TVN Warszawa | Praga Północ

Kilkadziesiąt nowych drzew i tysiące roślin. Wiosną Stalowa będzie bardziej zielona

TVN Warszawa | Praga Północ

Autor:
katke/b
Źródło:
PAP
Nowe nasadzenia na ulicy Stalowej

Drogowcy zakończyli zazielenienie ulicy Stalowej na Pradze Północ. Zamiast płyt pojawiło się kilkadziesiąt drzew, tysiące roślin oraz mała architektura.

"Nowe nasadzenia odmieniły oblicze ulicy na Pradze-Północ. Zakończyliśmy realizację projektu obejmującego kilkadziesiąt nowych drzew, tysiące roślin ozdobnych oraz małą architekturę. Przestrzeń na zieleń uzyskaliśmy rozładowując zbędne zabetonowane powierzchnie" - poinformował Zarząd Dróg Miejskich.

Prace rozpoczęły się pod koniec lata. Jak zaznacza ZDM, jesień to najlepsza pora na sadzenie drzew, gdyż nie jest ani za zimno, ani za gorąco a wilgotność jest odpowiednia. "Nie bez powodu co roku Zarząd Zieleni sadzi na stołecznych ulicach tysiące drzew właśnie jesienią" - dodano w komunikacie.

Dzięki temu rosną szanse, że nowe rośliny dobrze się przyjmą. Choć jak wyjaśnił ZDM nasadzenia standardowo objęte są trzyletnią gwarancją, w trakcie której wykonawca ma obowiązek ich pielęgnacji. "Po tym okresie przechodzą w utrzymanie Zarządu Zieleni, z którym zawsze ściśle współpracujemy przy tego typu projektach" - zaznaczył.

Betonowe płyty nie spełniały żadnej praktycznej funkcji

Warszawiacy efekty prac zobaczą dopiero na wiosnę, gdy rośliny rozkwitną. Drogowcy uzupełnili szpalery drzew sadząc 34 robinie akacjowe. "Towarzystwa dotrzymuje im 80 hortensji bukietowych, 311 sztuk ognika szkarłatnego, 926 śnieguliczek Chenaulta, 2190 wiśni karłowej i 5316 krzewów irgi błyszczącej. Dzieła dopełnia mała architektura, czyli ok. 30 stojaków rowerowych i tyle samo ławek" - przekazał ZDM.

Prace prowadzone były na odcinku Inżynierska – Szwedzka. Przy okazji wprowadzania tam w 2020 roku strefy płatnego parkowania dla samochodów zostały wyznaczone nowe miejsca znajdujące się na jezdni. Od tego momentu betonowe płyty nie spełniały żadnej praktycznej funkcji. Dlatego zostały usunięte, podobnie jak te w narożnikach skrzyżowań, gdzie zgodnie z przepisami i tak nie można parkować. Dzięki temu poszerzone zostały misy drzew, tak żeby miały lepsze warunki do życia. Pojawiło się też miejsce na wiele nowych roślin.

W poprzednich latach na ulicy Stalowej zostało wyremontowane torowisko tramwajowe oraz nawierzchnia jezdni. Nowe są też chodnik oraz latarnie stylizowane na pastorały. W kilku miejscach wyeksponowany został zabytkowy bruk. Obecnie na dalszym odcinku tej ulicy trwa budowa ciągu pieszo-rowerowego, który połączy stację metra Szwedzka z przystankiem kolejowym PKP Targówek.

Wcześniej kawałek Stalowej rozpłytowali aktywiści

We wrześniu ubiegłego roku aktywiści zorganizowali spontaniczną akcję na Stalowej. Zdjęli płyty i nasadzili zieleń. Jak tłumaczyli, zrobili to, by uratować rosnące tam drzewa. Ich zdaniem płyty ograniczały rozrastanie się korzeni. Jedno z drzew - robinia akacjowa zaczynała już wówczas usychać. Na zasadzoną w tym miejscu zieleń zrzucili się sami mieszkańcy. Pojawiły się: trawy ozdobne, rozchodniki, jaśminowiec oraz róża.

ZDM odpowiadał, że zazielenienie Stalowej było już w planach, a przez akcję aktywistów trzeba było wprowadzić poprawki do gotowego już projektu. Drogowcy obawiali się wtedy, że to opóźni prace.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o zielonym funduszu dla Warszawy:

Prezydent Warszawy o pozyskiwaniu pieniędzy na zieleń
Prezydent Warszawy o pozyskiwaniu pieniędzy na zieleńMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autor:katke/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości