Najnowsze

Najnowsze

Droga do milionów

KGHM już bez prawa do dywidendy. Miedź za to ma prawo do korekty - przewidują analitycy. Fundusze hedgingowe od końca maja grają na jej spadki. Rozmowa z M. Bitnerem, głównym ekonomistą Wealth Solutions

Wyższa akcyza na gaz LPG?

Komisja Europejska proponuje by opodatkowanie paliw było uzależnione od emisji CO2 i wartości energetycznej. Może to oznaczać drastyczną podwyżkę akcyzy na gaz LPG i sporą podwyżkę akcyzy na olej napędowy. Rozmowa z S. Sewastianowiczem, Auto Świat

Praca w wakacje

Sposób na nieuprzemych pracowników. Zwolnić, czy upomnieć? O prawnych możliwościach rozmawiamy z Piotrem Wojciechowskim, ekspertem rynku pracy.

Energia w firmie

Ponad 170 mln zł na działanie wspierające efektywne wykorzystanie energii w firmach chce przeznaczyć Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze można dostać na przeprowadzenie audytów, a także w ramach preferencyjnych pożyczek na inwestycje służące poprawie i wzrostowi efektywności energetycznej firm. Rozmowa z Markiem Kownackim z NFOŚiGW.

KRS za darmo

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło usługę, która pozwala pobrać wydruk informacji odpowiadającej aktualnemu odpisowi o podmiocie wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego np. spółki z o.o. Jak to działa i gdzie w praktyce można posługiwać się takim odpisem, tłumaczy sędiza Bogdan Pękalski z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Upadłość układowa

Bomi złożyła wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu. Spółka proponuje, aby tylko wierzyciele którzy mają zobowiązania do 15 tys. zł otrzymali płatność w 100%, reszta ma się liczyć z redukcją zadłużenia. Co powinien robić wierzyciel jeśli ma poważne zobowiązania i nie chce zgodzić się na redukcję, pytamy Marcina Smolarka z Kancelarii Wardyński i Wspólnicy oraz Wojciecha Jagnieży z Kancelarii Bird & Bird.

Produkcja w strefie euro na plusie

Majowa produkcja w strefie euro urosła o 0,6% w ujęciu miesięcznym. To największy wzrost w tym roku. Czego możemy się spodziewać w kolejnych kwartałach? Rozmowa z Wiktorem Wojciechowskim, głównym ekonomistą Invest Banku.

KGHM po odcięciu dywidendy

W środę KGHM przydzielił dywidendę wszystkim posiadaczom swoich akcji. Jeszcze przed tym wydarzeniem o tym jak wypłacenie dywidendy wpłynie na kurs spółki rozmawialiśmy z Krzysztofem Zarychtą, analitykiem DM BDM.

Motoryzacja po chińsku

Eksport marek Geely, Great Wall Motors i Chery na rynki wschodzące rośnie, ale sprzedaż na rodzimym rynku wyraźnie zwolniła.

Przepisy przeorane

Zasady funkcjonowania dzialek zostaną zmienione - mówi w TVN CNBC szef sejmowej komisji infrastruktury Zbigniew Rynasiewicz. Jego zdaniem miasta powinny mieć większą kontrolę nad działkami, a ich właściciele powinni płacić podatki lokalne.

Zmiany w hipotece?

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajął się projektem założeń do zmian w ustawie o prawie wieczystym i hipotece. Będzie łatwiej uzyskać wypis z księgi wieczystej, ale niektóre instytucje np. ZUS, policja, ABW, straż graniczna, sądy, prokuratura, będą miały dostęp do wyszukiwania naszych danych np. po nazwisku czy adresie. Rozmowa z M. Płoszką, radcą prawnym z kancelarii Robaszewska & Płoszka

Milion w portfelu

Jak zmieniał się portfel M. Pawlaka z firmy Family Office, Lorek, Pawlak i Wspólnicy?

Erbud zapełnia portfel

Kryzys branży budowlanej jak dotąd nie dotknął Erbudu. Przedstawiciel zarządu tłumaczy, że spółka z założenia nie angażuje się w długoletnie kontrakty drogowe. Według Dariusza Grzeszczaka Erbud dzięki dobrej sytuacji finansowej może wybierać kontrakty.

