Ferie zimowe w tym roku przebiegają w jednym terminie w całym kraju. Ze względu na sytuację epidemiczną uczniowie mają je spędzić w domu, dopuszczono tylko organizację półkolonii i obozów sportowych. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki w tym roku w okresie ferii zimowych wypoczynek organizowany może być wyłącznie w kraju.
W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski zaproponował złagodzenie obostrzenia dotyczącego zakazu przebywania dzieci na świeżym powietrzu w godzinach 8-16 bez opieki ze strony dorosłych.
Trwają jeszcze zapisy do akcji "Zima w mieście"
W Warszawie władze miasta przygotowały kolejną edycję akcji "Zima w mieście". Zapisy do kolejnego etapu, jak czytamy na stronie urzędu miasta, trwają do końca ferii, czyli do 15 stycznia. Na stronie internetowej akcji można sprawdzić, gdzie są jeszcze wolne miejsca>>.
Placówki będą działać przez pięć dni w tygodniu w godzinach 7-8 do 16-17, zapewniając opiekę uczniom warszawskich szkół oraz dzieciom mieszkającym na stałe w Warszawie z klas I-IV szkoły podstawowej. Jak czytamy w komunikacie ratusza na ten temat, wychowawcy będą organizować na terenie placówek zajęcia plastyczne, edukacyjne, kulturalne oraz sportowe. Wyjścia z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej – głównie do miejsc otwartych np. parków, lasu, na tereny zieleni. Placówki będą mogły korzystać z oferty placówek oświatowo-wychowawczych organizujących m.in. zajęcia plastyczne czy artystyczne.
Ferie w warszawskim zoo
Mimo obostrzeń warszawskie zoo jest otwarte dla zwiedzających codziennie od godziny 9. Od poniedziałku do piątku do godziny 15.30, a w weekendy do godziny 16. Zwiedzanie możliwe jest zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym: trzeba zasłaniać usta i nos czy zachowywać odpowiednią odległość pomiędzy zwiedzającymi. W regulaminie pracownicy zoo proszą jednak, by oprócz zasad bezpieczeństwa, uszanować także spokój zwierząt - na przykład, by ich nie dokarmiać, bo może im to zaszkodzić.
Oprócz spacerów po zoo można je zwiedzić także wirtualnie. Na Facebooku cyklicznie orgaznizowane są gry i zabawy dla najmłodszych. Na czas ferii zoo przygotowało "W kilka dni dookoła Świata". To gra terenowa, w której dodatkowo przewidziane są nagrody.
Wiemy, że są ferie❄️⛄️ i że nie można wyjeżdżać😱, ale możecie coś na to poradzić i odwiedzić Warszawskie ZOO😀! Zatem...
Posted by Warszawskie ZOO on Monday, January 4, 2021
Teatr i muzea online
W czasie pandemii spektakle można zobaczyć w internecie. Bogaty repertuar online zaproponowały warszawskie teatry, wiele z nich uruchomiło swoje platformy VOD. Tak zrobiły już m.in. Teatr Powszechny, Dramatyczny, Studio, Ateneum, Syrena, Nowy, TR Warszawa, Teatr Guliwer. Spektakle i dodatkowe materiały filmowe udostępniane są także w serwisie YouTube i na Facebooku. Jak przypomniał ratusz, miasto przygotowuje się do uruchomienia wspólnej platformy VOD, gdzie będą mogły prezentować się wszystkie miejskie instytucje kultury.
W czasie ferii są już pierwsze zapowiedzi spektakli, które teatry udostępniają np. na Facebooku.
„Dobrobyt”, reż. Árpád Schilling ➤ 5 stycznia o 18.00 na platformie VOD (dostęp do 22.30) fot. Szymon Roginski
Posted by Teatr Powszechny on Monday, January 4, 2021
Do sieci przeniosły też swoją ofertę stołeczne muzea, m.in. Muzeum Warszawy, Dom Spotkań z Historią, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Organizują spotkania, warsztaty, lekcje tematyczne. Na ich stronach można też znaleźć filmy, podcasty czy multimedialne prezentacje.
I tak na Facebooku Muzeum Powstania Warszawskiego można zobaczyć cykl "Rodzinne spotkania z historią", które są zorganizowane z myślą o najmłodszych dzieciach.
👨👩👧👦 „Rodzinne spotkania z historią” // krótka lekcja historii dla dzieci w wieku 6-10 lat Temat: Plany i marzenia....
Posted by Muzeum Powstania Warszawskiego on Saturday, January 2, 2021
Z kolei Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje w czasie ferii spotkania online, np. dyskusje z autorami ze świata literatury.
Ogród Światła i "Ferie po królewsku online"
Obostrzenia nie objęły tym razem zieleńców, parków czy placów zabaw. Wciąż można w Warszawie wyjść na spacer czy pobawić się na świeżym powietrzu.
Oprócz tradycyjnego spaceru po Starym Mieście, gdzie można podziwiać świąteczną iluminację, otwarte są np. Łazienki Królewskie - codziennie od 6 do 20. W tym roku zorganizowano także "Ferie po królewsku online".
"Wraz z sześcioma innymi rezydencjami zapraszamy do wirtualnego zwiedzania w ramach cyklu 'Muzeum oczami dziecka'. Znani youtuberzy opowiedzą o 'Zamkowych trendach'. Wyjątkowy gość zabierze chętnych na 'Muzyczny spacer po Rezydencjach Królewskich' oraz warsztaty, a najmłodsi przeniosą się także w świat baśni oraz legend dzięki lekturze 'Królewskich bajek'" - czytamy w opisie wydarzenia.
❄ Zapraszamy na wyjątkowe wirtualne wydarzenia dla dzieci i młodzieży w ramach Ferie po królewsku online w siedmiu...
Posted by Łazienki Królewskie / Royal Lazienki on Monday, January 4, 2021
Wieczorami można wybrać się z kolei do Królewskiego Ogrodu Światła zlokalizowanego w Wilanowie. Jest czynny codziennie od 16 do 21, a zobaczyć można tam całą gamę kolorów. Podświetlone są nie tylko fontanny czy rzeźby, ale też kwiaty - które można podziwiać w ogrodzie różanym.
Zdjęcia mówią wszystko. Śnieg i Królewski Ogród Światła = ❤️❤️❤️
Posted by Królewski Ogród Światła on Friday, December 11, 2020
Na Bielanach można odwiedzić nowego mieszkańca żywej szopki na terenie dawnego klasztoru kamedułów w Lesie Bielańskim. Od niedawna pojawił się tam muł Franciszek II, który zastąpił zmarłego osiołka Franka. Towarzyszy mu także oślica Klara. Całoroczna szopka jest dziełem artysty Józefa Wilkonia i od lat cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców.
Autorka/Autor: katke
Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock