Przygotuj się na:

AWARYJNA NAPRAWA NA PIASTÓW ŚLĄSKICH

Drogowcy w trybie awaryjnym naprawią nawierzchnię ulicy Piastów Śląskich od Żołnierzy Wyklętych do Powstańców Śląskich. Ulica zostanie zamknięta dla ruchu, co oznacza utrudnienia dla kierowców i pasażerów.

TVN Warszawa | Praga Północ

Praski drewniak jak londyńskie rezydencje. Nowa przestrzeń powstała pod ziemią

TVN Warszawa | Praga Północ

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Remont drewniaka przy Środkowej

Dobiega końca remont zabytkowego drewniaka z ulicy Środkowej. Odnowiony budynek - niczym najdroższe nieruchomości w Londynie - zyskał podziemną kondygnację. Jej przeszklone ściany otwierają się na wewnętrzny dziedziniec.

Budynek przy Środkowej 9 pochodzi z końca XIX-wieku i jest uznawany za jeden z "cenniejszych zabytków architektury drewnianej w Warszawie". Od lat trzydziestych XX wieku służył Towarzystwu Przyjaciół Dzieci Ulicy. Po zakończeniu rewitalizacji zajęcia dla dzieci i młodzieży powrócą.

Modernizacja rozpoczęła się w 2018 roku i jest podzielona na etapy. Ratusz poinformował w czwartek, że inwestycja wkroczyła w ostatnią fazę. Obecnie trwa budowa ogrodzenia i układanie nowej nawierzchni na terenie działki. Na dziedziniec będzie prowadziła nowa, drewniana brama. Jej forma i kolorystyka nawiązują do elewacji budynku, a ażurowa struktura będzie umożliwiała oglądanie podwórka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Drewniak po rewitalizacji

Sam budynek przeszedł rewitalizację. Jego elewacja została odtworzona z zachowaniem oryginalnego szalunku na froncie i dekoracyjnego detalu wokół okien. Zachowany został strop belkowy, piece kaflowe i nieotynkowane fragmenty ceglanych ścian. Stolarkę drzwiową odtworzono w tradycyjnej formie i zgodnie z historycznym wzorem. Współczesną stylistykę nadano parkietom i klatce schodowej.

"Dzięki staraniom Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków udało się zachować elementy oryginalnej więźby dachowej i je wyeksponować. Dodatkowo na użytkowym poddaszu widoczne są odsłonięte stare drewniane słupy z czytelnymi oznaczeniami ciesielskimi" - informuje urząd miasta.

W trakcie modernizacji drewniak - metodą znaną przede wszystkim z Londynu, gdzie w ten sposób z niewielkich, chronionych przed rozbudową domów tworzy się pełnoprawne rezydencje - wzbogacono o rozbudowaną w głąb działki kondygnację podziemną. "Jej przeszklona ściana umożliwi otwarcie przestrzeni na wewnętrzny dziedziniec. Schody ewakuacyjne prowadzące z poziomu pogłębionej piwnicy będą służyły jako amfiteatr. Po remoncie drewniak będzie służył nie tylko placówce opiekuńczej, ale także lokalnej społeczności" - wyjaśniało kilka miesięcy temu Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Na Środkową powrócą zajęcia dla dzieci i młodzieży

Część źródeł podaje, że drewniany dom przy Środkowej 9 został zbudowany w 1879 roku, a Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy założone przez Kazimierza Lisieckiego, by pomagać bezdomnym dzieciom, kupiło go na swoje potrzeby w 1933 roku.

Obecnie z drewniaka korzysta placówka wsparcia dziennego - Ognisko Praga - prowadzona przez Centrum Wspierania Rodzin "Rodzinna Warszawa". Pod jego opieką jest 30 dzieci z okolicy. Zajmuje się organizowaniem zajęć plastycznych, muzycznych, teatralnych, komputerowych, a także socjoterapeutycznych i psychoedukacyjnych. Po zakończeniu modernizacji będą one kontynuowane przy Środkowej 9.

Na tvnwarszawa.pl relacjonowaliśmy także konflikt wokół przebudowy ulicy Środkowej:

Ulica Środkowa ma przejść zmiany
Ulica Środkowa ma przejść zmianyMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości