Poniedziałek to pierwszy dzień dwudniowej wizyty prezydenta Kazachstanu w Polsce. Nursułtan Nazarbajew spotkał się w Warszawie m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, z którym przyjął deklarację o współpracy gospodarczej obu krajów.
- Chciałbym, żeby nasze relacje, jak również podjęta przez nas wspólna deklaracja dotycząca współpracy gospodarczej, rzeczywiście przełożyły się na rozwój kontaktów biznesowych - powiedział w poniedziałek polski prezydent podczas wspólnej konferencji prasowej z Nazarbajewem.
Zdaniem Dudy wizyta prezydenta Kazachstanu już przynosi efekty, czego dowodem - przekonywał - jest zawarcie trzech umów międzyrządowych: o readmisji osób, o współpracy w dziedzinie rolnictwa oraz porozumienia o współpracy między Bankiem Gospodarstwa Krajowego a Bankiem Rozwoju Kazachstanu.
Prezydent nazwał wizytę Nazarbajewa "niezwykle ważną i znaczącą". Przypomniał, że ostatni raz na poziomie głów państw oficjalne spotkanie miało miejsce w 2007 roku.
Duda wyraził nadzieję, że uda się zwiększyć eksport naszych towarów do Kazachstanu. - Chcielibyśmy także, żeby na rynku kazachskim obecne były polskie firmy, poprzez działania inwestycyjne, a także poprzez rozwój nowych technologii - podkreślił. Jak relacjonował, kolejny temat rozmów to uruchomienie stałego połączenia lotniczego pomiędzy Polską a Kazachstanem. Duda dziękował też prezydentowi Kazachstanu za rozpoczęcie wdrażania umowy międzyrządowej o współpracy w dziedzinie edukacji. Wyraził nadzieję, że ta umowa przyczyni się do zwiększenia możliwości nauki w języku polskim.
Nazarbajew: Polska to jeden z najważniejszych partnerów
Prezydent Kazachstanu zaznaczył, że podczas rozmowy "omówiono szerokie spektrum spraw dwustronnych i aktualne kwestie polityki międzynarodowej". Jak podkreślił, mowa była m.in. o współdziałaniu obu państw na arenie międzynarodowej. Poinformował, że podczas spotkania był poruszony m.in. temat sytuacji na Ukrainie i Bliskim Wschodzie, a także możliwości rozwoju współpracy między Euroazjatycką Unią Gospodarczą a Unią Europejską. Nazarbajew wyraził nadzieję, że polski parlament ratyfikuje w najbliższym czasie umowę o wzmocnionym partnerstwie między Kazachstanem a UE. - Rzeczpospolita Polska jest jednym z najważniejszych partnerów politycznych i handlowo-gospodarczych Kazachstanu w UE. Pomimo niełatwych warunków zewnętrznych wskaźniki wzajemnego handlu utrzymują stabilną dynamikę. (...) Uzgodniliśmy, że będziemy podejmować działania na rzecz rozwijania i pogłębiania kontaktów gospodarczych - powiedział Nazarbajew.
Prezydent poinformował, że Kazachstan znosi obowiązek wizowy dla obywateli państw członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w tym Polski.
Prezydent @AndrzejDuda: „Wizyta niezwykle ważna i znacząca”https://t.co/7EjHcEWO1w pic.twitter.com/M5DioP8HHn— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) August 22, 2016
Jednoosobowy protest
Uroczyste powitanie Nazarbajewa miało miejsce w poniedziałek po południu na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Przed dziedzińcem pojawiła się obrończyni praw człowieka Balli Marzec. Obywatelka Kazachstanu była jedyną pikietującą.
- Polska dzisiaj przyjmuje dyktatora, on zostanie dzisiaj przyjęty z honorami. A w Kazachstanie nie ma ani wolności słowa, ani wolności zebrań, nie ma demokracji, nie przestrzega się praw obywatelskich - powiedziała w rozmowie z TVN24 Marzec.
Dodała, że pojawiła się przed Pałacem, by przekazać polskiemu prezydentowi petycję. Domaga się w niej tego, by Andrzej Duda wspomniał o łamaniu praw człowieka w jej kraju.
- Kazachstan, chociaż daleki, powinien być bliski każdemu Polakowi, tak samo prezydentowi Rzeczypospolitej - stwierdziła Marzec. Jak mówiła, pikietuje sama, bo wielu jej rodaków obawia się o swoje życie, nawet poza granicami Kazachstanu.
Umowy na 1 mld dolarów
Przed wizytą ambasador Kazachstanu Ałtaj Abibułłajew poinformował, że w jej trakcie zostaną podpisane umowy za około 1 mld dolarów. Dodał, że Polska jest naturalnym partnerem Kazachstanu, który otwiera drzwi na całą Unię Europejską.
Prezydent Nazarbajew złożył dziś wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. W Łazienkach Królewskich spotkał się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Wieczorem odbędzie się oficjalny obiad wydany przez prezydenta Dudę na cześć prezydenta Kazachstanu.
Drugiego dnia wizyty, we wtorek rano Nazarbajew spotka się z premier Beatą Szydło. Następnie prezydenci Duda i Nazarbajew wezmą udział w otwarciu Polsko-Kazachstańskiego Forum Gospodarczego.
Autor: ts/ja / Źródło: PAP, TVN24