Wytną 600 drzew pod budowę osiedla? Dzielnica: wpłynął wniosek


Mieszkańcy Białołęki alarmują o wycince 600 drzew w okolicy Kanału Żerańskiego. Wniosek miał wpłynąć od inwestora, który planuje w tym miejscu budowę nowych bloków. "To największa wycinka w tym roku" – podkreślają i domagają się wyjaśnień ze strony dzielnicy.

Chodzi o teren między ulicą Modlińską, Kowalczyka i Kanałem Żerańskim. Dziś praktycznie w całości porośnięty drzewami, co – zdaniem zaniepokojonych mieszkańców – niebawem ma się zmienić.

– Z tego co nam wiadomo, do urzędu dzielnicy wpłynął wniosek o wycinkę kilkuset drzew – mówi nam Mateusz Senko z inicjatywy „Ocalmy tereny nad Kanałem Żerańskim”.

Rzeczniczka urzędu potwierdza informację. "Wpłynęły trzy wnioski o wycinkę w rejonie ul. Modlińskiej - ul. Kowalczyka, która miałaby zostać realizowana w trzech etapach. Wniosek dotyczy odpowiednio 3, 132 i 536 drzew. Została wydana pozytywna decyzja dotycząca pierwszego wniosku, w sprawie 3 drzew. Postępowania dotyczące dwóch pozostałych nie zakończyły się jeszcze wydaniem decyzji" – informuje w przesłanym oświadczeniu Marzena Gawkowska.

Jak dodaje, firma planująca inwestycję na tym terenie nie uzyskała jeszcze pozwolenia na budowę, od którego uzależniona jest zgoda na wycinkę.

Dość już tych wycinek

Aktywiści walczący o zieleń na Białołęce nie kryją zaniepokojenia. W piśmie skierowanym do urzędu dzielnicy przypominają, że niebawem w okolicach Kanału Żerańskiego rozpocznie się budowa gazociągu. Inwestycja ta będzie się wiązać z wycinką ponad 1,5 tys. drzew.

Zwracają też uwagę, że nie dalej jak w lutym urzędnicy zgodzili się na wycinkę ponad 100 drzew pod budowę żłobka. – Może warto już przestać? – pytają otwarcie.

W rozmowie z nami Senko zaznacza, że mieszkańcom nie chodzi o to, aby wycinki zakazać całkowicie. - Jasne jest, że mamy określony plan zagospodarowania, ale to jest tylko podstawa. Chodzi o to, żeby rozsądnie podejść do problemu, bo wycinka drzew na taką skalę jest problemem i to poważnym. Powinno się dążyć do tego, żeby ocalić najcenniejsze gatunki, aby zminimalizować negatywne skutki środowiskowe i społeczne – dodaje.

Plan miejscowy zakłada bloki

Co powstanie w rejonie ul. Modlińskiej i Kowalczyka po wycince? "Zgodnie z planem miejscowym dla tego terenu, możliwa jest tu zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna" – odpowiada rzeczniczka.

Podkreśla też, że plan miejscowy jest w tym przypadku kluczowy. Zakłada budownictwo mieszkaniowe, w związku z tym "nie ma podstaw do odrzucenia wniosków".

"Decyzja odmowna mogłaby się wiązać z koniecznością wypłaty odszkodowań przez dzielnicę na rzecz inwestora. Natomiast negocjujemy jak najlepsze warunki nasadzeń zastępczych w zamian za usunięte rośliny, aby w jak największej części zrekompensować przyrodzie tę stratę" – zapewnia Gawkowska.

Inwestor zapewnił nasadzenia

Obecnie występują tam głównie: topole, klony jesionolistne, robinie czyli akacje, w mniejszej liczbie: brzozy, dęby i lipy. "Ponad 60 drzew jest w złym stanie - obumarłe i zamierające. Wiele drzew to samosiewy" – informuje rzeczniczka.

Uprzedza, że nie za wszystkie drzewa dzielnica będzie mogła żądać nasadzeń lub opłat. Powodem – jak tłumaczy – są ograniczenia prawne. Zgodnie z ustawą wycinka, która ma na celu przywrócenie terenu zgodnie z miejscowym planem jest zwolniona z opłat za usuwanie drzew.

Jednak wszystkich zaniepokojonych mieszkańców uspokaja: "z informacji uzyskanych od inwestora wiemy, że będzie się starał maksymalną liczbę drzew zlokalizować w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji. Pozostałe mają trafić także na Białołękę, do wspólnot mieszkaniowych".

"Dodatkowo, inwestor zapewnił władze dzielnicy, że rośliny, które wrócą na Białołękę w ramach nasadzeń zastępczych to: dęby o obwodzie pnia 16-18 cm, inne gatunki o obwodzie 18-20 cm oraz - ewenement na warszawską skalę - dorodne lipy o obwodzie ponad 30 cm! W decyzjach z poprzednich lat standardem były rośliny o obwodzie pnia 14 cm" – zwraca uwagę urzędniczka.

Jak dodaje, najbardziej cieszy fakt, że udało się "uzgodnić z inwestorem przesadzenie na jego koszt sześciu dębów o obwodach od ponad 70 do ponad 230 cm". Mają zostać przesadzone po sąsiedzku w stosunku do obecnych miejsc.

Walczą o 5 tys. drzew

Wycinanie drzew to problem, który wśród mieszkańców Białołęki budzi ogromne kontrowersje. Dzielnica ta stale się rozbudowuje. Powstają nowe osiedla mieszkaniowe, co wymaga znacznej ingerencji w tereny zielone. Nie wszystkim się to podoba.

Do tego dochodzą kontrowersje związane ze wspomnianą budową gazociągu wzdłuż Kanału Żerańskiego. Inwestycja spowoduje wycinkę około 1800 drzew. Dzielnica zapewnia jednak, że po wybudowaniu rury, inwestor będzie musiał dokonać nasadzeń zastępczych. Władze i mieszkańcy Białołęki zabiegają o ponad 5 tys. nowych drzew.

Decyzję w tej sprawie podjąć ma wkrótce wojewoda mazowiecki.

Tereny nad Kanałem Żerańskim, gdzie planowana jest wycinka pod gazociąg:

Planowana jest wycinka nawet tysięcy drzew
Planowana jest wycinka nawet tysięcy drzewtvnwarszawa.pl

kw/gp

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na tyłach Muzeum Niepodległości w Pałacu Przebendowskich rozpoczęły się prace przy urządzaniu ogrodu deszczowego. Zieleń pojawi się w miejscu betonowego, nieużywanego od wielu lat parkingu.

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ulicami Muranowa 22 lipca już po raz 13. przejdzie Marsz Pamięci organizowany przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. W tym roku będzie poświęcony rabinom getta warszawskiego. Zakończy się przy ulicy Dzielnej, gdzie zostanie odsłonięta instalacja artystyczna, prezentująca abstrakcyjną wizję spotkania myśli z rzeczywistością.

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragedia na jeziorze Żabim w Wawrze. Służby wciągnęły z wody człowieka. Reanimacja nie przyniosła skutku.

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci poszukują mężczyzny, który w czerwcu w warszawskim Ursusie uderzył i kopnął czekającą na taksówkę kobietę. Komenda rejonowa opublikowała zdjęcia mężczyzny z psem, który może mieć związek ze sprawą. Prosi o pomoc w jego identyfikacji.

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Motocyklista został ranny po zderzeniu z kierowcą auta osobowego w Zalesiu Górnym pod Piasecznem. Jak ustalili wstępnie policjanci, przyczyną wypadku było nieustąpienie pierwszeństwa.

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W rejonie stacji kolejowej Warszawa Gołąbki doszło do wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Pociąg potrącił mężczyznę. Są utrudnienia w ruchu.

Śmiertelny wypadek na torach. Pociągi opóźnione

Śmiertelny wypadek na torach. Pociągi opóźnione

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa przebudowa drogi krajowej numer 7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o kolejnych zmianach w organizacji ruchu na odcinku położonym najbliżej Warszawy, czyli pomiędzy Modlinem a Czosnowem. Utrudnień będzie nieco mniej. Z kolei policja apeluje do kierowców o ostrożność. Na przebudowywanym fragmencie trasy dochodzi do wielu kolizji.

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura podejrzewa Victora A. o oszustwa i pranie brudnych pieniędzy. Jak ustalili śledczy, mężczyzna wraz z innymi osobami zamieszkującymi w Nigerii brał udział w oszustwach. Do jego zadań należało przyjmowanie wpłat od pokrzywdzonych.

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Próba pokonania zakrętu na hulajnodze elektrycznej okazała się dla 17-lataka bolesna. Chłopak uderzył w ogrodzenie. Policjanci ustalili, że był pijany. Czekają go konsekwencje prawne i finansowe.

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

Źródło:
PAP

Pod zaparkowanym na ulicy 11 Listopada aucie zapadła się jezdnia. W wydostaniu pojazdu właścicielowi pomogli strażnicy miejscy.

Pod autem zapadła się jezdnia

Pod autem zapadła się jezdnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

46-letnia mieszkanka Warszawy została przygnieciona przez nissana, którego wcześniej zaparkowała na wzniesieniu. Pierwszej pomocy udzielił kobiecie świadek zdarzenia. Poszkodowana trafiła do szpitala. Policja wyjaśnia szczegóły zdarzenia.

Własne auto przygniotło ją do muru

Własne auto przygniotło ją do muru

Źródło:
PAP

Przyleciał z Indii, na warszawskim Okęciu pokazał malezyjski paszport. Jak się okazało podrobiony. Podróżny jest obywatelem Sri Lanki. Usłyszał zarzuty, ale zgłosił wolę ubiegania się o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium Polski.  

Przyleciał z podrobionym paszportem, chce zostać w Polsce

Przyleciał z podrobionym paszportem, chce zostać w Polsce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W porannym szczycie aktywiści z Ostatniego Pokolenia zablokowali centrum Warszawy. Utworzył się korek.

Ostatnie Pokolenie blokowało jezdnię w centrum

Ostatnie Pokolenie blokowało jezdnię w centrum

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymali pięć osób i zabezpieczyli ponad kilogram narkotyków, 130 tysięcy papierosów bez polskich znaków akcyzy, 10 automatów do nielegalnych gier oraz 80 tysięcy złotych w gotówce. To efekt wspólnej akcji policji, Krajowej Administracji Skarbowej i straży granicznej w powiecie płockim.

Weszli jednocześnie na teren 10 posesji i dwóch byłych zakładów fryzjerskich

Weszli jednocześnie na teren 10 posesji i dwóch byłych zakładów fryzjerskich

Źródło:
PAP