Nazewnicze roszady na Muranowie. Chcą przywrócić Stare Nalewki

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Ulica NalewkiMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Ulice Nalewki i Bohaterów Getta

Wraca pomysł przywrócenia ulicy Nalewki w historycznym miejscu na Muranowie. Żeby tego dokonać, eksperci zaproponowali nazewniczą roszadę. Pomysłem zajęli się w czwartek radni Śródmieścia.

- Od dłuższego czasu osoby przyjeżdżające do Warszawy szukają ulicy Nalewki w historycznym miejscu. Obecnie ulica o tej nazwie, w środku osiedla muranowskiego, nie kojarzy się z materiałami historycznymi – mówił na czwartkowej sesji rady dzielnicy burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens.

Obecna ulica Nalewki jest schowana pomiędzy budynkami mieszkalnymi – przebiega od Zamenhofa do Duboisa. To miejsce zyskało tę nazwę około 60 lat temu, po drugiej wojnie światowej. Oryginalne Nalewki znajdowały się gdzie indziej.

Była sobie rzeczka

"Nazwa ulicy Nalewki jest nazwą przedwojenną, istniejącą od XVII w. Na planie miasta Warszawy z 1900 r. biegła ona od ul. Długiej do pl. Muranowskiego (okolice obecnego skrzyżowania Andersa i ulicy Stawki – red.)" – przypominają miejscy urzędnicy w projekcie uchwały. Historyczne Nalewki wzięły nazwę od rzeczki, która przepływała wieki temu w tym miejscu.

Jak czytamy w książce "Ulice i place Warszawy" w 1770 roku przy Nalewkach stało 21 domów drewnianych i jeden murowany, a w końcu XVIII wieku znajdowały się tu dwa browary i warsztaty rzemieślników. Później zaczęto wznosić kamienice. Od 1780 wzrastała liczba ludności żydowskiej, w połowie XIX wieku Nalewki były już handlowym centrum dzielnicy żydowskiej. To tutaj na zakupy przyjeżdżano z całej Warszawy.

W czasie wojny był to teren getta, a po wojnie, pozostały fragment ulicy przemianowano na Bohaterów Getta. Co jakiś czas pojawiał się w przestrzeni publicznej pomysł przywrócenia historycznych Nalewek. Jednak teraz nabrał on realnego kształtu. Zaapelowała o to dyrekcja Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Pojawił się też pomysł, co zrobić z nazwą "Bohaterów Getta".

Stare Nalewki zamiast Bohaterów Getta

W projekcie uchwały w sprawie zmian nazw zaproponowano, aby przywrócić historyczną nazwę Nalewki w miejscu obecnej ulicy Bohaterów Getta. Natomiast plac przed budynkiem Muzeum POLIN, gdzie znajduje się monument Natana Rapaporta, miałby nosić nazwę: plac Bohaterów Getta Warszawskiego.

Pozytywnie tę zmianę zaopiniował ekspercki zespół do spraw nazewnictwa przy radzie miasta i aby uniknąć zmiany adresów przy współczesnej ulicy Nalewki, zaproponował przemianowanie ulicy Bohaterów Getta na ulicę Stare Nalewki (taka forma podkreśla historyczne pochodzenie nazwy). "Forma ta spotkała się z akceptacją Muzeum POLIN, jak również Towarzystwa Przyjaciół Warszawy" – czytamy w projekcie uchwały.

Akceptacji udzieliła też w czwartek rada Śródmieścia. Dzielnicowi samorządowcy jednogłośnie przyjęli pomysł zmian. Ostateczny głos w tej sprawie będzie należał do Rady Warszawy.

Witryny i szyldy sklepowe przy dawnej ulicy Nalewki 20Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji / NAC

Więcej archiwalnych zdjęć Warszawy na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autor:ran

Źródło zdjęcia głównego: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji / NAC