Najnowsze

Najnowsze

Bank Światowy: Chiny muszą postawić na wolny rynek

Chinom potrzebna jest nowa strategia gospodarcza, skoncentrowana na redukowaniu wpływów państwa w biznesie i wolnorynkowych reformach - głosi opublikowany dziś raport Banku Światowego i rządowego think tanku z Pekinu, Development Research Center. Z raportu wynika też, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat Chiny staną się największą gospodarką świata.

Wielkiej Brytanii "skończyły się pieniądze"

Szef brytyjskiego ministerstwa finansów oświadczył wprost, iż państwu "skończyły się pieniądze". George Osborne zapowiedział, że Londyn nie będzie już zaciągać kolejnych pożyczek i obniżać podatków, bowiem nie ma na to funduszy. - Całe pieniądze zostały wydane przez poprzednie rządy w dobrych latach - stwierdził minister.

Lis wziął "Newsweek"

Tomasz Lis, który trzy tygodnie temu został zwolniony z funkcji redaktora naczelnego "Wprost", zostanie wkrótce szefem tygodnika "Newsweek Polska" - podało Radio Zet. Do tego czasu funkcję szefa tygodnika będzie pełnić Aleksandra Karasińska, która we "Wprost" była zastępczynią Lisa. Dotychczasowy redaktor naczelny "Newsweeka" dostał wypowiedzenie z pracy.

3 tys. ton niejadalnej soli miesięcznie. 3 firmy podejrzane

Prokuratura i policja potwierdzają doniesienia reporterów "Uwagi!" TVN ws. tzw. "afer solnej". Trzy firmy przez lata kupowały duże ilości tzw. soli wypadowej, przeznaczonej m.in. do sypania dróg i sprzedawały ją jako sól spożywczą producentom żywności. Proceder mógł trwać nawet 10 lat.

Sarkozy: Referendum o pakcie nie będzie

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy oświadczył, że jeśli będzie rządził przez kolejne pięć lat to sprzeciwi się krajowemu referendum ws. unijnego paktu fiskalnego. Uważa on, że nie rozstrzyga się tak zawiłych kwestii w powszechnym głosowaniu.

JP Morgan wróży nam szybszy wzrost

Bank JP Morgan wstępnie podwyższył prognozę PKB dla Polski za I kwartał 2012 r. do 2,75 proc. z 2 proc. rok do roku, zaś średnioroczną za ten rok do 3 proc. z 2,7 proc. W założeniach do budżetu 2012 rząd prognozuje roczny wzrost na poziomie 2,5 proc.

Coraz więcej firm zatrudnia "na czarno"

Z roku na rok wzrasta liczba firm zatrudniających pracowników "na czarno". W 2011 r. 27,4 proc. zakładów nie zgłosiło terminowo swoich pracowników do ZUS, rok wcześniej było ich 25,1 proc. - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Już robią nowe wagony dla warszawskiego metra

Będą superlekkie, szybkie i wyposażone w setki najnowocześniejszych czujników – mowa o nowych wagonach metra Siemens Inspiro. Właśnie ruszyła produkcja zamówionych przez Warszawę 35 składów.

Łapówki dajemy chętniej

W ubiegłym roku Polacy wręczyli prawie siedem milionów złotych łapówek urzędnikom państwowym. Tak wynika przynajmniej z oficjalnych statystyk policji. To wzrost o blisko 25 proc. w stosunku do 2010 roku - stwierdza "Rzeczpospolita".

G20: Najpierw pieniądze od Unii

Grupa G20, czyli największe rozwinięte i wschodzące gospodarki świata, zaapelowała w niedzielę do Unii Europejskiej, by w marcu podjęła decyzję w sprawie wielkości swych funduszy stabilizacyjnych, zanim reszta świata rozważy zasilenie MFW dodatkowymi środkami.

Strajk znów uziemi loty Lufthansy

Trwał cały ubiegły tydzień i to wcale nie koniec. W niedzielę o godz. 21 wznowiony został strajk kontrolerów ruchu naziemnego na największym niemieckim lotnisku we Frankfurcie nad Menem. Akcja potrwa do godz. 5 w czwartek.

W Berlinie ważą się losy Grecji

O godz. 15 rozpocznie się specjalne posiedzenie Bundestagu, podczas którego kanclerz Angela Merkel będzie przekonywać do zatwierdzenia drugiego pakietu pomocowego dla zadłużonej Grecji. Niemcy ponoszą największy ciężar jej ratowania. Ok. 17.30 planowane jest głosowanie w tej sprawie.

Polacy nagminnie spóźniają się do pracy

Co piąty pracownik w Polsce (19 proc.) spóźnia się do pracy co najmniej raz w tygodniu - wynika z badania Work Service. Tymczasem każda niepunktualność wiąże się z kosztami dla pracodawców - pisze poniedziałkowy "Puls Biznesu".

Mogą pomóc Europie, ale nie za darmo

- Kraje wschodzących gospodarek udzielą większej pomocy Europie w pokonywaniu kryzysu zadłużeniowego jedynie wtedy gdy będą miały więcej do powiedzenia w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW) i jeśli Europa przeznaczy na ten cel więcej pieniędzy - powiedział podczas pierwszego dnia szczytu G20 minister finansów Brazylii Guido Mantega.

Niemiecki minister radzi Grekom: Wystąpcie z euro

Niemiecki minister spraw wewnętrznych Hans-Peter Friedrich (CSU) zasugerował Grecji wyjście ze strefy euro - wynika z informacji tygodnika "Spiegel". Tym samym po raz pierwszy członek federalnego rządu opowiedział się za radykalną zmianą kursu w procesie ratowania euro - napisał tygodnik.

Centrum wyników - wyniki LPP

Świetne wyniki LPP - w ubiegłym roku przychody spółki urosły o 20% a zysk netto o 93%. LPP poprawia również rentowność - marża netto to ponad 10,5% a rok temu było to niecałe 7%. O wynikach LPP rozmawialiśmy z Kamilem Szlagą, analitykiem KBC Securities.

Koniec OFE?

Likwidacja Otwartych Funduszy Emerytalnych zaszkodzi polskiemu rynkowi - tak twierdzi część analityków. Wczoraj premier stwierdził, że nie jest zwolennikiem II filaru i zasugerował, że w przyszłości emerytury mogłyby być wypłacane z budżetu. O opinię poprosiliśmy Wojciecha Rabieja, doradcę zarządu Nordea PTE.

Napięcie wokół MSP

Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedaje akcje PGE, co wywołuje spadek kursów cen akcji tej spółki. Inwestorzy są zaskoczeni działaniami MSP, a według specjalistów mogło dojść do wykorzystania poufnych informacji. Czy sprawą zajmie się KNF? Rozmowa z A. Rucińskim, prezesem BTFG

Toaleta dla klientów

Czy w każdym biznesie świadczącym usługi, jest obowiązek udostępniania toalet? Jakie są obowiązki przedsiębiorców w tym zakresie, mówi Krystyna Radecka Dyrektor Departamentu Higieny Środowiska, GIS

Zatrudnianie cudzoziemców

Rząd przyjął projekt ustawy o cudzoziemcach. Zezwolenie na zamieszkanie na czas określony będzie wydawane w ramach jednej procedury. Pozwoli to na szybsze zatrudnianie osoby o wysokich kwalifikacjach. O tym w rozmowie z Agnieszką Fedor, adwokatem, partnerem w Kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr

Koniec OFE?

Premier nie wyklucza likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Czy likwidacja II filaru jest zgodna z konstytucją, mówi Paweł Kowalski, ekspert prawa międzynarodowego, Kancelaria Radcowska Chmaj i Wspólnicy

KE blokuje fundusze

Komisja Europejska wstrzymuje wypłatę środków europejskich dla Polski. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zapowiada, że przedsiębiorcy nie ucierpią. O tym w rozmowie z Konradem Niklewiczem, wiceministrem Rozwoju Regionalnego

Koniec z odliczeniami za kratki w aucie

Czy ograniczenie odliczenia VAT od aut z kratką jest zgodne z dyrektywą unijną? Na to pytanie odpowiadają Roman Namysłowski, dyrektor w Dziale Podatkowym Ernst & Young i Jerzy Martini, partner w Baker & McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy.

Bankowe ubezpieczenia

Komisja Nadzoru Finansowego chce zmienić przepisy funkcjonowania bancassurance w Polsce. Problemem jest konflikt interesów wynikających z łączenia działalności ubezpieczeniowej i bankowej przez banki. Jak rozwiązać nieprecyzyjny podział ról między agentem ubezpieczeniowym a ubezpieczającym? Rozmowa z M. Surdek, Kancelaria CMS Cameron McKenna

Zadłużone jak samorządy

Spór między Ministerstwem Finansów a samorządami rozwiązany? Kością niezgody są długi lokalnych samorządów. Niezależnie jednak od ostatecznego kształtu ustawy, samorządy będą konsekwentnie ograniczać zadłużenie. Rozmowa z A. Porawskim, dyrektorem generalnym Związku Miast Polskich

Wzrost wynagrodzeń a wyniki firmy

Wynagrodzenia wzrosły w styczniu o 8,1%, znacznie powyżej oczekiwanego poziomu 4,9%. O tym, jak wzrost płac przekłada się na wyniki przedsiębiorstwa w rozmowie z Grzegorzem Dzikiem, prezesem spółki Impel.

Rośnie składka wypadkowa

Ministerstwo Pracy chce podnieść składkę dla mikroprzedsiębiorstw. O ile wzrośnie składka dla przykładowego przedsiębiorcy, mówi Magdalena Frąckowiak, Ernst & Young Usługi Księgowe

Dobry 2011 rok dla Apatora

W 2012 r. Apator prognozuje 580 mln zł i 70-75 mln zł zysku netto. Zmienił też szacunki wyników za 2011 r. O tym w rozmowie z Januszem Niedzwieckim, prezesem Apatora.

Co nowego w branży rybnej?

Seko podpisało umowę inwestycyjną z Wilbo w sprawie ustalenia zasad, na jakich kupi od akcjonariuszy Wilbo akcje tej spółki w celu uzyskania 65,9 proc. głosów na WZ. Więcej o tym w rozmowie w Kazimierzem Kustrą, prezesem Seko.

Koniec OFE?

Likwidacja Otwartych Funduszy Emerytalnych zaszkodzi polskiemu rynkowi - tak twierdzi część analityków. Wczoraj premier stwierdził, że nie jest zwolennikiem II filaru i zasugerował, że w przyszłości emerytury mogłyby być wypłacane z budżetu. Więcej szczegółów na ten temat w rozmowie z Piotrem Chudzikiem, dyrektorem zarządzającym na Europę Centralną w Banku Nomura International.