Buszman, Sobieraj, Andrukiewicz, Brzoska z nagrodami im. Jana Wejcherta


Paweł Buszman, Mariusz Andrukiewicz, Rafał Brzoska i Wojciech Sobieraj to laureaci drugiej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. - To niebywałe, jak wiele odwagi, konsekwencji w dążeniu do celu mają polscy przedsiębiorcy, osoby działające społecznie, lokalni liderzy. Choć mieliśmy okazję poznać fragment tej rzeczywistości, wiemy jak wielki potencjał ma nasze społeczeństwo - powiedział Dariusz Mioduski, przewodniczący Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta.

Mioduski przyznał: - Chcielibyśmy, aby nominacji z roku na rok przybywało, ponieważ wierzymy, że takich wyjątkowych osób jest znacznie więcej, a nagroda stanowi ważne potwierdzenie tego, że idą dobrą drogą, że odnieśli sukces - podkreślił. - Adresatami tych nagród jest człowiek, przedsiębiorca, ale to wcale nie musi oznaczać biznesmena. To człowiek, który wierzy, działa i daje. To ogromny zaszczyt być dziś wśród was - dodał.

- Znamy best of the best drugiej edycji, gratuluję wszystkim zarówno zwycięzcom jak i wszystkim nominowanym. Przedsiębiorcy to osoby dynamiczne, twórcze i odważne, nie boją się podjąć ryzyka, doceniajmy ich. Osoby społecznie zaangażowane redefiniują pojęcia, nadając im ich pierwotną wartość i znaczenie. Uhonorujmy ich. Wierzę, że takie pozytywne wzorce kształtują nasze społeczeństwo - mówił Zbigniew Niemczycki, prezes Polskiej Rady Biznesu.

Dzielić się z innymi

Wśród gości gali był też premier Donald Tusk. - Każdy, kto sięga w życiu po władzę lub duże pieniądze musi pamiętać o tym, że jedynym mandatem do zdobywania pieniędzy jest czynić ludziom dobro. Dlatego ta nagroda ma tak wielki sens. Ja, gdy patrzę na swoją życiową drogę i wszystkich tu obecnych myślę, że cała ta przygoda, która zaczęła się w 1989 roku zostawiła w naszych sercach ten ślad, który owocuje takimi inicjatywami jak dziś - powiedział Tusk. I dodał: - Jestem przekonany, że ten wieczór będzie sygnałem dla wszystkich, którzy wątpią, że warto się dzielić z innymi. Nisko kłonię się tym wszystkim, którzy potrafią swoim sercem, wyobraźnią, przedsiębiorczością dzielić się z innymi - podkreślił premier.

"Ta nagroda ma głęboki sens"
"Ta nagroda ma głęboki sens"tvn24

Trzy kategorie

Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach: "Sukces", "Działalność społeczna" oraz "Wizje i

innowacje". Kapituła przyznała też Nagrodę specjalną. W tym roku do zgłaszania kandydatów zaproszono ponad 300 instytucji samorządowych i gospodarczych. Spośród 118 nominowanych kandydatów kapituła konkursu wyłoniła dziewięciu finalistów.

Paweł Buszman - współzałożyciel Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, American Heart of Poland S.A - otrzymał nagrodę w kategorii "Sukces". Z sercem do biznesu - Kapituła wyróżniła go za prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej wspierającej polski przemysł medyczny i wdrażanie nowoczesnych technologii do praktyki klinicznej, za inwestowanie w naukę, dzielenie się wiedzą oraz tworzenie edukacyjnych, naukowych szans dla przyszłych specjalistów.

- To jest wyróżnienie nie tylko dla mnie, ale też moich wspólników biznesowych, z którymi zakładałem tę inicjatywę. (...) Chciałem podziękować wszystkim, którzy budowali tę firmę, mojej rodzinie, która musiała spędzić dużo czasu beze mnie przez te 13 lat, kiedy budowałem firmę - powiedział Paweł Buszman.

"To wyróżnienie też dla moich współpracowników"
"To wyróżnienie też dla moich współpracowników"tvn24

Mariusz Andrukiewicz został doceniony i wyróżniony przez Kapitułę w kategorii "Działalność społeczna". Za umiejętność łączenia działalności społecznie użytecznej z komercyjną. Andrukiewicz, to współtwórca i prezes Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej "Być Razem", twórca marki WellDone Dobre Rzeczy został nagrodzony za propagowanie jasnej wizji przedsiębiorstwa społecznego, za kształtowanie tolerancyjnych i odpowiedzialnych postaw za siebie i społeczeństwo.

- To jest niezwykle wzruszający moment. Dziękuję Kapitule i wszystkim, z którymi pracuję. Pracownikom, wolontariuszom, mieszkańcom naszych domów. Serdecznie wam dziękuję. To jest wasza nagroda - podkreślił po odebraniu Nagrody Andrukiewicz.

"To jest niezwykle wzruszający moment"
"To jest niezwykle wzruszający moment"tvn24

- Dobra nie da się mierzyć żadną skalą. Byliśmy pod wielkim wrażeniem tego, jak wiele osób angażuje się w Polsce w działalność społeczną. Ta nagroda ma służyć m. in. temu, żeby nie pozostali anonimowi. Wybrali oni drogę, dzięki której każdego dnia czynią świat trochę lepszym - powiedziała wiceprezydent Grupy ITI Aldona Wejchert, wdowa po Janie Wejchercie. - Laureat nagrody w kategorii działalność społeczna całe swoje dorosłe życie poświęcił osobom pokrzywdzonym i wykluczonym. Jego współpracownicy mówią o nim, że to człowiek instytucja, niestrudzony, wciąż pełen pomysłów i nieskończenie oddany sprawie. Wierzy w ludzi, pochyla się na każdym ludzkim dramatem - podkreśliła Aldona Wejchert.

"Dobra nie da się mierzyć żadną skalą"
"Dobra nie da się mierzyć żadną skalą"tvn24

Rafał Brzoska - Prezes Zarządu Integer.pl S.A. - otrzymał nagrodę w kategorii "Wizja i innowacje". Kapituła wyróżniła go za pomysł i odwagę w przekraczaniu granic, których nikt do tej pory nie przekroczył. Jego historia przypomina amerykański sen - swoją karierę rozpoczynał od roznoszenia ulotek. Jak każdy innowator, wyprzedza swój czas - uzasadniono.

- Generalnie jestem bardzo wygadany, ale to mnie tak bardzo zaskoczyło, że chciałbym dedykować tą nagrodę wszystkim, którzy ze mną współpracują. Dedykuję ją listonoszom, którzy mozolnie ze mną budują tę firmę. Chciałbym, żeby powstał pierwszy, prawdziwy polski produkt, którego żaden Polak nie będzie się wstydził, ale też będzie mógł powiedzieć, że to jest polski produkt - podkreślił Rafał Brzoska.

"Jestem wygadany, ale to mnie bardzo zaskoczyło"
"Jestem wygadany, ale to mnie bardzo zaskoczyło"tvn24

Nagroda specjalna

Laureatem Nagrody specjalnej drugiej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta został prezes Alior Banku Wojciech Sobieraj - za wprowadzenie nowej jakości i kultury w wyjątkowo trudnej i konkurencyjnej branży. Pan w meloniku - Nagroda specjalna jest przyznawana za wybitne osiągnięcia lub całokształt działalności biznesowej, społecznej.

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim rodzinom aliorowców. Dziękuję. (...) Niby wszyscy wiedzą, że my Polacy jesteśmy bardzo przedsiębiorczy i pracowici. Przez pięć lat starań postawiliśmy coś, co jest duże, innowacyjne i jest dla dobra wspólnego - powiedział Wojciech Sobieraj po odebraniu Nagrody.

"Nagroda specjalna" dla Wojciecha Sobieraja
"Nagroda specjalna" dla Wojciecha Sobierajatvn24

Finaliści

W finale konkursu znaleźli się również:

Kategoria "Sukces" · Józef Mokrzycki - Prezes Zarządu Mo - BRUK S.A. · Wojciech Sobieraj - Prezes Zarządu Alior Bank

Kategoria "Działalność społeczna" · Marek Borowski - Bank Żywności w Olsztynie · Siostra Małgorzata Chmielewska - Katolicka Wspólnota Chleb Życia, Fundacja Domy Wspólnoty Chleb Życia

Kategoria "Wizja i innowacje" · Mirosław Grudzień – Prezes Zarządu VIGO System S.A. · Dariusz Żuk – Prezes Fundacja Polska Przedsiębiorcza W skład 16-osobowej Kapituły wchodzą przedstawiciele Polskiej Rady Biznesu, członkowie rodziny patrona nagrody, autorytety życia gospodarczego, kulturalnego, jak również laureaci ubiegłorocznej edycji: Jacek Stryczek i Adam Kiciński.

Obrady kapituły
Obrady kapitułytvn24
"To nagroda dla osób wyjątkowych"
"To nagroda dla osób wyjątkowych"tvn24

Poprzednia edycja

W ubiegłorocznej edycji Nagrody zgłoszono ponad 200 osób. W kategorii „Sukces” zwycięzcą został Wojciech Inglot, twórca i właściciel globalnej firmy kosmetycznej Inglot Cosmetics. Nagrodę za działalność społeczną zdobył ksiądz Jacek Stryczek, inicjator ogólnopolskiej akcji świątecznej pomocy osobom najuboższym „Szlachetna paczka". Natomiast w kategorii „Wizja i innowacje” statuetkę otrzymał Adam Kiciński, prezes giełdowej spółki CD Projekt RED, która stworzyła grę komputerową „Wiedźmin”.

Nagroda za sukces

Nagroda Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta to inicjatywa, której celem jest nagradzanie osób w sposób szczególny wyróżniających się na polskiej scenie działalności biznesowej i społecznej. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: Sukces, Działalność społeczna oraz Wizja i innowacja. Dodatkowo, za całokształt wybitnych dokonań w działalności biznesowej i społecznej Polska Rada Biznesu corocznie może przyznać Nagrodę Specjalną. Autorką statuetki wręczanej zwycięzcom jest Alexandra Wejchert. Polska Rada Biznesu została założona w kwietniu 1992 roku przez prezesów największych firm działających w Polsce. Ideą przyświecającą powołaniu Polskiej Rady Biznesu było stworzenie apolitycznej instytucji zrzeszającej przedstawicieli najbardziej znaczących podmiotów gospodarczych. Obecnie, Polska Rada Biznesu jest najbardziej prestiżową i elitarną instytucją, do której należą wyróżniający się reprezentanci świata biznesu w Polsce. Od dwudziestu lat prowadzą działania mające na celu aktywizację krajowej gospodarki, kreowanie nowych standardów oraz wsparcie inicjatyw społecznych i filantropijnych.

Wizjoner biznesu

Jan Wejchert zmarł 31 października 2009 roku. Miał 59 lat. Umarł niespodziewanie po ciężkim ataku choroby. Od 1993 roku zmagał się z białaczką.

Rozpoczynał prywatną działalność gospodarczą w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. W 1984 założył Grupę ITI, którą prowadził wspólnie ze swoimi bliskimi przyjaciółmi i partnerami biznesowymi - Mariuszem Walterem i Bruno Valsangiacomo. Bez niego nie byłoby m.in. TVN, TVN24, portalu onet.pl, platformy "n" czy Multikina.

"Sukces" dla Pawła Buszmana
"Sukces" dla Pawła Buszmanatvn24
"Wizja i innowacje" dla Rafała Brzoski
"Wizja i innowacje" dla Rafała Brzoskitvn24
"Działalność społeczna" dla Mariusza Andrukiewicza
"Działalność społeczna" dla Mariusza Andrukiewiczatvn24

Autor: mn//kdj/k/zp / Źródło: tvn24.pl, TVN24

Pozostałe wiadomości

Wdrożenie systemu kaucyjnego w proponowanym obecnie kształcie doprowadzi do chaosu i dezorientacji konsumentów - ostrzega Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. W opublikowanym stanowisku zaapelowano o przesunięcie wprowadzenia systemu na 1 stycznia 2026 roku.

Branża ostrzega. "Klienci będą zirytowani"

Branża ostrzega. "Klienci będą zirytowani"

Źródło:
POHiD

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w lipcu 2024 roku wyniosła 3,8 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W czerwcu ten wskaźnik wynosił 3,6 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Źródło:
tvn24.pl

Darowizna od najbliższych członków rodziny może być zwolniona z podatku. Trzeba jednak pamiętać o formalnych obowiązkach, bo inaczej skarbówka chętnie daninę naliczy. Jak podaje "Rzeczpospolita", ostatnie interpretacje podatkowe w tym temacie nie pozostawiają złudzeń.

Pułapki w podatku od darowizn. "Fiskus chwyta się każdego pretekstu"

Pułapki w podatku od darowizn. "Fiskus chwyta się każdego pretekstu"

Źródło:
tvn24.pl

- Poszukamy wspólnie takiego rozwiązania, które realnie przyspieszy budowę mieszkań, bo to właściwie jest jedyny sens tych działań. Będę otwarty absolutnie na sugestie ze strony koalicjantów - zapewnił premier Donald Tusk, pytany o przyszłość programu Kredyt zero procent, któremu sprzeciwia się Polska 2050. - Nic na siłę - stwierdził szef rządu.

Premier zabrał głos w sprawie Kredytu zero procent

Premier zabrał głos w sprawie Kredytu zero procent

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odrzuca postulat Ministerstwa Finansów i podtrzymuje chęć podwyższenia zasiłku pogrzebowego do 7 tysięcy złotych. Resort finansów zaproponował podwyżkę do 6450 złotych.

Spór o wysokość zasiłku pogrzebowego

Spór o wysokość zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP

Mastercard, dostawca kart debetowych i kredytowych, poinformował, że rezygnuje w Polsce z papierowych potwierdzeń płatności. Zastąpią je cyfrowe potwierdzenia. To nie oznacza, że wydruków w ogóle nie będzie, ale dostaniemy je tylko na nasze wyraźne życzenie.

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Źródło:
tvn24.pl

Deficyt budżetu państwa po lipcu wyniósł 82,8 miliarda złotych, co stanowi 45 procent planu – poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Najnowsze dane

Kasa państwa pod kreską. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

W Dzienniku Ustaw opublikowana została w piątek nowelizacja ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na jej podstawie wdowy i wdowcy będą mogli pobierać nie tylko swoją emeryturę, ale także część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Wnioski o rentę wdowią będzie można składać od 1 stycznia 2025 roku.

Dodatkowe pieniądze dla części seniorów. Są warunki

Dodatkowe pieniądze dla części seniorów. Są warunki

Źródło:
PAP

- Odmowy udzielenia absolutorium za 2023 rok w spółkach z udziałem Skarbu Państwa to przestroga dla menedżerów, by nie ulegali naciskom polityków - ocenił profesor Michał Romanowski z Katedry Prawa Handlowego Uniwersytetu Warszawskiego.

"Przestroga" dla szefów państwowych spółek

"Przestroga" dla szefów państwowych spółek

Źródło:
PAP

- Plan transformacji Poczty Polskiej ma zapewnić jej przetrwanie, rentowność i stabilność finansową. Ma to być firma, która sama na siebie zarobi - powiedział prezes spółki Sebastian Mikosz. - Poczta musi stać się graczem rynkowym, który walczy o klienta - dodał i zapowiedział koniec "bazarków".

"Nie może być tak, że wchodząc na pocztę, widzimy bazarek". Prezes Poczty Polskiej o konieczności zmian

"Nie może być tak, że wchodząc na pocztę, widzimy bazarek". Prezes Poczty Polskiej o konieczności zmian

Źródło:
PAP

Na Liście Szanghajskiej, która wyróżnia tysiąc najlepszych uczelni na świecie, znalazło się osiem polskich. Najwyżej notowane są Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce. W czołówce dominują uczelnie amerykańskie i brytyjskie.

Oto najlepsze uczelnie świata

Oto najlepsze uczelnie świata

Źródło:
PAP

Mark Zuckerberg, szef koncernu Meta, zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie swojej żony Priscilli Chan, stojącej obok dużego srebrno-niebieskiego posągu wyrzeźbionego na jej podobieństwo.

Mark Zuckerberg odsłonił "rzymski" posąg żony

Mark Zuckerberg odsłonił "rzymski" posąg żony

Źródło:
BBC, "The Guardian"

Co najmniej 216 połączeń linii Easyjet do Portugalii oraz z lotnisk tego kraju zostało odwołanych przez przewoźnika w pierwszym dniu rozpoczętego w czwartek strajku. Protestują członkowie personelu pokładowego portugalskiego oddziału tej firmy, którzy domagają się poprawy warunków pracy.

Utrudnienia dla tysięcy urlopowiczów. Ruszył trzydniowy strajk

Utrudnienia dla tysięcy urlopowiczów. Ruszył trzydniowy strajk

Źródło:
PAP

Na aukcję Indianapolis Motor Speedway Museum wystawiono model Mercedes-Benz W196 Streamliner z 1954 roku. Rzeczoznawcy spodziewają się, że może zostać wylicytowane za nawet 70 milionów dolarów. Za kierownicą tego legendarnego auta siedzieli słynni kierowcy wyścigowi, w tym Juan Manuel Fangio i Stirling Moss.

To legendarne auto może zostać sprzedane nawet za 70 milionów dolarów

To legendarne auto może zostać sprzedane nawet za 70 milionów dolarów

Źródło:
CNN

W lipcu tego roku w Polsce odbyło się ponad 42 tysiące lotów komercyjnych, co stanowi najwyższy wynik od co najmniej początku 2019 roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. Wyjaśnił, że tym samym rynek lotów komercyjnych w Polsce odbudował się po pandemii z nawiązką.

Rekordowa liczba lotów w Polsce

Rekordowa liczba lotów w Polsce

Źródło:
PAP

Średnia cena biletu lotniczego na długi weekend w sierpniu wyniosła 1658 złotych, co stanowi spadek o 8,4 procent, względem analogicznego okresu w 2023 roku - wynika z wyliczeń firmy Fru. pl. W publikacji dodano, że Polacy w tym okresie najliczniej odwiedzą między innymi Włochy, Hiszpanię i Grecję. Podano też, które bilety były najtańsze.

Ceny biletów lotniczych w dół. Te oferty były najtańsze

Ceny biletów lotniczych w dół. Te oferty były najtańsze

Źródło:
PAP

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Część komentatorów to oburza, jednak specjaliści podkreślają, że to krok w dobrą stronę. - Alkohol nie jest takim samym produktem jak chleb czy mleko, a substancją toksyczną. Z tego względu nie powinien podlegać regułom rynku - mówi Katarzyna Łukowska z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Nocna prohibicja? "Nikt nie idzie w nocy na stację, bo planuje imieniny"

Nocna prohibicja? "Nikt nie idzie w nocy na stację, bo planuje imieniny"

Źródło:
tvn24.pl

Lipcową inflację najbardziej podbiły ceny energii. Prąd zdrożał o prawie 20 procent miesiąc do miesiąca, a gaz - o prawie 17 procent. Za przyspieszenie inflacji odpowiadają również wyższe ceny żywności i napojów alkoholowych.

To najbardziej podbiło inflację

To najbardziej podbiło inflację

Źródło:
PAP

Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego w końcówce rządów PiS zarobiła w państwowym banku ponad milion złotych - wynika z ustaleń portalu Onet. Tak dużą pensję miała otrzymać za zaledwie pół roku pracy. Jak zauważają dziennikarze, odpowiedzialnym za spółki Skarbu Państwa był wtedy bliski znajomy Radosława Piesiewicza Jacek Sasin, ówczesny minister aktywów państwowych.

Milion za pół roku pracy. Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego zarobiła za PiS fortunę

Milion za pół roku pracy. Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego zarobiła za PiS fortunę

Źródło:
Onet

Władze USA rozważają złożenie wniosku o podzielenie Google'a po uznaniu przez sąd, że firma jest winna nielegalnych praktyk monopolistycznych w obszarze wyszukiwarek - donoszą Bloomberg i "New York Times". Wśród możliwych rozwiązań jest zmuszenie firmy do sprzedaży systemu Android lub przeglądarki Chrome.

Władze USA zastanawiają się, co zrobić z Google

Władze USA zastanawiają się, co zrobić z Google

Źródło:
PAP

PiS w ciągu kampanii wyborczej zorganizował 67 pikników wojskowych, na których de facto byli tylko posłowie PiS-u. To były wiece wyborcze partii politycznej i trzeba sobie to jasno powiedzieć - mówił na antenie TVN24 wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. Za zorganizowanie wspomnianych imprez zapłacono około 2 milionów złotych.

Miliony na pikniki wojskowe. "To były wiece PiS-u za publiczne pieniądze"

Miliony na pikniki wojskowe. "To były wiece PiS-u za publiczne pieniądze"

Źródło:
TVN24, wp.pl