Moto

Moto

Rząd zajmie się przewozem pasażerów samochodami osobowymi

Równe zasady powinny dotyczyć wszystkich podmiotów realizujących przewozy osób samochodami osobowymi – ocenił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Zapowiedział, że w tym tygodniu pod obrady rządu trafi projekt ustawy regulującej tę kwestię.

Bez kasy, licencji i płacenia podatków. Pięć zarzutów wobec Ubera

Po trzech latach obecności Ubera w Polsce z jego aplikacji korzysta milion osób. Jednak o kontrowersjach wokół amerykańskiego giganta mówią nie tylko taksówkarze, którzy tracą klientów, ale także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministerstwo Finansów. Jakie konkretnie zarzuty stawiają Uberowi?

Zlot miłośników legendarnej Syreny. Właściciel "musi mieć duszę i charakter"

Najstarszy model obecny na rajdzie, z 1963 roku, był o 9 lat starszy od swojego właściciela. Jak mówił jeden z uczestników, Syrenki sprzedają się po kilkadziesiąt tysięcy, ale są jeszcze takie, które można kupić za niewielkie pieniądze. Jednak najbardziej znanych modeli 101 i 102 zostało już niewiele. Więcej materiale z programu "raport" TVN Turbo.

Legendarna polska marka pokazała nowe motocykle

Romet prezentuje nowości motocyklowe dla fanów różnego rodzaju jazdy. Wszystkie trzy modele, które mogą prowadzić kierowcy z prawem jazdy typu B, rozpędzają się maksymalnie do 90 kilometrów na godzinę. Ale z górki prędkość dochodzi nawet do setki. O właściwościach nowych motocykli szerzej w materiale z programu "Raport" TVN Turbo.

Nie zdały testu, ale zawisną przy drogach. Sekundniki zaczną odliczać czas na światłach

Zielone światło. Takie od resortu infrastruktury i budownictwa otrzymał pomysł na wprowadzenie sekundników. Przydrożne urządzenia będą odliczać czas do zmiany światła. Jeszcze kilka lat temu, ministerstwo przeciwne było montażowi, bo zegary uważało za niebezpieczne. Dlatego niektórych dziwi zmiana zdania. Szczególnie, że podczas pilotażu w Grudziądzu nie przeszły próby pozytywnie. Z drugiej strony, za pomysłem sekundników optują kierowcy. Ich zdaniem, zegarki zapobiegną nieracjonalnym i gwałtownym manewrom. O racjach obu stron w programie "Raport" TVN Turbo.

Jazda "zderzak w zderzak" i bez kierunkowskazów. Autostrady przestają być bezpieczne

Nie włączają kierunkowskazów, uporczywie jeżdżą lewym pasem lub "zderzak w zderzak", gwałtownie hamują, a nawet parkują, gdzie zechcą. Oto tyko kilka zarzutów, jakie można postawić kierowcom jeżdżącym po autostradach w Polsce. Tymczasem, ruch na tego rodzaju drogach stale się nasila i drogi szybkiego ruchu zaczynają pękać w szwach. Czyli o wypadek coraz łatwiej. Do tej pory uważane za najbezpieczniejsze trasy, drogi szybkiego ruchu tracą swój status. Materiał z programu "Raport" TVN Turbo

Tankuj i jedź. Ceny sprzyjają kierowcom

Za nami szósty z rzędu tydzień obniżek cen paliw na stacjach - informują eksperci. Ich zdaniem najprawdopodobniej ceny będą nadal spadać. Wyjazdy na wakacyjny wypoczynek tuż po zakończeniu roku szkolnego mogą być zatem tańsze niż przed rokiem.

Pomysł Brukseli może słono kosztować polskie firmy. "Koszty 29 procent w górę"

Polscy przewoźnicy drogowi są zaniepokojeni propozycjami Komisji Europejskiej, które nakładają na firmy transportowe obowiązek wypłacania płacy minimalnej kierowcom wykonującym przewozy międzynarodowe - poinformował prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek. Profesor Przemysław Borkowski ostrzega, że po wejściu nowych przepisów koszty działalności rodzimych firm transportowych zwiększą się o prawie jedną trzecią.

Od dziś ostrzejsze kary dla kierowców. Zobacz, co się zmienia

Podniesienie do dwóch lat dolnej granicy więzienia za spowodowanie śmiertelnego wypadku w stanie nietrzeźwości oraz wyższa kara za jazdę z zakazem - to tylko niektóre ze zmian, które wprowadza obowiązująca od dziś nowelizacja Kodeksu karnego. Poniżej wskazujemy najważniejsze zmiany dla kierowców.

Robodrift. Zmagania jeżdżących robotów

Wyścigi na czas, zmagania na torze off-road i rywalizacja strongbotów - to główne atrakcje imprezy Robodrift. Niektóre roboty bazowały na zdalnie sterowanych samochodach inne miały gąsienice, a jeszcze inne koła od quada. Zmagania wszelkiego rodzaju jeżdżących robotów oglądała nasza reporterka - Agata Zjawińska. Zobacz materiał TVN Turbo.

Ryk silników, adrenalina i mnóstwo błota. "Wszystko się psuje"

Gliwicki "Mutt" jest już pełnoletnim przeprawowym rajdem. To klasyka off-roadu, a w tym roku dodatkowo obchodził 18-tkę. Amatorki rajd organizowany jest na gliwickim poligonie i pobliskiej piaskowni "Kotlarnia". Trwa dwa dni, a w tegorocznej edycji wzięło udział ok. 60 załóg. Uczestnicy narzekali na trudne warunki, zwłaszcza więcej wody. - Troszkę roboty jest, ale to taka przyjemna robota - mówi jeden z nich. - Coś pięknęgo - podsumowuje inny. Więcej w materiale Dagmary Kowalczyk w programie "Raport" TVN Turbo.

Likwidują legendarny tor samochodowy. Powstanie tu osiedle

Los historycznego toru FSO na Żeraniu został przesądzony. W miejscu, w którym przed laty testowano fabryczne samochody, w tym pierwszy model Warszawy, powstanie osiedle. Na tor przy ulicy Jagiellońskiej, gdzie jeszcze do niedawna można było sobie pojeździć, wjechały buldożery i koparki. Więcej w materiale Łukasza Byśkiniewicza TVN Turbo.

Ponad trzy kilometry na palonej gumie. Jak pobić ten rekord?

Rzeszów, piknik fanów jazdy na dwóch kółkach. To tu odbyła się próba bicia rekordu długości przejazdu z paleniem gumy. Dotychczas pierwsze miejsce należy do amerykańskiego teamu, któremu udało się w ten sposób przejechać ponad trzy kilometry. Jak mówił jeden z uczestników imprezy, "rekordy są po to, żeby je pobijać". Polacy chcieli pobić Amerykanów jadąc na słynnym Harleyu Davidsonie. Jednak przy tej temperaturze niektóre oryginalne części trzeba było wymienić. Materiał z programu "Raport" TVN Turbo.

Pył atakuje samochody i może słono kosztować. Sprawdź, jak chronić auto

Karoserię samochodów od jakiegoś czasu pokryte są żółtym pyłem. Właściciele myjni zacierają ręce i liczą zyski, a kierowcy się irytują. Wszystko z powodu pylenia sosny. Choć pył nie jest szkodliwy dla lakieru, to może natomiast zapchać filtr kabinowy w samochodzie. - Pyłki osadzają się na filtrze, mają kontakt z wilgocią, która w naturalny sposób pojawia się podczas pracy klimatyzacji. To jest świetne podłoże żeby rozwijały się grzyby - mówi Adam Klimek z TVN Turbo. - Zapchany filtr kabinowy ma wpływ na pracę wentylatora, pracę kompresora, ponieważ musi się on częściej załączać żebyśmy w samochodzie chłód, ale też wpływa na korozję parownika albo nagrzewnicy - dodaje, że naprawa usterki wiąże się dużym kosztem. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Ceny OC będą rosły, jeśli nie zmieni się polityka wysokich odszkodowań

Ubezpieczyciele zostali zobowiązani do wypłaty wyższych odszkodowań, co jest jedną z przyczyn skokowego wzrostu cen polis OC. - Ceny będą rosły, jeżeli będziemy zwiększali wysokość odszkodowań i zakres odpowiedzialności zakładów ubezpieczeniowych - powiedział Paweł Sawicki, dyrektor Departamentu Inspekcji Ubezpieczeniowych i Emerytalnych w Komisji Nadzoru Finansowego.

Lubisz luksus i sokoły? To auto idealne dla ciebie

Lubisz luksusowe samochody i jednocześnie pasjonujesz się sokolnictwem? Bentley ma coś dla ciebie. Stworzył specjalną wersję SUV-a, dzięki któremu przewożenie i zajmowanie się drapieżnymi ptakami to czysta przyjemność.