Ursynów upamiętni Krzysztofa Krawczyka. Dzielnica ogłosiła konkurs na mural

Autor:
katke/b
Źródło:
PAP
"Niepowtarzalny, wyjątkowy człowiek. Wielki artysta". Krzysztof Krawczyk odszedł 5 kwietnia 2021 roku
"Niepowtarzalny, wyjątkowy człowiek. Wielki artysta". Krzysztof Krawczyk odszedł 5 kwietnia 2021 rokutvn24
wideo 2/6
tvn24"Niepowtarzalny, wyjątkowy człowiek. Wielki artysta". Krzysztof Krawczyk odszedł 5 kwietnia 2021 roku

Ursynów, gdzie mieszkał Krzysztof Krawczyk, chce upamiętnić artystę na ścianie budynku przy ulicy Barwnej 7. Dzielnica ogłosiła konkurs na projekt i wykonanie muralu. Na prace konkursowe czeka do 18 listopada.

- Bardzo zależy mi na tym, aby na Ursynowie w taki właśnie sposób upamiętnić Krzysztofa Krawczyka. Mieszkał w naszej dzielnicy, na osiedlu Jary, śpiewał o Ursynowie i nagrał nawet cały album "Witamy na Ursynowie". Myślę, że po prostu kochał tę dzielnicę. Ursynów musi zatem pokazać, że nie zapomni tego wybitnego artysty - powiedział burmistrz Ursynowa Robert Kempa. - Mam nadzieję, że będzie dużo projektów i będzie w czym wybierać. A ostatecznie powstanie piękny mural - dodał.

Prace oceni komisja

W jednoetapowym konkursie może wziąć udział każdy, nie tylko mieszkaniec Warszawy. Praca konkursowa powinna zawierać plik z projektem, zapisany i dostarczony na nośniku pendrive oraz wydruk projektu muralu w formacie A4. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie dwie prace. Prace należy składać do 18 listopada, do godz. 16, w Urzędzie Dzielnicy Ursynów, al. KEN 61 (Wydział Obsługi Mieszkańców, na parterze).

Komisja konkursowa, powołana przez zarząd dzielnicy Ursynów, dokona wyboru najlepszego projektu pod względem walorów artystycznych, oryginalności i zgodności z tematyką konkursu. Ogłoszenie wyników planowane jest nie później niż 1 grudnia.

Ze zwycięzcą zostanie zawarta umowa na wykonanie muralu. Urząd na ten cel przeznaczy 100 tysięcy złotych.

"Polski Elvis Presley"

Krzysztof Krawczyk urodził się 8 września 1946 roku w Katowicach. Zadebiutował w 1963 roku w zespole Trubadurzy. Karierę solową rozpoczął 10 lat później. W latach 70. wylansował wiele przebojów, między innymi "Jak minął dzień", "Parostatek", "Pamiętam Ciebie z tamtych lat". Wydał ponad 100 płyt - solowych i kompilacji. Wielokrotnie zwyciężał w sondażach na ulubionego piosenkarza Polaków. Był nazywany "polskim Elvisem Presleyem", porównywano go do Johnny'ego Casha.

Artysta zmarł 5 kwietnia 2021 roku, miał 74 lata.

Krzysztof Krawczyk był mieszkańcem Ursynowa. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku mieszkał w bloku przy ulicy Pięciolinii 10. Dlatego po jego śmierci, w kwietniu zeszłego roku, pojawił się pomysł, aby upamiętnić legendę polskiej muzyki muralem. 

Mural Krzysztofa Krawczyka powstał w ubiegłym roku w Opolu.

Mural Krzysztofa Krawczyka w OpoluTVN24

Jak czytamy na stronie urzędu miasta, można go podziwiać na ścianie kamienicy przy ulicy Krakowskiej 34 A. Zaprojektował go i wykonał Bruno Neuhamer, zwycięzca ogólnopolskiego konkursu.

Autor:katke/b

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości