Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Ulice

Można już jeździć Czerniakowską bis

Ulice

Przelot nad nowo otwartą trasąTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
wideo 2/7

Kierowcy mogą już pojechać nową ulicą na Mokotowie. W sobotę urzędnicy otworzyli aleję Polski Walczącej łączącą Czerniakowską z węzłem Trasy Siekierkowskiej, czyli tzw. Czerniakowską bis.

Trasa została otwarta punktualnie o godzinie 11. Wcześniej zniknęły z niej barierki odgradzające plac budowy, a wjazdu w nową ulicę pilnował już tylko samochód wykonawcy. Nad przebiegiem uruchomienia nowej arterii czuwali policjanci. Przy przejściu dla pieszych zebrała się też grupka mieszkańców.

- Kierowcy wiedzieli o dzisiejszym otwarciu ulicy. Pierwsi skręcili w nią od razu po odblokowaniu przejazdu - relacjonuje Tomasz Zieliński z tvnwarszawa.pl.

Ścieżka rowerowa pod wodą

Nową trasą przejechał również nasz reporter. - Problem, który rzucił mi się w oczy, to woda zbierająca na ścieżce rowerowej. Chodzi o odcinek między Trasą Siekierkowską a ulicą Batalionu AK "Bałtyk" - opisuje Tomasz Zieliński z tvnwarszawa.pl.

I dodaje, że w tym miejscu pobliskie pole jest położone wyżej niż chodnik, ścieżka i sama ulica. - W tej chwili roztopiony śnieg dotarł wyłącznie do trawnika oddzielającego ścieżkę od jezdni. Gdy śniegu będzie więcej po intensywniejszych opadach, później to wszystko spłynie na ulicę - ocenia nasz reporter.

Jak zauważył, trasa była przygotowywana do otwarcia w pośpiechu. - Drogowcy malowali pasy i inne oznaczenia poziome na mokro. W niektórych miejscach widać, że farba nieco spłynęła i pasy rozmyły się przy brzegach - zaznacza.

Prawie dwa kilometry długości

Nowa droga (nazywana wcześniej roboczo Czerniakowską bis) ma połączenie z ulicami Czerniakowską, Zwierzyniecką, Melomanów, Grupy AK "Kampinos", Grupy AK "Północ", Batalionu AK "Bałtyk" Trasą Siekierkowską i Wolicką. Ma 1,9 kilometra długości i składa się z dwóch jezdni, o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. Po obu stronach są chodniki, a także drogi dla rowerów.

Jak przypomina ratusz, równolegle budowane były wodociąg i kanalizacja sanitarna, drogowcy zadbali też o zieleń.

Nowa ulica na MokotowieUrząd Miasta

"W pasie dzielącym jezdnie, na odcinku od ulicy Melomanów do Batalionu AK "Bałtyk", powstała rezerwa na planowaną trasę tramwajową. Do czasu jej wybudowania rezerwa będzie przeznaczona dla ruchu autobusów komunikacji miejskiej (buspas)" - informuje ratusz.

Od niedzieli, 3 lutego, nową ulicą zaczną kursować autobusy linii 168. Przystanki na nowym fragmencie trasy będą na ulicy Nehru przed skrzyżowaniem z ulicą Zwierzyniecką oraz w rejonie skrzyżowań z Grupy AK "Północ" i Batalionu AK "Bałtyk" (obydwa "na żądanie").

Przygotowania do budowy ulicy ruszyły dwa lata temu.

Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, budowa nowej drogi miała wystartować jednak wcześniej - już w 2015 roku. Jednak problemy z uzyskaniem pozwolenia na realizację inwestycji i brak decyzji środowiskowej uniemożliwiały rozpoczęcie prac.

Między innymi po protestach okolicznych mieszkańców drogowcy zrezygnowali z budowy kładki na wysokości Zwierzynieckiej - powstanie tam naziemne przejście z sygnalizacją świetlną.

W lipcu lecieliśmy nad placem budowy:

Odcinek przy Trasie SiekierkowskiejArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

ran/kk/b