Najnowsze

Najnowsze

Urząd skarbowy rozliczy za ciebie podatki. Rząd poparł rewolucję w PIT

Rząd zaakceptował nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wprowadza możliwość rozliczania PIT przez urzędy skarbowe. Na rozwiązaniu ma skorzystać nawet kilkanaście milionów Polaków. - Dotąd podatnik sporządzał zeznanie, my kontrolowaliśmy, a teraz będzie na odwrót, my sporządzimy, a podatnik nas skontroluje, jeśli będzie chciał - tłumaczył kilka dni temu zmiany wiceminister finansów Tomasz Strąk.

Burza wokół dekretu Trumpa. "To jednorazowe gaszenie pożarów"

Na całym świecie trwa dyskusja na temat tego, czy budować mury i zamykać granice jak prezydent USA Donald Trump, czy prowadzić politykę otwartych granic jak kanclerz Angela Merkel. W programie "Otwarcie Dnia" zapytaliśmy naszych gości, dr Magdalenę El Ghamari i dr Bogdana Pliszkę o to, która wizja jest im bliższa.

Przetargi drogowe na nowych zasadach. Ma być szybciej

Kolejne przetargi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie ogłaszała na nowych zasadach, pierwsze dwa postępowania będą dotyczyły dwóch odcinków trasy S61 - poinformował we wtorek Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Kondraciuk.

Prezydent Filipin chce karać więzieniem nawet dzieci. "Debata Kobiet"

- Podchodzimy do nieletnich popełniających czyny karalne nie w taki sposób, że my chcemy ich karać, tylko my chcemy ich wychowywać. my chcemy ich poprawiać - powiedziała Agnieszka Sikora z Fundacji Po Drugie, która wraz z prawnik Joanną Kisielińską z kancelarii Gessel i psychologiem dziecięcym Moniką Chrapińską-Krupą komentowała doniesienia z Filipin. Prezydent za handel narkotykami chce karać więzieniem nawet dziewięcioletnie dzieci. Uczestniczki "Debaty Kobiet" komentowały ten pomysł, konfrontując go z polskimi realiami i przepisami dotyczącymi osób nieletnich, które popełniły jakiś czyn karalny.

Willa za 250 mln dolarów. Zobacz, jak wygląda prawdziwy luksus

250 mln dolarów - za tyle można kupić luksusowy dom w dzielnicy Bel-Air na przedmieściach Los Angeles. W willi do dyspozycji nowego właściciela będzie 12 sypialni, 21 łazienek, trzy kuchnie, kino na 40 miejsc, 25-metrowy basen. W środku znajduje się również sześć barów, spa, dwie w pełni zaopatrzone piwnice z szampanami, ping-pong, stoły billardowe i sala wypełniona słodyczami. Na czwartym piętrze domu zaparkowana jest także flota luksusowych samochodów o wartości 30 mln dolarów, w tym m.in. Pagani Huayra, Rolls-Royce i Bugatti.

Polska szósta na liście krajów UE. "Wyraźny proces ubytku ludności"

Polacy stanowili 7,5 proc. populacji Unii Europejskiej w 2014 roku - wynika z publikacji GUS. Jesteśmy szóstym pod względem liczby mieszkańców krajem UE. W ubiegłym roku zanotowano dobre dane dotyczące liczby urodzeń - urodziło się o ok 16 tys. więcej dzieci niż w 2015 r. Ale ogólny trend nie jest korzystny.

Na Syberię bez tajemnic. Wskazówki podróżnika

Na Syberii mam poczucie, że otacza mnie bezkres. Ta przyroda, której nie ma u nas - mówi Tomasz Tułak, który czterokrotnie odwiedzał już krainę w północnej Azji. Jak dodaje, do takiej podróży trzeba się przygotować. - Musimy się zorientować, gdzie jechać. Jeżeli chcemy zobaczyć Tajgę, to musimy być przygotowani sprzętowo, namiotowo - dodaje. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

Dochody Polaków. Sprawdź, gdzie żyje się najbiedniej

14 proc. gospodarstw domowych ma dochody poniżej przyjętej granicy ubóstwa - wynika z danych GUS za 2015 roku. W najgorszej sytuacji dochodowej, najczęściej byli mieszkańcy Polski południowo-wschodniej. Wskaźnik relatywnie wysokich dochodów przekroczył średnią wartość dla kraju w czterech województwach.

Ożywienie w strefie euro. Bezrobocie spada ale ceny mocno rosną

Wzrost gospodarczy w 2016 roku w strefie euro wzrósł o 1,8 proc. - podał Eurostat. To nie koniec dobrych danych, bo wśród państw strefy spadło też bezrobocie. Ekonomistów zaskoczyło mocne odbicie w inflacji, która wzrosła aż o 1,8 proc., powyżej ich oczekiwań.

Polaków nie stać na prąd i ogrzewanie. Alarmujące dane

W Polsce ubóstwo energetyczne dotyka 9,6 proc. gospodarstw domowych, czyli ponad 4 mln osób - mówi Aleksander Szpor z Instytutu Badań Strukturalnych. Wiele osób stwierdza, że ma mieszkania niewystarczająco ciepłe zimą, ale zdaniem ekspertów nie wynika to bezpośrednio z braku pieniędzy tylko z niedopasowania domów - często dużych, starych i źle ocieplonych.

Morawiecki zachęca do powrotu do kraju. Co może skłonić Polaków do opuszczenia Wysp?

Polacy wracajcie z emigracji - nawołuje w Londynie wicepremier Mateusz Morawiecki i zachęca mówiąc, że Polska to zupełnie inny kraj niż ten, z którego wyjechali. Czy to możliwe, by wrócili? Co może o tym przesądzić? Gośćmi programu "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS byli prof. Patrycja Matusz-Protasiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Agata Gostyńska-Jakubowska, research fellow, Centre for European Reform w Londynie.

Rozwój gospodarki hamuje. GUS podał dane o wzroście PKB za cały rok

2,8 proc. - w takim tempie w 2016 roku rozwijała się polska gospodarka według wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To najniższy wzrost gospodarczy od trzech lat, a poziom inwestycji jest najniższy od ponad dekady. Ekonomiści spodziewają się jednak, że najgorsze miesiące już za nami, a opublikowane dane są trochę lepsze od przewidywań analityków ankietowanych rzez prasowe agencje.

Rostowski odpowiada Morawieckiemu. "Sny o potędze i chwale"

- To kompletna bzdura - mówi o rzekomym zawyżaniu wzrostu gospodarczego Jacek Rostowski, były wicepremier i minister finansów. Jego zdaniem, Mateusz Morawiecki takimi spekulacjami uprzedza informacje o ostrym spowolnieniu w 2016 roku. - Tu i teraz mamy bardzo poważne problemy, które narastają, a on zamiast tego jeździ po różnych konferencjach - zauważa.

Rosyjska armia zwiększa obecność w Arktyce. "USA czy Kanada mogą patrzeć ze zdziwieniem"

Rosyjskie wojsko aktywne w Arktyce. Plan Moskwy zakłada budowę trzech nowych lodołamaczy o napędzie nuklearnym, które dołączą do liczącej 40 jednostek floty. Odbudowane zostaną także sowieckie bazy wojskowe i lotniska. - Stany Zjednoczone czy Kanada mogą patrzeć ze zdziwieniem. Myślę jednak, że nie uznają tego za wyścig zbrojeń i nie odpowiedzą w ten sam sposób - mówi Wiktor Murakowski, redaktor naczelny magazynu "Krajowy Arsenał". W tej grze może chodzić o ogromną stawkę - w postaci tamtejszych surowców. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Zaskakujące odkrycie na Słowacji. Emotikon w dokumencie sprzed kilkuset lat

Jedną z rzeczy, które kojarzą się nam z cyfrową komunikacją, są emotikonki Ale na Słowacji znaleziono dowód na to, że taki symbol jest o wiele, wiele starszy, bo znaleziono go w dokumentach z XVII wieku. - Byłem zdumiony widząc buźkę na tak starym dokumencie. Widziałem już podobne zapisy graficzne, ale emotikon na tak wiekowym dokumencie widzę po raz pierwszy - mówi Peter Brindza, archiwum miasta Trenczyn. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Ten kraj stawia na "techplomację". "Relacje z Google będą istotne jak te z Grecją"

Dania wprowadza stanowisko ambasadora do spraw kontaktów z firmami technologicznymi. - W przyszłości nasze relacje z Google będą równie istotne jak te z Grecją - mówi szef tamtejszego MSZ. Ale sprawa jest kontrowersyjna, bo niektórzy komentatorzy oceniają, że takie podejście w nieuzasadniony sposób zrównuje status firmy ze statusem państwa. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.