Przemysław D., podejrzany o zabójstwo znajomego, został skazany na 20 lat więzienia. W ocenie sądu mężczyzna, w momencie popełnienia przestępstwa, miał ograniczoną poczytalność. Wyrok nie jest prawomocny.
Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, do tragedii doszło w nocy z 19 na 20 kwietnia ubiegłego roku. W mieszkaniu przy ulicy Prądzyńskiego w Ostrołęce znajdował się mężczyzna z raną kłutą oka oraz inny mężczyzna i kobieta. Poszkodowany został zabrany do szpitala, gdzie zmarł.
Policjanci zatrzymali mężczyznę i kobietę. Przeprowadzili oględziny mieszkania, gdzie zabezpieczyli między innymi nóż kuchenny z 11-centymetrowym ostrzem. - Przemysławowi D. prokurator przedstawił zarzut zbrodni zabójstwa popełnionej w zamiarze bezpośrednim poprzez zadanie ofierze ciosu nożem kuchennym, którego wynikiem rana kłuta oczodołu prawego - informowała kilka dni po zdarzeniu rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce prokurator Elżbieta Edyta Łukasiewicz.
Ofiara i podejrzany byli znajomymi. Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Okręgowego w Ostrołęce.
Wyrok za zabójstwo znajomego
W toku śledztwa biegli psychiatrzy, którzy badali Przemysława D., stwierdzili w opinii sądowo-psychiatrycznej, że oskarżony w czasie czynu miał w znacznym stopniu ograniczoną zdolność rozpoznania znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem.
We wtorek zapadł wyrok w tej sprawie, o czym jako pierwszy poinformował lokalny portal moja-ostroleka.pl. Potwierdziliśmy tę informację w prokuraturze.
- Okoliczności ustalone w śledztwie zostały w całości potwierdzone przed Sądem Okręgowym w Ostrołęce - poinformowała prokurator Elżbieta Edyta Łukasiewicz.
- W dniu 18 lutego 2024 roku sąd uznał oskarżonego winnym popełnienia zbrodni zabójstwa popełnioną w zamiarze ewentualnym, uwzględnił też znacznie ograniczoną poczytalność Przemysława D w chwili czynu. Wymierzył mu karę 20 lat pozbawienia wolności, orzekł wobec oskarżonego terapię leczenia uzależnień - wyjaśniła prokurator.
Ponadto sąd zasądził na rzecz rodziny ofiary nawiązkę w kwocie 30 tysięcy złotych. Wyrok nie jest prawomocny.
Czytaj też: 121 wyroków bez uzasadnienia. Ministerstwo zabrało głos
Autorka/Autor: dg/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock