Buszman, Sobieraj, Andrukiewicz, Brzoska z nagrodami im. Jana Wejcherta


Paweł Buszman, Mariusz Andrukiewicz, Rafał Brzoska i Wojciech Sobieraj to laureaci drugiej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. - To niebywałe, jak wiele odwagi, konsekwencji w dążeniu do celu mają polscy przedsiębiorcy, osoby działające społecznie, lokalni liderzy. Choć mieliśmy okazję poznać fragment tej rzeczywistości, wiemy jak wielki potencjał ma nasze społeczeństwo - powiedział Dariusz Mioduski, przewodniczący Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta.

Mioduski przyznał: - Chcielibyśmy, aby nominacji z roku na rok przybywało, ponieważ wierzymy, że takich wyjątkowych osób jest znacznie więcej, a nagroda stanowi ważne potwierdzenie tego, że idą dobrą drogą, że odnieśli sukces - podkreślił. - Adresatami tych nagród jest człowiek, przedsiębiorca, ale to wcale nie musi oznaczać biznesmena. To człowiek, który wierzy, działa i daje. To ogromny zaszczyt być dziś wśród was - dodał.

- Znamy best of the best drugiej edycji, gratuluję wszystkim zarówno zwycięzcom jak i wszystkim nominowanym. Przedsiębiorcy to osoby dynamiczne, twórcze i odważne, nie boją się podjąć ryzyka, doceniajmy ich. Osoby społecznie zaangażowane redefiniują pojęcia, nadając im ich pierwotną wartość i znaczenie. Uhonorujmy ich. Wierzę, że takie pozytywne wzorce kształtują nasze społeczeństwo - mówił Zbigniew Niemczycki, prezes Polskiej Rady Biznesu.

Dzielić się z innymi

Wśród gości gali był też premier Donald Tusk. - Każdy, kto sięga w życiu po władzę lub duże pieniądze musi pamiętać o tym, że jedynym mandatem do zdobywania pieniędzy jest czynić ludziom dobro. Dlatego ta nagroda ma tak wielki sens. Ja, gdy patrzę na swoją życiową drogę i wszystkich tu obecnych myślę, że cała ta przygoda, która zaczęła się w 1989 roku zostawiła w naszych sercach ten ślad, który owocuje takimi inicjatywami jak dziś - powiedział Tusk. I dodał: - Jestem przekonany, że ten wieczór będzie sygnałem dla wszystkich, którzy wątpią, że warto się dzielić z innymi. Nisko kłonię się tym wszystkim, którzy potrafią swoim sercem, wyobraźnią, przedsiębiorczością dzielić się z innymi - podkreślił premier.

"Ta nagroda ma głęboki sens"
"Ta nagroda ma głęboki sens"tvn24

Trzy kategorie

Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach: "Sukces", "Działalność społeczna" oraz "Wizje i

innowacje". Kapituła przyznała też Nagrodę specjalną. W tym roku do zgłaszania kandydatów zaproszono ponad 300 instytucji samorządowych i gospodarczych. Spośród 118 nominowanych kandydatów kapituła konkursu wyłoniła dziewięciu finalistów.

Paweł Buszman - współzałożyciel Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, American Heart of Poland S.A - otrzymał nagrodę w kategorii "Sukces". Z sercem do biznesu - Kapituła wyróżniła go za prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej wspierającej polski przemysł medyczny i wdrażanie nowoczesnych technologii do praktyki klinicznej, za inwestowanie w naukę, dzielenie się wiedzą oraz tworzenie edukacyjnych, naukowych szans dla przyszłych specjalistów.

- To jest wyróżnienie nie tylko dla mnie, ale też moich wspólników biznesowych, z którymi zakładałem tę inicjatywę. (...) Chciałem podziękować wszystkim, którzy budowali tę firmę, mojej rodzinie, która musiała spędzić dużo czasu beze mnie przez te 13 lat, kiedy budowałem firmę - powiedział Paweł Buszman.

"To wyróżnienie też dla moich współpracowników"
"To wyróżnienie też dla moich współpracowników"tvn24

Mariusz Andrukiewicz został doceniony i wyróżniony przez Kapitułę w kategorii "Działalność społeczna". Za umiejętność łączenia działalności społecznie użytecznej z komercyjną. Andrukiewicz, to współtwórca i prezes Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej "Być Razem", twórca marki WellDone Dobre Rzeczy został nagrodzony za propagowanie jasnej wizji przedsiębiorstwa społecznego, za kształtowanie tolerancyjnych i odpowiedzialnych postaw za siebie i społeczeństwo.

- To jest niezwykle wzruszający moment. Dziękuję Kapitule i wszystkim, z którymi pracuję. Pracownikom, wolontariuszom, mieszkańcom naszych domów. Serdecznie wam dziękuję. To jest wasza nagroda - podkreślił po odebraniu Nagrody Andrukiewicz.

"To jest niezwykle wzruszający moment"
"To jest niezwykle wzruszający moment"tvn24

- Dobra nie da się mierzyć żadną skalą. Byliśmy pod wielkim wrażeniem tego, jak wiele osób angażuje się w Polsce w działalność społeczną. Ta nagroda ma służyć m. in. temu, żeby nie pozostali anonimowi. Wybrali oni drogę, dzięki której każdego dnia czynią świat trochę lepszym - powiedziała wiceprezydent Grupy ITI Aldona Wejchert, wdowa po Janie Wejchercie. - Laureat nagrody w kategorii działalność społeczna całe swoje dorosłe życie poświęcił osobom pokrzywdzonym i wykluczonym. Jego współpracownicy mówią o nim, że to człowiek instytucja, niestrudzony, wciąż pełen pomysłów i nieskończenie oddany sprawie. Wierzy w ludzi, pochyla się na każdym ludzkim dramatem - podkreśliła Aldona Wejchert.

"Dobra nie da się mierzyć żadną skalą"
"Dobra nie da się mierzyć żadną skalą"tvn24

Rafał Brzoska - Prezes Zarządu Integer.pl S.A. - otrzymał nagrodę w kategorii "Wizja i innowacje". Kapituła wyróżniła go za pomysł i odwagę w przekraczaniu granic, których nikt do tej pory nie przekroczył. Jego historia przypomina amerykański sen - swoją karierę rozpoczynał od roznoszenia ulotek. Jak każdy innowator, wyprzedza swój czas - uzasadniono.

- Generalnie jestem bardzo wygadany, ale to mnie tak bardzo zaskoczyło, że chciałbym dedykować tą nagrodę wszystkim, którzy ze mną współpracują. Dedykuję ją listonoszom, którzy mozolnie ze mną budują tę firmę. Chciałbym, żeby powstał pierwszy, prawdziwy polski produkt, którego żaden Polak nie będzie się wstydził, ale też będzie mógł powiedzieć, że to jest polski produkt - podkreślił Rafał Brzoska.

"Jestem wygadany, ale to mnie bardzo zaskoczyło"
"Jestem wygadany, ale to mnie bardzo zaskoczyło"tvn24

Nagroda specjalna

Laureatem Nagrody specjalnej drugiej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta został prezes Alior Banku Wojciech Sobieraj - za wprowadzenie nowej jakości i kultury w wyjątkowo trudnej i konkurencyjnej branży. Pan w meloniku - Nagroda specjalna jest przyznawana za wybitne osiągnięcia lub całokształt działalności biznesowej, społecznej.

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim rodzinom aliorowców. Dziękuję. (...) Niby wszyscy wiedzą, że my Polacy jesteśmy bardzo przedsiębiorczy i pracowici. Przez pięć lat starań postawiliśmy coś, co jest duże, innowacyjne i jest dla dobra wspólnego - powiedział Wojciech Sobieraj po odebraniu Nagrody.

"Nagroda specjalna" dla Wojciecha Sobieraja
"Nagroda specjalna" dla Wojciecha Sobierajatvn24

Finaliści

W finale konkursu znaleźli się również:

Kategoria "Sukces" · Józef Mokrzycki - Prezes Zarządu Mo - BRUK S.A. · Wojciech Sobieraj - Prezes Zarządu Alior Bank

Kategoria "Działalność społeczna" · Marek Borowski - Bank Żywności w Olsztynie · Siostra Małgorzata Chmielewska - Katolicka Wspólnota Chleb Życia, Fundacja Domy Wspólnoty Chleb Życia

Kategoria "Wizja i innowacje" · Mirosław Grudzień – Prezes Zarządu VIGO System S.A. · Dariusz Żuk – Prezes Fundacja Polska Przedsiębiorcza W skład 16-osobowej Kapituły wchodzą przedstawiciele Polskiej Rady Biznesu, członkowie rodziny patrona nagrody, autorytety życia gospodarczego, kulturalnego, jak również laureaci ubiegłorocznej edycji: Jacek Stryczek i Adam Kiciński.

Obrady kapituły
Obrady kapitułytvn24
"To nagroda dla osób wyjątkowych"
"To nagroda dla osób wyjątkowych"tvn24

Poprzednia edycja

W ubiegłorocznej edycji Nagrody zgłoszono ponad 200 osób. W kategorii „Sukces” zwycięzcą został Wojciech Inglot, twórca i właściciel globalnej firmy kosmetycznej Inglot Cosmetics. Nagrodę za działalność społeczną zdobył ksiądz Jacek Stryczek, inicjator ogólnopolskiej akcji świątecznej pomocy osobom najuboższym „Szlachetna paczka". Natomiast w kategorii „Wizja i innowacje” statuetkę otrzymał Adam Kiciński, prezes giełdowej spółki CD Projekt RED, która stworzyła grę komputerową „Wiedźmin”.

Nagroda za sukces

Nagroda Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta to inicjatywa, której celem jest nagradzanie osób w sposób szczególny wyróżniających się na polskiej scenie działalności biznesowej i społecznej. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: Sukces, Działalność społeczna oraz Wizja i innowacja. Dodatkowo, za całokształt wybitnych dokonań w działalności biznesowej i społecznej Polska Rada Biznesu corocznie może przyznać Nagrodę Specjalną. Autorką statuetki wręczanej zwycięzcom jest Alexandra Wejchert. Polska Rada Biznesu została założona w kwietniu 1992 roku przez prezesów największych firm działających w Polsce. Ideą przyświecającą powołaniu Polskiej Rady Biznesu było stworzenie apolitycznej instytucji zrzeszającej przedstawicieli najbardziej znaczących podmiotów gospodarczych. Obecnie, Polska Rada Biznesu jest najbardziej prestiżową i elitarną instytucją, do której należą wyróżniający się reprezentanci świata biznesu w Polsce. Od dwudziestu lat prowadzą działania mające na celu aktywizację krajowej gospodarki, kreowanie nowych standardów oraz wsparcie inicjatyw społecznych i filantropijnych.

Wizjoner biznesu

Jan Wejchert zmarł 31 października 2009 roku. Miał 59 lat. Umarł niespodziewanie po ciężkim ataku choroby. Od 1993 roku zmagał się z białaczką.

Rozpoczynał prywatną działalność gospodarczą w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. W 1984 założył Grupę ITI, którą prowadził wspólnie ze swoimi bliskimi przyjaciółmi i partnerami biznesowymi - Mariuszem Walterem i Bruno Valsangiacomo. Bez niego nie byłoby m.in. TVN, TVN24, portalu onet.pl, platformy "n" czy Multikina.

"Sukces" dla Pawła Buszmana
"Sukces" dla Pawła Buszmanatvn24
"Wizja i innowacje" dla Rafała Brzoski
"Wizja i innowacje" dla Rafała Brzoskitvn24
"Działalność społeczna" dla Mariusza Andrukiewicza
"Działalność społeczna" dla Mariusza Andrukiewiczatvn24

Autor: mn//kdj/k/zp / Źródło: tvn24.pl, TVN24

Pozostałe wiadomości

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojnę celną z USA niż w 2016 roku, kiedy Donald Trump rozpoczynał pierwszą kadencję prezydencką – ocenił brytyjski dziennik "Financial Times". W rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny mogą wykorzystać swoją pozycję głównego dostawcy surowców o krytycznym znaczeniu.

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Wielki port Chancay w pobliżu Limy, stolicy Peru, zbudowany, sfinansowany i kontrolowany przez państwową chińską firmę ma usprawnić transport towarów pomiędzy Azją a Ameryką Południową. Chińczycy zainwestowali w niego 1,3 miliarda dolarów. W czwartek otworzył go wirtualnie odwiedzający Peru przywódca Chin Xi Jinping.

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Źródło:
PAP

Dzieci i młodzież potrafią wydać spore pieniądze na zakup wirtualnych skrzynek z nagrodami. Eksperci ostrzegają, że w ten sposób młodzi ludzie są wciągani w uzależnienie od hazardu. Działalność firm, które na tym zarabiają, umożliwiają luki prawne i przestarzałe przepisy. - Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prawniczka dr Justyna Grusza-Głębicka.

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

Źródło:
tvn24.pl

To jest duży problem, bo nawet jak machnę ręką i zapłacę ten rachunek, to nic to nie da. Będę co chwilę taki dostawać. Jak nie sześć, to dziesięć albo i sto tysięcy złotych - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Karolina, właścicielka mieszkania w Warszawie. Wcześniej dopłaty za wodę sięgały stu złotych, teraz dostała fakturę na kwotę sześćdziesiąt razy wyższą.

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

W wieku 101 lat zmarł Olav Thon, potentat nieruchomości i turystyki w Norwegii. Był właścicielem kilkudziesięciu centrów handlowych i hoteli w północnej Europie. Jego majątek wyceniano na 25 miliardów koron (około 9,3 miliarda złotych).

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Źródło:
PAP

W październiku 2024 roku przeciętny koszt wynajmu mieszkania w głównych miastach Polski osiągnął poziom 3634 złotych, co oznacza wzrost o 1,5 procent w porównaniu z wrześniem - wynika z raportu Otodom. Jednocześnie liczba wyszukiwań w październiku była o 8 procent niższa niż w poprzednim miesiącu.

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar dla kierowców, wprowadzenie nowego typu przestępstwa - organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych - oraz ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych - takie zmiany szykuje rząd. - Po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

Źródło:
PAP

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka austriackiego koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i "zimą nikt nie zmarznie" - zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Wykryto salmonellę w jednej z partii jaj "Kurza Paczka" - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Platforma społecznościowa Bluesky podała, że zyskała ponad milion użytkowników w ciągu dnia. Według agencji AFP wielu internautów rezygnuje w ostatnim czasie z korzystania z należącego do Elona Muska serwisu X (dawniej Twitter).

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podwyższyła w piątek prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 roku ma to być 3 procent a w 2025 roku - 3,6 procent. Wcześniejsze, wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 procent w tym roku i 3,4 procent w roku przyszłym.

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Zrobiliśmy pierwszy krok. Tym pierwszym krokiem, mówiąc w uproszczeniu, była rezygnacja ze składki zdrowotnej od aktywów trwałych, teraz czas na kolejne kroki. Krokiem numer dwa będzie obniżenie minimalnej składki zdrowotnej, która w tej chwili jest płacona od stu procent minimalnego wynagrodzenia. Obniżymy to do 75 procent - powiedział w rozmowie z Agatą Adamek, w programie "Jeden na Jeden", minister finansów Andrzej Domański.

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP