Buszman, Sobieraj, Andrukiewicz, Brzoska z nagrodami im. Jana Wejcherta


Paweł Buszman, Mariusz Andrukiewicz, Rafał Brzoska i Wojciech Sobieraj to laureaci drugiej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. - To niebywałe, jak wiele odwagi, konsekwencji w dążeniu do celu mają polscy przedsiębiorcy, osoby działające społecznie, lokalni liderzy. Choć mieliśmy okazję poznać fragment tej rzeczywistości, wiemy jak wielki potencjał ma nasze społeczeństwo - powiedział Dariusz Mioduski, przewodniczący Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta.

Mioduski przyznał: - Chcielibyśmy, aby nominacji z roku na rok przybywało, ponieważ wierzymy, że takich wyjątkowych osób jest znacznie więcej, a nagroda stanowi ważne potwierdzenie tego, że idą dobrą drogą, że odnieśli sukces - podkreślił. - Adresatami tych nagród jest człowiek, przedsiębiorca, ale to wcale nie musi oznaczać biznesmena. To człowiek, który wierzy, działa i daje. To ogromny zaszczyt być dziś wśród was - dodał.

- Znamy best of the best drugiej edycji, gratuluję wszystkim zarówno zwycięzcom jak i wszystkim nominowanym. Przedsiębiorcy to osoby dynamiczne, twórcze i odważne, nie boją się podjąć ryzyka, doceniajmy ich. Osoby społecznie zaangażowane redefiniują pojęcia, nadając im ich pierwotną wartość i znaczenie. Uhonorujmy ich. Wierzę, że takie pozytywne wzorce kształtują nasze społeczeństwo - mówił Zbigniew Niemczycki, prezes Polskiej Rady Biznesu.

Dzielić się z innymi

Wśród gości gali był też premier Donald Tusk. - Każdy, kto sięga w życiu po władzę lub duże pieniądze musi pamiętać o tym, że jedynym mandatem do zdobywania pieniędzy jest czynić ludziom dobro. Dlatego ta nagroda ma tak wielki sens. Ja, gdy patrzę na swoją życiową drogę i wszystkich tu obecnych myślę, że cała ta przygoda, która zaczęła się w 1989 roku zostawiła w naszych sercach ten ślad, który owocuje takimi inicjatywami jak dziś - powiedział Tusk. I dodał: - Jestem przekonany, że ten wieczór będzie sygnałem dla wszystkich, którzy wątpią, że warto się dzielić z innymi. Nisko kłonię się tym wszystkim, którzy potrafią swoim sercem, wyobraźnią, przedsiębiorczością dzielić się z innymi - podkreślił premier.

"Ta nagroda ma głęboki sens"
"Ta nagroda ma głęboki sens"tvn24

Trzy kategorie

Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach: "Sukces", "Działalność społeczna" oraz "Wizje i

innowacje". Kapituła przyznała też Nagrodę specjalną. W tym roku do zgłaszania kandydatów zaproszono ponad 300 instytucji samorządowych i gospodarczych. Spośród 118 nominowanych kandydatów kapituła konkursu wyłoniła dziewięciu finalistów.

Paweł Buszman - współzałożyciel Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, American Heart of Poland S.A - otrzymał nagrodę w kategorii "Sukces". Z sercem do biznesu - Kapituła wyróżniła go za prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej wspierającej polski przemysł medyczny i wdrażanie nowoczesnych technologii do praktyki klinicznej, za inwestowanie w naukę, dzielenie się wiedzą oraz tworzenie edukacyjnych, naukowych szans dla przyszłych specjalistów.

- To jest wyróżnienie nie tylko dla mnie, ale też moich wspólników biznesowych, z którymi zakładałem tę inicjatywę. (...) Chciałem podziękować wszystkim, którzy budowali tę firmę, mojej rodzinie, która musiała spędzić dużo czasu beze mnie przez te 13 lat, kiedy budowałem firmę - powiedział Paweł Buszman.

"To wyróżnienie też dla moich współpracowników"
"To wyróżnienie też dla moich współpracowników"tvn24

Mariusz Andrukiewicz został doceniony i wyróżniony przez Kapitułę w kategorii "Działalność społeczna". Za umiejętność łączenia działalności społecznie użytecznej z komercyjną. Andrukiewicz, to współtwórca i prezes Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej "Być Razem", twórca marki WellDone Dobre Rzeczy został nagrodzony za propagowanie jasnej wizji przedsiębiorstwa społecznego, za kształtowanie tolerancyjnych i odpowiedzialnych postaw za siebie i społeczeństwo.

- To jest niezwykle wzruszający moment. Dziękuję Kapitule i wszystkim, z którymi pracuję. Pracownikom, wolontariuszom, mieszkańcom naszych domów. Serdecznie wam dziękuję. To jest wasza nagroda - podkreślił po odebraniu Nagrody Andrukiewicz.

"To jest niezwykle wzruszający moment"
"To jest niezwykle wzruszający moment"tvn24

- Dobra nie da się mierzyć żadną skalą. Byliśmy pod wielkim wrażeniem tego, jak wiele osób angażuje się w Polsce w działalność społeczną. Ta nagroda ma służyć m. in. temu, żeby nie pozostali anonimowi. Wybrali oni drogę, dzięki której każdego dnia czynią świat trochę lepszym - powiedziała wiceprezydent Grupy ITI Aldona Wejchert, wdowa po Janie Wejchercie. - Laureat nagrody w kategorii działalność społeczna całe swoje dorosłe życie poświęcił osobom pokrzywdzonym i wykluczonym. Jego współpracownicy mówią o nim, że to człowiek instytucja, niestrudzony, wciąż pełen pomysłów i nieskończenie oddany sprawie. Wierzy w ludzi, pochyla się na każdym ludzkim dramatem - podkreśliła Aldona Wejchert.

"Dobra nie da się mierzyć żadną skalą"
"Dobra nie da się mierzyć żadną skalą"tvn24

Rafał Brzoska - Prezes Zarządu Integer.pl S.A. - otrzymał nagrodę w kategorii "Wizja i innowacje". Kapituła wyróżniła go za pomysł i odwagę w przekraczaniu granic, których nikt do tej pory nie przekroczył. Jego historia przypomina amerykański sen - swoją karierę rozpoczynał od roznoszenia ulotek. Jak każdy innowator, wyprzedza swój czas - uzasadniono.

- Generalnie jestem bardzo wygadany, ale to mnie tak bardzo zaskoczyło, że chciałbym dedykować tą nagrodę wszystkim, którzy ze mną współpracują. Dedykuję ją listonoszom, którzy mozolnie ze mną budują tę firmę. Chciałbym, żeby powstał pierwszy, prawdziwy polski produkt, którego żaden Polak nie będzie się wstydził, ale też będzie mógł powiedzieć, że to jest polski produkt - podkreślił Rafał Brzoska.

"Jestem wygadany, ale to mnie bardzo zaskoczyło"
"Jestem wygadany, ale to mnie bardzo zaskoczyło"tvn24

Nagroda specjalna

Laureatem Nagrody specjalnej drugiej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta został prezes Alior Banku Wojciech Sobieraj - za wprowadzenie nowej jakości i kultury w wyjątkowo trudnej i konkurencyjnej branży. Pan w meloniku - Nagroda specjalna jest przyznawana za wybitne osiągnięcia lub całokształt działalności biznesowej, społecznej.

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim rodzinom aliorowców. Dziękuję. (...) Niby wszyscy wiedzą, że my Polacy jesteśmy bardzo przedsiębiorczy i pracowici. Przez pięć lat starań postawiliśmy coś, co jest duże, innowacyjne i jest dla dobra wspólnego - powiedział Wojciech Sobieraj po odebraniu Nagrody.

"Nagroda specjalna" dla Wojciecha Sobieraja
"Nagroda specjalna" dla Wojciecha Sobierajatvn24

Finaliści

W finale konkursu znaleźli się również:

Kategoria "Sukces" · Józef Mokrzycki - Prezes Zarządu Mo - BRUK S.A. · Wojciech Sobieraj - Prezes Zarządu Alior Bank

Kategoria "Działalność społeczna" · Marek Borowski - Bank Żywności w Olsztynie · Siostra Małgorzata Chmielewska - Katolicka Wspólnota Chleb Życia, Fundacja Domy Wspólnoty Chleb Życia

Kategoria "Wizja i innowacje" · Mirosław Grudzień – Prezes Zarządu VIGO System S.A. · Dariusz Żuk – Prezes Fundacja Polska Przedsiębiorcza W skład 16-osobowej Kapituły wchodzą przedstawiciele Polskiej Rady Biznesu, członkowie rodziny patrona nagrody, autorytety życia gospodarczego, kulturalnego, jak również laureaci ubiegłorocznej edycji: Jacek Stryczek i Adam Kiciński.

Obrady kapituły
Obrady kapitułytvn24
"To nagroda dla osób wyjątkowych"
"To nagroda dla osób wyjątkowych"tvn24

Poprzednia edycja

W ubiegłorocznej edycji Nagrody zgłoszono ponad 200 osób. W kategorii „Sukces” zwycięzcą został Wojciech Inglot, twórca i właściciel globalnej firmy kosmetycznej Inglot Cosmetics. Nagrodę za działalność społeczną zdobył ksiądz Jacek Stryczek, inicjator ogólnopolskiej akcji świątecznej pomocy osobom najuboższym „Szlachetna paczka". Natomiast w kategorii „Wizja i innowacje” statuetkę otrzymał Adam Kiciński, prezes giełdowej spółki CD Projekt RED, która stworzyła grę komputerową „Wiedźmin”.

Nagroda za sukces

Nagroda Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta to inicjatywa, której celem jest nagradzanie osób w sposób szczególny wyróżniających się na polskiej scenie działalności biznesowej i społecznej. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: Sukces, Działalność społeczna oraz Wizja i innowacja. Dodatkowo, za całokształt wybitnych dokonań w działalności biznesowej i społecznej Polska Rada Biznesu corocznie może przyznać Nagrodę Specjalną. Autorką statuetki wręczanej zwycięzcom jest Alexandra Wejchert. Polska Rada Biznesu została założona w kwietniu 1992 roku przez prezesów największych firm działających w Polsce. Ideą przyświecającą powołaniu Polskiej Rady Biznesu było stworzenie apolitycznej instytucji zrzeszającej przedstawicieli najbardziej znaczących podmiotów gospodarczych. Obecnie, Polska Rada Biznesu jest najbardziej prestiżową i elitarną instytucją, do której należą wyróżniający się reprezentanci świata biznesu w Polsce. Od dwudziestu lat prowadzą działania mające na celu aktywizację krajowej gospodarki, kreowanie nowych standardów oraz wsparcie inicjatyw społecznych i filantropijnych.

Wizjoner biznesu

Jan Wejchert zmarł 31 października 2009 roku. Miał 59 lat. Umarł niespodziewanie po ciężkim ataku choroby. Od 1993 roku zmagał się z białaczką.

Rozpoczynał prywatną działalność gospodarczą w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. W 1984 założył Grupę ITI, którą prowadził wspólnie ze swoimi bliskimi przyjaciółmi i partnerami biznesowymi - Mariuszem Walterem i Bruno Valsangiacomo. Bez niego nie byłoby m.in. TVN, TVN24, portalu onet.pl, platformy "n" czy Multikina.

"Sukces" dla Pawła Buszmana
"Sukces" dla Pawła Buszmanatvn24
"Wizja i innowacje" dla Rafała Brzoski
"Wizja i innowacje" dla Rafała Brzoskitvn24
"Działalność społeczna" dla Mariusza Andrukiewicza
"Działalność społeczna" dla Mariusza Andrukiewiczatvn24

Autor: mn//kdj/k/zp / Źródło: tvn24.pl, TVN24

Pozostałe wiadomości

Węgierska linia lotnicza Wizz Air wróci na podwarszawskie lotnisko w Modlinie - dowiedziała się nieoficjalnie redakcja tvn24.pl ze źródła zbliżonego do lotniska. Ogłoszenie nowych tras ma nastąpić podczas konferencji prasowej zaplanowanej na piątek.

Wizz Air wraca do Modlina

Wizz Air wraca do Modlina

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym półroczu 2025 roku deweloperzy sprzedali 18,3 tysiąca mieszkań. To wynik mniejszy o około 10 procent mniejszy niż rok temu przy tym, gdy oferta mieszkań jest na poziomie historycznego maksimum - w sprzedaży jest 62 tysiące lokali. Jak wskazuje Otodom na rynku może pojawić się stagnacja.

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

Źródło:
PAP

Ja na przykład ostatnio bardzo dużo mówię o Polsce lokalnej i o tym, że potrzeby Polski lokalnej są inne niż Warszawy. Sama jestem warszawianką i patriotką Warszawy, ale uważam, że te rozwiązania z Warszawy, copy-paste na Polskę lokalną, to totalnie nie jest to - powiedziała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050). Broniła w ten sposób poprawek przegłosowanych w Sejmie wspólnie z PiS w sprawie budownictwa społecznego.

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

Źródło:
tvn24.pl

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt poinformowała, że dotychczas pisma od prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł otrzymało 25 krajów. Dodała, że Unia Europejska jest bardzo chętna do negocjacji handlowych, z kolei Kanada to trudny partner do rozmów.

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

Źródło:
PAP

Producenci oleju w liście do premiera Donalda Tuska domagają się odblokowania możliwości importu rzepaku z Ukrainy. W ich ocenie niedobór surowca w sezonie 2025/2026 ma wynieść co najmniej 500 tysięcy ton, co negatywnie wpłynie na krajowe tłocznie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że wstrzymuje się jeszcze z decyzjami w tej sprawie.

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do prawidłowego wdrożenia unijnej dyrektywy dotyczącej zamówień publicznych. Jej zdaniem Polska narusza prawo Unii Europejskiej, rezygnując z przetargów przy udzielaniu zamówień na wytwarzanie dokumentów publicznych, takich jak dowody osobiste czy prawa jazdy.

Dowody osobiste i prawa jazdy. Bruksela domaga się zmian

Dowody osobiste i prawa jazdy. Bruksela domaga się zmian

Źródło:
PAP

Senat zgłosił w czwartek poprawki do ustawy podwyższającej limit wydatków budżetu państwa na budownictwo społeczne. Przywracają one brzmienie ustawy w kształcie przedłożonym Sejmowi przez rząd, co oznacza między innymi usunięcie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS i Konfederacją.

Zwrot w sprawie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS

Zwrot w sprawie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS

Źródło:
PAP

Uważam, że obywatelom należy się informacja na temat prawdziwego obrazu sytuacji - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, odnosząc się do przedstawionego w środę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości raportu na temat sytuacji spółek Skarbu Państwa. Jak stwierdził, jest "zszokowany poziomem fałszu i manipulacji" twierdzeń przedstawicieli opozycji.

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Senat zaproponował poprawki, wykreślające część ograniczeń dla budowy turbin wiatrowych z nowelizacji ustawy odległościowej. Zniknąć miałyby między innymi przepisy zakazujące budowy wiatraków w wojskowych strefach lotniczych. Ustawa zamraża też ceny prądu w czwartym kwartale 2025 roku.

Jest decyzja w sprawie cen prądu. Apel do prezydenta

Jest decyzja w sprawie cen prądu. Apel do prezydenta

Źródło:
PAP

W czerwcu Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, wnioskowała o podwyżkę stóp procentowych o 250 punktów bazowych. Wniosek został jednak odrzucony przez pozostałych członków RPP - poinformował Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nowe źródła dochodów własnych w budżecie Unii Europejskiej na lata 2028-2034 pozwolą uzyskać średnio 44 miliardy euro rocznie - wynika z dokumentów opublikowanych przez Komisję Europejską.

Nowe podatki i opłaty. Oto plan Brukseli

Nowe podatki i opłaty. Oto plan Brukseli

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk ocenił, że polityków PiS złości, że Polska "wywalczyła w Brukseli najwięcej pieniędzy ze wszystkich państw UE" i są oni "zawsze gotowi zatruć radość z polskich zwycięstw". Przedstawiciele PiS uważają, że propozycja kolejnego budżetu UE nie jest korzystna dla Polski.

Premier: są zawsze gotowi zatruć radość z polskich zwycięstw

Premier: są zawsze gotowi zatruć radość z polskich zwycięstw

Źródło:
PAP

Ponad 324 tysiące przekroczeń prędkości zarejestrowały w pierwszym półroczu 2025 roku fotoradary działające pod nadzorem Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Najwięcej takich sytuacji odnotowano w stolicy Polski. Z kolei odcinkowy pomiar prędkości z największą liczbą wykroczeń znajduje się na dolnośląskim odcinku A4 między Kostomłotami a Kątami Wrocławskimi.

Postrach kierowców na autostradzie. Prawie 25 tysięcy naruszeń

Postrach kierowców na autostradzie. Prawie 25 tysięcy naruszeń

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump ogłosił, że Coca-Cola, po rozmowie z nim, zgodziła się używać cukru trzcinowego w swoich napojach sprzedawanych w USA. Firma nie potwierdziła tych doniesień. Obecnie napoje koncernu słodzone są w Stanach Zjednoczonych syropem glukozowo-fruktozowym.

Trump interweniuje w sprawie składu coca-coli. "Zgodzili się"

Trump interweniuje w sprawie składu coca-coli. "Zgodzili się"

Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy Korei Południowej podtrzymał w czwartek wyrok uniewinniający prezesa koncernu Samsung Electronics Co. Ltd. Li Dze Jonga, oskarżonego o manipulowanie cenami akcji i oszustwa księgowe w związku z głośną sprawą fuzji dwóch spółek zależnych Samsunga w 2015 roku.

Prezes giganta uniewinniony. Był oskarżony o oszustwa i manipulacje

Prezes giganta uniewinniony. Był oskarżony o oszustwa i manipulacje

Źródło:
PAP

Oszczędności posiada 83 procent Polaków. Są jednak one tak niewielkie, że co trzecia osoba utrzymałaby się dzięki nim maksymalnie przez miesiąc. Brak oszczędności zadeklarowało 17 procent Polaków. Tak wynika z badania "Skala i cele gromadzenia oszczędności przez Polaków", realizowanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Co trzeci Polak utrzyma się maksymalnie przez miesiąc

Co trzeci Polak utrzyma się maksymalnie przez miesiąc

Źródło:
tvn24.pl

Polacy coraz ostrożniej podchodzą zarówno do zakupu jak i budowy domów jednorodzinnych. Rynek może zareagować korektą cen - informuje "Puls Biznesu".

Rynek "w stanie hibernacji". Ceny sięgnęły sufitu

Rynek "w stanie hibernacji". Ceny sięgnęły sufitu

Źródło:
PAP

Polska największym beneficjentem największego w historii budżetu Unii Europejskiej - podkreślił w środę minister finansów Andrzej Domański. Komisja Europejska zaproponowała budżet na lata 2028-2034 w wysokości 2 bilionów euro. Szef resortu finansów dodał, że rosną między innymi nakłady na bezpieczeństwo, rolnictwo i innowacje.

Jest propozycja unijnego budżetu. "Polska największym beneficjentem"

Jest propozycja unijnego budżetu. "Polska największym beneficjentem"

Źródło:
PAP

Platforma rezerwacyjna Booking.com planuje zwolnić około tysiąca pracowników, między innymi w Amsterdamie. Cięcia mają poprawić efektywność i uprościć strukturę spółki. Nie podano, w których krajach poza Holandią dojdzie do redukcji etatów.

Nawet tysiąc osób do zwolnienia. Cięcia w popularnej platformie

Nawet tysiąc osób do zwolnienia. Cięcia w popularnej platformie

Źródło:
PAP

Skupiająca największe organizacje przedsiębiorców w Polsce Rada Przedsiębiorczości zaapelowała o pilne podjęcie działań wspierających Grupę Barlinek po ataku rosyjskich dronów na fabrykę w Winnicy. "Konieczne jest natychmiastowe zapewnienie bezpośredniej pomocy finansowej oraz uruchomienie systemowych rozwiązań" - czytamy.

Rada Przedsiębiorczości apeluje w sprawie wsparcia Grupy Barlinek

Rada Przedsiębiorczości apeluje w sprawie wsparcia Grupy Barlinek

Źródło:
tvn24.pl

W środę Donald Trump oświadczył, że nie zamierza zwalniać szefa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella. Zdementował w ten sposób doniesienia o poszukiwaniu jego następcy przez Biały Dom. Wcześniej prezydent USA wielokrotnie groził Powellowi utratą stanowiska, nazywając go "kretynem".

"Wysoce nieprawdopodobne". Trump dementuje

"Wysoce nieprawdopodobne". Trump dementuje

Źródło:
PAP

W środę do rządowego wykazu prac legislacyjnych trafiła informacja o projekcie rozporządzenia dotyczącym podwyżki wskaźnika waloryzacji rent i emerytur na 2026 rok. Propozycja rządu zakłada, że wskaźnik pozostanie na najniższym poziomie przewidzianym przez przepisy.

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Propozycja rządu

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Propozycja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek, 22 lipca, akcje Rafako zostaną wycofane z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych - podała w środę GPW. Upadłość firmy w grudniu 2024 roku została ogłoszona przez sąd.

Znana polska spółka znika z giełdy. Padła data

Znana polska spółka znika z giełdy. Padła data

Źródło:
PAP

Co Polacy trzymają na klatkach schodowych? - Kanistry z benzyną, pozostałości po remoncie, rowery i hulajnogi. Jakby był pożar, to uciekając, przewrócimy się też o stare meble, worki z ciuchami czy o śmieci - słyszymy od administratorki budynku w Poznaniu. - Farby, lakiery czy meble mają potężną łatwopalność. Jest blisko do katastrofy - przestrzega Rafał Zarzycki, wiceprezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Źródło:
TVN24+