Martwa Wisła to prawdziwe wrakowisko. Do tej pory odnaleziono tam pięć statków, z czego trzy już wyłowiono, a badacze właśnie namierzyli szósty.
Archeolodzy przez miesiąc odkopywali statek, który zalegał na dnie Martwej Wisły w rejonie Gdańska Stogów. Urząd Morski w Gdyni przebudowuje tam szlak wodny. Wrak statku rzecznego odnaleziono w 2011 roku podczas pomiarów.
„To wyjątkowy okaz”
To trzeci wrak, który udało się wydobyć z Martwej Wisły w ciągu ostatnich dwóch lat. Statek zwany szkutą wiślaną pochodzi z XVIII w. To właśnie na takich jednostkach do Gdańska przypływały transporty zboża. Za jednym razem mogły przewieźć nawet 90 ton. Wydobyty kadłub jednostki mierzy 14 metrów. - To wyjątkowy okaz, nie mieliśmy jeszcze takiego. Jedyne informacje o takich statkach mogliśmy czerpać ze źródeł historycznych albo ikonografii. Teraz możemy sami go zbadać i opisać – powiedział dr hab. Waldemar Ossowski.
Kiedy badacze odkryli statek, był on ledwie widoczny. Obecnie dokumentują znalezisko. Gdy zakończy się opisywanie poszczególnych elementów, jednostka trafi do konserwatora, a stamtąd prosto na ekspozycję Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Jest ich więcej
W 2011 roku, podczas badań hydrograficznych, okazało się, że Martwa Wisła to prawdziwe wrakowisko. Potwierdza to kolejne odkrycie. Archeolodzy znów odnaleźli wrak. Do tej pory wiedzieli, że w tym miejscu jest ich co najmniej pięć. Ale w poniedziałek trafili na ślad szóstego. Cztery z nich to burdyny ( mały statek jednomasztowy – przyp.red.), a dwa to szkuty (statki transportowe). – Na razie zgłosimy, że znaleźliśmy szósty okaz. Jeszcze nie wiadomo co się z nim stanie. Jeśli będzie przeszkadzał w realizacji inwestycji Urzędu Morskiego to pewnie przeprowadzimy kolejne badania – dodaje Ossowski.
Kto zniszczył statki?
Na szkucie, którą właśnie dokumentują badacze, znaleziono ślady spalenizny, co oznacza, że statek mogła zostać zniszczona specjalnie. Jest nawet hipoteza, że statki mogli spalić Rosjanie podczas oblężenia Gdańska w 1734 roku. Być może podpalali je, żeby uniemożliwić ucieczkę królowi Stanisławowi Leszczyńskiemu.
Tutaj trafi wrak po renowacji:
Autor: aa/kv / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Narodowe Muzeum Morskie