Moto

Moto

Niemcy ogłaszają zakaz dla Porsche Cayenne z silnikiem Diesla

Niemiecki minister transportu Alexander Dobrindt wydał w czwartek zakaz dopuszczania do ruchu samochodów marki Porsche Cayenne. Dotyczy to modeli z silnikiem Diesla 3,0 TDI, w związku z zarzutem nielegalnego manipulowania emisją spalin. Jednocześnie do serwisu zostało wezwanych 22 tysięcy właścicieli tych aut.

Nie tylko w ASO. Wizyta w warsztacie z autem na gwarancji

Samochody na gwarancji nie muszą być konieczne naprawiane w autoryzowanych serwisach (ASO). Zgodnie z unijnymi przepisami, serwisowanie auta na gwarancji w niezależnym warsztacie nie oznacza utraty gwarancji. Przypomina o tym kampania "Bezpieczny Warsztat", zachęcająca do korzystania z usług warsztatów niezależnych, w którą zaangażowała się Dorota Gardias. - Nie muszę wysyłać chłopa do serwisu, ponieważ jestem bardzo zaradną kobietą i lubię wiedzieć, co dzieje się w moim samochodzie - mówi prezenterka pogody w TVN. Warto pamiętać, że wizyta w prywatnym warsztacie może być kilka razy tańsza niż w ASO. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Niemieckie koncerny mogły ustalać ceny. Komisja bada zarzut o samochodowy kartel

Komisja Europejska sprawdza zarzuty wobec niemieckich koncernów motoryzacyjnych, które podejrzewa się o utworzenie nielegalnego kartelu - poinformowała niemiecka agencja dpa. Jak podał w piątek tygodnik "Der Spiegel", Volkswagen i należące do niego spółki Audi i Porsche, jak też BMW i Daimler miały przez lata uzgadniać kwestie dotyczące techniki, kosztów i dostawców. Według Daimlera i BMW to "spekulacje".

Wyprzedzanie z prawej. Policja wyjaśnia, czy tak można

Wyprzedzać z prawej czy nie - takie pytanie zadają sobie kierowcy na coraz bardziej zatłoczonych polskich autostradach. Chodzi o sytuację, gdy ktoś uporczywie jedzie lewym pasem, a prawy jest wolny. Młodszy aspirant Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji wskazuje, że "na autostradzie możemy wyprzedzić inny pojazd z prawej strony jednakże polecamy, by ten manewr wykonywać na lewym pasie ruchu". - Wiąże się to z mniejszym ryzykiem spowodowania wypadku - dodaje. Tymczasem, wyprzedzanie z prawej jest zakazane w większości europejskich krajów, na przykład w Austrii i Niemczech. Zobacz materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Pierwsze muzeum żużla w Polsce. "Żeby pokazać, jaki był kiedyś"

"Speedway Nostalgia" - tak nazywa się pierwsze w Polsce i trzecie w Europie muzeum żużla. W Toruniu można zobaczyć potężną kolekcję około 40 motocykli żużlowych - od pionierskich maszyn aż po współczesne. - Taka myśl świtała wraz ze wzrostem eksponatów, żeby pokazać ludziom i młodszemu pokoleniu, jaki żużel był kiedyś - mówi Maciej Gralak, właściciel kolekcji. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Wyłudzają pieniądze metodą "na lusterko". Sprawdź, jak nie dać się oszukać

Oszuści wyłudzają pieniądze od kierowców metodą "na lusterko". - Jedziemy za potencjalną ofiarą, machamy, zatrzymujemy ją, podchodzimy do niej i mówimy, że uszkodziła nam lusterko, żeby się wystraszyła i zapłaciła pieniądze - tłumaczy Marek Kobyliński z TVN Turbo. - Załóżmy, że chodzi o samochód wysokiej klasy. Lusterko może wówczas kosztować nawet 4-5 tysięcy złotych - dodaje. Policja apeluje, żeby pieniędzy nie dawać. - Po to jest obowiązkowe ubezpieczenie OC - zwraca uwagę Michał Gaweł z Komendy Głównej Policji, jednocześnie wskazując, że warto w takiej sytuacji zadzwonić po policję. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Samochody za dwa tysiące złotych. Zarządca dróg szuka chętnych

Trzy matizy i trzy lanosy - to właśnie tych samochodów pozbywa się warszawski Zarząd Dróg Miejskich. Auta są bezwypadkowe, a do tego mają potwierdzoną historię. Mikołaj Pieńkos, rzecznik prasowy ZDM w Warszawie, wskazuje jednak, że "trzeba liczyć się z tym, że były one intensywnie użytkowane w różnych warunkach, na różnych drogach". Za lanosa trzeba zapłacić 2 tysiące złotych, tymczasem matiz to wydatek rzędu 3 tysięcy złotych. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Przydrożne drzewa jak pułapki na samochody. Sprawdź, dlaczego tak łatwo się łamią

Wyglądają na solidne, ale gdy mocno zawieje, łamią się jak zapałki - mowa o przydrożnych drzewach, które wichury w ostatnich tygodniach powaliły sporo. Okazuje się, że to nie przypadek. - Im bliżej pnia kopiemy, tym gorzej dla drzewa - wskazuje Jerzy Nieswadba, arborysta. Drzewa w miastach przewracają się, bo są tam tak zwane zagęszczone gleby. Jeśli już trzeba zatem kopać lub zabudować teren w pobliżu drzewa, to najlepiej robić to poza powierzchnią trzy razy większą niż jej korona. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Testują autobus bez kierowcy. "Chcemy stworzyć różne możliwości"

Nie ma kierownicy, ani kierowcy, a jeździ. Władze Sacramento w amerykańskim stanie Kalifornia testują pierwszy, sterowany przez komputer autobus. - Chcemy stworzyć różne możliwości przemieszczania się, tak żeby każdy mógł wybrać swój ulubiony - wskazują. Materiał z programu "Świat technologii" w TVN24 BiS.

Jakie auta najchętniej kupują Polacy? Jest nowy lider

W czerwcu w Polsce zostało zarejestrowanych 41,8 tysiąca nowych samochodów osobowych - poinformował Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. To wynik o 5,15 procent lepszy niż w maju tego roku oraz o 8,29 procent większy w zestawieniu z czerwcem 2016 roku. Pod względem liczby rejestracji był to najlepszy czerwiec w XXI wieku.

Przegląd prasy. Miliony złotych za brak OC

Ponad 6 tysięcy kierowców zostało złapanych w ubiegłym roku za jazdę bez obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jeśli spowodują wypadek, odszkodowanie płacą z własnej kieszeni - pisze wtorkowa "Gazeta Wyborcza".

Nowy podatek w paliwie. Jak politycy PiS zmieniają zdanie

Ceny poniżej 4,5 zł za litr paliwa mogą być niebawem miłym wspomnieniem kierowców. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą wprowadzić nowy podatek, który podbije ceny na stacjach o 25 groszy na litrze. Pierwsze czytanie projektu ustawy wprowadzającej podwyżki ma się odbyć już w środę.

Nowa opłata w paliwie. "Wszystko, co przymusowe, ma charakter podatku"

Nowa opłata paliwowa ma podnieść ceny benzyny, ropy i gazu o 20 groszy na litrze plus VAT. - Wszystko, co jest przymusowe, ma charakter podatku - mówił w TVN24 Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. Dodał też, że już teraz większość składników ceny paliwa to podatki. - Na pewno właściciele stacji paliw przerzucą ten koszt na kierowców - ocenił Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.