Więcej miejsc w pociągach zamiast nowych połączeń. Plany SKM

Plany SKM
Plany SKM
Źródło: ZTM

Szybka Kolej Miejska nie planuje uruchomienia dodatkowych połączeń, ale chce zwiększać pojemność wagonów. O swoich planach władze spółki poinformowały w odpowiedzi na zapytanie jednego z radnych miasta. Samorządowiec pytał też o to, czy w pociągach SKM będą toalety.

Piotr Żbikowski z Prawa i Sprawiedliwości zainteresował się planami przewoźnika. Zapytał władze SKM między inny, czy planują zwiększenie liczby połączeń, a także o inwestycje w tabor w najbliższych latach.

Odpowiedzi udzieliła Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. Jak zaznaczyła, przepustowość Warszawskiego Węzła Kolejowego jest już prawie wyczerpana w godzinach szczytu. Chodzi głównie o odcinki: Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia i Warszawa Gdańska – Warszawa zoo.

21 nowych pociągów

"Zaznaczam również, iż w ciągu najbliższych lat na terenie WWK spodziewane jest znaczące natężenie prac modernizacyjnych, co nie będzie sprzyjało uruchamianiu dodatkowych połączeń – wręcz przeciwnie, największym wyzwaniem będzie utrzymanie oferty na poziomie bazowym" napisała w odpowiedzi Kaznowska.

Urzędnicy stawiają za to na zwiększenie pojemności pociągów. Wiceprezydent zapowiada, że w najbliższych latach na torach pojawi się 21 nowych pociągów (16 pięcioczłonowych i pięć czteroczłonowych). Mają to być pojazdy Elf 2wyprodukowane przez Pesę.

"Nowy tabor pozwoli na wydłużenie pociągów kursujących w godzinach szczytu oraz uruchomienie nowych połączeń po zakończeniu prac remontowych i modernizacyjnych w obrębie Warszawskiego Węzła Kolejowego" – argumentuje Kaznowska.

Bez toalet

Radny PiS spytał również, czy miasto planuje kupować pociągi bez toalet.

"Ze względu na zasięg przestrzenny przewozów, a także oczekiwany przeciętny czas podróży (20-30 minut – analogicznie do podróży metrem, tramwajem czy autobusem) uznano, iż nie ma uzasadnienia dla wyposażenia taboru SKM w toalety" – przekonuje Kaznowska.

I dodaje, że jest to rozwiązanie stosowane w większości kolejowych systemów aglomeracyjnych.

ZOBACZ TEŻ PLANOWANĄ LINIĘ TRAMWAJOWĄ NA GOCŁAW:

Tramwaj na Gocław

Tramwaj na Gocław

Źródło: Artur Węgrzynowicz, montaż Marcin Chłopaś
Tramwaj na Gocław część I
Tramwaj na Gocław część I
Teraz oglądasz
Tramwaj na Gocław część II
Tramwaj na Gocław część II
Teraz oglądasz
Trasa tramwaju na Gocław część II
Trasa tramwaju na Gocław część II
Teraz oglądasz

Tramwaj na Gocław

ran

Czytaj także: