TVN Warszawa | Śródmieście

Jak spędzić ferie w Warszawie? "Zima w mieście", zajęcia online, wycieczka do zoo

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ferie zimowe 2021
Ferie zimowe 2021TVN24
wideo 2/5
TVN24Ferie zimowe 2021

Rozpoczęły się dwutygodniowe ferie zimowe. W tym roku uczniowie muszą spędzić je głównie w domu. Do co najmniej 17 stycznia zamknięte są obiekty sportowe, takie jak lodowiska, stoki czy pływalnie. W Warszawie czynne jest jednak np. zoo, a muzea i teatry proponują ciekawe wydarzenia online.

Ferie zimowe w tym roku przebiegają w jednym terminie w całym kraju. Ze względu na sytuację epidemiczną uczniowie mają je spędzić w domu, dopuszczono tylko organizację półkolonii i obozów sportowych. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki w tym roku w okresie ferii zimowych wypoczynek organizowany może być wyłącznie w kraju.

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski zaproponował złagodzenie obostrzenia dotyczącego zakazu przebywania dzieci na świeżym powietrzu w godzinach 8-16 bez opieki ze strony dorosłych.

Niedzielski: proponujemy pewne złagodzenie jednego obostrzenia
Niedzielski: proponujemy pewne złagodzenie jednego obostrzeniaTVN24

Trwają jeszcze zapisy do akcji "Zima w mieście"

W Warszawie władze miasta przygotowały kolejną edycję akcji "Zima w mieście". Zapisy do kolejnego etapu, jak czytamy na stronie urzędu miasta, trwają do końca ferii, czyli do 15 stycznia. Na stronie internetowej akcji można sprawdzić, gdzie są jeszcze wolne miejsca>>.

Placówki będą działać przez pięć dni w tygodniu w godzinach 7-8 do 16-17, zapewniając opiekę uczniom warszawskich szkół oraz dzieciom mieszkającym na stałe w Warszawie z klas I-IV szkoły podstawowej. Jak czytamy w komunikacie ratusza na ten temat, wychowawcy będą organizować na terenie placówek zajęcia plastyczne, edukacyjne, kulturalne oraz sportowe. Wyjścia z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej – głównie do miejsc otwartych np. parków, lasu, na tereny zieleni. Placówki będą mogły korzystać z oferty placówek oświatowo-wychowawczych organizujących m.in. zajęcia plastyczne czy artystyczne.

Ferie w warszawskim zoo

Mimo obostrzeń warszawskie zoo jest otwarte dla zwiedzających codziennie od godziny 9. Od poniedziałku do piątku do godziny 15.30, a w weekendy do godziny 16. Zwiedzanie możliwe jest zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym: trzeba zasłaniać usta i nos czy zachowywać odpowiednią odległość pomiędzy zwiedzającymi. W regulaminie pracownicy zoo proszą jednak, by oprócz zasad bezpieczeństwa, uszanować także spokój zwierząt - na przykład, by ich nie dokarmiać, bo może im to zaszkodzić.

Oprócz spacerów po zoo można je zwiedzić także wirtualnie. Na Facebooku cyklicznie orgaznizowane są gry i zabawy dla najmłodszych. Na czas ferii zoo przygotowało "W kilka dni dookoła Świata". To gra terenowa, w której dodatkowo przewidziane są nagrody.

Teatr i muzea online

W czasie pandemii spektakle można zobaczyć w internecie. Bogaty repertuar online zaproponowały warszawskie teatry, wiele z nich uruchomiło swoje platformy VOD. Tak zrobiły już m.in. Teatr Powszechny, Dramatyczny, Studio, Ateneum, Syrena, Nowy, TR Warszawa, Teatr Guliwer. Spektakle i dodatkowe materiały filmowe udostępniane są także w serwisie YouTube i na Facebooku. Jak przypomniał ratusz, miasto przygotowuje się do uruchomienia wspólnej platformy VOD, gdzie będą mogły prezentować się wszystkie miejskie instytucje kultury.

W czasie ferii są już pierwsze zapowiedzi spektakli, które teatry udostępniają np. na Facebooku.

Do sieci przeniosły też swoją ofertę stołeczne muzea, m.in. Muzeum Warszawy, Dom Spotkań z Historią, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Organizują spotkania, warsztaty, lekcje tematyczne. Na ich stronach można też znaleźć filmy, podcasty czy multimedialne prezentacje.  

I tak na Facebooku Muzeum Powstania Warszawskiego można zobaczyć cykl "Rodzinne spotkania z historią", które są zorganizowane z myślą o najmłodszych dzieciach.

Z kolei Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje w czasie ferii spotkania online, np. dyskusje z autorami ze świata literatury.

Ogród Światła i "Ferie po królewsku online"

Obostrzenia nie objęły tym razem zieleńców, parków czy placów zabaw. Wciąż można w Warszawie wyjść na spacer czy pobawić się na świeżym powietrzu.

Oprócz tradycyjnego spaceru po Starym Mieście, gdzie można podziwiać świąteczną iluminację, otwarte są np. Łazienki Królewskie - codziennie od 6 do 20. W tym roku zorganizowano także "Ferie po królewsku online".

"Wraz z sześcioma innymi rezydencjami zapraszamy do wirtualnego zwiedzania w ramach cyklu 'Muzeum oczami dziecka'. Znani youtuberzy opowiedzą o 'Zamkowych trendach'. Wyjątkowy gość zabierze chętnych na 'Muzyczny spacer po Rezydencjach Królewskich' oraz warsztaty, a najmłodsi przeniosą się także w świat baśni oraz legend dzięki lekturze 'Królewskich bajek'" - czytamy w opisie wydarzenia.

Wieczorami można wybrać się z kolei do Królewskiego Ogrodu Światła zlokalizowanego w Wilanowie. Jest czynny codziennie od 16 do 21, a zobaczyć można tam całą gamę kolorów. Podświetlone są nie tylko fontanny czy rzeźby, ale też kwiaty - które można podziwiać w ogrodzie różanym.

Na Bielanach można odwiedzić nowego mieszkańca żywej szopki na terenie dawnego klasztoru kamedułów w Lesie Bielańskim. Od niedawna pojawił się tam muł Franciszek II, który zastąpił zmarłego osiołka Franka. Towarzyszy mu także oślica Klara. Całoroczna szopka jest dziełem artysty Józefa Wilkonia i od lat cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców.

Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości