374. urodziny warszawskiej Pragi

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Władze Warszawy i Pragi Północ o rewitalizacji
Władze Warszawy i Pragi Północ o rewitalizacji Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Władze Warszawy i Pragi Północ o rewitalizacji Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

10 lutego 1648 roku król Władysław IV nadał Pradze prawa miejskie. Z okazji urodzin dzielnicy stołeczny ratusz podsumowuje, jakie zmiany w ostatnich latach przeszła ta część miasta.

374. urodziny Pragi stały się dla urzędników okazją do podsumowań. W komunikacie prasowym wyliczyli, jakie zmiany przeszła dzielnica w ciągu ostatnich kilku lat.

Odbudowa zabytków

Spośród sukcesów ratusz wymienia: remonty fasad praskich kamienic, m.in. przy Jagiellońskiej 56, Ząbkowskiej 33 oraz Floriańskiej 8. "Przez ostatnie lata wiele zainwestowano także w nowe instytucje kulturalne oraz te istniejące od wielu lat, np. w najstarszy teatr lalek dla dzieci w Polsce - Teatr Baj, który powstał w 1928 roku, a w swojej obecnej siedzibie na Pradze działa od 1953 roku. Zabytkowy budynek przy ul. Jagiellońskiej 28 znajdował się w bardzo złym stanie technicznym i został w całości wyremontowany - przypomina w komunikacie ratusz.

Odrestaurowany został również zabytkowy Pałacyk Konopackiego, który powstał około 1865 roku. Był to pierwszy murowany budynek Nowej Pragi. Wpisany do rejestru zabytków w 2005 roku przez wiele lat popadał w ruinę. Pod koniec 2020 roku zakończył się jego generalny remont, a teraz, jak wskazują urzędnicy Pałacyk Konopackiego "to otwarta przestrzeń, w której każdy może realizować swoje twórcze pomysły na działania animacyjne, kulturalne i społeczne".

Remont przeszedł również inny praski zabytek - drewniak ze Środkowej 9. Z budynku korzysta obecnie Zespół Ognisk Wychowawczych im. Kazimierza Lisieckiego, oddział Centrum Wspierania Rodzin – Rodzinna Warszawa.

Mieszkańcy wciąż czekają na ogrzewanie

Jak przekazał stołeczny ratusz, w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, od 2015 roku "przeprowadzono kompleksowe remonty ponad 700 lokali mieszkaniowych łącznie z wymianą dachów i instalacji, a miejskie budynki doposażano w ogrzewanie centralne". Ale w tej materii wciąż jest sporo do zrobienia, o czym niespełna dwa tygodnie temu przypomnieli mieszkańcy ulic: Brzeskiej, Grajewskiej, Grodzieńskiej, Małej, Środkowej, Siedleckiej, Wileńskiej, Wołomińskiej i Ząbkowskiej, protestując przed budynkiem północnopraskiego ratusza. Mieszkańcy od lat domagają się podłączenia mieszkań, które zajmują, do systemu miejskiego ogrzewania.

Jak zapowiadała na łamach "Gazety Stołecznej" wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra, miasto ma w planie na 2022 i 2023 podłączenie do sieci 52 budynków za kwotę 9 milionów złotych. - Już pracujemy nad włączeniem kolejnych budynków do planu, mam nadzieję, że także w dwóch najbliższych latach uda nam się znacznie zwiększyć tę liczbę - dodała.

Ratusz przekazał, że program na lata 2015-2022, którego celem była rewitalizacja części prawobrzeżnej Warszawy dobiega końca. Ale miasto już pracuje nad nowym programem.

Protest przed urzędem dzielnicy Praga Północ
Protest przed urzędem dzielnicy Praga PółnocMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Więcej zieleni

W ramach urodzinowych podsumowań ratusz pochwalił się też liczbą zasadzonych na Pradze drzew. "Tylko w ubiegłym roku stołeczny Zarząd Zieleni posadził na terenie tej dzielnicy niemal 250 drzew i ponad 2400 mkw. krzewów ozdobnych, bylin i pnączy. Nasadzenia pojawiły się m.in. przy ul. Kijowskiej, Radzymińskiej czy Targowej. W ostatniej z tych lokalizacji zieleń zastąpiła dotychczasowe nawierzchnie chodnikowe na ponad 500 m kw." - wylicza ratusz.

Wśród pozytywnych zmian urzędnicy wymieniają także: rozpłytowanie i zazielenienie fragmentu Stalowej, rozpoczętą modernizację parku Praskiego oraz budowę pawilonu edukacyjnego "Kamień" przy Wybrzeżu Puckim.

Inwestycje na Pradze

W podsumowaniu nie zabrakło informacji o planowanych i zrealizowanych na prawym brzegu inwestycjach Pod koniec ubiegłego roku Warszawa podpisała umowę na budowę mostu pieszo-rowerowego, który połączy Śródmieście z Pragą. Ratusz podkreśla, że będzie to najdłuższy tego typu most w Polsce, który połączy dwa brzegi na wysokości ulic Karowej i Okrzei. "Powstanie pieszy ciąg pomiędzy ul. Ząbkowską a Powiślem i Krakowskim Przedmieściem. Most zostanie włączony w istniejący i planowany układ infrastruktury rowerowej po obu stronach Wisły. Powstanie też korytarz rowerowy, łączący Pragę i Targówek z Powiślem, Śródmieściem, a nawet Wolą" - zapowiada ratusz. Przeprawa ma być gotowa w 2024 roku.

Wizualizacja mostu pieszo-rowerowegoUrząd Miasta Warszawy

Z kolei latem tego roku zostanie otwarty kolejny odcinek drugiej linii metra na Targówku, obejmujący stacje: Zacisze, Kondratowicza i Bródno. Jednocześnie ratusz przypomina, że trwają prace, które pozwolą w przyszłym roku ogłosić postępowanie w systemie "projektuj i buduj" na trzecią linię metra, krytykowaną przez część miejskich aktywistów. Ratusz planuje, że linia M3 zostanie poprowadzona ze stacji Stadion Narodowy. W pierwszym etapie powstanie sześć stacji: Dworzec Wschodni, Mińska, Rondo Wiatraczna, Ostrobramska, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Gocław. Wybudowane zostanie także odgałęzienie prowadzące do Stacji Techniczno-Postojowej na Koziej Górce. W dalszej perspektywie odcinek zostanie przedłużony na lewą stronę Wisły.

Wśród ukończonych inwestycji ratusz wskazał te, związane z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym. Na Wybrzeżach Helskim i Szczecińskim powstał mur oporowy, który połączono z bramą przeciwpowodziową u wejścia do Portu Praskiego i z wałem Golędzinowskim po północnej stronie mostu Gdańskiego. Ulice przebudowano na odcinku o długości ponad dwóch kilometrów. Powstały obustronne drogi rowerowe i chodniki powiązane ze ścieżką oraz terenami rekreacyjnymi nad Wisłą.

Autorka/Autor:dg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Policjanci z grupy "Orzeł" rozbili grupę zajmującą się kradzieżami samochodów i paserstwem. Szajka działała w Warszawie i okolicach, ale też w Belgii czy Holandii. 10 mężczyzn usłyszało łącznie 108 zarzutów.

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uchyliło decyzję wojewody mazowieckiego z 2018 roku o ustaleniu lokalizacji pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. O sprawie poinformowała "Gazeta Stołeczna".

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

Na warszawskim Lotnisku Chopina zatrzymano Łotyszkę, która próbowała przemycić ponad kilogram kokainy - przekazała Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa. Większość narkotyków kobieta przewoziła w 78 kapsułkach umieszczonych w żołądku.

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Bemowa zatrzymali mężczyznę, w mieszkaniu którego znaleźli dużą ilosć narkotyków. 22-latek trafił do policyjnej celi. Odpowie za posiadanie mefedronu, marihuany oraz haszyszu.

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obłupana z tynków, pozbawiona części balkonów, w parterze pomazana - tak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki opisuje kamienicę przy ulicy Żelaznej 66. Instytut Mieczysława Wajnberga - kompozytora i mieszkańca kamienicy - otrzymał miejskie dofinansowanie na stworzenie repozytorium tego obiektu i apeluje do wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o tym budynku. Zdjęcia i historie związane z kamienicą znajdą się w jednym miejscu. Kamienica doczeka się swojej witryny internetowej.

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas pierwszej sesji nowej Rady Warszawy Rafał Trzaskowski został po raz drugi zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Wcześniej ślubowanie złożyli radni. Przewodniczącą Rady została ponownie Ewa Malinowska-Grupińska (Koalicja Obywatelska).

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie marszałkiem województwa. Podczas pierwszej sesji w nowej kadencji sejmiku Mazowsza przerwano obrady i odroczono je do 14 maja. Udało się wybrać przewodniczącego. Zostanie nim ponownie Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska).

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Źródło:
PAP, Gazeta Stołeczna

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Stołeczny ratusz poinformował o otwarciu kopert w przetargu na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Zgłosiło się trzech chętnych. Jest nieco drożej, niż założono w budżecie miasta. Prace mają zakończyć za nieco ponad trzy lata.

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach dla pasażerów na ulicy Woronicza. Dla dwóch linii tramwajowych wyznaczono objazdy.

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Łupem dwóch dorosłych mężczyzn i nieletniego padło 14 sztuk kaloryferów sprzed szkoły na terenie warszawskich Bielan. Skradzione fanty mieli następnie sprzedać na złom. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty kradzieży mienia. Grozi za to do pięciu lat pozbawienia wolności.

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl