Podkowa Leśna wygrała "Bitwę o wozy". Burmistrz: to miłe, ale nie mamy straży pożarnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Bitwa o wozy strażackie
Bitwa o wozy strażackieTVN24
wideo 2/3
Bitwa o wozy strażackieTVN24

Podkowa Leśna jest jedną z gmin, które wygrały ministerialny konkurs "Bitwa o wozy" w województwie mazowieckim. - To jest dla nas miłe zaskoczenie, choć nie mamy Ochotniczej Straży Pożarnej - przyznaje w rozmowie z tvnwarszawa.pl burmistrz Artur Tusiński. Gmina musi scedować wygraną na wybraną jednostkę OSP, inaczej wygrana przepadnie.

Akcją "Bitwa o wozy" Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chciało zachęcić wyborców z mniejszych gmin (do 20 tysięcy mieszkańców) do głosowania w wyborach prezydenckich. Te z największą frekwencją w każdym województwie otrzymały środki na sfinansowanie wozu gaśniczego o wartości około 800 tysięcy złotych. Na początku lipca minister Mariusz Kamiński przekazał promesy na zakup wozów strażackich dla 16 gmin, które zwyciężyły w pierwszej odsłonie "Bitwie o wozy".

W województwie mazowieckim, zarówno w pierwszej, jak i drugiej turze konkursu (objęła 49 gmin podzielonych według granic byłych województw), wygrała gmina Michałowice. Ale zasady są takie, że nie można otrzymać dwóch wozów, dlatego nagroda miała trafić do kolejnej gminy na liście frekwencyjnych prymusów. Tym okazała się Podkowa Leśna, gdzie - jak podawało MSWiA - głos oddało 81,72 procent mieszkańców.

Muszą scedować nagrodę, bo nie mają OSP

Problem w tym, że w Podkowie Leśnej nie ma Ochotniczej Straży Pożarnej. - Nie mamy i nigdy nie mieliśmy takich tradycji, bo miasto jest dość młode. To jest dla nas miłe zaskoczenie, choć to już kolejny raz, gdy mamy tak wysoką frekwencję - chwali się w rozmowie z tvnwarszawa.pl burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński.

Co zatem stanie się z wygraną? - Od mazowieckich strażaków dowiedziałem się, że jeżeli nie scedujemy nagrody na którąś z Ochotniczych Straży Pożarnych, to te pieniądze przepadną. Chciałem zapytać o zdanie mieszkańców, ale, niestety, mam za mało czasu. Decyzję trzeba podjąć w trybie pilnym do czwartku do godziny 14. Wszystko więc wskazuje na to, że wygraną oddamy jednostce, która leży najbliżej Podkowy Leśnej i najczęściej u nas interweniuje, czyli OSP Milanówek - zapowiada burmistrz.

Dodaje, że nagrody nie można wykorzystać albo wymienić na inny cel. - Ale nie ma tego złego. My nie możemy kupić wozu, ale przynajmniej straż pożarna zyska. Oby tylko jak najrzadziej musieli z niego korzystać - podsumowuje Tusiński.

13-letni wóz pójdzie w odstawkę?

A strażakom z Milanówka sprzęt zdecydowanie by się przydał. Bo, jak mówi nam naczelnik jednostki Sławomir Wieleciński, nowy wóz zamieniłby ten z 2007 roku.

- Planowaliśmy wymianę, bo 13 lat to dużo. Wtedy wozy konstruowano w innej technologii. Teraz robi się wszystko pod indywidualne oczekiwania. Stary wóz ma też stosunkowo duży przebieg. Tym nie jeździ się jak w firmach transportowych, tylko trzeba jak najszybciej dowieźć wodę i ratowników na miejsce, nie zwalniając przed koleinami w drodze - wyjaśnia strażak.

W tej chwili tabor milanowskich strażaków składa się z pięciu pojazdów: dwóch gaśniczo-ratownicznych, dwóch busów i lekkiego auta rozpoznawczo-ratowniczego. - Mamy bardzo dużo wyjazdów w powiecie, najwięcej w całym województwie - ponad 300 w skali roku. To sporo jak na ochotnicze straże. Tym bardziej że nie jesteśmy tylko od pożarów, mamy też techniczne wyposażenie. Podkowa Leśna i Milanówek to miasta-ogrody. Jak przychodzą wichury, to mamy ogrom zgłoszeń do usuwania ich skutków - zaznacza Wieleciński.

Nasz rozmówca ma nadzieję, że nowe wozy nie zostaną rozdysponowane z centralnego zakupu, tylko jednostki będą je mogły spersonalizować. - Na razie nie wiadomo, jak ta dotacja będzie rozliczana. Każda straż ma inne oczekiwania. Większość straży preferuje samochody z napędem terenowym, żeby można wszędzie wjechać, a nam jest to niepotrzebne. Wystarczy nam podwozie miejskie, bo Milanówek jest na tyle zabudowaną gminą, że wyjazdów w teren praktycznie nie mamy - tłumaczy Sławomir Wieleciński.

W środę wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker poinformował na Twitterze, że ministerstwo w ciągu dwóch tygodni przekaże gminom oficjalne promesy na zakup sprzętu.

Pierwsza sprawę wozu dla Podkowy Leśnej opisała "Gazeta Stołeczna".

Autorka/Autor:mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Warszawskie Lotnisko Chopina prosi pasażerów o weryfikowanie statusu lotu bezpośrednio u przewoźnika w aplikacji lub na stronie internetowej. Apel w mediach społecznościowych ma związek z licznymi sygnałami o utrudnieniach w systemach odpraw przewoźników. Pasażerowie linii Wizz Air powinni się zgłaszać minimum trzy godziny przed odlotem.

Lotnisko Chopina prosi o weryfikowanie statusu lotów i wcześniejsze zgłaszanie się do odprawy

Lotnisko Chopina prosi o weryfikowanie statusu lotów i wcześniejsze zgłaszanie się do odprawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci szukają podejrzanego o spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i uderzenie kobiety To około 50-letni mężczyzna. Tego dnia poruszał się rowerem.

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca quada ucierpiał w wypadku pod Sochaczewem. Mężczyzna zjechał z jezdni i uderzył w ogrodzenie. Okazało się, że 31-latek był pod wpływem alkoholu.

Quadem zjechał z jezdni i uderzył w ogrodzenie

Quadem zjechał z jezdni i uderzył w ogrodzenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Nowym Dworem Mazowieckim na wale przeciwpowodziowym spłonął samochód. Podróżowało nim dwóch sąsiadów, żaden nie chciał się przyznać do prowadzenia pojazdu. Policjanci ustalili, że 29-latek miał dwa promile alkoholu, a 38-latek ponad cztery. Dodatkowo młodszy z mężczyzn nie posiada prawa jazdy.

Obserwowali jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Obserwowali jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Pracownice ZUS" odwiedziły starsze małżeństwo. Przekonywały, że ich emerytury może wzrosnąć. Wypytywały o oszczędności. Kiedy wyszły okazało się, że zniknęło 50 tysięcy złotych. Policjanci przestrzegają przed wpuszczaniem do mieszkań nieznanych osób.

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latka została raniona w twarz rozbitą butelką, czyli "tulipanem". Niewiele brakowało, a cios pozbawiłby ją oka. Trafiła do szpitala. Kobieta podejrzana o atak została zatrzymana.

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja poszukuje świadków tragicznego wypadku pod Płockiem. Kierowca bmw potrącił tam trójkę pieszych, jednej osoby nie udało się uratować, dwie trafiły do szpitala.

Szukają świadków tragicznego potrącenia pieszych. Jednym z nich może być rowerzysta

Szukają świadków tragicznego potrącenia pieszych. Jednym z nich może być rowerzysta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku. 51-latek usłyszał zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Już po raz czwarty w stolicy odbędzie się Urban Art Area – największy w Polsce przegląd sztuki miejskiej. Impreza potrwa od 20 lipca do 25 sierpnia. Wydarzeniu patronuje prezydent Warszawy.

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

Źródło:
PAP

Obraz autorstwa Kajetana Stefanowicza "Śmierć Ułana" był na liście polskich strat wojennych. Został odnaleziony. Wróci na Wawel, drogą przez Gniezno i Płock.

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali 39-latka, który ukrywał narkotyki w mieszkaniu i w... skrzynce na listy. Wśród znalezionych substancji były: ketamina - środek znieczulający i tabletki psychotropowe. Mężczyźnie grozi nawet do 10 lat więzienia.

"Ze skrzynki na listy zrobił schowek na narkotyki"

"Ze skrzynki na listy zrobił schowek na narkotyki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzeum Łazienki Królewskie policzyło straty po burzach, jakie przeszły w ostatnich dniach nad Warszawą. Dyrektor placówki Marianna Otmianowska poinformowała w mediach społecznościowych, że zniszczonych zostało około 100 drzew w zabytkowych ogrodach.

Łazienki Królewskie wciąż zamknięte po weekendowej burzy. "Straciliśmy około 100 drzew"

Łazienki Królewskie wciąż zamknięte po weekendowej burzy. "Straciliśmy około 100 drzew"

Źródło:
PAP

Prokuratura złożyła w sądzie wniosek o przeprowadzenie obserwacji psychiatrycznej Andrija S. 34-latkowi przedstawiono wcześniej zarzut zabójstwa trzech osób. Chodzi o makabryczne odkrycie czterech ciał w opuszczonej kamienicy na warszawskiej Woli. W przedmiotowej sprawie w sumie 12 osób usłyszało zarzuty, a siedem pozostaje w areszcie.

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawska Starówka w najbliższych dniach zamieni się w kulturalne centrum stolicy. W 71. rocznicę odbudowy Rynku Starego Miasta 40 instytucji przygotowało blisko 100 kulturalnych atrakcji. Wśród najciekawszych są zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. Wydarzenia zaplanowano od 19 do 21 lipca.

Zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. 100 kulturalnych wydarzeń w 71. urodziny Starówki

Zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. 100 kulturalnych wydarzeń w 71. urodziny Starówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl