaniu kolejnej transzy pomocy dla Aten, wartej 130 miliardów euro. W zamian Grecy muszą wprowadzić kolejne bolesne cięcia. Do udzielenia Grecji dodatkowego wsparcia zachęca minister skarbu USA, Timothy Geithner.

Berlin naciska na bankructwo Grecji?

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble naciska na rząd Grecji, by ogłosił bankructwo kraju, ponieważ nie wierzy, że głębokie cięcia nawet, jeśli zostaną wykonane, zdołają postawić grecką gospodarkę na nogi - pisze w najnowszym numerze "Sunday Telegraph".

Wieprzowina smakuje światu coraz bardziej

- Na świecie zjada się coraz więcej wieprzowiny - czytamy w raporcie Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Najszybciej w latach 2008-2010 rosła konsumpcja tego mięsa w Ameryce Południowej, ale mimo to ludność tego kontynentu nadal spożywa jej najmniej. Najwięcej tego mięsa konsumują Europejczycy.

Warto pomagać Grecji?

Rynki czekają na zatwierdzenie drugiego planu pomocy dla Grecji. Jednak, zdaniem sceptyków, ministrowie finansów strefy euro nie powinni marnować pieniędzy na wsparcie dla Aten, a sama Grecja powinna wyjść z Eurolandu. Z taką opinią nie zgadza się partner w PWC Ryszard Petru. Jego zdaniem krajowi i tak będzie trzeba pomagać, więc warto to robić tak, by umożliwić mu powrót do wzrostu gospodarczego.

Kredytowe przetasowania

Coraz trudniej o kredyty dla firm. Według NBP, banki zaostrzają kryteria przyznawania kredytów dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W styczniu tego roku wzrosło zadłużenie firm, przy jednoczesnym spadku wartości depozytów. Czy wpłynie to na spowolnienie inwestycji? Rozmowa z A. Czerniakiem, ekonomistą Kredyt Banku

HSBC o Polsce

Inflacja w Polsce hamuje - ale hamuje zbyt wolno, by Rada Polityki Pieniężnej mogła odetchnąć z ulgą. Tak uważa strateg walutowy brytyjskiego banku HSBC. Murat Toprak powiedział TVN CNBC, że w najbliższych miesiącach wzrost cen nie spadnie poniżej 3,5 procent - a to znaczy, że Rada Polityki Pieniężnej zachowa czujność, choć - według HSBC - w całym tym roku stopy procentowe w Polsce się nie zmienią.

Kleszcze długu - grecka stajnia Augiasza

Co najmniej do poniedziałku będą musieli poczekać prywatni wierzyciele Grecji. Porozumienie w sprawie umorzenia długu ma być ogłoszone po spotkaniu ministrów finansów strefy euro - powiedział minister finansów Grecji Ewangelos Wenizelos. Ile banki spisały już na straty? Jakie są szanse na porozumienie między bankami a Grekami dojdzie do skutku. Grecką stajnię Augiasza pomagał nam uporządkować Piotr Ciżkowicz, główny ekonomista Ernst & Young.

Wiceprezes Colloseum zatrzymany po 10 latach

Były wiceprezes konsorcjum Colloseum Piotr W. - współbohater jednej z najgłośniejszych afer gospodarczych ostatnich kilkunastu lat - został w piątek zatrzymany w Chorzowie. Poszukiwany był od 10 lat. Prokuratura zarzuca mu m.in. udział w oszustwach i wyłudzeniach.

Początek końca problemów Grecji?

Grecki rząd oczekuje przełomu podczas spotkania eurogrupy w dniu 20 lutego. Rzecznik gabinetu Lukasa Papademosa spodziewa się zatwierdzenia umowy z prywatnymi wierzycielami o redukcji zadłużenia. Czy Ateny dojdą w końcu do porozumienia z UE i MFW? Rozmowa z prof. A. Koźmińskim, Akademia Leona Koźmińskiego

Zakupy grupowe

Jakie firmy powinny być zainteresowane swoją promocją w ramach zakupów grupowych? O tym w rozmowie z Arturem Kurasińskim, inwestorem z zakresu nowych technologii

Moto-biznes

Jaka jest recepta na zdobycie rynku i utrzymanie się na nim przez dłuższy czas? Rozmowa z laureatem nagrody „Gazele Biznesu”, prezesem Febus Auto

Gazela Biznesu

Co jest kluczem do sukcesu firmy, mówi przedstawiciel nagrodzonej nagrodą „Gazele Biznesu” firmy Handicare Polska - Piotr Zwolak, zastępca prezesa zarządu.

Instrument Szybkiego Reagowania

Od 5 marca rusza nabór wniosków dla firm będących w trudnej sytuacji rynkowej. PARP ma dla nich narzędzie – indywidualne doradztwo dla przedsiębiorcy i stworzenie planu rozwoju. Wykonawcą usługi jest firma WYG International z której przedstawicielem Sławomirem Powierżą rozmawiał Paweł Blajer

Zaliczki na podatek dochodowy

Do 20 lutego tak zwani mali podatnicy i osoby, które zaczynają działalność gospodarczą mogą wybrać zaliczki kwartalne. Komu może się to opłacać tłumaczy Arkadiusz Gerwel, adwokat w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

Kondycja budowlanki

Czy styczniowe obniżenie temperatur może pogorszyć wyniki branży budowlanej? Odpowiedź w rozmowie z przedstawicielem branży obecnym na rynku od 40 lat, Piotrem Świderskim prowadzącym firmę budowlaną

Prezydent Niemiec rezygnuje.

Skandal skłonił prezydenta Niemiec do rezygnacji ze stanowiska. Christian Wulff podał się do dymisji, po tym jak niemiecka prokuratura wystąpiła o uchylenie jego immunitetu w związku z podejrzeniem o przyjmowanie korzyści majątkowych. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Janusza Reitera, prezesa Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Polska się trzyma

W styczniu 2012 roku produkcja przemysłu urosła o 9% wobec wzrostu o 7,7% w grudniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Przypomnijmy, że analitycy ankietowani przez agencję Reutera oczekiwali wzrostu o 8,8%. Natomiast produkcja budowlano-montażowa w styczniu była o 32,2% wyższa niż przed rokiem. Na gorąco dane te komentował w "Godzinie dla Pieniędzy" przewodniczący RN Budimeksu, Marek Michałowski.

Manipulacja Liborem?

Międzynarodowa grupa maklerów manipulowała międzybankowymi stopami procentowymi - donosi Wall Street Journal. Według gazety bankiem, który doniósł o zmowie na rynku międzybankowym jest UBS. Szwajcarski bank nie chce komentować sprawy. My w "Godzinie dla Pieniędzy" o komentarz poprosiliśmy Krzysztofa Borowskiego, Szkoła Główna Handlowa.

Kupujemy prestiżowy zegarek

Dziś w "Godzinie dla Pieniędzy" zmierzymy się z zegarkami, które są nie tylko narzędziem do mierzenia czasu, ale przede wszystkim ważnym elementem stroju, często też określającym naszą pozycję. Gościem Roberta Stankiewicza był Władysław Meller ze Stowarzyszenia Miłośników Zegarków