Najnowsze

Najnowsze

Po jasnej i ciemnej stronie szczytu. Ośmiotysięczny Nanga Parbat

O wspinaczce na pakistański ośmiotysięcznik Nanga Parbat podczas programu „Pokaż nam Świat” opowiadali Dominik Szczepański i Piotr Tomza, którzy zdobywali szczyt z dwóch różnych stron - tej jaśniejszej i ciemnej, gdzie w ciągu doby słońce świecić może zaledwie dwie godziny. Przygody i ludzi napotkanych podczas swojej ekspedycji opisali w książce „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia”. Po co wspinać się na ośmiotysięczniki zimą? - Na pewno nie dla pieniędzy, ani dla sławy - odparł Szczepański.

Kraj cygar, starych samochodów i rajskich plaż. Ile kosztuje podróż na Kubę?

- Jeżeli chodzi o turystykę, to Kuba jest miejscem, o którym wielu z nas myśli, że to jest raj - mówił na antenie TVN24BiS Jakub Porada, dziennikarz TTV, radząc, jak tanim kosztem wybrać się do kraju cygar, starych samochodów i rajskich plaż. Jak wskazuje dziennikarz, dopiero od 2015 r. na wyspie jest dostępny internet w wersji Wi-Fi, a obecna liberalizacja gospodarcza przypomina mu czasy przed 1989 r. w Polsce, zwłaszcza że często na ulicach Hawany można zobaczyć polskiego "malucha".

"Nie ma tlenu w tabletkach". Wynalazek z Olsztyna zbada, jak oddychamy

- Nie ma tlenu w tabletkach, prawidłowe oddychanie jest kluczową sprawą dla naszego zdrowia - twierdzi prof. Andrzej Kukwa ze Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie. Olsztyńscy naukowcy zbudowali analizator przepływu powietrza, który pokazuje, jak oddychamy. Zostanie on zaprezentowany na targach innowacji medycznych w Brukseli.

"Nie wyobrażamy sobie, że moglibyśmy je zostawić". Podróże z dziećmi

- Te podróże nie różnią się znacząco od tego, co znamy - twierdzą Karolina Szymańska i Mariusz Zielonka, rodzice, podróżnicy oraz autorzy bloga ourlittleadventures.pl. - Polecamy zaczynanie od takich małych kroków: najpierw wychodzimy na spacer z dzieckiem wokół domu, potem jedziemy do najbliższego miasta. Widzimy, jak dziecko się zachowuje w podróży, w foteliku, samochodzie, pociągu. Potem można polecieć gdzieś samolotem - np. na drugi koniec świata, tak jak my to robimy już teraz z naszymi dziećmi. Wspólnie podróżowali już m.in. do Chile, Izraela i Islandii. Ich kolejnym celem jest Tajlandia.

Boty pomogły Trumpowi? Badania rzucają nowe światło na kampanię w sieci

Automatycznie zaprogramowane boty generowały treści, które wspomagały wizerunki kandydatów w walce o prezydencki urząd w Stanach Zjednoczonych. Incydent dotyczy zarówno Clinton, jak i Trumpa, jednak nowe badania wykazały, że w przypadku tego drugiego było ich znacznie więcej. Wręcz można by odnieść wrażenie, że Twitter kocha Trumpa - donosi portal mashable.com.

Kulisy pracy fotografa prezydenta. "Drzwi sypialni to była granica"

Wojciech Grzędziński, laureat World Press Photo oraz osobisty fotograf prezydenta Bronisława Komorowskiego w rozmowie z TVN24 zdradził kulisy swojej pracy i opowiedział o pracy wolnego strzelca. - Na paluszkach, skulony w kąciku czekałem na zdjęcie, na to, żeby złapać ten moment, oddać emocje, które towarzyszyły temu spotkaniu - mówił Grzędziński.

Ptasia grypa w Europie. Polska na liście wykrytych przypadków

Wysoce zjadliwy wirus ptasiej grypy rozprzestrzenia się szybko w krajach UE. Przypadki zanotowano w Niemczech i Szwajcarii, Austria także bada, czy doszło do przeniesienia wirusa. W Polsce w wyniku wystąpienia ptasiej grypy wyznaczono w powiatach: nowogardzkim, szczecińskim i polickim obszar zapowietrzony i zagrożony. Jeżeli ktoś znajdzie na tym terenie martwe ptaki z gatunków wodnych, to powinien powiadomić o tym powiatowego lekarza weterynarii.

Polska odbiła się od dna. Awans w europejskim rankingu transportu

Polska awansowała w europejskim rankingu transportu i już nie zajmuje ostatniego miejsca, jak to było jeszcze dwa lata temu - wynika z zestawienia Komisji Europejskiej. W Europie Środkowo-Wschodniej najlepiej wypadły Węgry, zajmując 7. miejsce, Polska znalazła się na pozycji 22.

Setki tysięcy osób szybciej może odejść na emeryturę. "Nie wszyscy będą chcieli"

- Z prognozowanych około 200-300 tysięcy osób, które nabędą prawo do odejścia na emeryturę, nie wszyscy będą chcieli z tego skorzystać i utrzymają umowę o pracę - ocenia poseł PiS Jan Mosiński, przewodniczący podkomisji, która pracowała nad prezydenckim projektem obniżenia wieku emerytalnego. Zapewnił, że w budżecie państwa są zabezpieczone pieniądze na skutki wprowadzenia ustawy i zapowiedział, że posłowie zajmą się projektem na najbliższym posiedzeniu.

Burza wokół narodowców. Sprawdź, kiedy Facebook zamyka konta

Groźby, materiały propagujące nienawiść i przemoc seksualną, prześladowanie lub nękanie innych osób - m.in na te treści nie ma miejsca na Facebooku. Po tym jak zamknął on konta narodowców, sprawdzamy, co możemy publikować w serwisie, a za co grozi nam blokada. Jak się okazuje, czasami przez nieumyślne działanie możemy narazić się na poważne problemy.

Polacy trują się przy ogniu. Uważaj, zanim kupisz w sklepie "ekogroszek"

- Wielu konsumentów nawet nie wie o tym, jak często nieuczciwi handlowcy oferują węgiel brunatny pod nazwą ekogroszku, który z założenia ma być paliwem ekologicznym. Szczególnie trzeba być ostrożnym w przypadku tanich produktów z supermarketów - ocenia Łukasz Horbacz z Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla. I radzi przed zakupem sprawdzić, co kryje w sobie opakowanie.

Trump uderzył mocniej niż Brexit. Czarne chmury nad polską walutą

Notowania złotego wobec euro i dolara są obecnie gorsze niż po ogłoszeniu wyników referendum ws. Brexitu. Funt zaliczył właśnie swój najlepszy dwutygodniowy wynik od ośmiu lat. To wynik wyników wyborów prezydenckich w USA. Złoty znajduje się w gronie walut, które najbardziej straciły na wartości.

Niemcy zgodzili się zmniejszyć emisje o 95 proc. By chronić klimat

Niemiecki rząd porozumiał się w sprawie celów redukcji emisji gazów cieplarnianych. Do 2050 roku mają one zmaleć o 80-95 proc. w porównaniu z 2014 r. Przemysł niemiecki nie musi się jednak obawiać, bo rząd ograniczył swoje początkowo bardzo ambitne plany. Gorzej ma energetyka.

Amerykanie nie chcą Trumpa? "Zaskakująco szybko wyszli na ulice"

Jakie skutki przyniesie dla Stanów Zjednoczonych wybór Donalda Trumpa na prezydenta? Co wybór Amerykanów oznacza dla Europy? Na te pytania odpowiedzi szukali goście Debaty Młodych w TVN24 BiS: Maria Bem (Młodzi Nowocześni), Miłosz Motyka (Forum Młodych Ludowców) oraz Jan Zygmuntowski (Fundacja Instrat).

Wirus ptasiej grypy blisko granicy z Polską

Na terenie prywatnej fermy drobiu w Niemczech, w powiecie Pomorze Przednie-Greifswald, znaleziono w piątek 31 martwych ptaków. To pierwszy przypadek ptasiej grypy wśród ptaków hodowlanych. Władze zwołały na popołudnie posiedzenie sztabu kryzysowego.

Miliony ludzi w kolejkach do wymiany pieniędzy

Miliony ludzi w kolejkach przed bankami w Indiach oczekują na wymianę banknotów o najwyższych nominałach, unieważnionych przez rząd. Nad chaosem usiłują zapanować oddziały paramilitarne.

Amerykanie palą buty popularnej marki. W proteście przeciwko Trumpowi

W centrum uwagi przeciwników Donalda Trumpa znalazła się firma New Balance. Wszystko za sprawą rzecznika amerykańskiego producenta butów, który w rozmowie z "The Wall Street Journal" powiedział, że dzięki zwycięstwu kandydata republikanów pewne sprawy pójdą w "dobrym kierunku".

"Oczekiwania są ogromne". Jak Melania Trump sprawdzi się w nowej roli?

- Oczekiwania wobec Melanii Trump są ogromne - mówi dr Małgorzata Zachara z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Jak wskazuje, pierwsza dama odgrywa ważną rolę w amerykańskim życiu publicznym. Zdaniem Dominiki Wielowieyskiej z "Gazety Wyborczej", Melania Trump ze względu na znajomość języków obcych będzie "bardzo dobrą towarzyszką prezydenta Trumpa przy okazji rozmaitych wizyt". Dr Renata Nowaczewska, amerykanistka z Uniwersytetu Szczecińskiego podkreśla, że Melania Trump "stoi przed ogromnym wyzwaniem".

Z Florydy do Kalifornii. Wymarzona podróż po Ameryce

Dziewięć stanów, 13 tys. km - to najważniejsze liczby związane z gośćmi cyklu "Pokaż nam świat". Justyna Fiedziukiewicz i Tomasz Boczoń odbyli bowiem miesięczną podróż po USA. - Stany Zjednoczone to głównie parki narodowe, warto je obejrzeć. To przepiękna natura - mówi podróżniczka. Zdaniem autorów bloga "Jest średnio" warto w tym celu za ok. 80 dolarów wyrobić kartę wstępu do parków narodowych. - Przez rok można podróżować po wszystkich parkach - wskazuje Tomasz Boczoń.