Ekspert z Holandii o Tempo 30: "Więcej rowerów, mniej wypadków"

Łukasz Puchalski i strefie Tempo 30
Łukasz Puchalski i strefie Tempo 30
Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl
Łukasz Puchalski i strefie Tempo 30Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

- Nie da się wszędzie zbudować ścieżek rowerowych, dlatego warto czasami ruch drogowy integrować, a nie segregować – tłumaczył Łukasz Puchalski na pierwszych konsultacjach społecznych w sprawie strefy Tempo 30 na Muranowie. Ich gościem był Tom Godefrooij, ekspert Dutch Cycling Embassy, zaproszony przez ambasadę Królestwa Niderlandów.

- Muranów może działać dużo lepiej. Głównym beneficjentem tych zmian powinni być mieszkańcy, którzy tu są, tu żyją – mówił przedstawiciel firmy KO Projekty z Wrocławia, która na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego przygotowuje koncepcję nowej organizacji ruchu.

Ta zakłada, że na Muranowie miała by powstać strefa Tempo 30 - na terenie całej dzielnicy, poza kilkoma największymi ulicamni, samochody będą mogły jeździć z maksymalną prędkością 30 km/h.

"Nie przebudowywać, a zmieniać"

W poniedziałek odbyły się pierwsze konsultacje z mieszkańcami. Na spotkanie w Stacji Muranów przy ul. Andersa 13 przyszło kilkanaście osób, w tym również burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski.

Ten na łamach tvnwarszawa.pl zapowiadał, że nigdy na to rozwiązanie się nie zgodzi. Razem z przedstawicielem firmy KO Projekt wizję strefy Tempo 30 tłumaczył mieszkańcom Muranowe Łukasz Puchalski, pełnomocnik prezydenta do spraw rowerów. - Ulice, które działają jak tranzytowe, służą do ominięcia korków. Nie chcemy przebudowywać ulic, ale zmieniać organizację ruchu, wyczyścić teren z niepotrzebnych znaków tak, by działał tam ruch lokalny, generowany przez mieszkańców strefy oraz ruch celowy, generowany przez przyjeżdżających do niej w konkretnym celu – tłumaczył Puchalski i dodał, że we Wrocławiu takich stref jest 130. Działają tam rozwiązania takie, jak podniesione skrzyżowania, wyspy dla pieszych i progi spowalniające. Wprowadzane są na próbę i to mieszkańcy decydują o ich pozostawieniu.

Konsultacje z mieszkańcami Muranowa
Konsultacje z mieszkańcami MuranowaTomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

Korki nie znikną?

Ci obecni na pierwszym spotkaniu w większości byli sceptyczni do pomysłów przedstawionych przez urzędników. Przeważały opinie, że wprowadzenie strefy Tempo 30 tylko powiększy korki, a zmiany proponowane przez urzędników są pozorowane. - Dalej będziemy stać w tych korkach, dopóki nie będzie poszerzona ul. Andersa – mówiła jedna z mieszkanek.

Mieszkańcy zwracali również uwagę, że większym problemem, niż szybko jeżdżące samochody na Muranowie, są rowerzyści na chodnikach. - Strefa Tempo 30 pomoże też w tym. Rowerzyści jeżdżą po chodnikach, ponieważ boją się po ulicy. Nie wszędzie da się jednak zbudować ścieżki. Gdy rowerzyści poczują się bezpiecznie, przesiądą się na ulicę nawet jeśli nie będzie tam ścieżki – mówił Puchalski i zaznacza, że projekt Tempo 30 cały czas nie jest gotowy, a konsultacje mają pomóc w jego ostatecznym stworzeniu.

Wiedza z Holandii

Gościem specjalnym spotkania z mieszkańcami Muranowa był Tom Godefrooij, ekspert Dutch Cycling Embassy, zaproszony przez Ambasadę Królestwa Niderlandów. Opowiadał, jak tego typu strefy działają na zachodzie i dlaczego warto je wprowadzać.

- Jeżeli chcemy zwiekszyć bezpieczeństwo na drogach, musimy zmniejszyć prędkość tam, gdzie przebywają ludzie. Im większe natężenie ruchu rowerowego, tym mniejsze ryzyko wypadku śmiertelnego – dowodził Godefrooij i twierdził, że im więcej rowerzystów, tym większą uwagę kierowcy na nich zwracają.

Tom Godefrooij, ekspert Dutch Cycling Embassy
Tom Godefrooij, ekspert Dutch Cycling EmbassyTomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

Podyskutować o planowanych zmianach będzie można również:

- 29 maja (środa) między 10.00 a 12.00 w siedzibie Rady Osiedla Muranów, Nowolipie 9/11;

- 4 czerwca (wtorek) między 17.00 a 19.00 w Teatrze WARSawy (dawne Kino Wars), Rynek Nowego Miasta 5;

- 12 czerwca (środa), między 17.00 a 19.00 w siedzibie Rady Osiedla Muranów, Nowolipie 9/11.

Spotkanie podsumowujące konsultacje odbędzie się z kolei 18 czerwca (wtorek), w godz. 18-20 w Stacji Muranów.

Więcej informacji o konsultacjach będzie można uzyskać także w dniach 23 maja-14 czerwca, pisząc na adres: konsultacje@um.warszawa.pl oraz pod numerem telefonu 22 569 81 46.

band/roody

Pozostałe wiadomości

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

Strażnicy graniczni z placówek w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Modlinie zatrzymali 12 osób - obywateli Rosji, Gruzji, Mołdawii, Indonezji, Kolumbii oraz Ukrainy.

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Źródło:
tvn24.pl

Rowerzystka leżała na ścieżce rowerowej, uskarżała się na silny ból. Strażnikom powiedziała, że trącił ja łokciem młody chłopak w słuchawkach na uszach, który nie usłyszał jej dzwonka. Kobieta trafiła do szpitala. 

"Miał słuchawki na uszach, nie usłyszał jej dzwonka". Upadła i trafiła do szpitala

"Miał słuchawki na uszach, nie usłyszał jej dzwonka". Upadła i trafiła do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl