Najnowsze

Najnowsze

"Biznes dla Ludzi", 15.02

W programie "Biznes dla Ludzi" była mowa o nowym pomyśle Ministerstwa Finansów, który ma obniżyć ryzyko dla kredytobiorców, sposobach pracodawców na omijanie stawki minimalnej, a także co z emeryturami dla osób, które płaciły składki przez okres krótszy niż 15 lat.

"Bilans", 15.02

W programie "Bilans" Robert Stanilewicz mówił o zakazie spożywania alkoholu w londyńskim oddziale firmy Lloyd, nowym pomyśle Ministerstwa Finansów w kwestii kredytów hipotecznych oraz o ratyfikowaniu umowy CETA przez Parlament Europejski. Ze swoimi gośćmi - Jeremim Mordasewiczem z Konfederacji Pracodawców Lewiatan oraz Piotrem Lewandowskim - prezesem Instytutu Badań Strukturalnych rozmawiał o tym, czy prawo do emerytury powinno być uwarunkowane wymogiem 15-letniego okresu składkowego.

Ile kosztują nas dzieci? "Jedno dziecko to jeden dom"

Według szacunków Centrum im. Adama Smitha na wychowanie dziecka w Polsce przeznaczyć trzeba ok. 179-190 tys. złotych (do 18 roku życia). OECD wyliczyła zaś, że odsetek rodzinnych budżetów przeznaczanych na pociechy różni się także w zależności od tego, z jakim krajem mamy do czynienia - w Polsce jest to zaledwie 5,6 proc. zasobów gospodarstw domowych, Brytyjczycy wydają zaś 33,8 proc. swoich środków. O koszcie opieki nad dziećmi oraz sposobach na jego obniżenie dyskutowały Anna Wdowińska z Fundacji Edukacyjnej ”Perspektywy” oraz Roma Keister z Instytutu Badań Strukturalnych.

Żadnego alkoholu w godzinach pracy. Pracownicy oburzeni nowym zakazem

Londyński oddział jednej z firm z branży ubezpieczeniowej Lloyds wprowadził zakaz picia alkoholu w godzinach pracy. Pracownicy, którzy między godziną 9.00 a 17.00 uraczą się jednak alkoholowym trunkiem, mogą stracić posadę. - Problem nadużywania alkoholu dotyczy różnych osób - przyznał przedstawiciel firmy w rozmowie z „Financial Timesem”, dodając, że jest to dopasowanie do wymogów rynku, a nie reakcja na alkoholizm pracowników. Pracownikom takie restrykcyjne ograniczenia się nie podobają. Argumentują, że jest to sposób na utrzymywanie relacji biznesowych i przytaczają historie brokerów, którzy w pubach finalizowali ważne kontrakty.

Austria i Niemcy chcą ograniczyć zasiłki na dzieci. Polacy dostaną mniej?

Współrządzący w Austrii konserwatyści z OeVP zapowiedzieli w środę obniżenie wysokości zasiłków na dzieci obcokrajowców z innych krajów UE, które nie mieszkają z rodzicami w Austrii, lecz pozostają w kraju pochodzenia. Podobne plany ma rząd Niemiec. Jak podał w piątek dziennik "Bild", obywatel Polski otrzyma po zmianie przepisów miesięcznie 92 euro zamiast - jak obecnie - 192 euro.

Śląska spółka zapowiada duży program walki ze smogiem

Tauron do 2022 r. chce wydać ok. 250 mln zł, w tym połowę ze środków UE, na przyłączenia odbiorców ciepła sieciowego w konurbacji katowickiej. O pomoc unijną mogą się starać zarządcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Kryzys sałatowy na południu Europy. Ceny idą w górę także w Polsce

Ceny sałaty w Europie rosną, a winien temu jest kryzys upraw na południu Europy. - W sytuacji, w której produkcja we Włoszech niemal całkowicie została zniszczona, a w Hiszpanii mocno się zmniejszyła, to normalne, że ceny idą trochę w górę - mówi Fernando Gomez z Federacji Producentów i Eksporterów Warzyw w Hiszpanii. Z kolei plantator Jose Atonio Canovas Martinez aktualną sytuację na rynku produktów rolnych porównuje do tej z 1983 roku. - Najpierw były ulewy, potem przyszła fala zimna i w końcu spadło dużo śniegu. Myślę, że będziemy mogli wrócić do normalnej produkcji pod koniec marca albo a początku kwietnia. Do tego czasu jednak nie będzie można rozwiązać problemu, bo pola są w opłakanym stanie - dodaje.

Tabletka "dzień po" w Europie. Sprawdź, jakie są przepisy i kto ją kupuje

"Tabletkę po" nabywają w Polsce zazwyczaj pacjenci w przedziale wiekowym 25-30 lat. Choć najczęściej kupują ją kobiety (51 proc.), to zaskakująco często zgłaszają się po nią i mężczyźni (44 proc.) - wynika z badań przeprowadzonych przez Millward Brown. Według analiz, osoby niepełnoletnie stanowią 2 proc. wszystkich nabywców.

Ukraina wprowadza stan wyjątkowy w energetyce

Rząd Ukrainy wprowadził w środę stan wyjątkowy w sektorze energetycznym. Przyczyną jest poważny deficyt węgla odmiany antracyt, który używany jest w elektrociepłowniach i zakładach metalurgicznych.

Burza wokół decyzji rządu ws. pigułki "dzień po". Debata Kobiet w TVN24 BiS

Hormonalne leki antykoncepcyjne będą mogły być sprzedawane jedynie na receptę - przewiduje projekt przyjęty przez rząd. Czy to dobra inicjatywa dyskutowały uczestniczki "Debaty Kobiet" w TVN24 BiS: Katarzyna Kądziela z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, Inicjatywa Feministyczna, Anna Kiljan z Fundacji "Pro-prawo do życia" oraz Antonina Lewandowska z Grupy Edukatorów Seksualnych "Ponton".

Smog uderza w nasze zdrowie i bije po kieszeni. Ten raport jasno pokazuje, co robić

Jakość powietrza w Polsce nadal stanowi poważną podstawę do obaw - pisze w swoim raporcie Komisja Europejska. Jak poinformowano, w 2013 roku ok. 48 270 przedwczesnych zgonów mogło być wynikiem stężeń drobnych cząstek stałych, z czego 1 150 zgonów było spowodowanych stężeniem ozonu, a ponad 1 610 stężeniem dwutlenku azotu. Według szacunków, smog rocznie kosztuje Polskę 26 miliardów euro.

Bez 15 lat stażu emerytura przepadnie? Minister komentuje

Nie ma planu, aby pozbawić emerytur tych ludzi, którzy płacili składki emerytalne do ZUS krócej niż 15 lat - uspokaja Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i społecznej. Skomentowała w ten sposób słowa wiceministra MRPiPS, który powiedział, że "wkład emerytalny to nie rachunek oszczędnościowy na starość".

Rewolucja w unijnym budżecie? "Teraz będziemy wpłacać więcej niż dostawać"

Europosłowie komisji gospodarczej i monetarnej oraz kontroli budżetowej Parlamentu Europejskiego przegłosowali raport, który postuluje utworzenie osobnego budżetu dla strefy euro. - Przed Polską rysuje się problem marginalizacji w Unii - uważa Michał Kamiński, poseł klubu Europejscy Demokraci. Zdaniem Marka Jakubiaka, posła Kukiz'15, "skończyły się złote czasy". - Teraz będziemy wpłacać więcej niż dostawać - dodaje gość programu "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS.

Samotna podróż po Amazonii. "Chciałem zaimponować żonie"

Rzeźba plemienia Kamoro, wisior ozdobny plemienia Dani, czy szczątki ryby pajara - to pamiątki Rafała Kośnika z samotnej wyprawy po Amazonii. - W pewnym sensie chciałem zaimponować żonie, chciałem żeby kiedyś dzieci były ze mnie dumne - tłumaczy swoją decyzję o podróży podróżnik, autor miesięcznika "Poznaj świat". Jak zaznacza, do takich projektów trzeba przygotować się fizycznie. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

W Brukseli o przyszłości NATO. Pierwsze takie spotkanie od wyboru Trumpa

W środę odbędzie się pierwsze spotkanie ministrów obrony NATO po objęciu władzy w USA przez Donalda Trumpa. W Brukseli pojawi się nowy szef Pentagonu James Mattis. Czego możemy spodziewać się po spotkaniu? Gościem programu "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS był Michał Kobosko, szef warszawskiego biura Atlantic Council.

Gen. Koziej w TVN24 BiS: Wracamy do czasów zimnej wojny

- Nie ma innego wyjścia niż reszantażowanie Rosji rozmieszczeniem amerykańskich rakiet w Europie. Moskwa prowadzi ryzykowną grę. Na to Zachód musi odpowiadać podobnie. Wracamy do czasów zimnej wojny - powiedział w "Rozmowie Poranka" w TVN24 BiS gen. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Rosjanie, mimo protestów ze strony USA, rozmieścili w tajemnicy nowe rakiety samosterujące, naruszając układ o likwidacji pocisków rakietowych średniego i krótszego zasięgu z 1987 roku.

Amerykanie mają być gotowi na atak zombie. Specjalna uchwała

Władze amerykańskiego stanu Illinois chcą, żeby jego mieszkańcy byli przygotowani absolutnie na wszystko, łącznie z... apokalipsą zombie. To nie żart. Ustawodawcy zdecydowali właśnie, że październik będzie "miesiącem gotowości na zombie" (ang. zombie prepardness month). Twierdzą, że jest to sposób na to, aby ludzie częściej myśleli o katastrofach naturalnych i rzeczach, w jakie muszą się w takich przypadkach zaopatrzyć. Jak bowiem wynika z badań 60 proc. Amerykanów nie ma żadnego planu na wypadek katastrofy naturalnej. Materiał programu "24 Godziny".

"Zniewalająca magia pary". Na brytyjskie tory wyjechał parowóz

Superszybkie pociągi, magnetyczna lewitacja, wyśrubowane rekordy - to nie dla nich. W Wielkiej Brytanii miłośnicy kolei długo czekali i wreszcie się doczekali. Po raz pierwszy od pół wieku na tory wyjechał pociąg prowadzony przez parowóz. Może rozpędzić się nawet do 120 km/h. Materiał programu "24 Godziny".

Korea Północna utonęła w czerwonych begoniach

W Korei Północnej trwa właśnie festiwal Kimdzongilia, czyli czerwonych begonii nazwanych na cześć zmarłego w 2011 roku przywódcy Kim Dzong Ila. Odmianę wyhodowano na kilka miesięcy przed śmiercią dyktatora. Materiał programu "24 Godziny".