Najnowsze

Najnowsze

Duże miasta podwyższają ceny biletów

Niemal wszystkie duże miasta planują od 2013 r. podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej. Ich władz nie stać bowiem na utrzymywanie komunikacji miejskiej - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Droga do ożywienia

Dane z amerykańskiego rynku pracy są co prawda częściowo lepsze od oczekiwań, ale strukturalnej poprawy nie widać - ocenia profesor Tomasz Piskorski z Columbia Business School. Jego zdaniem piątkowe dane będą też trudne do wykorzystania w kampanii wyborczej.

Terminy a dni wolne

Co zrobić, gdy upływa termin administracyjny, a urząd ma wolne? Rozmowa z Katarzyną Kucharczyk z Kancelarii CMS Cameron McKenna.

Promocja doskonała

Już teraz warto organizować akcje promocyjne, ale nie cenowe. Na to przyjdzie czas na początku grudnia, a w szczególności tydzień przed świętami Bożego Narodzenia, przekonuje Jakub Lewandowski coach w Grupie Dobrych Trenerów Pasja.

Wypowiedzenia i zwolnienia

L4 nie chroni pracownika przed zwolnieniem dyscyplinarnym. L4 nie chroni go także przed zwolnieniem, jeśli jest obecny w pracy, uważa Agnieszka Fedor z Kancelarii WKB.

Cień recesji

Światowe gospodarka wzrośnie w tym roku tylko niewiele ponad 3 procent a strefa euro wpadnie w recesję. Rok przyszły to globalnie tylko niewielkie ożywienie – głosi najnowszy raport National Institute of Economic and Social Research. Jakie wnioski płyną z tego dokumentu dla poszczególnych regionów? Spytaliśmy Tatianę Fic - ekonomistkę National Institute of Economic and Social Research.

Inwestycje BBI Development

Jak wycenić kolejny projekt BBI Development, który właśnie wchodzi w nową fazę realizacji? Do części handlowo-biurowej wchodzi inwestor, z którym BBI współpracuje już przy warszawskim Placu Unii. Librecht zapłaci za 36,5% projektu co najmniej 51 mln złotych. Czy Koneser poprawi wyniki spółki jeszcze w tym roku? Naszym gościem był Michał Skotnicki – prezes BBI Development.

Polityka i pieniądze - wybory w USA

Kolejna porcja doskonałych danych z amerykańskiej gospodarki . W październiku w sektorze nie związanym z rolnictwem przybyło 171 tysięcy nowych miejsc pracy podczas gdy uczestnicy rynku spodziewali się wyniku o prawie 50-tysięcy słabszego.

Milion w portfelu

Podsumowania portfeli gości z ostatniego tygodnia dokonuje Michał Duniec, dyrektor działu analiz Analizy Online. W tej odsłonie największy zysk odnotowała inwestycja Marcina Mierzwy. Na czym udało mu się najwięcej zarobić, o tym w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Indeks Dostępności Kredytowej

Indeks Dostępności Kredytowej TVN CNBC spadł w x do 113,05 pkt. W porównaniu z X 2011 IDK TVN CNBC spadł o 2,09%. W styczniu tego roku IDK TVN CNBC miał rekordowy poziom 119,36 pkt. Spadek Indeksu oznacza mniejsze możliwości zakupu na kredyt własnego „m”. Indeks oparty jest na danych uzyskiwanych z 10 banków. O indeksie mówi Marcin Krasoń, analityk Open Finance.

Czym skorupka za młodu…

Co to są pieniądze? Czy dałoby się bez nich żyć? Wyobraźmy sobie, że nie istnieją, a chcemy kupić drożdżówkę albo zeszyt. Czym byśmy zapłacili? Może piekarz płaciłby chlebem, a krawiec ubraniem. Bajka-może dla dorosłych tak, ale dzieciom ta wiedza ekonomiczna wyjaśniona w przystępny sposób to coś więcej niż bajka...a zatem o wartości edukacji ekonomicznej tych najmłodszych rozmowa z Grzgorzem Kasdepke, autorem książek wyjaśniających działanie gospodarki dla dzieci.

Gospodarka przez pryzmat PMI

Stany Zjednoczone i Chiny zaczynają wysyłać impulsy świadczące o możliwości poprawy nastrojów w gospodarce mówi Ignacy Morawski główny ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości. Jego zdaniem może to zapoczątkować ożywienie europejskich gospodarek. Rozmowa o tym, jaki obraz europejskiej gospodarki rysuje się po publikacji ostatnich danych o PMI.

Cień recesji

Przemysł strefy euro kurczy się coraz mocniej - tak oceniają menedżerowi do spraw zakupów w tym sektorze.

Chiński przemysł nad kreską

Ankieta, przeprowadzana przez chińskie władze wskazała na wzrost aktywności w tamtejszym sektorze przemysłowym w październiku.

Biznes zza kierownicy

O planach Fiata, ale także o kondycji europejskich producentów z branży motoryzacyjnej.

Polska gospodarka zwalnia

Polskie fabryki tracą parę. Spada liczba zamówień, eskport siadł, ludzie tracą pracę. O kondycji polskiej gospodarki rozmawialiśmy w Bilansie z Piotrem Bielskim, ekonomistą BZ WBK.

Centrum wyników

Zysk operacyjny Air France KLM w trzecim kwartale wzrósł w skali roku o 28%, czyli trzy razy szybciej niż oczekiwali analitycy. Władze linii twierdzą, że program cięcia kosztów zaczyna przynosić efekty. O perspektywach branży lotniczej rozmawialiśmy w Bilansie z Sebastianem Gościniarkiem, Partnerem w BBSG Baca Gościniarek i Wspólnicy.

Rozliczanie czasu pracy

Przestawiamy zegarki na okres zimowy i rozliczamy czas pracy. Jeśli moment zmiany czasu wydłuża czas pracy, należy się dodatek godzinowy, tłumaczy Katarzyna Pawlonka-Jurczyk, radca prawnym w Kancelarii Prelex.

Handel w święta

Praca w święta jest niedozwolona poza pracą "społecznie użyteczną". Rozmowa z Wojciechem Gonciarzem z Głównego Inspektoratu Pracy.

Wykluczenie z przetargu

Czy przedsiębiorcy, którego niezgodnie z prawem wykluczono z przetargu, należy się odszkodowanie? Rozmowa z Januszem Niedzielą z Kancelarii Centrum Zamówień Publicznych.

Decyzja RPP a rynek obligacji

Dokładnie za tydzień Rada Polityki Pieniężnej ma rozpocząć cykl obniżek stóp procentowych. Czy jeśli stopa procentowa będzie spadać, to nadal będzie spadać także oprocentowanie, czyli rentowność obligacji, czy może jednak inwestorzy już przy pierwszej obniżce stóp postanowią realizować zyski i zaczną sprzedawać polskie papiery skarbowe?Czy to dobry moment na sprzedaż polskich obligacji? Gościem TVN CNBC był Elwir Świętochowski, dyrektor skarbu Rabobanku.

Perspektywy dla rynków

Po dwóch dniach przerwy rynek amerykański znów jest czynny. A przed amerykańskimi inwestorami naprawdę tydzień z bardzo ważnymi danymi. W Europie Grecja ponownie staje się dużym czynnikiem ryzyka. Co będzie kierowało inwestorami w najbliższych dniach? Gościem Rynków Dnia w TVN CNBC był Cezary Chrapek, ekonomista Citi Handlowego.

Zmiany w spółce Mercor

Spółka Mercor produkująca zabezpieczenia przeciwpożarowe zmienia swoją wewnętrzną organizację. Wydziela część majątku do nowej spółki. Jaki jest cel tej zmiany? Czy ta nowa spółka w kolejnym kroku zostanie sprzedana? Albo może wprowadzona na giełdę? Więcej w rozmowie z Krzysztofem Krempeciem, prezesem Mercoru.