Zmiany w TUP

TUP rozbudowuje galerię handlową w Tychach, sprzedaje spółki zależne, a prezes przejmuje 50-procentowy pakiet kontrolny akcji. O zmianach w spółce rozmawialiśmy z prezesem TUP, Robertem Jackiem Moritzem.

Oszczędny jak Polak

Jak oszczędzają Polacy? Jakie są szanse na wojnę depozytową? Czy banki zaproponują nowe, długoterminowe produkty oszczędnościowe? Rozmowa z P. Grzybczakiem, dyrektorem zarządzającym BGŻ OPTIMA

Komórka zamiast karty

Polska może być drugim krajem w Europie, który wprowadzi taką usługę. Jeszcze w tym roku usługę planuje Orange, Plus także prowadzi projekt pilotażowy, ale nie podaje terminu. Rozmowa z W. Tomaszewskim, Telepolis.pl

Budowlanka się sypie

Branża deweloperska sunie się ku przepaści? Ustawa deweloperska działa od dwóch miesięcy, ale wszystkie dostępne na rynku mieszkania zaczęto budować na długo przed jej uchwaleniem, więc rachunki powiernicze do nich nie obowiązują. Jak zabezpieczyć się przed bankructwem dewelopera? Rozmowa z Ł. Madejem, prezesem Pro-Development

Plany Bumechu

W polskim sektorze górniczym spowolnienia nie widać - Bumech chce podnieść kapitał i zainwestować nowe pieniądze w rozwój. O planach spółki rozmawialiśmy z prezesem Bumechu, Zygmuntem Kosmałą.

Rynek aluminium a spółki GPW

Alcoa to światowy lider branży aluminium, przy okazji publikacji wyników publikuje też swoje prognozy dla rynku - wynika z nich, że w Europie popyt na aluminium spadnie o 1% a więcej zamawiać mają tylko producenci opakowań.

Praca w upały

Wysokie temperatury nie sprzyjają efektywności pracy. Procedura zmiany czasu pracy jest mało elastyczna. Jak wykorzystując organizację czasu pracy wpłynąć na wydajność pracowników, podpowiada Izabela Kielczyk, coach i psycholog biznesu.

Twój Brat PIT

Koszty paliwa można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu. Podczas wakacji pojawiają się jednak dodatkowe wydatki związane z samochodem firmowym jak np. GPS, płyny letnie, klimatyzacja. Czy można je uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu, tłumaczy Grzegorz Grochowina, ekspert podatkowy w KPMG.

Los działkowców po orzeczeniu Trybunału

Prawie połowa przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych uznana została przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z konstytucją. Oznacza to utratę przez Polski Zwiazek Działkowców monopolu na reprezentowanie działkowiczów oraz zwolnienia z opłat i podatków. Rozmowa z Tomaszem Zalasińskim z Kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka i dr. Mariuszem Bidzińskim, partnerem w Chmaj i Wspólnicy Kancelaria Radcowska.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS

Wielu przedsiębiorców z powodu sytuacji na rynku ma kłopoty z uregulowaniem w terminie należności wobez ZUS. Co Zakłada bierze pod uwagę przesuwając termin płatności składek, tłumacyz Radosław Milczarski z ZUS.

Trybunał ws. działkowców

Trybunał Konstytucyjny uznał, że prawie połowa ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych jest niegzodna z konstytcują. O konsekwencjach prawnych rozmawiamy z Tomaszem Błeszyńskim, doradcą rynku nieruchomości i Marcinem Żakiem, z Home Broker.

Turystyczne zamieszanie

Upadek Sky-Club to dla sektora turystycznego dobra informacja twierdzi Grzegorz Baszczyński prezes Rainbow Tours.

Mercor z wyższą marżą

Spadek przychodów, ale poprawa rentowności – takimi wynikami za rok obrotowy chwali się producent systemów bezpieczeństwa w budynkach, giełdowy Mercor.

Ile wart jest Mirbud?

Obecny poziom kursu jest niezrozumiały – tak zarząd budowlano-deweloperskiego Mirbudu komentuje spadek notowań spółki.

Budowlanka się sypie

Gra w ruletkę, zakład życia, inwestycja z ekstremalnym ryzykiem - tak o kupowani spółek budowlanych mówią ludzie z rynku.