Dziś w Warszawie prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem, który rozpoczyna dwudniową wizytę w Polsce. Tematem rozmów mają być współpraca gospodarcza i polityka wschodnia. Podpisanych zostanie szereg umów gospodarczych.
Prezydenci obu krajów wezmą udział w Polsko-Kazachstańskim Forum Gospodarczym. Podpisanych zostanie szereg umów gospodarczych: międzypaństwowych i między firmami. Prezydencki minister Krzysztof Szczerski podkreślił, że głównym celem wizyty Nazarbajewa będzie współpraca gospodarcza. - Prezydenci podpiszą i ogłoszą bardzo rozbudowaną deklarację o współpracy gospodarczej między Republiką Kazachstanu i Rzeczpospolitą Polską - zapowiedział. Deklaracja będzie dotyczyć współpracy w zakresie energetyki, transportu, badań kosmicznych, nauki, technologii, finansów, ochrony środowiska i rolnictwa - dodał. Szczerski poinformował, że umowę dotyczącą eksportu produktów podpiszą Ministerstwa Rolnictwa. Podkreślił, że Polsce zależy na wspólnych z Kazachstanem inwestycjach w sektorze publicznym.
Umowy o wartości 1 mld. dolarów
Ambasador Kazachstanu Ałtaj Abibułłajew powiedział, że podczas wizyty ma zostać podpisanych ok. 25 umów, w tym trzy o charakterze międzypaństwowym, a pozostałe międzyresortowym lub będą to umowy między firmami.
- Wedle naszych bardzo ostrożnych, pesymistycznych i skromnych ocen podczas wizyty mogą zostać zawarte umowy o wartości ok. 1 mld dolarów. Rząd Kazachstanu jest bardzo zainteresowany, aby z pomocą tych najbardziej innowacyjnych technologii, know-how, najbardziej rozwiniętych przedsiębiorstw rozwijać wspólną polsko-kazachską produkcję w wielu branżach czy kierunkach. To mogą być materiały budowlane, to może być rolnictwo, chemia i infrastruktura - powiedział. Jak dodał, podpisana zostanie m.in. umowa między BGK a jego kazachskim odpowiednikiem ws. kredytowania firm, o wartości ok. 300 mln dolarów. Inne umowy przewidują budowę ciepłowni i zakładu do produkcji aluminium w Kazachstanie. Dodał, że Polska jest pierwszym unijnym krajem, do którego dociera kazachski eksport. - Dlatego Polska jest naturalnym partnerem Kazachstanu, który otwiera drzwi na całą Unię Europejską - powiedział.
Współpraca w polityce wschodniej
Kolejny temat wizyty to polityka wschodnia, budowanie stabilizacji i pokoju na Wschodzie. - Mieliśmy pauzę w kontaktach na najwyższym szczeblu, a Kazachstan odgrywa istotną rolę w systemie OBWE. Dla nas istotne jest dyskutować z Kazachstanem na temat bezpieczeństwa i współpracy pokojowej w polityce wschodniej - powiedział. Podkreślił, że ostatnia wizyta prezydenta Nazarbajewa w Polsce odbyła się w 2002 r., a ostatnia wizyta polskiego prezydenta w Kazachstanie w 2007 r. Prezydencki minister poinformował, że Polska będzie uczestnikiem Wystawy Światowej EXPO w 2017 r. w Astanie, a prezydent Duda rozważa w tym czasie rewizytę w Kazachstanie.
Plan wizyty
Wizyta prezydenta Nazarbajewa rozpocznie się od ceremonii oficjalnego powitania przez prezydenta Dudę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Po spotkaniu prezydentów odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem szefów państw. Prezydent Nazarbajew złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. W Łazienkach Królewskich prezydent Kazachstanu spotka się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Wieczorem odbędzie się oficjalny obiad wydany przez prezydenta Dudę na cześć prezydenta Kazachstanu. We wtorek rano Nazarbajew spotka się z premier Beatą Szydło. Następnie prezydenci Duda i Nazarbajew wezmą udział w otwarciu Polsko-Kazachstańskiego Forum Gospodarczego. Podczas forum, w obecności wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego i ministra inwestycji i rozwoju Kazachstanu Żenisa Kasymbeka ma zostać podpisanych 15 porozumień - informuje Ministerstwo Rozwoju. Polska do Kazachstanu eksportuje głównie produkty przemysłu elektromaszynowego, wyroby przemysłu chemicznego, w tym farmaceutyczne. Kolejne grupy to artykuły rolno-spożywcze i wyroby metalurgiczne. Polska importuje z Kazachstanu w znaczącej ilości produkty mineralne (np. ropopochodne).
Autor: js/kk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock