10 lutego 1648 roku król Władysław IV nadał Pradze prawa miejskie. Z okazji urodzin dzielnicy stołeczny ratusz podsumowuje, jakie zmiany w ostatnich latach przeszła ta część miasta.
374. urodziny Pragi stały się dla urzędników okazją do podsumowań. W komunikacie prasowym wyliczyli, jakie zmiany przeszła dzielnica w ciągu ostatnich kilku lat.
Odbudowa zabytków
Spośród sukcesów ratusz wymienia: remonty fasad praskich kamienic, m.in. przy Jagiellońskiej 56, Ząbkowskiej 33 oraz Floriańskiej 8. "Przez ostatnie lata wiele zainwestowano także w nowe instytucje kulturalne oraz te istniejące od wielu lat, np. w najstarszy teatr lalek dla dzieci w Polsce - Teatr Baj, który powstał w 1928 roku, a w swojej obecnej siedzibie na Pradze działa od 1953 roku. Zabytkowy budynek przy ul. Jagiellońskiej 28 znajdował się w bardzo złym stanie technicznym i został w całości wyremontowany - przypomina w komunikacie ratusz.
Odrestaurowany został również zabytkowy Pałacyk Konopackiego, który powstał około 1865 roku. Był to pierwszy murowany budynek Nowej Pragi. Wpisany do rejestru zabytków w 2005 roku przez wiele lat popadał w ruinę. Pod koniec 2020 roku zakończył się jego generalny remont, a teraz, jak wskazują urzędnicy Pałacyk Konopackiego "to otwarta przestrzeń, w której każdy może realizować swoje twórcze pomysły na działania animacyjne, kulturalne i społeczne".
Remont przeszedł również inny praski zabytek - drewniak ze Środkowej 9. Z budynku korzysta obecnie Zespół Ognisk Wychowawczych im. Kazimierza Lisieckiego, oddział Centrum Wspierania Rodzin – Rodzinna Warszawa.
Mieszkańcy wciąż czekają na ogrzewanie
Jak przekazał stołeczny ratusz, w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, od 2015 roku "przeprowadzono kompleksowe remonty ponad 700 lokali mieszkaniowych łącznie z wymianą dachów i instalacji, a miejskie budynki doposażano w ogrzewanie centralne". Ale w tej materii wciąż jest sporo do zrobienia, o czym niespełna dwa tygodnie temu przypomnieli mieszkańcy ulic: Brzeskiej, Grajewskiej, Grodzieńskiej, Małej, Środkowej, Siedleckiej, Wileńskiej, Wołomińskiej i Ząbkowskiej, protestując przed budynkiem północnopraskiego ratusza. Mieszkańcy od lat domagają się podłączenia mieszkań, które zajmują, do systemu miejskiego ogrzewania.
Jak zapowiadała na łamach "Gazety Stołecznej" wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra, miasto ma w planie na 2022 i 2023 podłączenie do sieci 52 budynków za kwotę 9 milionów złotych. - Już pracujemy nad włączeniem kolejnych budynków do planu, mam nadzieję, że także w dwóch najbliższych latach uda nam się znacznie zwiększyć tę liczbę - dodała.
Ratusz przekazał, że program na lata 2015-2022, którego celem była rewitalizacja części prawobrzeżnej Warszawy dobiega końca. Ale miasto już pracuje nad nowym programem.
Więcej zieleni
W ramach urodzinowych podsumowań ratusz pochwalił się też liczbą zasadzonych na Pradze drzew. "Tylko w ubiegłym roku stołeczny Zarząd Zieleni posadził na terenie tej dzielnicy niemal 250 drzew i ponad 2400 mkw. krzewów ozdobnych, bylin i pnączy. Nasadzenia pojawiły się m.in. przy ul. Kijowskiej, Radzymińskiej czy Targowej. W ostatniej z tych lokalizacji zieleń zastąpiła dotychczasowe nawierzchnie chodnikowe na ponad 500 m kw." - wylicza ratusz.
Wśród pozytywnych zmian urzędnicy wymieniają także: rozpłytowanie i zazielenienie fragmentu Stalowej, rozpoczętą modernizację parku Praskiego oraz budowę pawilonu edukacyjnego "Kamień" przy Wybrzeżu Puckim.
Inwestycje na Pradze
W podsumowaniu nie zabrakło informacji o planowanych i zrealizowanych na prawym brzegu inwestycjach Pod koniec ubiegłego roku Warszawa podpisała umowę na budowę mostu pieszo-rowerowego, który połączy Śródmieście z Pragą. Ratusz podkreśla, że będzie to najdłuższy tego typu most w Polsce, który połączy dwa brzegi na wysokości ulic Karowej i Okrzei. "Powstanie pieszy ciąg pomiędzy ul. Ząbkowską a Powiślem i Krakowskim Przedmieściem. Most zostanie włączony w istniejący i planowany układ infrastruktury rowerowej po obu stronach Wisły. Powstanie też korytarz rowerowy, łączący Pragę i Targówek z Powiślem, Śródmieściem, a nawet Wolą" - zapowiada ratusz. Przeprawa ma być gotowa w 2024 roku.
Z kolei latem tego roku zostanie otwarty kolejny odcinek drugiej linii metra na Targówku, obejmujący stacje: Zacisze, Kondratowicza i Bródno. Jednocześnie ratusz przypomina, że trwają prace, które pozwolą w przyszłym roku ogłosić postępowanie w systemie "projektuj i buduj" na trzecią linię metra, krytykowaną przez część miejskich aktywistów. Ratusz planuje, że linia M3 zostanie poprowadzona ze stacji Stadion Narodowy. W pierwszym etapie powstanie sześć stacji: Dworzec Wschodni, Mińska, Rondo Wiatraczna, Ostrobramska, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Gocław. Wybudowane zostanie także odgałęzienie prowadzące do Stacji Techniczno-Postojowej na Koziej Górce. W dalszej perspektywie odcinek zostanie przedłużony na lewą stronę Wisły.
Wśród ukończonych inwestycji ratusz wskazał te, związane z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym. Na Wybrzeżach Helskim i Szczecińskim powstał mur oporowy, który połączono z bramą przeciwpowodziową u wejścia do Portu Praskiego i z wałem Golędzinowskim po północnej stronie mostu Gdańskiego. Ulice przebudowano na odcinku o długości ponad dwóch kilometrów. Powstały obustronne drogi rowerowe i chodniki powiązane ze ścieżką oraz terenami rekreacyjnymi nad Wisłą.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl