Najnowsze

Najnowsze

SKŁADKI OD UMÓW OD DZIEŁO

Dobrowolne składki rentowe zatrudnionych na umowę o dzieło zakłada projekt nowelizacji ustawy o emeryturach. Czy ten zapis obciąży pracodawców? Rozmowa z Dariuszem Tłokińskim, menedżerem Ernst & Young Usługi Księgowe.

Bruksela skarży nas do Trybunału za odpady

Komisja Europejska zwróciła się dziś do Trybunału UE o nałożenie kary finansowej na Polskę w wysokości 67 tys. euro dziennie za brak wdrożenia unijnych przepisów dotyczących zarządzania odpadami.

"Leszku! Ściągnij licznik"

Minister finansów Jacek Rostowski pisze list otwarty do Leszka Balcerowicza, w którym apeluje: "Leszku! Ściągnij licznik - zagrożenie minęło". Chodzi o licznik długu publicznego, który stanął w centrum Warszawy w 2010 roku. - Jestem zdziwiony - komentuje Rostowskiego Balcerowicz.

Biznes w Chinach 

Strefa Euro w recesji, a Chiny rosną o 8 procent rocznie. Wizyta premiera chin w polsce to dobry pretekst do tego, aby porozmawiać o szansach polskich firm na rozwój w chinach. Niektóre już tam są, na przykład Selena FM, która ma fabrykę pian montażowych w Nantong. Jak wygląda biznes w chinach? Rozmowa z Krzysztofem Domareckim, przewodniczącym Rady Nadzorczej Selena FM. 

ZHP dał bankowi dane harcerzy. Nie pytał o zgodę

Związek Harcerstwa Polskiego udostępnił komercyjnemu bankowi dane osobowe 82 tys. swoich członków. Nie zapytał ich jednak o zgodę - informuje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Druhowie zapowiadają skargi do generalnego inspektora ochrony danych osobowych.

Polska na plusie

Sprzedaż detaliczna w Polsce w marcu wzrosła o 10,7% w ujęciu rocznym i o 15.7% w porównaniu z lutym. To dane nieco lepsze od oczekiwań rynku. Jednak sygnały o spowalnianiu polskiej gospodarki pojawiają się coraz częściej. Z drugiej strony mamy wciąż wysoką inflację, a to spowolnienie wciąż jest przecież odległe od recesji. Czy dzisiaj polskiej gospodarce można jakoś pomóc instrumentami polityki monetarnej, a jeśli tak, to jak? Gościem TVN CNBC był Jan Czekaj, były członek RPP.

Centrum wyników - Budimex

Budimex to największa firma z pogrążonej w kłopotach branży budowlanej, a jednocześnie wyjątek, bo zdaniem analityków akurat Budimex żadnych problemów nie przeżywa. Co więcej, zamierza wypłacić akcjonariuszom wysoką dywidendę. W pierwszym kwartale Budimex zarobił 37 milionów złotych. Gościem TVN CNBC był prezes Budimexu, Dariusz Blocher.

My i Chiny - "nadzieja na lepszą przyszłość świata"

- Mamy długoterminowy plan pogłębiania naszej współpracy - powiedział w czwartek premier Chin Wen Jiabao, podczas forum Gospodarczego Polska-Europa Środkowa-Chiny w Warszawie. Z kolei premier Donald Tusk podkreślił, że "Polska jest filarem produkcyjno-usługowym Europy". - Jest dzisiaj największym partnerem gospodarczym Chin w Europie Środkowej - stwierdził szef rządu.

Centrum wyników - Kęty

Kęty mają za sobą udany kwartał. Zysk wzrósł o 27 procent w ujęciu rocznym. Biznes spółki składa się aż z pięciu segmentów, z których trzy są powiązane z branżą budowlaną, ale Kęty robią także opakowania i tak zwane wyroby wyciskane. Jest więc co analizować. Rozmowa z prezesem spółki - Dariuszem Mańko.

Polska na plusie 

Mamy już pełen zestaw danych za marzec, czyli jednocześnie za pierwszym kwartał. Dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej, bezrobociu uzupełniają poznane już wcześniej informacje o produkcji, wynagrodzeniach, inflacji i oczekiwaniach inflacyjnych. I co z tego wszystkiego wynika? Rozmowa z profesorem Wojciechem Charemzą, The University Of Leicester.

Centrum wyników - Apple 

Miały być słabe, bo spadała sprzedaż Iphonów w sieciach Verizon i AT&T, akcje od dwóch tygodni szły w dół, tak jakby rynek czegoś się obawiał. Wczoraj po 22-ej Apple jednak kolejny raz zszokował rynek i kolejny raz pozytywnie. Zyski są większe od przewidywań największych optymistów. Ale z drugiej strony spółka pokazała słabsze prognozy na kolejny kwartał. W notowaniach przedsesyjnych akcje Apple drożeją o ponad 7%. Jak dzisiaj wygląda biznes Apple, co najciekawszego był w raporcie o wynikach? Naszym gościem był Przemysław Pająk, Spidersweb.pl

Budowlanka na zakręcie

Zdecydowana większość prezesów firm budowlanych twierdzi w rozmowach z nami, że przyczyną kryzysu w sektorze budowlanym jest zły system zamówień publicznych, który wymusza na firmach wojnę cenową. Kryzys w sektorze budowlanym dotyczy przede wszystkim budownictwa drogowego. Głównym inwestorem w tym segmencie jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Czy widzi jakieś rozwiązanie problemu ? I czy istnieje scenariusz awaryjny na wypadek bankructwa nie jednego, ale kilku wykonawców autostrad w Polsce ? Rozmowa z Lechem Witeckim P.O. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Wen Jiabao w Polsce

Tego nie było od 25-ciu lat. Chiński premier przyjeżdża do Polski. To jednak nie tylko kurtuazyjna polityczna wizyta - mogą za nią iść konkretne rozwiązania, które umożliwią polskim eksporterom bardziej dynamiczne działanie na chińskim rynku. O możliwościach, związanych z tą wizytą, rozmawialiśmy ze strategiem Credit Agricole w Hongkongu, Dariuszem Kowalczykiem.

Wiosna sprzyja Orlenowi i Lotosowi

Zdaniem Tomasza Kasewicza, analityka Erste Securities, obecnych poziomów marż uzyskiwanych przez spółki rafineryjne nie widzieliśmy od 2008 roku. Jego zdaniem równie dobrze szykuje się drugi kwartał, jeśli chodzi o wyniki finansowe spółek w tej branży.

Zmiany w RN KGHM

Walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki odwołało dwie osoby z rady, a jej skład uzupełniono o trzech nowych członków. Osoby, które z rady odeszły nadzorowały proces przejęcia kanadyjskiej Quadry. Rozmowa z K. Zarychtą, analitykiem BDM.

RPP podniesie stopy?

Sprzedaż detaliczna wzrosła w marcu o 10,7% w ujęciu rocznym i była nieco lepsza od oczekiwań rynku. W stosunku do lutego zwiększyła się o 15,7%. Czy będzie sygnałem do podwyżki stóp przez Radę Polityki Pieniężnej? Rozmowa z P. Bielskim, ekonomistą BZ WBK

Droga do ożywienia

Sprzedaż detaliczna w Polsce rośnie, ale coraz wolniej. W marcu sprzedaż poszła w górę o 10,7 procent, a to o 3 punkty procentowe mniej niż w lutym. Wynik był jednak lepszy od prognoz. Christian Lawrence - strateg Rabobanku do spraw rynków wschodzących - uważa, że te dane przekonają część jastrzębi w Radzie Polityki Pieniężnej, że podwyżka stóp nie byłaby teraz wskazana. Z Christianem Lawrence'm rozmawia Pamela Bem.

PIENIĄDZE Z FUNDUSZU

Daj się znaleźć funduszowi, który inwestuje w firmy biotechnologiczne? Rozmowa z Grzegorzem Gromadą, prezesem zarządu MCI.Bioventures.

PROBLEMATYCZNA UPADŁOŚĆ

Co może zrobić mała firma, jeśli jej dłużnik zgłosił wniosek do sądu o upadłość z możliwością układu i ma nadzorcę sądowego? Jakie kroki powinno podjąć przedsiębiorstwo, które ma taki problem z dłużnikiem? Rozmowa z Piotrem Gałuszyński, partnerem w White & Case.

PIENIĄDZE NA BADANIA I ROZWÓJ

Sanse na wsparcie finansowe mają firmy z Mazowsza, które mają w planach wprowadzenie innowacyjnego produktu lub nowej technologii. Na przedsiębiorców czeka w sumie ponad 16 milionów złotych. Kto może skorzystać ze wsparcia, tłumaczy Mariusz Frankowski, dyr. Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

BIZNES NA WYSPACH

Jaki biznes w Wielkiej Brytanii daje obecnie zarobić i które branże dobrze sobie radzą mimo niewielkiego wzrostu gospodarczego. Rozmowa z Arkadiuszem Marczewskim, właścicielem firmy AM Construction.

STREFA EURO

MSW przywraca kontrole na granicach z państwami Unii Europejskiej od 4 czerwca do 1 lipca 2012 roku. Kogo i jak będą kontrolować celnicy, mówi Sławomir Markowski z Komendy Głównej Straży Granicznej.

ZATRUDNIUJ STAŻYSTĘ

Stażysta w twojej firmie, za którego pracę przez pół roku zapłaci Urząd Pracy. Jakie warunki trzeba spełnić, tłumaczy Milena Jarzyna-Maliszewska z Urzędu Pracy w Toruniu.

Sprzedaż detaliczna

Sprzedaż detaliczna w marcu wyniosła 10,7% rdr. To lepszy wynik od oczekiwań. Jak wygląda ona oczami właściciela delikatesów – czy sprzedaż rośnie, jak sprzedają się produkty spożywcze z wyższej półki. O tym w rozmowie z Mariuszem Wojdonem, wiceprezesem zarządu, dyrektor zarządzający Alma Market S.A.

Budowlanka na zakręcie

Akcje DSS tylko w tym roku straciły 82% swojej wartości. Kosztują nieco ponad złotówkę, jeszcze rok temu kosztowały ponad 20 złotych. W międzyczasie producent kruszyw postanowił spróbować sił jako generalny wykonawca autostrady i wyszedł na tym bardzo źle. Dziś spółka jest w upadłości likwidacyjnej, ale chce ją zmienić na układową. Ma też od pięciu dni nowego prezesa, znanego inwestorom giełdowym między innymi z dawnej Kolastyny, w której kiedyś był wiceprezesem. Gościem TVN CNBC był Mariusz Roman, nowy prezes DSS

Chiński gigant wkracza do Polski

Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała list intencyjny z Bank of China, jednym z największych banków Chin - poinformowała w środę ARP. Bank of China otwiera swój oddział w Polsce i chce wspierać tutaj chińskie inwestycje.

Propozycja budżetu UE przyjęta. Wydatki w górę

Komisja Europejska przyjęła dziś propozycję budżetu UE na 2013 rok, zakładając wzrost wydatków o 6,8 proc. (prawie 9 mld euro) w stosunku do budżetu 2012, co uzasadnia m.in. koniecznością zapłacenia spływających faktur. Płatnicy netto już krytykują tak znaczny wzrost.

Orlen na razie nie sprzeda Możejek

PKN Orlen zdecydował, że Rafineria Możejki zostanie w grupie i nie będzie obecnie sprzedawana - poinformował dziennikarzy Jacek Krawiec, prezes koncernu. Dodał, że decyzję podjęto z powodu braku zadowalających ofert.

Prognozy Action

Ponad 3 miliardy 300 milionów złotych - takie przychody ma wygenerować w tym roku spółka Action. To o 18% więcej niż w historycznie najlepszym jak dotąd roku 2011. Spółka zarabia na sprzedaży tonerów, serwerów i gier komputerowych. Rozmowa z Piotrem Bielińskim, prezesem spółki.