Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podejmie się rekonstrukcji części dziobu lokatora zoo w Łodzi - dzioboroga abisyńskiego. Ptak uległ wypadkowi, połamał dziób i stracił tym samym narzędzie do normalnego funkcjonowania.
Do przykrego incydentu doszło w łódzkim zoo. Dzioboróg abisyński połamał swój okazały dziób, który bynajmniej nie służy tylko do ozdoby. Jego utrata niesie za sobą brak możliwości wykonywania kluczowych czynności przez ptaka.
Jak twarz i dłonie naraz
- Dziób poza tym, że jest "paszczą" do jedzenia, pełni jeszcze wiele innych funkcji: pielęgnowania upierzenia, budowania gniazda, wychowywania młodych. Jest jak twarz i dłonie naraz dla człowieka - tłumaczy dr Anna Bunikowska, lekarz weterynarii zoo w Łodzi.
Krótko mówiąc, dziób jest zwierzęciu niezbędny. Obecna proteza - choć daje namiastkę oryginału - nie jest trwała i na dłuższą metę nie wystarcza. Dlatego naukowcy z Kliniki Katedry Epizootiologii Ptaków i Zwierząt Egzotycznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podejmą się rekonstrukcji części dzioba dzioboroga abisyńskiego. Przygotowania trwają już od kilku tygodni.
Wyzwanie dla naukowców
We wtorek Joanna - jak bywa nazywana przez swoich opiekunów - miała w Klinice Chirurgii UPWr wykonywany tomograf dzioba. Jak podkreśla pracownik uniwersytetu dr Tomasz Piasecki, wykonanie dobrej i wytrzymałej protezy, która posłuży dzioborogowi przez dłuższy czas, nie jest łatwym przedsięwzięciem.
- Przeanalizowaliśmy już, jak taki dziób wygląda u ptaka muzealnego, którego wypożyczyło nam Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego. Mamy tomograf kompletnego dzioba tego ptaka, dziś wykonaliśmy tomograf dzioba Joanny i na tej podstawie będziemy mogli przystąpić do projektu protezy. Musimy się też zastanowić, jak potem tę protezę przymocować. Dziób będzie prawdopodobnie wydrukowany w druku 3D z odpowiedniego tworzywa i koniecznym będzie lekkie jego skrócenie, by móc go stabilnie zamocować - tłumaczy dr Piasecki.
Zabieg ma być wykonany za nieco ponad miesiąc w jednej z klinik Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego.
Dzioborożec abisyński żyje w Afryce, zamieszkuje sawannę. Samica waży 4 kilogramy, a długość jej ciała dochodzi do 100 cm. To gatunek narażony na wymarcie.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu