TVN Warszawa | Śródmieście

Pierwsze komputery i wyjątkowe pojazdy. Muzeum Techniki wraca po długiej przerwie

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
katke/b
Źródło:
PAP
Otwarcie Narodowego Muzeum Techniki

Po kilku latach przerwy na mapę warszawskich placówek kulturalnych wraca Muzeum Techniki. Dla zwiedzających muzeum w Pałacu Kultury i Nauki zostanie otwarte od 1 lutego. Czekają już na nich nowe ekspozycje: "Historia transportu – morzem, lądem i powietrzem" i "Historia komputerów – liczy się!".

- Ponad pięć lat temu do ministerstwa kultury, dotarła wiadomość, że to kochane przez Polaków Muzeum Techniki znajdujące się w Pałacu Kultury jest zagrożone, jest w kryzysie, trzeba je zamknąć, bo podmiot prowadzący nie jest w stanie go dalej utrzymywać. Wtedy w naszym resorcie nie było wątpliwości, że minister dziedzictwa narodowego jest odpowiedzialny za to, aby ta instytucja nie zginęła - mówił w czasie otwarcia placówki szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wicepremier Piotr Gliński. I dodał, że do współpracy zaproszono także resort nauki i stołeczny ratusz.

Mówił też o dalekosiężnych planach budowy nowego muzeum na błoniach Stadionu Narodowego. - Trwają prace nad tym, aby na północnej działce błoni PGE Narodowego, która jest już w dyspozycji MKiDN, znalazła się nowa siedziba Narodowego Muzeum Techniki. Obok chcemy zbudować Muzeum Historii Naturalnej - zapowiedział.

Wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra powiedziała z kolei, że warszawiacy i turyści oczekiwali na otwarcie muzeum. - Przez te kilka lat, spływały do nas zapytania, kiedy muzeum zostanie otwarte - powiedziała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Historia transportu i historia komputerów

Dyrektor Muzeum Techniki Mirosław Zientarzewski poinformował, że kolekcja muzeum liczy ponad 15 tysięcy eksponatów. - Bardzo ważna jest dla nas edukacja. Powinniśmy zarażać młodych chęcią poznawania techniki, zapoznawania ich z wiedzą techniczną, chęcią i próbą działania w szkołach technicznych, czy wybierania kierunków związanych z nauką - podkreślił. - Muzeum składa się z dwóch zasadniczych elementów. Przede wszystkim tworzą je ludzie, którzy są w stanie wydobyć z tego drugiego elementu jakim są zabytki w nim zgromadzone, to co najcenniejsze. Są w stanie pokazać i przybliżać historię - podkreślił.

Dla zwiedzających muzeum będzie czynne od wtorku 1 lutego. Nowe ekspozycje stałe Narodowego Muzeum Techniki to "Historia transportu – morzem, lądem i powietrzem" i "Historia komputerów – liczy się!". Pierwsza prezentuje rozwój środków transportu - od koła do samolotu. Na wystawie znajduje się m.in. kilkanaście motocykli czy mikrosamochód Smyk, który nie posiadał drzwi.

Stale eksponowane będą również dokumenty znalezione przy tragicznie zmarłym pilocie Franciszku Żwirce, które dotychczas znajdowały się w zbiorach muzeum, ale nie były udostępniane zwiedzającym.

"Historia komputerów – liczy się!" ukazuje pierwotne proste narzędzia np. liczydła, pierwsze kalkulatory, ale też pamięć karuzelową do komputerów, tranzystorową, analogową maszynę analityczną, tranzystory komputerowe, komputery osobiste a także zagrać w grę na automacie.

Kilka lat temu popadło w kłopoty

Największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce, Muzeum Techniki i Przemysłu, która rozpoczęła działalność w 1955 roku, kontynuując prace przedwojennego Muzeum Przemysłu i Techniki, od lat borykała się z problemami finansowymi. W czerwcu 2016 roku zarząd Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, gdzie mieści się muzeum, wypowiedział umowę najmu - powodem było zadłużenie placówki, na które złożyły się m.in. zaległości w opłatach za czynsz. Pod koniec 2016 roku zarząd PKiN wezwał muzeum do opróżnienia zajmowanych pomieszczeń.

Na początku 2017 roku zarząd główny Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej, prowadzący muzeum, podjął uchwałę o postawieniu placówki w stan likwidacji. W pierwszych dniach czerwca 2017 roku MKiDN poinformowało, że z inicjatywy ministra kultury doszło do porozumienia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z władzami Warszawy w celu utworzenia Narodowego Muzeum Techniki.

2 lipca 2018 roku przedstawiciele instytucji podpisali list intencyjny ws. współpracy Narodowego Muzeum Techniki i Urzędu Dozoru Technicznego. Wcześniej, pod koniec 2017 roku Narodowe Muzeum Techniki przejęło zbiory dawnego Muzeum Techniki i Przemysłu NOT.

Tak rok temu dyrektor Mirosław Zientarzewski zapowiadał nową wystawę:

Co znajdzie się na nowej wystawie?
Co znajdzie się na nowej wystawie?Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Autor:katke/b

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości