W niedzielę odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. W głosowaniu w Polsce wybieraliśmy 53 europosłów na kadencję 2024-2029. Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych informacji wieczoru wyborczego.
1. Wyniki late poll
Najnowsze wyniki late poll pracowni Ipsos pokazują, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego najwięcej głosów - 37,4 procent - zdobyła Koalicja Obywatelska. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 35,9 procent głosów, Konfederacja - 12 procent, Trzecia Droga - 6,9 procent, Lewica - 6,6 procent. Frekwencja wyniosła 40,20 procent. W głosowaniu wybieraliśmy 53 europosłów na kadencję 2024-2029.
2. Kto zostanie europosłem?
Kto zasiądzie w Parlamencie Europejskim? Na podstawie badań late poll, przeprowadzonych przez pracownię Ipsos, przedstawiamy listę 53 osób. Część z nich - według pracowni - może być pewna mandatu, dla innych jest to prawdopodobne, ale jeszcze niepewne.
3. Jaka była frekwencja?
Według sondażowych wyników late poll przeprowadzonych przez Ipsos, frekwencja w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 40,2 proc. Tak słabego wyniku w ogólnopolskich wyborach nie było od 2014 roku, kiedy do urn podczas eurowyborów wybrało się tylko 24,54 proc. uprawnionych.
CZYTAJ WIĘCEJ: Frekwencja najgorsza od dziesięciu lat
4. PKW o przebiegu głosowania
Na wieczornej konferencji szef PKW Sylwester Marciniak ocenił, że wybory do Parlamentu Europejskiego w naszym kraju przebiegły w bardzo spokojnej atmosferze, bez większych incydentów.
Kolejna konferencja Państwowej Komisji Wyborczej odbędzie się w poniedziałek o godz. 10.
5. Co mówili partyjni liderzy?
Po ogłoszeniu wyników exit poll głos zabrał premier i jednocześnie przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. - 10 lat. Dokładnie 10 lat czekaliśmy na to pierwsze miejsce na podium. Słuchajcie, jestem tak szczęśliwy. Mamy prawo do radości i do wzruszenia. Ja nie będę ukrywał, że jakoś tam w środku przełykam łzy, (...).Jestem bardzo, bardzo wzruszony - powiedział.
- To nie są wybory, które przyciągają największą publiczność ani w Polsce, ani w Europie, a nasi wyborcy zmobilizowali się, poszli. To przecież oni wygrali - mówił Tusk.
W sztabie Prawa i Sprawiedliwości głos zabrał prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Musimy iść tą drogą, wyciągając jednocześnie wnioski z tego wszystkiego, co widać na tych mapach, które dzisiaj pokazano, co widać w różnego rodzaju innych, szczegółowych elementach wyników w poszczególnych województwach. Mamy jasne zadanie. Będziemy mieli za chwilę bardzo jasny projekt tego, co czynić. Będziemy się, szanowni państwo, jednoczyć - powiedział prezes PiS.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kaczyński: musimy wyciągnąć wnioski
Głos podczas wieczoru wyborczego Konfederacji zabrał Sławomir Mentzen. - Patrząc na te wszystkie uśmiechy, na tę całą radość, nikt - ani Ursula von der Leyen, ani nawet Ewa Kopacz - nie mogą mieć wątpliwości: praworządność wreszcie została w Polsce przywrócona - mówił.
CZYTAJ WIĘCEJ: Mentzen: wyborcy się nam odwdzięczyli, to jest największy sukces w historii naszego środowiska
6. Najwięksi przegrani eurowyborów
Kto z kandydatów do Parlamentu Europejskiego nie zdołał uzyskać mandatu? Lista największych przegranych jest długa, a znajdują się na niej między innymi Róża Thun, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Wojciech Kolarski, Jacek Kurski czy Ryszard Czarnecki. Ich w PE nie zobaczymy. Kogo jeszcze?
CZYTAJ WIĘCEJ: Najwięksi przegrani eurowyborów. Oni nie zdobyli mandatu
7. Tak może wyglądać nowy Parlament Europejski. Wstępne wyniki
Według wstępnych wyników zbieranych przez Parlament Europejski, Europejska Partia Ludowa będzie dysponować w nowej kadencji zgromadzenia 185 mandatami, Socjaliści i Demokraci 139 mandatami, a liberalny sojusz Odnowić Europę - 80. Konserwatyści zdobędą 72 mandaty, a skrajnie prawicowa Tożsamość i Demokracja - 58. Ta projekcja od wielu godzin się zmienia i będzie się zmieniała jeszcze w poniedziałek. Jak z niej jednak wynika, demokratyczne siły tradycyjnie wspierające integrację europejską będą miały znaczącą przewagę w nowym europarlamencie.
8. Macron rozwiązuje parlament
Prezydent Francji Emmanuel Macron - po bardzo wyraźnym zwycięstwie skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego - ogłosił, że rozwiązuje parlament. Marine Le Pen - która jest twarzą Zjednoczenia Narodowego - powitała ten ruch "z radością".
9. Dzień potrójnych wyborów w Belgii. Rezygnacja premiera
Premier Belgii Alexander De Croo ogłosił swoją rezygnację ze stanowiska. To konsekwencja rozczarowujących wyników, jakie w odbywających się w niedzielę potrójnych wyborach zdobyło jego ugrupowanie. Belgowie bowiem głosowali tego dnia na szczeblu europejskim, federalnym i regionalnym. - To był szczególnie trudny wieczór. Przegraliśmy te wybory - przyznał De Croo.
10. Inne najciekawsze rozstrzygnięcia wyników w Unii Europejskiej
Obywatele krajów członkowskich wybierali swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. W Niemczech fatalny wynik osiągnęli socjaliści kierowani przez kanclerza Olafa Scholza. Wygrali z nimi między innymi skrajnie prawicowi populiści z AfD. Nacjonalistyczne, eurospcetyczne ugrupowanie FPÖ wygrało w Austrii.
CZYTAJ WIĘCEJ: Katastrofa Scholza, wygrana eurosceptyków w Austrii. Co u Orbana? Najciekawsze rozstrzygnięcia wyników w UE
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: PAP