Zmarł polski żołnierz służący w misji NATO

TVN24

tvn24W sierpniu 2018 roku premier złożył wizytę w łotewskiej bazie Adazi

Nie żyje jeden z żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie. Jak poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wojskowy zmarł w sobotę podczas biegania.

Śmierć żołnierza potwierdziło w oficjalnym komunikacie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Według łotewskiego ministerstwa obrony Polak zmarł w małej miejscowości Kadaga w gminie Adazi niedaleko Rygi.

To pierwszy od września 2014 roku polski żołnierz, który stracił życie podczas służby w kontyngencie wojskowym poza granicami kraju.

Dowództwo Operacyjne poinformowało, że trwają czynności zmierzające do ustalenia przyczyn śmierci żołnierza. Prowadzi je Żandarmeria Wojskowa.

Wojsko nie podało bliższych informacji o zmarłym żołnierzu. Nie wiadomo, jak się nazywał, ile miał lat, w której jednostce służył ani jaki miał stopień. W niedzielę wieczorem Sztab Generalny Wojska Polskiego, składając kondolencje bliskim zmarłego, poinformował, że chodzi o oficera.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak we wpisie na Twitterze dodał, że Polak zmarł "podczas biegania w czasie wolnym".

Szef MON i Dowództwo Operacyjne poinformowali, że rodzina zmarłego została poinformowana o zdarzeniu oraz otoczona opieką. Przekazali też kondolencje bliskim żołnierza.

Kondolencje złożył także łotewski minister obrony Artis Pabriks.

"Ta strata jest równie dotkliwa dla Łotwy, ponieważ podzielamy wspólne wartości i kwestie bezpieczeństwa z Polską" - napisano w komunikacie łotewskiego resortu obrony, cytując ministra Pabriksa.

Polski kontyngent na Łotwie

Polacy pełnią służbę na Łotwie w ramach tak zwanej wzmocnionej wysuniętej obecności wojskowej NATO na jego wschodniej flance. Na szczycie w Warszawie w 2016 roku, w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę, sojusznicy zaakceptowali plan rozmieszczenia w Polsce i państwach bałtyckich po jednej grupie bojowej w sile batalionu.

Grupa bojowa na Łotwie jest dowodzona przez Kanadę, która przysłała również większość żołnierzy. W skład batalionu wchodzą również Hiszpanie, Polacy, Włosi, Słowacy, Czesi, Słoweńcy, Albańczycy i Czarnogórcy.

Polski Kontyngent Wojskowy na Łotwie liczy prawie 200 żołnierzy. Służą oni na Łotwie w formule rotacyjnej, wyjeżdżają tam na pół roku. Najnowsza, szósta zmiana kontyngentu jest na miejscu zaledwie od kilku dni. Ceremonia przekazania dowodzenia odbyła się we wtorek, 10 grudnia.

Trzon aktualnej zmiany stanowią żołnierze 9. Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa. To właśnie kompania czołgów PT-91 Twardy z tej brygady stanowi główną siłę polskiego kontyngentu. Na Łotwie służą też polscy żołnierze z innych jednostek, m.in. logistycy i żandarmi.

Polski czołg PT-91 Twardy w towarzystwie amerykańskiego M1 Abrams na ćwiczeniach na Łotwie, wrzesień 2017 r.
1st Lt. Kristine Racicot | dvidshub.net

Autor: akw, ral//kg / Źródło: tvn24.pl, mil.lv