Jak zaznacza w komunikacie rzeczniczka Zarządu Zieleni Warszawy Karolina Kwiecień-Łukaszewska, część dotychczasowych urządzeń do zabawy została poddana renowacji, przybyło też nowych, wykonanych głównie z drewna – dla maluchów, do zabawy z piaskiem oraz zestawy sprawnościowe i równoważnie dla starszych dzieci. Pojawiła się nowa strefa wypoczynkowa z siedziskami i zadaszeniem w postaci drewniano-stalowej pergoli oraz teren do swobodnych zabaw na trawie.
Motywem przewodnim literatura
- Motywem przewodnim placu zabaw jest literatura. Dlatego na zmodernizowanym terenie pojawiły się tematyczne rzeźby w postaci kredek, a także edukacyjne panele. Można również wymienić książki, korzystając z biblioteczki plenerowej. Na tablicach do zabawy umieszczone zostały cytaty zaczerpnięte z literatury dziecięcej - wymienia rzeczniczka.
Jak dodaje, plac zabaw został podzielony na strefy dla dzieci starszych i młodszych, między którymi można swobodnie spacerować po drewnianym podeście. Na najmłodszych czeka wiele zabawek – zestawy wielofunkcyjne ze zjeżdżalniami, huśtawki, bujaki, ścianka wspinaczkowa w formie tunelu czy wóz strażacki. Dzieci mogą również bawić się w nowej piaskownicy z zestawem do zabaw, który w upalne dni będzie osłonięty żaglem zacieniającym. Starsi wielbiciele wspinaczek mogą skorzystać z piramidy linowej ze zjeżdżalnią. Użytkownicy placu zabaw odpoczną na hamaku, a na rowerzystów w północnej i centralnej części terenu czekają stojaki rowerowe.
Oprócz tego, teren placu zabaw urozmaicono nasadzeniami krzewów, bylin oraz drzew. Pojawiły się m.in. porzeczka, dereń biały, kalina, kosodrzewina, hortensja krzewiasta czy tawuła japońska. Będzie można podziwiać też kwitnące rabaty bylinowe z krwawnikiem, jeżówką, kocimiętką, trawami oraz pnącza przy pergoli.
Projekt stworzyła firma Porost, a za realizację inwestycji odpowiedzialna była firma Kępka Architektura Krajobrazu.
Plac zabaw gotowy, ale już po sezonie
W sierpniu informowaliśmy, że już po raz trzeci wydłużony został termin zakończenia przebudowy placu. Miejscy ogrodnicy wyjaśniali wówczas, że wykonawca musiał uwzględnić zmiany projektowe, a część jego planów pokrzyżowała pogoda i długi czas oczekiwania na dostawę elementów zamiennych.
Zgodnie z umową obiekt miał być dostępny dla najmłodszych od początku lipca. Ze względu na konieczność zmian projektowych wykonawca wnioskował o dodatkowy czas na ukończenie prac. Najpierw Zarząd Zieleni Warszawskiej zgodził się na 17 sierpnia. Później pojawił się kolejny termin: przełom sierpnia i września. Ostatecznie termin znowu wydłużono.
Autorka/Autor: katke/r
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta