- Układamy konkurencyjną Polskę, panie premierze - powiedział witając się z Donaldem Tuskiem Jan Guz, przewodniczący OPZZ, chwilę przed rozpoczęciem posiedzenia Komisji Trójstronnej. Kilka minut później, po przedstawieniu harmonogramu posiedzenia, Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność" oświadczył, że w imieniu związków składa na ręce premiera oświadczenie. - 26 czerwca 2013 roku w Polsce definitywnie skończył się dialog społeczny - stwierdził Duda. Chwilę później związkowcy opuścili salę.
To miało być zwyczajne posiedzenie Komisji Trójstronnej z udziałem premiera Donalda Tuska. Gdy premier wszedł na salę, przywitał się z obecnymi uczestnikami spotkania. Były flesze i uściski dłoni. Po chwili rozpoczęło się posiedzenie. Dziennikarze, operatorzy wyszli z sali. Przebieg posiedzenia nagrywała jednak kamera NSZZ "Solidarność" - związek udostępnił nam nagranie.
Po krótkim powitaniu przedstawiono harmonogram obrad. W planie była m.in. dyskusja nad bieżącą sytuacją społeczno-gospodarczą kraju, informacja ze wspólnego posiedzenia zespołu ds. ubezpieczeń społecznych i zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych, informacja dotycząca założeń budżetu państwa, dyskusja i "sprawy różne".
"W Polsce definitywnie skończył się dialog społeczny"
Gdy Władysław Kosianiak-Kamysz kończył wstęp, przewodniczący związkowców próbował coś powiedzieć. - Panie przewodniczący, zaraz jak skończę udzielę panu głosu - powiedział minister. Tak też się stało. - Panie premierze, panie przewodniczący, członkowie Komisji Trójstronnej, szanowni goście. Chciałbym w imieniu reprezentatywnych związków zawodowych złożyć panu premierowi na pana ręce oświadczenie, w którym pokazujemy diagnozę funkcjonowania Komisji Trójstronnej w ostatnich kilku latach. Chciałbym powiedzieć krótko, że jako związki zawodowe reprezentatywne nie mamy zamiaru dłużej legitymizować tego dialogu społecznego, którego faktycznie nie ma. Jest on pozorowany. Zacytuję za już klasyką, że 26 czerwca 2013 roku w Polsce definitywnie skończył się dialog społeczny. W tym oświadczeniu są warunki strony związkowej powrotu do dialogu społecznego. Od dnia dzisiejszego nie będziemy brali udziału w posiedzeniach Komisji Trójstronnej, wojewódzkich komisji dialogu społecznego, w zespołach roboczych i branżowych do czasu spełnienia naszych warunków, które są w tym oświadczeniu - powiedział Duda.
... i wyszedł
- Dziękujemy bardzo - powiedział Duda i wstał. - Zawieszamy swoje funkcjonowanie w Komisji Trójstronnej - dodał i wręczył premierowi oświadczenie.
Po chwili Duda i pozostali związkowcy wyszli z sali. Krótko potem, związkowcy podeszli do zgromadzonych na zewnątrz dziennikarzy i poinformowali o zerwaniu rozmów w Komisji i swoich postulatach, m.in odwołaniu ministra Kosiniaka-Kamysza.
W czwartek nagrania udostępni CIR
Premier Donald Tusk, komentując te wydarzenia, zapowiedział, że udostępni mediom nagranie z posiedzenia. - Na szczęście mamy nagrania dotyczące poprzedniego i dzisiejszego spotkania. Za chwilę wyjdą do państwa pracodawcy - to jest kilkadziesiąt osób, którzy uczestniczyli w tym spotkaniu - i powiedzą, jak ta sprawa wygląda. Udostępnimy mediom nagranie z przebiegu tego spotkania - sami zobaczycie, kto chciał rozmawiać, a kto nie - mówił premier dziennikarzom.
Jak poinformował CIR, nagrania zostaną udostępnione w czwartek rano. Będą to zapisy zarówno ze środowego, jak i poprzedniego posiedzenia Komisji Trójstronnej.
Autor: kde/iga/k / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: NSZZ Solidarność