Śródmieście

Śródmieście

Drogowcy chcą odcinkowego pomiaru prędkości. Wytypowali dwa miejsca

Będzie można jeździć szybciej, ale w zamian powstanie odcinkowy pomiar prędkości. I to w centrum miasta. To nowy pomysł drogowców. Powstał po prawie dwuletnim badaniu prędkości w całej stolicy. Wynika z niego, że kierowcy jeżdżą tak szybko, że ponad 200 tysięcy rocznie straciłoby prawo jazdy od ręki. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Policja publikuje kolejne wizerunki osób odpalających race

Policja poszukuje osób, które podczas wspólnego marszu władz i narodowców odpaliły race. Komenda stołeczna opublikowała we wtorek wizerunki pięciu osób. Dzień wcześniej policjanci pokazali 13 twarzy, prosząc o pomoc w identyfikacji. Jedna osoba zgłosiła się sama.

"Chciałam zestawić totalny spokój z tym, co się będzie działo za oknem"

Niesamowitych zdjęć 11 listopada zrobiono wiele. Jedne pokazują biało-czerwoną radość, inne każą pytać o te momenty, które nigdy nie powinny się wydarzyć. Jedno jednak jest wyjątkowe. Zwraca uwagę, ale nie daje jednoznacznej odpowiedzi, jaką treść chciała przekazać nim autorka. Materiał Pauliny Chacińskiej z programu "Polska i Świat".

Prezes Młodzieży Wszechpolskiej twierdzi, że to on podpalił flagę Unii

Komendant stołecznej policji wyznaczył nagrodę za wskazanie odpowiedzialnych za spalenie podczas marszu 11 listopada flagi Unii Europejskiej. O pieniądze upomniała się Młodzież Wszechpolska. Jej prezes twierdzi, że to on flagę podpalił i na policję z tą informacją wysłał skarbnika. Policja sprawdza tę wersję.

"Rozp....... ten aparat". Reporterka zaatakowana podczas marszu

Podczas niedzielnego marszu z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, organizowanego przez władze i narodowców, reporterka "Gazety Wyborczej" została zaatakowana przez kilku jego uczestników. Pod adresem kobiety padały wyzwiska, została popchnięta, jeden z demonstrantów chciał też zniszczyć jej sprzęt. - Być może została naruszona jej nietykalność cielesna - komentuje Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk.

"Z wyjątkową obrzydliwością należy podchodzić do tych, którzy gloryfikują totalitaryzmy"

Uroczystości z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przebiegły w atmosferze radosnego świętowania, były bezpieczne - zapewniał szef MSWiA Joachim Brudziński. Wskazując na obecną na marszu neofaszystowską organizację Forza Nuova, podkreślił, że "z wyjątkową obrzydliwością należy podchodzić do tych, którzy gloryfikują totalitaryzmy, jak i do tych, który tutaj w Polsce wchodzą w relacje z przedstawicielami partii odwołujących się do totalitaryzmów".

Dwa zdjęcia w jednym. Niezwykły obraz Warszawy

Niezwykły obraz z niedzielnego marszu w Warszawie opublikowała absolwentka Akademii Sztuk Pięknych Ada Zielińska. Zdjęcie, a w zasadzie montaż dwóch ujęć, na którym widać kobietę wyglądającą przez okno na zebrany na rondzie Dmowskiego tłum, podbiło media społecznościowe. - Nie spodziewałam się takiego zainteresowania - przyznaje autorka. Wyjaśniła, że chciała "w jednym kadrze pokazać dwie Polski".

"Biała Polska tylko zimą"

Pod hasłem "Za wolność waszą i naszą" z placu Unii Lubelskiej na plac Trzech Krzyży przeszła w niedzielę demonstracja zorganizowana przez Koalicję Antyfaszystowską.

Włoscy neofaszyści, antyislamskie hasła i race w Warszawie

"Lwów i Wilno zawsze polskie", "Naszą drogą nacjonalizm" i "Pileckiego pamiętamy, komunistom żyć nie damy" to niektóre z haseł niesionych na niedzielnym marszu narodowców w Warszawie. Oprócz biało- czerwonych flag część osób niosła również zielone flagi Obozu Narodowo-Radykalnego oraz czarne flagi włoskich neofaszystów z ugrupowania Forza Nuova.

Tak wojsko przygotowało się do marszu

Wzdłuż Alej Jerozolimskich ustawiły się wojskowe pojazdy. Opancerzone transportery, samobieżny moździerz, zestaw przeciwlotniczy i wyrzutnia rakiet znajdą się na czele wspólnego marszu władz i narodowców. Jak zapewnia Ministerstwo Obrony Narodowej, kolumny wojskowe biorące udział w wydarzeniu będą pełniły wyłącznie funkcję reprezentacyjną.

Pałac Kultury i Nauki wycięty z rocznicowego spotu

"W spocie Polskiej Fundacji Narodowej, z pokazywanej panoramy Warszawy wymazano Pałac Kultury (i Nauki). Jakby go nie oceniać, jest rozpoznawalnym na świecie symbolem naszej stolicy" - zauważają internauci, przesyłając wiadomości do redakcji Kontakt24. Jak podaje TOK FM, fundacja wyjaśnia, że jest to spowodowane prawami autorskimi, które "chronią wizerunek pałacu". Stołeczny ratusz zaprzecza.

Narodowe Święto Niepodległości. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

W sobotę i niedzielę odbędą się uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. W całym mieście odbędzie się ponad 20 zgromadzeń upamiętniających to wydarzenie. Mieszkańcy muszą przygotować się na duże zmiany w ruchu. Część ulic będzie zamknięta i wyłączona z parkowania.